Ziraat Bankası Vadesiz Altın Hesapları

Ziraat Bankası vadesiz altın hesapları, TL veya altın birikimlerinizi Ziraat Bankası güvencesinde yatırım aracına dönüştürmenize olanak sağlar.


Ziraat Bankası vadesiz altın hesapları, nakit varlıklarınızı veyahut direkt olarak altın varlıklarınızı vadesiz bir şekilde değerlendirebileceğiniz hesaplardır.
 Bilindiği üzere altının son dönemlerde en güvenli yatırım kaynaklarından ve aynı zamanda birikim kaynaklarından olduğu birçok uzman tarafından ifade edilebilir. Öte yandan geleneksel bir anlayış biçimi olarak da altının ülkemizde en çok tercih edilen yatırım ve birikim araçlarından biri olduğu söylenebilir. Evde biriken altınların veya altın yapılmak üzere bekletilen nakdin, büyük bir güven problemi oluşturduğunu söylemek doğru olacaktır. Hırsızlık, deprem, yangın ve daha birçok unsur, bu varlıklar için büyük bir tehdittir. Bu durumun önüne geçebilmek ve söz konusu varlıkları güvenle saklayabilmek adına Ziraat Bankası vadesiz altın hesapları büyük önem taşır. Bu hesaplar sayesinde birden fazla birikim ve yatırım biçimi ile altınlarınızın güvenli bir ortamda korunması söz konusu olur.
 
Ziraat Bankası vadesiz altın hesapları ile altınlarınızın herhangi bir faiz oranıyla değerlenmeden, sadece bankada tutularak güvende kalması sağlanır. Öte yandan kuyumcu komisyonu gibi bir durum da ortadan kalkarak, altınlarınızın gerçek değerlerini korumaları sağlanır. Altın hesapları ile altında yapılan sahteciliğe karşı büyük bir önlem de alınmış olur. Bunun yanı sıra varlıkların nakit olarak biriktirilmesi yerine, altına çevrilerek biriktirilmesi durumunda da paranın enflasyon nedeniyle erimesinin de önüne geçilecektir. 10 yıl sonra dahi değer olarak aynı birikimin elinizde olması mümkün olacaktır. Ziraat Bankası vadesiz altın hesapları, tür tür tüketicilerin karşılarına çıkan hesaplardır. Kimi hesaplarda direkt olarak birikimler altınlarla yapılırken kimi hesaplarda ise altınların nakit bağlantılı bir şekilde biriktirilmesi söz konusu olur. Ziraat Bankası vadesiz altın hesapları ise genel başlıklarıyla şu şekildedir:
 • Ziraat Bankası Standart Vadesiz Altın Mevduat Hesabı
 • Ziraat Bankası Altın Vakti Hesabı
 • Ziraat Bankası Biriken Altın Mevduat Hesabı
 • Ziraat Bankası KAD-SİS
Söz konusu Ziraat Bankası vadesiz altın hesapları detayları ise aşağıdaki başlıklarda yer alır.

Ziraat Bankası Vadesiz Altın Mevduat Hesabı

Ziraat Bankası vadesiz altın mevduat hesabı, tüketicilerin TL ve USD gibi para birimleriyle altın alış-satış işlemleri yapabilecekleri bir hesap türüdür. Bu hesap türü sayesinde internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla altın alış-satışı yapılabilirken, şubeler vasıtasıyla da gerekli görülmesi durumunda biriken altınların bozdurulması söz konusu olur. Ziraat Bankası vadesiz altın mevduat hesabı hakkında diğer önemli detaylar ve bilgiler ise şu şekildedir:
 • Vadesiz altın mevduat hesabı sayesinde tüketicilerin altın alım-satım işlemleri sırasında herhangi bir ücret ödemelerine gerek kalmaz.
 • Hesapta biriken altınların 1000/1000 saflık oranına sahiptir ve altının alış-satış fiyatlarına dair veriler de yine 1000/1000 saflık oranına sahip altına dairdir.
 • Hesap açılışı veya kapanışı gibi durumlar sırasında tüketicilerin hesaba direkt olarak altın yatırmaları söz konusu olmaz. Aynı şekilde hesaptan direkt altın çekmeleri söz konusu olmaz.
 • Gram altın 995/1000 saflıkta iken, vadesiz altın hesabında yer alan altınlar 1000/1000 saflık oranındadırlar.
 • Vadesiz altın hesabında saklama komisyonu alınmaz.
 • Herhangi bir komisyon ya da masraf söz konusu değildir.
 • İnternet şubesi üzerinden tüketicilerin tek seferde en fazla 3000 gram değerinde altın alabilmeleri söz konusudur.
 • Günde en fazla 6 defa altın alım-satım işlemi yapılabilir.

Ziraat Bankası Altın Vakti

Ziraat Bankası Altın Vakti hesabı, fiziki altın alımlarına dair hizmet veren bir vadesiz mevduat altın hesabıdır. Tüketicilerin bu hesap türü sayesinde herhangi bir yerde tutmuş oldukları altınları direkt olarak bankaya fiziki olarak teslim etmeleri söz konusudur. Fiziki olan altınların teslim edilmesinin ardından güvenilir eksper incelemesi sonucunda altınların değerleri belirlenir ve altınların Ziraat Altın Vakti hesabı içerisinde muhafaza edilmesi sağlanır. Söz konusu hesap türüne dair bazı detaylar ise şu şekildedir:
 • Altınlarınız güvenli bir şekilde saklanır, çalınma ve kaybola riski tamamen ortadan kalkar.
 • Kiralık kasa gibi bir masraf söz konusu olmaz.
 • Altınlarınızın değerleri, eksperler tarafından gerçek değerinde belirlenir.
 • Altın mevduatlarınız Ziraat Bankası güvencesi ile muhafaza edilir.
 • Fiziki olarak vermiş olduğunuz altınların yine aynı şekilde fiziki olarak tarafınıza teslimi söz konusu olmaz. Altınlarınızı almak istediğiniz zaman size nakdi olarak bir teslim yapılır.

Ziraat Bankası Biriken Altın Mevduat Hesabı

Ziraat Bankası Biriken Altın Mevduat Hesabı sayesinde tüketicilerin var olan altınlarını ya da nakitlerini Ziraat Bankası ile saklamaları söz konusu olacaktır. Altınlar muhafaza edilirken ise verilen talimat sayesinde belirli aralıklarla tüketicilerin hesaplarından altın alım işlemleri gerçekleşecektir. Böylelikle belirli periyotlar arasında tüketicinin belirlemiş olduğu tutarlarda altın alım işlemi yapılacak ve birikim sürekliliği sağlanacaktır. Ziraat Bankası Biriken Altın Mevduat Hesabı ile verilen otomatik altın alım talimatlarında, altın alım işlemleri tüketicilerin belirledikleri tutarlarda gerçekleşmektedir. Biriken altın mevduat hesabına dair bazı detaylar ise şu şekildedir:
 • Hesap içerisinde biriken altınların saflık oranları 1000/1000’dir.
 • Hesaba fiziki altın teslimi söz konusu olmaz ve aynı zamanda banka tarafından tüketicilere fiziki olarak altın verilmez.
 • Ödeme takviminin periyodik ve serbest takvimde olması söz konusudur. Günlük, haftalık, aylık, üç aylık ve altı aylık gibi periyotlar için altın satın alım talimatı hesaba verilebilir. Ayrıca serbest periyot ile tüketicinin belirlemiş olduğu tarihlerde hesaba altın girişi yapılır.
 • Söz konusu periyotlar içerisinde vadesiz hesapta para bulunmaması durumunda altın alım işlemi bir sonraki periyotta hesapta nakit olması durumunda devreye girer.
 • Altın alım işlemleri belirli bir tutar karşılığında ya da gram altın olarak belirlenebilir.
 • Hesapta nakit olmaması durumu, talimatın sona ermesi anlamına gelmez.

Ziraat Bankası KAD-SİS (Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi)

Ziraat Bankası KAD-SİS sayesinde tüketicilerin Ziraat Bankası şubelerine gitmelerine gerek kalmadan altın işlemlerini belirli noktalarda gerçekleştirmeleri söz konusudur. Söz konusu sisteme dair bazı bilgiler ise şu şekildedir:
 • Ziraat Bankası tarafından belirlenen Altın Değerleme Noktası ve IARGRAMALTIN anlaşmalı kuyumcular tarafından altınlarınızın değerlendirilmesi yapılır. Sonrasında altınlar 24 ayar karşılığı gram cinsinden hesabınıza aktarılır. Hesabınız bulunmuyorsa Ziraat Bankası şubelerinde altın mevduat hesabı açtırmanız gerekir.
 • Hesaptaki altınlar 7 iş günü bloke süresi boyunca işlem yapılamaz halde olur. Sonrasında ise TL olarak veya farklı şekillerde değerlendirilebilir.
 • Söz konusu sistemden yararlanmadan önce mutlaka bilgilendirme formu okunmalıdır.
 • KAD-SİS’ten tarafınıza gönderilen SMS onay kodu ile sisteme giriş yapılabilir.
 • Bankadan gelen SMS ile işlemlerinizin tarafınızca yapıldığına dair onay alınır.
 • Altınlar ADN yetkilisine teslim edilmesinin ardından kamera kaydı ile değerlendirilmesi yapılır.
 • Bu sistem yararlanmak adına mutlaka Teslim Tesellüm Tutanağı kontrol edilerek imzalanmalıdır.
 • İşlem sonrasında banka tarafından size bilgilendirme SMS’i gönderilir.
 • Size en yakın Altın Değerleme Noktası’nın nerede olduğunu öğrenmek adına http://kadsis.com/adnlistesi sitesine göz atabilirsiniz.
 • Altın Değerleme Noktası ile yapılan işlemlerin iptal edilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle tüketicilerin mutlaka Bilgilendirme Formu ile Teslim Tesellüm Tutanağını iyi bir şekilde okuyup, inceleyip, sonrasında imzalamaları önerilir.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Mevduat Hesabı

Ziraat Bankası vadeli altın mevduat hesabı sayesinde altın varlıklarının belirli faiz oranlarıyla her geçen gün artış göstermesi söz konusu olur. Ziraat Bankası vadesiz altın hesapları içerisinde yer alan altınların direkt olarak vadeli altın hesabına aktarılmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Minimum 10 gram altın ile açılan bu hesap, 30-400 gün vade seçenekleriyle kullanılabilir. Faiz oranları ise hesap konusundaki tercihlerinize göre değişir. Öte yandan faiz tutarı üzerinden oranında stopaj kesintisi söz konusu olur.

Ziraat Bankası Vadesiz Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası vadesiz altın nasıl açılır?” sorusunun, altın ile birikim yapmak isteyen veya yatırım yapmak isteyen, aynı zamanda çeşitli birikim varlıklarını altına çevirerek, Ziraat Bankası güvencesi altında değerlendirmek isteyen tüketicilerin ortak sorularından biri olduğu söylenebilir.
 
Ziraat Bankası vadesiz altın hesabı açma işleminin yapılabilmesi adına birçok kanal vardır ancak hesap türü bu konuda büyük önem taşır. Ziraat Altın Vakti Hesabı ile KAD-SİS hesap açılım ve diğer işlemler sadece Ziraat Bankası şubeleri ile gerçekleştirilebilir. Tüketicilerin söz konusu hesap türlerine dair işlem veya hesap açılışı yaparken bu detaya dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca, vadesiz altın hesabı ile Biriken Altın hesabı açılış işlemleri; Ziraat Bankası şubeleri veya Ziraat internet şubesi ile yapılabilir. Vadeli altın hesabı açma konusunda da Ziraat Bankası şubeler ile internet bankacılığı şubeleri kullanılabilir.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Bozdurma

Ziraat Bankası altın hesabı bozdurma işlemi, altın hesabının türü ne olursa olsun ne yazık ki gerçekleştirilemeyecek bir işlemdir. Altın hesabı bozdurma konusunda dikkat edilmesi gereken detay, sadece Altın Vakti hesabı ile KAD-SİS için fiziki altın teslimi yapılabilmesidir. Bu hesaplarda dahi fiziki teslim yapılmasına karşın fiziki altın teslimi söz konusu olmaz. Bu yüzden Ziraat Bankası altın bozdurma işlemlerinin tümünün sadece nakit olarak gerçekleştirilebileceği söylenebilir.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Kapatma

Ziraat Bankası altın hesabı kapatma işlemleri son derece kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Öte yandan tüketicilerin bu işlem özelinde herhangi bir şekilde bankaya mazeret sunmaları gibi bir gereklilik de söz konusu değildir. Tüketicilerin istedikleri zaman altın hesaplarını kapatmaları mümkündür. Tüketicilerin var olan altın hesaplarını kapatabilmek adına Ziraat Bankası şubeleri, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı gibi seçenekleri kullanmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Ziraat Bankası altın hesabı kapatma işlemi yapabilmek adına Ziraat Bankası şubelerine giden tüketicilerin mutlaka nüfus cüzdanlarıyla birlikte Ziraat Bankası şubelerini ziyaret etmeleri gerekir
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler