Ziraat Bankası Harçlık Avans Bakiye Sorgulama | SMS ve Diğer Sorgulama Yöntemleri

Ziraat harçlık avans bakiye sorgulama işlemi ile harçlık avans bakiyenizi anlık olarak birçok sorgulama yöntemiyle takip edebilirsiniz.


Ziraat harçlık avans bakiye sorgulama işlemi sayesinde, Ziraat Bankası müşterisi olan üniversite öğrencilerine ekstra olarak verilen bakiyenin durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bakiye sorgulama işlemleri tüketiciler adına önem taşıyan bir konudur. Harcama planlaması yapmak, kalan bakiyeye göre hareket etmek ve daha birçok durum için kalan bakiye hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. İşte tam olarak bu noktada çeşitli yöntemler ile kolaylıkla yapılabilen Ziraat harçlık avans bakiye sorgulama işlemi devreye girmektedir. Özellikle Ziraat Genç Bankkart ürününe sahip olan üniversite öğrencisi öğrencilerin, kartlarının harçlık avans bakiyelerini kullanmak adına bu sorgulama işlemine ihtiyaç duydukları söylenebilir.
 Sorgulama işlemi birkaç basit yöntem ile gerçekleştirebilir. Peki, Ziraat harçlık avans bakiye sorgulama nedir? Ziraat harçlık avans bakiye sorgulama nasıl yapılır?

Ziraat Harçlık Avans Bakiye Sorgulama Nedir?

Ziraat harçlık avans bakiye sorgulama nedir?” sorusuna yanıt arayan Genç Bakkart kullanıcılarına şu yanıt verilebilir: “Ziraat harçlık avans bakiye sorgulama, hesaptaki eksi tutarın ya da harçlık avans tutarının kaç TL’ye kadar harcanabileceğini veya kaç TL bakiye kaldığını ifade eden bir sorgulama işlemidir.”
 
Ziraat harçlık avans bakiyesi aslında KYK öğrenim kredisi ya da bursu almak adına başvuru yapan üniversite öğrencilerine, Ziraat Bankası şubelerinde ya da online kanallarda başvuru esnasında sunulan bir hak olarak tanımlanabilir. Başvuru formunda öğrencilerin bu haklarını kullanıp kullanmak istemedikleri öğrenilir. Kullanıma onay verilmesi durumunda da hesaba böyle bir özellik tanımlanır. Haliyle bu sorgulamanın yapılabilmesi adına öncelikle bu özelliğin açık olması gerekir. Genel olarak aylık yatan öğrenim kredisi ya da burs tutarının 50 TL altındaki bu tutar, Ziraat Genç Bankkart harçlık avans bakiyesi olarak tanımlanır. Diğer bankalar tarafından üniversite öğrencilerine açılan hesaplarda böyle bir özellik yoktur. Genç Bankkart harçlık avans bakiyesi sadece Ziraat Bankası’ndan KYK ödemeleri alan öğrencilere aittir ve harçlık avans bakiye sorgulama işleminin amacı, bu bakiyenin güncel durumunu takip etmektir.

Ziraat Harçlık Avans Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat harçlık avans bakiye sorgulama nasıl yapılır?” gibi soru soran üniversite öğrencilerinin birden fazla yöntem ile bu sorgulama işlemini gerçekleştirebileceklerini belirtmek isteriz.
 
Ziraat harçlık avans bakiye sorgulama işleminde üniversite öğrencilerinin ilk olarak dikkat etmeleri gereken konu, Ziraat kredi kartı ile banka kartına tanımlanan harçlık avans bakiyesinin birbirine karıştırılmamasıdır. Ziraat kredi kartının bakiyesi de hemen hemen harçlık avans bakiyesiyle aynıdır ancak her ay düzenli olarak kredi kartının ekstre ödemesi yapılmalıdır. Ayrıca kredi kartında özellikle gecikme durumlarında faiz işlerken, sahip olunan harçlık avans bakiyesinin herhangi bir şekilde faizi söz konusu değildir. Ödemesi direkt olarak bursunuzun hesabınıza yatmasıyla birlikte yapılmaktadır.
 
Ziraat harçlık avans bakiyesi sorgulama konusunda en çok tercih edilen yöntem internet bankacılığıdır. Son derece hızlı bu yöntem sayesinde, saniyeler içerisinde bakiye bilgisi alınabilir. Buna ek olarak SMS ile yapılan sorgulama işleminin hem en çok tercih edilen yöntemlerden biri olduğu hem de en hızlı sonuç alınan yöntem olduğu söylenebilir. Öte yandan Ziraat Bankası ATM’lerinden de sorgulama yapılabilirken, yine aynı şekilde Ziraat Bankası müşteri hizmetleriyle de iletişim kurulması halinde Ziraat harçlık avans bakiyesi sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. SMS ve internet bankacılığı sorgulamaları her ne kadar kolay ve hızlı olsalar da SMS yönteminin ücret gerektirdiği söylenebilir. Bu nedenle direk olarak mobil uygulamadan ya da masaüstü olarak internet bankacılığından yapılan sorgulamanın çok daha avantajlı olduğu aşikardır. Peki, Ziraat harçlık avans internet bankacılığı bakiye sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Ziraat Harçlık Avans İnternet Bankacılığı Bakiye Sorgulama

Ziraat harçlık avans internet bankacılığı bakiye sorgulama işlemi yapabilmek adına telefonunuzun internet bağlantısının olması yeterlidir. İnternet bankacılığına girilmesinin hemen ardından birkaç adımda direkt olarak anlık harçlık avans bakiyeniz hakkında bilgi alabilirsiniz. İnternet bankacılığında yapılan sorgulamanın adımları ise şu şekildedir:
  • Ziraat internet bankacılığı sayfasına veya mobil uygulamasına giriş yapıp, hesabınız giriniz. Ardından ana menüye gelerek, “Kartlarım” sayfasına doğru ilerleyiniz.
  • Banka Kartlarım” seçeneğini işaretleyiniz ve “Bankkart Genç” olan banka kartınızı seçiniz.
  • Karşınıza çıkan sayfada “Harçlı Avans Bakiye” kısmındaki tutara göz atarak, harçlık avans bakiye sorgulama işlemini internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
Ziraat harçlık avans internet bankacılığı bakiye sorgulama işlemleri yukarıda da görüldüğü üzere 3 adımda gerçekleştirilebilecek olan işlemlerdir.

Ziraat Harçlık Avans ATM Bakiye Sorgulama

Ziraat harçlık avans ATM bakiye sorgulama işlemi sayesinde, yakınınızda bulunan herhangi bir Ziraat ATM’sine giderek, bakiye sorgulama işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle halihazırda dışarıda olan, dışarıda işleri olan, Ziraat ATM’lerine yakın olan ve diğer sorgulama seçeneklerine ulaşamayacak olan üniversite öğrencilerinin bu seçeneği kullanmaları çok daha mantıklı olacaktır. Tamamıyla ücretsiz ve internet gerektirmeyen bu seçenekte, Ziraat Genç Bankkart’ınızın yanınızda olması da yapılacak sorgulama işlemi için yeterli olacaktır.
 
Ziraat harçlık avans ATM bakiye sorgulama işlemi yapmak adına kartınızı ATM’ye takıp, şifre giriş yapmanız gerekmektedir. Şifre girişi yapıldıktan sonra ise “Bakiye Bilgiler Öğrenme” ekranına doğru ilerlenmelidir. Bu kısımda güncel olarak kartınızın harçlık avans bakiyesi ve normal bakiyesi olarak kaç TL’lik limiti olduğu gösterilmektedir. Tekrar belirtmeliyiz ki; Ziraat ATM’leri üzerinden yapılan bu sorgulama işleminin mutlaka kredi kartından hariç, banka hesap bakiyesine ve direkt olarak Genç Bankkart bakiyesine özgü bir şekilde yapılması gerekir. Aksi halde sorgulama işleminin yanlış anlaşılması ve harcama planının da yanlış oluşturulması gibi bir sorunla karşılaşılabilir.

Ziraat Harçlık Avans SMS ile Bakiye Sorgulama

Ziraat harçlık avans SMS ile bakiye sorgulama işlemi de bakiye bilgisi almak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettikleri bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Ziraat SMS bankacılığı sayesinde 4747’ye gönderilen kısa bir mesaj ile anında kartınızın ne kadar harçlık avans bakiyesi olduğunu öğrenebilirsiniz. Kartın harçlık avans bakiyesi hakkında bilgi almak isteyen üniversite öğrencilerinin, yapacakları sorgulama da oldukça kolaydır. Telefonun SMS bölümüne HARCLIK AVANS BAKIYE yazıp, 4747’ye SMS gönderilmesi durumunda sistem tarafından gerekli sorgulama yapılacaktır. Yapılan sorgulama işleminin ardından da direkt olarak SMS ile sorgulama işleminin cevabı tarafınıza iletilecektir. Her ne kadar SMS ile yapılan bu sorgulama işlemi ücretsiz olarak bilinse de tüketicilere ücret yansıtıldığını söylemek doğru olacaktır. Ziraat harçlık avans SMS ile bakiye sorgulama işlemi adında operatörünüzün 1 SMS bedeli, faturanıza yansıtılmaktadır. Faturalı hat kullanmıyorsanız da hattınızda bulunan TL’lerden bu işlem için tahsilat yapılmaktadır.

Ziraat Harçlık Avans Mezun Olduktan Sonra Kullanılabilir mi?

Ziraat harçlık avans mezun olduktan sonra kullanılabilir mi?” özellikle mezuniyete yaklaşan ve harçlık avans bakiyesinin ne olacağı hakkında fikir sahibi olmak isteyen üniversite öğrencileri tarafından sıkça sorulan bir sorudur.
 
Ziraat harçlık avans bakiyesinin herhangi bir şekilde mezun olduktan sonra kullanımı söz konusu değildir. KYK ile imzalamış olduğunuz kredi ya da burs ödemesinin sözleşmesine göre son aya girilmeden bu bakiye kapatılmakta, son yatan tutardan da eksi bakiyeye ilişkin tahsilat gerçekleşmektedir. Bu bakiye, sadece üniversite öğrencilerine özel olarak sunulan bir bakiyedir ve tüketicilerin herhangi bir şekilde bu bakiyeyi, üniversite öğrencisi olmadan alma hakları yoktur. Faizsiz olarak böyle bir bakiyenin tanımlanmasının sebebi de tam olarak bu durumdur.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler