Ziraat EFT Sorgulama | Giden EFT Nasıl Sorgulanır? EFT Sorgu No Nedir?

Ziraat EFT sorgulama işlemi sayesinde giden EFT sorgulama işlemi yaparak, EFT'nizin durumu hakkında net bilgi alabilirsiniz.
Ziraat EFT sorgulama konusunda birçok tüketicinin bilgi sahibi olmadığını söylemek mümkündür. EFT sorgulama işlemi sayesinde yapılmış olan bir EFT hakkında net bir bilgi alınabilir. Bazı durumlarda bankalarda yaşanan yoğunluk nedeniyle EFT işlemi gerçekleşmez. Bazı durumlarda ise EFT’nin prosedürlere uygun olmamasından ötürü EFT işleminin gerçekleşmediği görülür. Bununla birlikte birçok nedenden ötürü EFT işlemlerinin karşı tarafa iletilmemesi söz konusu olabilir. EFT işleminin karşı tarafa geçip geçmediği ise herhangi bir bilgilendirme mesajı ya da bildirim ile gönderen kişiye iletilmez. Bu konuda yapılması gereken, gönderici kişinin sorgulama işlemi gerçekleştirmesi ve EFT hakkında bilgi almasıdır.
 Ziraat EFT sorgulama işlemi konusunda birçok kişi ATM veya internet bankacılığı gibi kanallardan yardım almak ister. Ne yazık ki Ziraat Bankası başta olmak üzere, diğer bankaların bu kanallar vasıtasıyla sorgulama işlemi imkanı tanımadıkları söylenebilir. Bu yüzden mutlak suretle tüketicilerin diğer kanallar üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Peki, Ziraat EFT sorgulama işlemi nedir? Neden ve nasıl yapmak gerekir?

Ziraat EFT Sorgulama Nedir?

Ziraat EFT sorgulama nedir?” sorusu, EFT işlemlerine ve aynı zamanda EFT kontrolü için sorgulama işlemlerine uzak olan her tüketicinin temel sorularından biridir.
 
Ziraat EFT sorgulama işlemi, adından da anlaşılacağı üzere yapılan bir EFT işleminin başarılı bir şekilde karşı tarafa geçip geçmediği gösteren bir işlemdir. EFT işlemi sırasında dekont içerisinde EFT sorgu no olarak sayılar tarafınıza iletilir. Bu sayılar, EFT işlemine ait işlem numarasıdır ve sorgulama işlemleri bu sorgu no sayesinde kolaylıkla yapılabilir. Sorgulama işleminin ad,soyad, TC, IBAN veya benzeri bilgiler ile yapılması söz konusu olmaz. Sadece ve sadece, söz konusu Ziraat EFT sorgu no ile sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 
Ziraat EFT sorgulama işlemleri konusunda aceleci davranmamak gerekir. Bazı kullanıcılar EFT işlemlerini mesai saatleri dışında yaparlar ve bir sonraki mesai saati gelmeden, direkt olarak sorgulama işlemlerini başlatırlar. Halbuki EFT daha karşı tarafa geçmemiştir ve bu nedenle sorgulama sonucunda kesin bir kanıya varmak mümkün olmaz. Mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilen EFT işlemleri en geç 30 dakika içerisinde karşı hesaba geçer. Mesai saatleri içerisinde bu işlemi yaptıysanız ve 30 dakika içerisinde karşı tarafa geçmediyse, Ziraat EFT sorgulama işlemine başvurabilirsiniz. EFT sorgulama işlemleri için tüketicilerin herhangi bir mesai saati gözetmelerine gerek yoktur. Telefon bankacılığı üzerinden istedikleri zaman EFT sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bununla birlikte herhangi bir Ziraat Bankası şubesi üzerinden de sorgulama işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Ziraat EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat EFT sorgulama nasıl yapılır?” sorusu hakkında bilgi almak isteyen tüketicilerin öncelikle Ziraat EFT sorgu no başlığı altında verilen numaralara ulaşmaları gerekir. Bu numaralar olmadan herhangi bir şekilde EFT sorgulama işlemi gerçekleşmez. EFT sorgulama işlemi için iki yöntem bulunur ve şube kanalı ile telefon bankacılığı söz konusu iki yöntem olarak bilinir.
 
Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine EFT sorgu no ile giderek, “Gişe İşlemleri” bölümünden sıra alıp, sıranız geldiğinde de “EFT Sorgulama” işlemi yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Kimliğiniz talep edildikten sonra, EFT sorgu no istenir ve sorgulama işlemleri yapılarak, EFT işlemi hakkında size bilgi verilir.
 
Şube kanalı dışında telefon bankacılığı ile Ziraat EFT sorgulama işlemi de yapılabilir. Telefonla EFT sorgulamak adına aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir:
  • 444 00 00 numaralı Ziraat Bankası müşteri destek hattınızı arayınız.
  • Sesli yanıt sisteminde “Bankacılık İşlemleri” menüsüne 2(iki) tuşu ile bağlanın.
  • “Para Transferleri” menüsüne bağlanmak için 2(iki) olarak tuşlama yapınız.
  • “Giden EFT Sorgulama” menüsüne bağlanmak için 3(üç) tuşuna basınız.
  • “Giden EFT Sorgulama” işlemi için TC kimlik numaranızı veya müşteri numaranızı tuşlayınız.
  • Telefonunuza gelen “Onay Bildirimine”, “Onay” şeklinde yanıt veriniz.
  • Ardından İnternet Bankacılığı şifresi ile işleme devam etmek adına 1(bir) ya da Kart Şifresi ile işleme devam etmek için 2’yi tuşlayınız.
  • EFT’nin sorgulanabilmesi adına EFT işleminin tarihini GUNAYYIL şablonuna uyacak şekilde bitişik olarak giriniz. Örnek: 28102020
  • Ardından sizden talep edilen EFT sorgu no veya diğer EFT bilgileriyle sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Yukarıda yer alan adımları izlemeniz durumunda kolay bir şekilde Ziraat EFT sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat EFT Saatleri 2021

Ziraat EFT saatleri 2021 yılında bir önceki yıla göre aynı kalmıştır ve EFT işlemleri sabah 09.00 ila akşam 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilebilir. IBAN numarası veya hesap no ile yapılan EFT işlemlerinde bu saatler geçerlidir. Bunun yanı sıra FAST ile yapılan EFT işlemlerinde herhangi bir saat sınırlaması söz konusu olmaz. İstenilen saat ve günde, para transferleri belirli limitler dahilinde gerçekleştirilebilir.

Ziraat EFT İptali

Ziraat EFT iptali konusunda tüketicilerin son derece hızlı bir şekilde davranmaları gerekir. Bazı durumlarda istenmeyen veya yanlış hesaplara gerçekleşen EFT’ler söz konusu olur. Bu gibi durumlarda yapılması gereken, direkt olarak şubeye veya 444 00 00 numaralı telefondan müşteri hizmetlerine saniyeler içerisinde ulaşmaktır. Müşteri temsilcisine veya şube görevlisine, bir EFT işlemi yaptığınızı ve bu EFT işleminin de yanlış hesaba gerçekleştirildiğini ifade etmelisiniz. Eğer EFT henüz karşı hesaba geçmediyse ve bankanın EFT havuzunda bekliyorsa, anında iptali sağlanır ve ücret tekrar hesabınıza iade edilir.
 
Ziraat EFT iptali konusunda en kötü senaryo, EFT işleminin havuzdan çıkıp, karşı hesaba geçmesidir. Hiç tanımadığınız birine veya daha önce kayıtlı olan bir başka hesaba yanlışlıkla EFT işlemi yapmanız son derece doğaldır. Eğer karşı hesabın sahibini tanıyorsanız, mutlaka iletişime geçip, bir yanlışlık olduğunu ve gönderdiğiniz tutarda paranın, onların hesabına geçtiğini ifade etmelisiniz. Ardından da iade talep etmelisiniz. İade talebi olumsuz sonuçlanırsa veya karşı tarafın iletişim bilgilerine ulaşmanız mümkün değilse hemen en yakın Ziraat Bankası’na giderek, EFT iptal talep dilekçesi vermelisiniz. Yapılan incelemelerin ardından Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, EFT işleminin iptalini onaylayacak veya şartların olumsuz olması nedeniyle reddedecektir.

Ziraat EFT Karşı Tarafa Geçti mi?

Ziraat EFT karşı tarafa geçti mi?” sorusunu merak eden tüketiciler, aslında Ziraat EFT sorgulama işlemi sayesinde bu sorunun cevabını bulabilirler.
 
Yukarıda da belirtmiş olduğumuz “Ziraat EFT sorgulama nasıl yapılır?” bölümünde yer alan adımları izlemeniz durumunda, EFT’nin karşı tarafa geçip geçmediği konusunda rahatlıkla bilgi alabilirsiniz. Bununla birlikte kimliğinizle size en yakın Ziraat Bankası’na giderek, hesabınız veya çeşitli kanallar üzerinden yapmış olduğunuz EFT işleminin karşı tarafa geçip geçmediğini de ücretsiz olarak sorgulatabilirsiniz. EFT işleminin karşı tarafa geçip geçmediği konusunda en basit bir diğer yöntem ise karşı tarafla iletişime geçip, hesap kontrolü yaptırmaktır. Karşı tarafa, tutar ve zaman bilgileri vererek, adınıza yaptığınız EFT’nin hesaplarına geçip geçmediğini sorabilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığı EFT Sorgulama

Ziraat internet bankacılığı EFT sorgulama işlemi herkes tarafından kullanılmak istenen ve sıklıkla araştırılan bir konudur. Tüketiciler, internet bankacılığı ekranlarında EFT sorgulama bölümü ararlar. Sahip oldukları Ziraat EFT sorgulama no ile sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek isterler. Ziraat Bankası internet bankacılığı ekranlarında ne yazık ki böyle bir bölüm ya da hizmet sunmamaktadır. Sorgulama işlemlerinin yapılması konusunda temel iki yöntem, telefon bankacılığı veya şube bankacılığıdır. Tüketiciler bu kanallar vasıtasıyla sorgulama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.
 
Ziraat internet bankacılığı EFT sorgulama işlemleri için gerekli olan EFT sorgu no, internet bankacılığında yer alan dekont görüntüleme özelliği sayesinde kolaylıkla öğrenilebilir. Bu nedenle tüketiciler, internet bankacılığı EFT sorgu no öğrenmek adına kullanabilirler.

Ziraat EFT Sorgu No

Ziraat EFT sorgu no, sorgulama işlemlerinin en önemli detaylarından biri olarak tanımlanabilir. Her EFT işlemi sonrasında dekontun bir kısmında bu numaralara yer verilir. Yapılacak olan sorgulama işlemlerinin, söz konusu sorgu no ile gerçekleştirilmesi sağlanır. Dekontun hemen alt kısımlarında yer alan sorgu no sayesinde yapmış olduğunuz EFT işleminin telefon bankacılığından veya şube üzerinden son durumu hakkında bilgi almanız mümkün olur.
 
Ziraat EFT sorgu no konusunda dekonttan bilgi almak istiyorsanız, aşağıda yer alan dekont örneğindeki bölümden, yaptığınız EFT işleminin sorgu numarasını kolaylıkla öğrenebilirsiniz:
Ziraat EFT Sorgulama ve EFT Sorgu NO

 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler