Ziraat Bankası Üretim Destek Kredisi

Ziraat Bankası üretim destek kredisi sayesinde, işletmeniz ya da üretim faaliyetleriniz için anlık nakit ihtiyaçlarını şubelere gitmeden ATM'den ya da internet bankacılığından karşılayabilirsiniz.
Ziraat Bankası üretim destek kredisi, üreticilere doğrudan değil de eksi hesap bakiyesi olarak verilen bir kredi ürünüdür. Özellikle anlık nakit ihtiyaçlarının karşılanması adına önemli bir destek olan bu kredi ürünü, normal eksi hesap bakiyelerine göre çok daha avantajlı faiz oranlarıyla üreticilere sunulur. Ziraat tarım kredileri arasında küçük ancak önemli bir kredi ürünü olarak tanımlanabilecek olan bu kredi ürünü, üreticilerin kredi sicillerine göre belirlenen limitlerle sunulur. Eksi bakiyenin sadece kartta değil, aynı zamanda nakitte de kullanımı bu bakiye sayesinde mümkün olmaktadır. Tarım kredileri arasında üreticilerin en çok tercih ettiği ve düşük maliyetleri nedeniyle avantajlı gördükleri bu kredi ürününü almak adına, ekstra evrak ya da belge gibi detaylara da gerek yoktur.
 Ziraat Bankası üretim destek kredisi başlığı altında verilen eksi hesabın, genel olarak hesap oluşturulma aşamasında sırasında tüketicilere sunulduğu söylenebilir. Şartlara uygun olan her üretici sınıfının bu kredi ürününden yararlanması söz konusu olur. Sistem tarafından üreticiler için ayrı limitler söz konusuyken, ilerleyen süreçlerde bu limit artabilir ya da ödeme durumunuza göre azalış gösterebilir. Bankalar her tarım üreticisine bu türde bir imkan tanır ancak Ziraat Bankası’nın bu ürün özelinde sağladığı faiz oranları ve ödeme kolaylıkları, eşsiz nitelik taşır.

Ziraat Bankası Üretim Destek Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası üretim destek kredisi nedir?” sorusunu genel olarak bu ürünü doğrudan kredi ürünü olarak soran tüketicilerin sıklıkla sorduğunu söylemek doğru olacaktır.
 
Ziraat Bankası’nın sadece tarım üreticileri için sunduğu “Kredili Mevduat Hesabı” olarak bilinen, normal tüketicilerin kredili mevduat hesaplarından farklı olan, faiz oranı ve ödeme periyotlarının değişiklik gösterebildiği hesap türü veya ürünü, Ziraat Bankası üretim destek kredisi olarak adlandırılmaktadır. Limitleri konusunda ortak bir noktanın olmadığını söylemek mümkündür. Limitler genel olarak üreticilerin durumlarına, yıllık gelirlerine ve kredi sicillerine göre değişim gösterir. Bununla birlikte limit değişikliği, ilerleyen süreçte üreticinin ödeme alışkanlıklarına ve gelir tablosuna göre de artabilmektedir. Ödemeleri tıpkı kredi veya kredi kartı gibi, ayın belirli günlerinde kesilen ekstreler sonucunda gerçekleştirilmelidir. Ödeme yapılmaması durumunda veya ödemelerin gecikmesi durumunda bir süre sonra bu hesabın kapanması söz konusu olur.
 
Ziraat Bankası üretim destek kredisi hemen hemen her üreticiye verilen bir üründür. Şartlarının zor olmadığını söylemek mümkündür ancak limit artışı sanılan kadar kolay bir şekilde gerçekleşmez. Bu hesap özelliğinin nakit olarak kullanımı söz konusudur ve bu durum acil nakit ihtiyaçlarında tüketicilere son derece önemli bir avantaj sağlar. Üretim destek kredisi olarak adlandırılsa da asıl adı tarım üreticileri için sunulan kredili mevduat hesabıdır. Ziraat Bankası kredi kartı ürünüyle karıştırılan bir ürün olsa da kredi kartından çok direkt olarak üreticilerin “Tarım Mevduat Hesabı” olan hesaplarına bağlıdır.

Ziraat Bankası Üretim Destek Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası üretim destek kredisi başvurusu için özel olarak bir başvuruya gerek yoktur. Zaten tarımsal üretici hesabınız açılırken, müşteri temsilciniz tarafından böyle bir hesap isteyip istemediğiniz size sorulmaktadır. Eğer böyle bir hesap istiyorsanız, banka sistemi tarafından oluşturulan otomatik limit neticesinde bu hesaba sahip olmanız söz konusu olmaktadır.
 
Ziraat Bankası üretim destek kredisi başvurusu sonradan da yapılabilen bir başvurudur. Hesap açılışında her ne kadar istemediğinizi belirtseniz de ilerleyen süreçte bu başvuru gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Başvuruyu gerçekleştirmek adına yapmanız gereken, Ziraat Bankası şubelerine gidip, doğrudan müşteri temsilcinizle bu başvuru işlemini gerçekleştirmektir. Telefon bankacılığı ve internet bankacılığı yöntemiyle de başvuru gerçekleştirilebilmektedir ancak şube yöntemiyle yapılan üretim destek kredisi veya KMH başvurusu daha sağlıklı bir sonuç almanıza neden olacaktır. Öte yandan bu hesabın açılışı veya bu eksi bakiyenin tanımladığı sırada, sizden kredi başvurusu gibi herhangi bir ekstra evrak ya da ipotek tarzı bir belge istenmemektedir.

Ziraat Bankası Üretim Destek Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası üretim destek kredisi faiz oranları, normal KMH ürünlerine göre daha düşük faiz oranlarıyla üreticilere sunulmaktadır. Normal şartlarda KMH faiz oranı %1.46 olarak belirlenmiştir ve hesap gecikme faizi olarak da %1.76’lık bir oran söz konusudur. Tarımsal üreticiler için bu faiz oranlarının değil de daha düşük düzeydeki faiz oranlarının uygulandığını vurgulamak mümkündür.
 
Ziraat Bankası üretim destek kredisi faiz oranları konusunda tarımsal üreticilere genel olarak %1.10 oranında bir faiz uygulaması söz konusudur. KMH gecikmesi durumunda uygulanan faiz oranının ise %1.40 dolaylarında olduğu görülür. Söz konusu faiz oranlarının çeşitli şartlarda ve zaman dilimlerinde değişme ihtimalinin olmasından ötürü, kesin oranlar olmadıklarını belirtmekte fayda vardır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler