Ziraat Bloke Kaldırma | SIM Kart – Hesap ve Diğer Bloke Kaldırma İşlemleri

Ziraat bloke kaldırma işlemi; hesaplarınıza, SIM kartınıza, internet bankacılığınıza ve bankacılık işlemlerinizi kısıtlayan her unsura uygulanması gereken bir işlemdir.


Ziraat bloke kaldırma işlemi, banka hesaplarınızda veya yapacağınız bankacılık işlemlerinizin bir kısmında ya da tamamında uygulanan kısıtlamaların kaldırılması anlamına gelir. Bloke kaldırma işlemleri için çeşitli adımlar atılmalı ve bu adımların; ATM, şube ya da telefon bankacılığı üzerinden atılması önemlidir. Her bloke kaldırma işleminin tek bir kanal üzerinden veya sadece müşteri hizmetlerini arayarak çözülmesi söz konusu olmaz. Uygulanan blokeye göre, bloke kaldırma konusunda yapılması gereken işlem gereklilikleri değişir ve bloke kaldırma işlemi için kullanılabilecek kanallar da değişim gösterir.
 Ziraat bloke kaldırma işlemi yapılmaması durumunda, uygulanan bloke türüne göre bazı bankacılık işlemlerinin gerçekleşmesi mümkün olmaz. Öyle ki bazı durumlarda hesabınızdan para çekmeniz bile zorlaşır ve bunun için bloke kaldırma işlemi yapmanız gerekir. Peki, Ziraat bloke kaldırma nedir? Ne tür blokeler vardır? Bu blokeler nasıl kalkar?

Ziraat Bloke Kaldırma Nedir?

Ziraat bloke kaldırma nedir?” sorusunu soran tüketicilerin genel anlamda bloke uygulaması ile ilk defa karşılaştıkları görülür.
 
Bloke kaldırma; hesaplarınız, kartlarınız, internet bankacılığınız, telefonunuz ve daha birçok unsur üzerine konulan işlem kısıtının, banka tarafından istenen şartların yerine getirilmesiyle gerçekleşen bir durumdur. Bloke türüne göre bloke kaldırma işlemlerinin şartları ve kanalları değişebilir. Genel olarak Ziraat Bankası tüketicilerinin karşılaştıkları blokeler ise şu şekildedir:
 • Hesap Blokesi,
 • Banka Kartı veya Kredi Kartı Blokesi,
 • Ziraat SIM Kart Blokesi,
 • Ziraat İnternet Bankacılığı Blokesi,
Tüm bu uygulanan blokeler, aslında bir nevi hiçbir bankacılık işleminizi yapamamanıza yol açabilir. Bazı durumlarda bloke işlemlerinin önüne geçmek mümkünken, bazı durumlarda yapacak bir şey olmaz. Örneğin; banka kartınız veya kredi kartınız yanlış şifre nedeniyle bloke uygulamasına tabi tutulur. Şifrenizi girerken özen göstermeniz durumunda böyle bir sorunla karşılamanız söz konusu olmaz.
 
Ziraat bloke kaldırma nedir?” sorusunu sorarak, bu işlem hakkında bilgi almak isteyen tüketiciler, aynı zamanda “bloke neden uygulanır?” sorusunun cevabını da merak ederler. Bloke uygulaması, uygulanan blokeye göre değişim gösterirken örneğin; telefon numaranızı başka bir operatöre taşımanız durumunda güvenlik sebebiyle SIM kart bloke işlemi uygulanır ve bu bilgiyi mutlaka bankaya bizzat bildirmeniz gerekir. Bizzat bildirdiğiniz zaman işlemin tarafınızca yapıldığı ve güvenilir kaynaklarda gerçekleştiği anlaşılır. Bu nedenle SIM kart blokesi kaldırılır. SIM kart blokelerini birçok kişi telefon bankacılığı üzerinden veya internet bankacılığı üzerinden kaldırmayı dener ancak mümkün değildir. Bunun için şube veya ATM gibi kanallar kullanılır. Bu gibi birçok bloke kaldırma işleminin işlem kanalı değişebilir.

Ziraat SIM Kart Bloke Kaldırma

Ziraat SIM kart bloke kaldırma işlemi, tüketicilerin en merak ettikleri ve en çok ihtiyaç duydukları işlemlerin başında gelir.
 
SIM kart bloke kaldırma işlemi için mutlaka size en yakın Ziraat ATM’sine veya şubesine gitmeniz gerekir. Güvenlik sebebiyle SIM kart bloke işlemi internet bankacılığından veya telefonla müşteri hizmetleri aranarak kaldırılmaz. SIM kart blokesi tamamıyla güvenlik amacıyla hesabınıza uygulanır. Kötü niyetli kişiler tarafından banka hesaplarınızın tehlikeye girmemesi adına bu işlem şarttır. İsterseniz şube üzerinden isterseniz de ATM’ler üzerinden dakikalar içerisinde SIM kart bloke kaldırma işlemi yapabilirsiniz. Şubeler üzerinden yaptığınız bloke kaldırma işlemlerinde nüfus cüzdanınızın yanınızda olması ve cep telefonunuzun da yanınızda olup, açık olması gereklidir. Ziraat ATM SIM kart bloke kaldırma işlemlerinde cep telefonunuzun yanınızda olması, açık olması ve doğrulama SMS’i alabilmeniz büyük önem taşır.

Ziraat ATM SIM Kart Bloke Kaldırma


Ziraat ATM SIM kart bloke kaldırma işlemi genel olarak ATM üzerinden yapılan bloke işlemlerinde en çok kullanılan yöntemlerin başında gelir. Bunun nedeni ise bu yöntemin hem son derece kolay hem de zahmetsiz olmasıdır. Normal şartlarda şubeler üzerinden yapılan bloke kaldırma işlemleri sıra bekleneceği için saatleri alabilir. ATM’ler üzerinden ise direkt olarak dakikalar içerisinde bloke kaldırma işlemi yapılabilir. Peki, Ziraat ATM SIM kart bloke kaldırma işlemi nasıl yapılabilir? Ne gibi adımlar izlenir?
 
Ziraat ATM SIM Kart bloke kaldırma adımları:
 • Size en yakın Ziraat ATM’sine gidin, kartınızı takın ve şifrenizi girerek ana menüye giriş yapın.
 • Ana menüde “Bakiye- Bilgi- Şifre” şifre seçeneğine tıklayın.
 • Ardından sağ kısımda bulunan “SIM Kart Bloke Kaldırma” seçeneğine doğru ilerleyin.
 • Karşınıza çıkan “SIM Kart Blokeniz Kaldırılacaktır Onaylıyor Musunuz?” sorusuna, “Evet” şeklinde yanıt verin.
 • Telefonunuza şifre gelirse, şifreyi doğrulama ekranına girin eğer şifre gelmezse ATM’de beliren “SIM Kart Bloke Kaldırma İşleminiz Onaylanmıştır” yazısı belirir ve böylelikle “Ziraat ATM SIM kart bloke kaldırma” işlemi gerçekleşmiş olur.

Ziraat SIM Kart Bloke Kaldırma Yöntemleri

Ziraat SIM kart bloke kaldırma yöntemleri ile SIM kart blokenizi sadece ATM üzerinden değil, aynı zamanda şube üzerinden de kaldırabilirsiniz. Ziraat Bankası müşterilerine bu konuda sadece iki seçenek sunar ve bunlardan ilki, en çok tercih edilen ATM yöntemidir. Diğeri ise şube üzerindendir. Bu yöntemler ise şu şekilde kullanılabilir:
 • Ziraat Şube Üzerinden SIM Kart Bloke Kaldırma: Şube üzerinden SIM kart bloke kaldırma işlemi için size en yakın Ziraat Bankası şubesine gidip, gişe işlemlerinden sıra almanız gerekir. Sıranız geldiğinde ise gişe görevlisine telefonunuzda operatör değişikliği olduğu ve bu nedenle SIM kart blokesi oluştuğunu, bu blokeyi kaldırmak istediğinizi belirtmelisiniz. Ardından telefon numaranızı isteyen görevli, ilgili ekrandan SIM kart blokenizi kaldırır ve telefonunuz artık bankacılık işlemlerine açık hale gelir.
 • Ziraat ATM Üzerinden SIM Kart Bloke Kaldırma: ATM üzerinden SIM Kart bloke kaldırma işlemi çok daha basit ve çok daha hızlıdır. Yukarıda da anlattığımız gibi size en yakın Ziraat Bankası ATM’sine kartınızla giderek, kartınızı ATM’ye takıp, şifrenizi girmelisiniz. Ardından Bakiye-Bilgi-Şifre menüsünde bulunan “SIM Kart Bloke Kaldırma” ekranından çok rahat bir şekilde telefonunuza uygulanan SIM kart bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
ziraat-mobil-simkart-bloke-kaldirma
ziraat-mobil-bloke-kaldirma-islemi
Ziraat-mobil-sim-kart-bloke-kaldirma

Ziraat SIM Kart Neden Bloke Edilir?

Ziraat SIM kart neden bloke edilir?” sorusu, bu bloke ile karşılaşan her tüketicinin ortak sorusudur ve mutlaka bu soru sorulmalıdır. SIM kart blokesi aslında son derece güvenli ve olması gereken bir işlemdir.
 
Bilindiği üzere artık günümüzde bankacılık işlemlerinin büyük bir kısmı direkt olarak internet bankacılığı üzerinden yapılabilir. Özellikle para transferleri, ödemeler ve daha birçok işlem, internet bankacılığından tek bir tuşla gerçekleştirilebilir. Bu durum her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da birtakım tehlikeleri de beraberinde getirir. Telefon numaranıza ulaşan kötü niyetli kişiler, direkt olarak internet bankacılığınıza sızabilir ve hesaplarınızı tehlikeye atabilir.
 
SIM kart yani, operatör değişikliğinin başkaları tarafından yapılması ise telefon numaranızın başkaları tarafından kullanılması anlamına gelir. Üstelik bu durumdan uzun süre haberiniz olmayabilir ve fark ettiğinizde çok geç kalmış olabilirsiniz. İşte tam olarak “Ziraat SIM kart neden bloke edilir?” sorusuna cevap alırsınız. SIM kart değişim işlemi başkaları tarafından yapılmışsa ve bilginiz dahilinde değilse, SIM kart bloke edilerek, olası tehlikelerin önüne geçilmiş olur. Sizin onayınız ve müracaatınız olmadan bloke işlemi kaldırılmaz. Böylelikle hesabınız güvence altına alınmış olur.
 

Ziraat Hesap Bloke Kaldırma

Ziraat hesap bloke kaldırma işlemi, Ziraat Bankası tüketicileri tarafından sıklıkla başvurulan bir işlemdir. Bununla birlikte tüketiciler hesaplarına neden bloke konulduğunu anlamazlar ve bunun sebebi internet bankacılığı ya da telefonla müşteri hizmetlerini arayarak öğrenemezler. Öğrenebilmeleri adına şubeye gitmeleri gerekir ancak herhangi bir Ziraat Bankası’na gitmek yeterli olmaz. Mutlaka hesabınızın ait olduğu Ziraat Bankası şubesine gitmeniz ve bloke kaldırma başvurusunu da bu şube üzerinden yapmanız gerekir. Bunun nedeni ise bloke konulması işleminin bu şube üzerinden yapılması ve hesabınızın bu şubede açılmış olmasıdır. Haliyle bloke kaldırılması adına da bu şube yetki sahibidir.
 
Diğer Ziraat Bankası şubeleri bloke kaldırma ve blokenin nedenini tam olarak görüntüleme konusunda yetki sahibi değillerdir. Bu nedenle şubeler dahi bloke konusunda size yardımcı olamazken, ATM, internet bankacılığı veya telefonla müşteri hizmetleri üzerinden bloke kaldırma konusunda yardım almanız pek mümkün olmaz. Peki, Ziraat Bankası hesabı neden bloke altına alınır?
 
Ziraat Bankası hesap blokesi sebepleri şunlardır:
 • Daha önce herhangi bir bankadan kredi çekmeniz veya kredi kartı ürünü kullanmanız, bu ürünlerin ise ödemesini yapmamış olmanız hesabınızın bloke edilmesine yol açar.
 • Devlete olan herhangi bir borcunuzu ödememeniz ve bu borcun takipli statüsüne girmesi durumunda hesabınız bloke edilebilir.
 • Hukuki bir karar neticesinde hesabınız bloke edilebilir.
 • Hesabınız üzerinden gerçekleşen herhangi bir şüpheli işlemden ötürü Ziraat Bankası tarafından güvenlik amacıyla hesabınıza bloke uygulanabilir.
Bu gibi birçok neden Ziraat Bankası’nda bulunan hesabınızın bloke altına alınmasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda direkt olarak bloke uygulanan hesabınızın açıldığı şubeyle iletişime geçmeniz gerekir. Ziraat hesap bloke kaldırma konusunda ilgili şubeye başvurmanız, blokeye neden olan sorunun ortadan kaldırılması ve onayınızın alınması durumunda hesabınıza uygulanan bloke direkt olarak kaldırılır.

Ziraat Banka Kartı Blokesi Kaldırma

Ziraat banka kartı blokesi kaldırma işlemi de merak edilen, sık karşılaşılan ve yapılma zorunda kalınan işlemlerden biri olarak bilinir. Birçok kişi banka kartına veya kredi kartına neden bloke uygulandığı hakkında bilgi sahibi olmaz. Banka veya kredi kartlarına uygulanan bloke genel olarak POS alışverişleri sırasında girilen hatalı şifreden kaynaklanır. Özellikle 2 veya 3 defadan fazla yanlış şifre girilmesi durumunda kart güvenlik amacıyla bloke edilir ve tekrar kart sahibi tarafından bankadan aktif edilene kadar kullanımı söz konusu olmaz.
 
Bununla birlikte Ziraat banka kartı bloke kaldırma başvurusu yapmak isteyen kişiler, kartlarını herhangi bir internet sitesinde kullanmış da olabilirler. Ziraat Bankası şüpheli gördüğü online alışverişlerde işlemi iptal ederek, kartınızın güvenliği için de kart iptali sağlayabilir.

Ziraat İnternet Bankacılığı Bloke Kaldırma

Ziraat internet bankacılığı bloke kaldırma işlemi için şubeye veya ATM’ye gitmenize gerek yoktur. Bu konuda atmanı gereken ilk adıma Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine yani, 444 00 00 numarayı arayarak ilgili menüye bağlanmaktır.
 
İnternet bankacılığı özellikle art arda girilen yanlış şifreler nedeniyle bloke statüsüne geçebilir. İnternet bankacılığının da diğer bloke işlemleri gibi sizin güvenliğiniz adına blokeli statüsüne getirilmesi söz konusu olur. Şifre denemeleri başkaları tarafından yapılabilir ve birkaç defadan fazla şifre denemesi yapıldığında direkt olarak hesap güvenliğini sağlamak amacıyla bloke uygulanır. Ziraat internet bankacılığı bloke kaldırma işlemi için müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz. Müşteri hizmetleri bu konuda size birkaç doğrulama sorusu sorar ve bu sorulara doğru yanıt vermeniz durumunda direkt olarak internet bankacılığı blokeniz kaldırılır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler