Ziraat Cep Telefonuna Gelen Parayı Çekme

Ziraat cep telefonuna gelen parayı çekme işlemi oldukça basit ve dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilecek olan bir işlemdir. Peki, cebe gelen havale nasıl çekilebilir?


Ziraat cep telefonuna gelen parayı çekme işlemi aslında başlıktan da anlaşılacağı üzere; cep telefonu numaranıza gönderilen paranın çekilmesi işlemidir.
 Bankalar arası tüketiciler tarafından yapılan para transferleri genel olarak tüketicilere ait olan hesaplar üzerinden gerçekleşir. Gönderen ve alıcı hesap arasında gerçekleşen para transferleri, istenilen kişiye istenilen ücretin gönderilmesine olanak sağlar. Bazı durumlarda ise para gönderilmek istenen kişinin alıcı hesabı bulunmayabilir veya bu hesap çeşitli sebeplerden ötürü kullanılamayabilir. İşte tam olarak bu durumda Ziraat cep telefonuna gelen parayı çekme işlemi sayesinde, alıcı hesaba gerek kalmadan direkt olarak telefon numarası ile Ziraat Bankası ATM’lerinden para çekmek mümkün olur.
 
Ziraat cep telefonuna gelen parayı çekme işlemi için kişinin aktif kullandığı cep telefonuyla birlikte ATM’ye gitmesi ve kartsız işlemler üzerinden para çekmesi yeterlidir. Karşı taraftan para gönderme işlemi gerçekleştiği an direkt olarak alıcı kişinin cep telefonuna SMS gönderilir ve bu SMS ile para çekmek mümkün olur.

Ziraat Cep Telefonuna Gelen Parayı Çekme Nedir?

Ziraat cep telefonuna gelen parayı çekme nedir?” sorusu, özellikle bu işlemi ilk defa gerçekleştirecek olan kişiler tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur.
 
Cep telefonuna gelen paranın çekilmesi işlemi, telefona gönderilen referans kodu ve para çekme SMS’i ile gerçekleşen bir para çekme işlemidir. Para çekme işlemi Ziraat Bankası şubelerinden değil, direkt olarak Ziraat Bankası ATM’lerinden gerçekleşir. Üstelik para çekme konusunda herhangi bir saat sınırı bulunmaz ve istenilen süre zarfı içerisinde para çekilebilir. Peki, Ziraat cebe gelen havale nasıl çekilebilir?
 
Ziraat cebe gelen havale çekme işlemi şu şekilde yapılır:
  • Ziraat Bankası ATM’sine gidip, “Giriş” tuşuna basın ve ardından “Kartsız İşlemler” menüsünde “Para Çekme” seçeneğini işaretleyin.
  • “Para Çekme” menüsünde ise “Cebe Gelen Havale” seçeneğine tıklanmalı ve ardından istenen bilgiler doğru bir şekilde ekrana girilmelidir.
  • İlk etapta para çekmek isteyen kişinin TC kimlik numarası sorulur ve bu bilginin doğru bir şekilde girilmesi gerekir.
  • Ardından hem alıcının hem de göndericinin telefon numaraları girilir.
  • Cep telefon numaraları girildikten sonra ise gelen paranın tutarı sorulur ve bu biglinin doğru bir şekilde girilmesi önemlidir.
  • Yukarıda istenen bilgilerden sonra ise alıcıya SMS ile gönderilen referans kodu sorulur. Bu kodun doğru bir şekilde girilmesi büyük önem taşır.
  • Referans kodunun girilmesiyle birlikte Ziraat cep telefonuna gelen parayı çekme işlemi başarıyla tamamlanmış olur.
Cep telefonuna gelen havalenin kullanılması yani, ATM’lerden çekilmesi konusunda belirli bir süre vardır. Eğer bu süre zarfında para çekme işlemi gerçekleşmezse, ücret tekrar gönderen hesaba iade edilir. Bu nedenle banka tarafından tanımlanan sürenin geçirilmeden, ücretin herhangi bir Ziraat Bankası ATM’sinden çekilmesi önemlidir. Ayrıca para çekme işlemi sadece Ziraat Bankası ATM’lerinden gerçekleşir. Ortak ATM’ler bu işlem için yetkilendirilmemiştir.

Ziraat Cebe Gelen Havale Çekilmezse Ne Olur?

Ziraat cebe gelen havale çekilmezse ne olur?” sorusu cebe gelen havale konusunun belki de en çok merak edilen konularından biridir.
 
Yapılan cebe havale işlemi 24 saat içerisinde alıcı tarafından çekilmezse, işlem iptal edilir ve gönderilen ücret tekrar iade edilir. Bu nedenle alıcının bu konuda acele etmesi önemlidir. Son saatleri beklemeden direkt para çekme işlemini gerçekleştirmesi önerilir. Bazı durumlarda ATM’ler bu işleme olumlu yanıt veremeyebilir. Haliyle farklı bir ATM aramak gerekir. Eğer para çekme işleminin son saatleriyse ve ATM’ye yetişemezseniz, para çekme süresi dolar ücret geri iade edilir.

Ziraat Cebe Havale Gönderme Nedir?

Ziraat cebe havale gönderme nedir?” sorusu aslında, cebe gelen havale işleminin gönderici kısmını kapsar.
 
Ziraat cebe havale gönderme işlemi  sayesinde cüzi miktarda bir ücret karşılığında istediğiniz kişinin cep telefonuna para gönderebilirsiniz. Bu kişi ise parayı direkt olarak ATM üzerinden kolaylıkla çekebilir. Para çekme işlemi sırasında alıcıdan herhangi bir ücret talep etmez. Söz konusu para transferi işlemi için sadece gönderici taraftan tahsilat yapılır. Cebe havale gönderme işlemi internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla yapılabilir. ATM, telefon bankacılığı veya şube gibi kanallar üzerinden cebe havale işlemleri gerçekleştirmek söz konusu olmaz.

Ziraat Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Ziraat cebe havale nasıl yapılır?” sorusunu soran tüketicilere, bu işlemi sadece birkaç adımda yapacaklarını söylemek isteriz.
 
Öncelikle Ziraat Bankası internet bankacılığı veya Ziraat Bankası mobil uygulamasına giriş yapmak gerekir. Ardından para gönderme seçenekleri içerisinde “Cebe Havale” yöntemi tercih edilmelidir. Bu ekranda para gönderilecek olan kişinin yani, alıcı tarafında TC kimlik numarası ile telefon numarası gibi bilgiler talep edilir. Bu bilgilerin girilmesinin ardından işlemin hangi hesap üzerinden gerçekleşeceği sorulur. Hesap seçimi de yapıldıktan sonra ise para gönderilecek tutar sorulur ve tutar girişi ile birlikte sonraki ekranda telefona SMS onayı içeren bir kod gelir. Bu kodun istenilen ekrana doğru bir şekilde girilmesinin ardından cebe havale işlemi gerçekleşmiş olur.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler