Ziraat Bankası Yatırım Hesabı

Ziraat Bankası Yatırım Hesabı, çeşitli varlıklarınızı karlı yatırımlara dönüştürmenize olanak sağlayan bir hesap türüdür.


Ziraat Bankası yatırım hesabı, Ziraat Bankası müşterilerinin ellerinde bulunan nakdi, altınları, dövizleri ve daha birçok maddi varlığı değerlendirebilecekleri bir hesaptır. Birçok yatırım işleminin yapılabileceği bu hesapta, düzenli olarak elde edilen varlıkların değerlenmesi ve en önemlisi de enflasyon karşısında erimemesi söz konusu olabilir. Özellikle TL birikimleri olan tüketicilerin, bu birikimlerini başarılı bir şekilde değerlendirebilecekleri bir hesap türü olan yatırım hesabı, ücretsiz bir şekilde açılabilir ve yatırım işlemlerinin sonlanmasıyla birlikte de hesabın kapanışı verilebilir. Ziraat Bankası yatırım hesabı konusunda bireylerin öncelikle mutlaka yatırım işlemlerine dair bir bilgi veya eğitim almaları son derece büyük önem taşır.
 Ziraat Bankası yatırım hesabı birçok kanal vasıtasıyla son derece kolay bir şekilde açılabilir. Yatırım menüsünde yer alan yatırım araçlarından elde edilen tutarlar ise yatırım hesabına nakit olarak alınabilir. Sonrasında ise bu tutarlar yatırım hesabının bağlı olduğu vadesiz hesaba aktarılabilir. Yatırım hesabı konusunda bireylerin birden fazla hesaba sahip olmaları da mümkündür. Açılan yatırım hesabına dair bir IBAN numarası belirlenir ve aynı zamanda bu yatırım hesabının ekstresi görüntülenebilir. Bununla birlikte yatırım hesabına dair düzenli ekstre talebi de oluşturulabilir.
 
Ziraat Bankası yatırım hesabı içerisinde temel olarak yapılabilecek işlemler ise şu şekilde tüketicilerin karşılarına çıkar:
 • Fon Alış
 • Fon Satış
 • ELÜS Hesap Bilgi Formu
 • Başak Hesap Tanımlama
Tüketicilerin yukarıda yer alan işlemleri herhangi bir yatırım hesabı içerisinde gerçekleştirmeleri söz konusudur. Bununla birlikte tüketicilerin Ziraat Bankası yatırım hesabı özelinde yapabilecekleri yatırım işlemler ise şu şekilde sıralanabilir:
 • Yatırım Hesabı Ekstre Talebi,
 • Yatırım Fonu,
 • Bono ve Tahvil
 • Yabancı Para Tahvil
 • Eurobond
 • ELÜS İşlemleri
 • Kira Sertifikası
 • Yatırım Vergi Raporu
 • Bilgi ve Anket
 • Ziraat Yatırım (Borsa)
 • Halka Arz
 • Ziraat Bankası Yatırım Hesabı Talimatlarım
Söz konusu yatırım işlemleriniz sonucunda elde etmiş olduğunuz kazançları Ziraat Bankası yatırım hesabı üzerinden direkt olarak bağlı olan vadesiz hesabınıza aktarabilirsiniz. Yukarıda yer alan yatırım türlerine ilişkin kılavuzları okuduktan ve bu yatırım türleri hakkında bilgi aldıktan sonra yatırım hesabınız ve varlıklarınızla paranızı değerlendirmenizi önermekteyiz. Ziraat Bankası yatırım hesabı konusunda en yetkili merci olan Ziraat Bankası şubeleri, bu konuda yardım alabileceğiniz önemli noktalardan biridir.

Ziraat Bankası Yatırım Hesabı Açma

Ziraat Bankası yatırım hesabı açma işlemi, sadece birkaç adımda gerçekleşen bir işlemdir ve saniyeler içerisinde yatırım hesabı açılışı yapılabilir. Yatırım hesabı açılışı adına sayfa sayfa evrakların imzalanması gerekliliği gibi bir durum söz konusu değildir ve internet şubesi üzerinden kolaylıkla yatırım hesabı açılabilir. Ayrıca bireyler yatırım hesabı açma konusunda Ziraat Bankası şubeleri ile Ziraat telefon bankacılığı gibi seçenekleri rahatlıkla kullanabilirler. Ziraat yatırım hesabı açma konusunda en hızlı yöntem ve en kolay yöntem ise internet şubesi üzerinden hesabın açılmasıdır.
 
Ziraat Bankası yatırım hesabı açma işlemi adına tüketicilerin izlemeleri gereken adımlar ise şu şekildedir:
 • Ziraat Bankası internet bankacılığına erişim sağladıktan sonra ana menüde “Yatırım” seçeneğine doğru ilerlenmelidir.
 • Yatırım seçeneğinde ise “Yatırım Hesapları” ekranına giriş yapılmalıdır.
 • Karşınıza çıkan ekranın üst kısmında ise “Yeni Hesap Aç” butonuna tıklanmalıdır.
 • Ardında karşınıza çıkan ekranda yer alan sözleşmelerin onaylanması gerekir.
 • Sözleşme onayı yapıldıktan sonra yatırım hesabının hangi vadesiz hesaba bağlı olacağı seçilir.
 • Bağlı hesap tanımlama işleminin ardından ise yatırım hesabı açma işlemi tamamlanır.
Ziraat Bankası yatırım hesabı açma işlemi sadece bu adımlardan oluşur ve sonrasında bireylerin yatırım hesabı üzerinden işlem yapmaları söz konusu olur. Yatırım hesabının kullanımı konusunda şubelerden veyahut telefon bankacılığından bilgi alınabilir. Ayrıca hesap kapatma işlemi de son derece hızlı bir şekilde yapılabilir.

Ziraat Bankası Yatırım Hesabı Kapatma

Ziraat Bankası yatırım hesabı kapatma işlemi, tüketicilerin var olan yatırım hesaplarını yatırım işlemlerinin sona ermesinden hemen sonra veya uzun süre kullanmamaları durumunda yapmak istedikleri bir işlemdir. Yatırım hesabının kapatılması işlemi de tıpkı hesap açılışı kadar son derece kolay bir işlemdir. Hesap kapatma işlemi yapılmadan önce mutlaka hesap içerisinde yer alan tutarın vadesiz hesaplardan birine çekilmiş olması gerekir.
 
Ziraat Bankası yatırım hesabı kapatma işlemi adına tüketicilerin izlemeleri gereken adımlar ise şu şekildedir:
 • Ziraat internet bankacılığı ile ana menüde yer alan “Yatırım” seçeneğine tıklayınız.
 • Yatırım menüsü içerisinde yer alan “Yatırım Hesaplarım” kısmına giriş yapınız ve karşınıza çıkan ekranda kapatmak istediğiniz yatırım hesabını seçerek, hesap detaylarına doğru ilerleyiniz.
 • Hesap detaylarının hemen alt kısmında bulunan “Hesabı Kapat” butonuna tıklayınız ve ardından karşınıza çıkan hesap çıkama ekranında bilgilerinizi kontrol ediniz.
 • Bilgilerin doğru olduğunu onaylıyorsanız “Kaydet” tuşuna basınız ve Ziraat Bankası yatırım hesabı kapatma işleminiz başarıyla gerçekleşecektir.

Ziraat Bankası Yatırım Hesabından Para Çekme

Ziraat Bankası yatırım hesabından para çekme işlemi, yatırım hesap sahiplerinin en çok merak etmiş ettikleri detayların başında gelir. Yatırım hesabı ve yatırım işlemleri sonucunda kazanç olarak elde etmiş olduğunuz tutarlar veya halihazırda var olan varlıklarınız, normal vadesiz hesaplarda değil de yatırım hesabı üzerinden sergilenir. Yatırım hesabı üzerinde yer alan tutarın ise nakit olarak çekilmesi ise pek kolay bir işlemdir. Tüketicilerin direkt olarak hesap detaylarına girip, basit bir talimatla yatırım hesaplarında yer alan tutarı vadesiz hesaplarına aktarmaları söz konusudur.

Ziraat Bankası Yatırım Hesabı Açma Ücreti

Ziraat Bankası yatırım hesabı açma ücreti konusunun, söz konusu hesap türünün açılışından önce sıklıkla sorgulanan detaylardan biri olduğunu söylemek mümkündür. Tüketicilerin hesabı açmadan önce bu detaya göre hesap açma işlemi yapacakları bilinirken, Ziraat Bankası tarafından bu işlem özelinde herhangi bir ücret alınmadığını belirtmek isteriz. Ziraat Bankası yatırım hesabı açma ücreti adı altında hesabın açılışı ve kapatılması sırasında tüketicilerin bir ücret ödemeleri mümkün değildir.

Ziraat Bankası Yatırım Hesabı Sözleşme Yenileme

Ziraat Bankası yatırım hesabı sözleşme yenileme işlemi, tüketicilerin hesap açılışı yaparken imzalamış oldukları veya başka bir deyişle onaylamış oldukları sözleşmelerle doğrudan ilişkilidir. Bilindiği üzere hesap açılışı sırasında 4 adet sözleşme onaylanır ve bu sözleşmelerin belirli süreliğine geçerli oldukları bilinir. Sözleşmelerin sürelerinin dolmasıyla birlikte tüketicilerin yapmaları gereken bu sözleşmeleri yenilemek ve yatırım hesabının kullanımını devam ettirmektir. Sözleşme yenileme işleminin Ziraat Bankası şubeleriyle veya Ziraat internet bankacılığı üzerinden yapılması da mümkündür.

Ziraat Bankası Yatırım Hesabı Faiz Oranları

Ziraat Bankası yatırım hesabı faiz oranları, yapılan yatırıma göre farklılık göstermektedir. Her yatırım işleminin farklı faiz oranları söz konusuyken, her işlemde de faiz getirisi olmadığını belirtmek gerekir. Yapılacak işleme göre faiz oranları değişim sağlayacakken, işlem sırasında işleme dair faiz oranları ilgili menüde tarafınıza bildirilecektir. Ayrıca Ziraat Bankası şubelerinden bu konuya dair detaylı bilgi de alınabilir.

Ziraat Bankası Yatırım Hesabı Bloke Kaldırma

Ziraat Bankası yatırım hesabı bloke kaldırma işlemi, diğer bloke kaldırma işlemleriyle ilgilendirilebilir ancak diğer Ziraat Bankası bloke kaldırma işlemleriyle pek alakalı değildir. Yatırım hesaplarına uygulanan blokenin nedeni büyük önem taşımaktadır ve her bloke işlemi direkt olarak kaldırılamayabilir. Bu yüzden 444 00 00 veya 0850 222 00 00 numaralı telefonlar vasıtasıyla tüketicilerin bu konuda Ziraat telefon bankacılığı üzerinden bilgi almaları gerekir. Telefon bankacılığı ile bloke kaldırma işlemlerinin gerçekleşmesi durumu söz konusu değilse yapılması gereken, en yakın Ziraat Bankası şubesine nüfus cüzdanınızla birlikte gitmektir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler