Ziraat Ek Kart | Başvuru - Limit Belirleme | Kimlere Verilir?

Ziraat ek kart talebinde bulunarak, siz de kredi kartınızın limitinizi istediğiniz kişilere, belirlediğiniz limitler dahilinde kullanıma açabilirsiniz.


Ziraat ek kart, tüketicilerin sahip oldukları kredi kartına ek olarak farklı bir isimle ya da kendi adlarına çıkarılabilen bir üründür. Genel olarak aile içi kullanılan bu kredi kartı türü, normal bir kredi kartından farksızdır. Faiz oranları, kullanımı ve kampanya katılımı gibi durumlar normal kredi kartıyla birebir aynıdır.
 Ziraat ek kart sayesinde aile üyelerinin bir kredi kartını birkaç kişiye bölmeleri söz konusu olur. Böylelikle tek bir kartın kullanılması adına sıra beklenmesi veya kartın aynı yerde bulunması gibi zorunluluklar ortadan kalkmış olur. Limit konusunda asıl kart sahibi belirlediği ölçüler uygulanabilirken, böylelikle fuzuli harcamaların da önüne geçilmiş olur. Ayrıca ekstre gözlem özelliği sayesinde asıl kart sahibi, ek kartın hareketlerini izleyebilir ve daha kontrollü bir kullanım yapılabilir.

Ziraat Ek Kart Nedir?

Ziraat ek kart, Ziraat Bankası’nın asıl kart sahiplerine, limitlerine ek olarak sundukları bir kredi kartı ürünüdür. Bu kredi kartı ürününün sadece asıl kart sahibinin adına olmasına gerek yoktur. İstenilmesi durumunda aile fertlerinden herhangi birinin adına da belirleme yapılabilir. Ek kartın çıkarılması konusunda yaş, bireyin yakınlık derecesi, kart limiti ve daha birçok konuda çeşitli yasal zorunluklar vardır. Bu yasal zorunluluklar neticesinde istenen şartlar oluşturulmuşsa her kart sahibi, kredi kartına ek olarak farklı bir isimle ya da aynı isimle kart çıkarabilir.
 
Ziraat ek kart nedir?” sorusu için yukarıda yer alan tanımlamalar yapılabilirken, kartın başvurusu adına da birçok başvuru kanalından yararlanılabilir. Ek kart çıkarmak adına şubeye gitme zorunluluğu yoktur. Başvuru yapılır ve onaylanması durumunda yasal prosedürlerin gerçekleştirilmesi adına banka şubesine gidilebilir. Ek kartların kart sahipleri tarafından istenildiği zaman iptal edilmesi mümkündür. Bu işlem için kart sahibinin onayı veya imzası gibi zorunluluklar söz konusu değildir. Bu durum kart sahipleri için önemli bir avantajdır. Kısacası, kartın başvuru süreci, çıkarılması ve kullanıldıktan sonra çeşitli nedenlerden ötürü iptal edilmesi gibi durumlar söz konusu olmaz.
 
Ziraat ek kart başvurusu yapıldıktan sonra günler içerisinde tüketicilerin eline ulaşırken, kart istediğiniz adrese teslim edilir. Kartın şubeden alınması gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. Limit belirleme işlemleri tamamıyla asıl kullanıcının takdirindedir ve düzenli olarak limit artışı ya da ek kart kullanan kişinin limit artış talebiyle kartın limitinin arttırılması da mümkün olmaz. Her kart için ek kart çıkarımı söz konusu olmazken, şahsi kredi kartlarının ek kartlara uygun olduğu rahatlıkla söylenebilir. Birden fazla ek kart çıkarmak mümkündür ve tek bir aile üyesi bazında değil, birden fazla aile bireyine ek kart vermek mümkündür. Ek kartı ödemesi konusunda ister kart sahibi isterse de kartı kullanan kişi bu sorumluluğu alabilir.

Ziraat Ek Kart Nasıl Çıkarılır?

Ziraat ek kart nasıl çıkarılır?” konusu, ek kart çıkarmak isteyen kart hamillerinin merak ettikleri konuların başında gelir.
 
Ziraat Bankası’nın bu konuda sunmuş olduğu başvuru kanallarından herhangi birinin kullanılması durumunda ek kart çıkarma işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Başvurunuz alındıktan sonra kredi kartınızın veya ek kart sahibinin gereksinimleri karşılayıp karşılayamadıkları sistem tarafından kontrol edilir. Yapılan sistem kontrollerinin ardından onay verilmesi durumunda, kart başvurunuzun onaylandığı yönünde bilgilendirme SMS’i tarafınıza gönderilir. Ardından kart basım işlemleri başlar ve kart basıldıktan sonra adresinize posta yoluyla gönderilir.
 
Ziraat ek kart çıkarma konusunda şubeye gitmek bazı durumlarda söz konusu olabilir. Özellikle kartı kullanacak kişinin bilgilerinin sisteme tanımlanması ve sistemde kartı kullanacak kişinin bilgilerinin tamamlanması nedeniyle şubeye gitmek gerekebilir. Bu gibi durumlarda telefonla tarafınızla iletişime geçilerek, şubeye gidip gitmeme zorunluluğunuz size belirtilir. Bunun yanı sıra şubeye gidilme zorunluluğu varsa kartın kullanıma açılması için şubeye gidilmezse, kart bir müddet sonra iptal edilir.

Ziraat Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat ek kart başvurusu yapmak için birçok kanal mevcuttur ancak tüketiciler doğal olarak “Ziraat ek kart başvurusu nasıl yapılır?” sorusuna yanıt ararlar.
 
Ziraat ek kart başvurusu adına Ziraat Bankası tüketicilere tam olarak 7 farklı başvuru kanalı sunmaktadır. Ziraat ek kart başvurusu için kullanılabilecek kanallar ise şu şekildedir:
 • 4757’ye SMS göndererek ek kart başvurusu,
 • Bankkart Mobil uygulaması üzerinden ek kart başvurusu,
 • Ziraat internet bankacılığı ile ek kart başvurusu,
 • Ziraat Mobil uygulaması ile ek kart başvurusu,
 • Ziraat Bankası ATM’lerinden ek kart başvurusu,
 • 444 00 00 veya 0850 258 00 00 numarası aranarak ek kart başvurusu,
 • Ziraat Bankası şubelerinden doğrudan ek kart başvurusu,
Yukarıda yer alan 7 farklı başvuru seçeneği ile ek kart talebinde bulunabilir.
 
Ziraat SMS ile ek kart başvurusu: Ziraat SMS bankacılığı ile 4757’yi kullanarak ek kart başvurusu yapmak için telefonunuzun mesaj bölümüne; EKKART yazıp boşluk bırakıp TC KIMLIK NO yazıp 4757’ye mesaj göndermeniz yeterlidir.
 
Ziraat Bankkart Mobil, Ziraat Mobil ve internet bankacılığı ile ek kart başvurusu: Menü bölümünden “Kartlarım” sekmesine ilerleyerek, “Kredi Kartlarım” bölümünden sağ üst köşede yer alan “Ek Kart Başvurusu” seçeneği sayesinde ek kart başvurusu yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan formlarda, sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız durumunda ek kart başvurunuzu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 
Ziraat ATM ile ek kart başvurusu: ATM’ler üzerinden kredi kartınızla ek kart başvurusu yapabilirsiniz. Hemen ATM’ye gidip, kartınızı takıp şifre giriş yaptıktan sonra, “Diğer Kart İşlemleri” menüsünden “Ek Kart Başvuru” seçeneği sayesinde kredi kartınıza istinaden ek kart talebinde bulunabilirsiniz.
 
Ziraat Bankası şubelerinden ek kart başvurusu: Size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek, gişe işlemleri bölümü için sıra alıp, sıranız geldiğinde gişe görevlisine ek kart başvurusu yapmak istediğinizi söylemelisiniz. Kimliğinizi ibraz etmeniz durumunda kart başvurunuz alınacaktır ve sistemin onay vermesi durumunda ise ek kart basım işlemlerine başlanacaktır.

Ziraat Ek Kart Kaç Günde Gelir?

Ziraat ek kart kaç günde gelir?” sorusunun, yapılan başvuru işlemlerinin hemen ardından sorulması son derece doğaldır.
 
Tüketiciler kartlarını ne zaman kullanabileceklerini ve kartlarının kaç gün içerisinde ellerinde olacaklarını merak ederler. Ziraat ek kart teslim süresi aslında, il, ilçe ve tam adres gibi detaylar ışığında farklılık gösterebilir. Özellikle mobil bölge olarak tanımlanan adreslerde, kargo veya kurye hizmeti olmadığı için kartın ulaşması uzun sürebilir. Ek kartın elinize ulaşması konusunda Ziraat Bankası toplamda 15 gün bir süre verir. Kart başvurunuz onaylandıktan sonra kartınız basılır ve en geç 5 iş günü içerisinde adrese veya şubeye gönderimi yapılır.
 
Kart basım merkezinin kart gönderimi yapmasının hemen ardından teslim süresinin, teslim metoduna göre değişiklik gösterdiği söylenebilir. Merkezi sayılabilecek, kargo ve kurye trafiğinin yoğun olduğu bölgelere genel olarak kart 10 gün içerisinde ulaşabilir. Bazı durumlarda ise kartın 1 hafta içerisinde dahi teslim olması söz konusu olabilir. Kısacası ek kart teslim süresi, ikamet ettiğiniz adrese göre değişim gösterebilir. Şube üzerinden kartınızı teslim almak istiyorsanız, bu süre daha da kısalır.

Ziraat Ek Kart Kimlere Çıkarılabilir?

Ziraat ek kart kimlere çıkarılabilir?” sorusunu soran kart hamilleri, ek kartın sadece akrabalık bağı olan bireylere mi çıkarıldığını merak ederler.
 
Ziraat ek kart çıkarmak istediğiniz herhangi birinin sizinle bir bağı olmasına gerek yoktur. İstemeniz durumunda ek kartınızı istediğiniz kişinin adına çıkarmanız mümkündür. Genel olarak aile içi tercih edilen bu ürünün, aile dışından da herhangi bir birey için çıkarılması söz konusu olur. Tek yapmanız gereken bu konuda bankaya talepte bulunmak ve ek kart çıkarmak istediğiniz kişiyle birlikte bu talebi gerçekleştirmektir. 18 yaşından küçük, aile bağı olmayan bireyler için ek kart çıkarma işlemi yapılmamaktadır.

Ziraat Ek Kart Limiti Nasıl Belirlenir?

Ziraat ek kart limiti nasıl belirlenir?” şeklinde bir soru soran kart sahibinin, genel olarak kart limitini ek kart sahibinin belirlediği düşüncesinde olduğu görülür.
 
Ek kart sahibi herhangi bir limit belirleme işleminde yer almaz ve bu konuda yetkisi bulunmaz. Ziraat ek kart limit belirleme işlemi tamamıyla kart hamilinin yetkisinde olan bir durumdur. Kart sahibi onay vermediği ya da talepte bulunmadığı sürece ek kartın limiti artmaz. Bununla birlikte ek kart limiti asıl kartın limitini geçmeyecek şekilde istenen tutarda belirlenebilir. Örneğin; kartınızın limiti 5000 TL ise ek kartınızın limiti 6000 TL olamaz. En fazla ek kart limiti 5000 TL olur ve limitler ortak bir şekilde kullanılır. Kısacası, ek kart limitleri ortaktır ve bu nedenle ek kart limiti, asıl kartın limitini geçemez.
 
Ziraat ek kart limiti belirleme işlemi, kartın başvurusu sırasında zaten yapılır. İlerleyen süreçte ise kart sahibinin talebi doğrultusunda limit yükseltilebilir veya düşürülebilir. Bununla birlikte limit belirleme işlemleri için şubeler, telefon bankacılığı ve internet bankacılığı gibi kanallardan da yararlanılabilir. En zahmetsiz olanı direkt olarak 444 00 00 numaralı telefon üzerinden ek kart limitinin revize edilmesidir.

Ziraat Ek Kart İptali

Ziraat ek kart iptali konusunda hem kart sahibinin hem de ek kart sahibinin yetkisi vardır. Kartın kullanıma kapatılmak istenmesi durumunda kişi fark etmeksizin, iptal sağlanabilir. Ek kartın iptali için ek kart sahibinin 18 yaş ve üzeri olması yeterlidir. 18 yaşından küçük bireylerin ek kart iptali konusunda yetkileri yoktur. İptal işlemlerinin başlatılması ve iptal talebinin alınması konusundan en kolay yöntem telefon bankacılığıdır. 444 00 00 numaralı telefon aranarak, “Kart İşlemleri” menüsünden müşteri temsilcisine bağlanarak ek kartınızın iptalini sağlayabilirsiniz.
 
Ziraat ek kart iptali için aynı zamanda şubelerden de yardım alabilirsiniz. Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek, “Gişe İşlemleri” bölümünden sıra alıp, sıranız geldiğinde gişe görevlisine sahip olduğunuz ek kartı iptal etmek istediğiniz belirtebilirsiniz.

Ziraat Ek Kart Her Kart İçin Çıkarılabilir mi?

Ziraat ek kart her kart için çıkarılabilir mi?” sorusunun da ek kart talebinde bulunan kişiler tarafından sıkça sorulan sorulardan biri olduğu rahatlıkla söylenebilir.
 
Ek kart öncelikle kredi kartlarına özel olarak sunulan bir üründür. Banka kartları veya benzer nitelikte olan kredi kartları için ek kart çıkarılmaz. Bununla birlikte şahsi kredi kartları, ek kart kullanımı için uygundur. İşletmeler için özel olarak sunulan kredi kartlarına ek olarak ek kart çıkarma işlemi yapılamaz. Şahsi kredi kartı olan her kredi kartı için ek kart çıkarma işlemi yapılabilir.

Ziraat Ek Kart Aidat Ücreti

Ziraat ek kart aidat ücreti, kart türüne göre değişim gösteren bir konudur. Eğer kullanmış olduğunuz kredi kartının herhangi bir aidat ücreti bulunmuyorsa, çıkarmış olduğunuz ek kartın da herhangi bir ücretinin bulunması söz konusu olmaz. Bununla birlikte ek kart aidat ücreti, asıl kart aidat ücretinin yarısından fazla olamaz. Kısacası, asıl olarak kullanılan kredi kartının aidat ücreti 150 TL ise ek kredi kartının aidat ücreti ise en fazla 75 TL olabilir. Yasal prosedürler gereği yarı aidat fiyatı söz konusuyken, aidat ücreti ortak limite yansıtılır ve temelde bu ücreti asıl kart sahibi öder.

Ziraat Ek Kart Faiz Oranları

Ziraat ek kart faiz oranları, tıpkı asıl kartta olduğu gibi aynı şekilde işler. Ek kart faiz oranlarının değişiklik göstermesi mümkün olmaz ve ana kartta hangi oranlar işleniyorsa, ek kartta da aynı oranlar işlenir. Eğer Ziraat ek kart türü asıl karta göre farklıysa, faiz oranlarının da kart türüne göre değişmesi mümkün olur. Bu nedenle faiz oranları konusunda temel faktörün, kredi kartının türü olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Ziraat Ek Kart Borcunu Kim Öder?

Ziraat ek kart borcunu kim öder?” sorusu da kart kullanıcıları tarafından en çok merak edilen konulardan ve en çok sorulan sorulardan biridir.
 
Ziraat ek kart borç ödemesi temelde asıl kart sahibine aittir. Bu konuda ek kart sahibinin yetkisi de vardır ve kartının limitleri dahilinde kesilen ekstresine ait borcunu ödeyebilir. Ek kart sahibinin kart borcunu ödememesi durumunda ise borç ödeme işlemi tamamıyla asıl kart sahibine kalır. Asıl kart sahibi güncel ekstre borcunu ödemesiyle birlikte ek kart ve kendi kartının da borcunu ödemiş olur. Ek kart sahibi hiçbir şekilde borcunu ödemezse ve bu kartın günü geçerse, tahsilat işlemlerinden asıl kart sahibi ve bu kart sahibinin banka hesapları sorumludur.

Ziraat Ek Kart Kaç Adet Çıkarılabilir?

Ziraat ek kart kaç adet çıkarılabilir?” sorusunu merak eden kart hamillerinin, kullanmış oldukları kredi kartı türü ve bu kartın limiti gibi detaylara dikkat etmeleri gerekir.
 
Kredi kartı türüne ve limitine göre bu kredi kartını ek kart olarak kullanabilecek kişilerin sayısı değişiklik gösterebilir. Bu konuda genel bir cevap aranıyorsa, standart bir kredi kartı ve standart bir kredi kartı limiti için çıkarılabilecek ek kart sayısı 3 olarak belirlenmiştir. Kartın türüne göre 2 veya tek ek karta kadar düşüş gösterebilir.

Ziraat Ek Kart Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ziraat ek kart ödemesi nasıl yapılır?” konusunda merak sahibi olan tüketicilerin, bu konuda karşılarına birçok ödeme kanalı çıktığını söylemek isteriz.
 
Ek kart sahibi kredi kartı borcunu direkt olarak ATM’ler veya şubeler üzerinden kolaylıkla ödeyebilir. Bununla birlikte Bankart Mobil, Ziraat Mobil uygulamaları ve Ziraat internet bankacılığı gibi seçenekler üzerinden kredi kartı borcunun ödenmesi mümkün olabilir. Asıl kart sahibi bu borcu ödemek istiyorsa, tek yapması gereken güncel ekstre borcunu söz konusu ödeme kanallarından herhangi biriyle ödemektir. Ödeme kanallarından yapılan ödeme sonucunda kart borcu tamamıyla sıfırlanır ve tekrar güncel limit kullanılabilir.

Ziraat Ek Kart Avantajları

Ziraat ek kart avantajları konusunda birtakım maddeler söylenebilir ancak en temel avantajı, her bireyin kendine ait kartı olmasıdır. Bazı durumlarda hanede yaşayan bireylerin tek bir kredi kartını kullanma zorunluluğu vardır ve bu durum tabiri caizse kart sırası beklenmesine dahi yo açabilir. Ek kart çıkarılması durumunda ise bu zorunluluk ortadan kalkar ve bireylere ait kredi kartları rahatlıkla kullanılabilir.
 
Ziraat ek kart avantajları ise şu şekildedir:
 • Harcamaların hangi kart ve kim tarafından yapıldığı kontrol altına alınır.
 • Kişinin nerelere harcama yaptığı görülebilir.
 • Ek karta özel olarak sunulan kampanyalardan yararlanılabilir.
 • Her birey, kendi özgü limit ve karta sahip olur.
 • Harcamalar tek bir kalemde birleşir.
Aylık gider planlaması daha iyi yapılabilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler