Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Açma

Ziraat internet bankacılığı açma işlemlerinizi ister internet üzerinden isterseniz de Ziraat Bankası şubelerinden kolaylıkla yürütebilirsiniz.


Ziraat internet bankacılığı açma işleminin sonunda siz de artık tüm bankacılık işlemlerinizi tek bir mobil uygulama ya da Ziraat internet bankasının internet sitesi üzerinden geçekleştirebilirsiniz. Teknolojinin en önemli nimetlerinden biri olan internet bankacılığı sayesinde, bankaya veya ATM’lere gitmeden çoğu bankacılık işlemi saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilir. Büyük bir zaman kaybını ve aynı zamanda nakit kaybını önleyen bu seçenek sayesinde, para gönderme işlemlerinden tutun da bireysel onay işlemlerinize kadar birçok işlemi bu seçenek dahilinde gerçekleştirebilirsiniz.
 Ziraat internet bankacılığı açma işlemlerinin birçok şekilde yapılması mümkündür ancak genel olarak zaten hesap açılışında internet bankacılığı da aktif edilir. Bununla birlikte Ziraat Bankası’nın internet şubesi üzerinden de internet bankacılığı kolaylıkla açılabilir. Bu konuda seçim tamamen tüketicinin kendisine aittir ancak hesap açılışı sırasında internet bankacılığı kullanmak istediğinizi belirtirseniz, müşteri temsilciniz hesabınızla birlikte internet bankacılığınızı da aktif edecektir. Hesaplarınızın her türlü kontrolünü sağlayan ve hesaplarınızı yönetebileceğiniz bu uygulama sayesinde, ister IOS isterseniz de Android kullanarak rahatlıkla internet bankacılığı sahibi olabilirsiniz.
 
Ziraat internet bankacılığı açma konusunda bazı tüketicilerin ise tereddüt yaşadıkları görülür ancak herhangi bir tereddüt söz konusu olmamalıdır. Ziraat Bankası başta olmak üzere birçok banka bu tür uygulamaların güvenlikleri için üst düzey veri koruma ve yazılım şirketleriyle işbirliği yapmaktadır. Böylelikle tüketicilerin tüm hesap güvenlikleri başarıyla sağlanmış olur. Sadece Ziraat internet bankacılığı açma işleminin ardından telefonunuza gelen onay SMS’lerini başka kişilerle paylaşmamanız ve sadece internet bankacılığına dair gelen mesajları dikkatli bir şekilde okumanız yeterli olacaktır.
 
Peki, ziraat internet bankacılığı nedir? Ne gibi işlemler yapılabilir? Ne gibi faydaları vardır?

Ziraat İnternet Bankacılığı Nedir?

Ziraat internet bankacılığı nedir?” tarzında sorulan soruların henüz bu konuya yeni birçok kişinin sorması gereken sorular olduğunu belirtmek isteriz.
 
Şube, telefon ve ATM gibi kanallar üzerinden gerçekleştirilebilecek birçok işlemin Ziraat İnternet Şubesi vasıtayla gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayan işlem kanalına Ziraat internet bankacılığı adı verilir. Bireyler internet bankacılığına girerken “TC Kimlik Numarası” ya da “Müşteri Numarası” ve “İnternet Bankacılığı Şifresi” sayesinde giriş yapabilirler. Bu bilgilerin tamamı bireye ait olan bilgilerdir ve başkaları tarafından, özellikle de internet bankacılığı şifreleri bilinmemelidir. Aksi takdirde maddi ve manevi olarak yaşanan mağduriyetler söz konusu olabilir. Ayrıca internet bankacılığı şifrelerinin ve telefona gelen onay şifrelerinin korunmasına dair mesuliyet tamamıyla kullanıcıların kendilerine aittir.
 
Ziraat internet bankacılığı giriş işlemleri mobil uygulama ve internet sayfası üzerinden gerçekleşir. İnternet sayfası üzerinden yapılan girişlerde her seferinde müşteri numarası veya TC kimlik numarası gibi bilgileri giriş yapmanız gerekebilir. Mobil uygulamada ise bir müddet sonra cihazınız uygulamaya kaydedilir ve uygulama cihazınızı tanıdığı için sadece şifrenizle internet bankacılığına girebilirsiniz. İnternet sayfasından girişlerde ise her seferinde mutlaka doğrulama SMS’leri kullanarak uygulamaya giriş yapmanız gerekir.

Ziraat İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

Ziraat internet bankacılığı nasıl açılır?” sorusuna yanıt arayan tüketiciler için iki farklı seçeneğin olduğunu söylemek isteriz. İster şubeye giderek isterseniz de Ziraat internet bankacılığı başvuru sayfası sayesinde internet bankacılığına sahip olabilirsiniz. Şubeye gitmek bazen zaman kaybına yol açarken, internet sayfası üzerinden açmak hem kısa sürer hem de teknolojiyle arası iyi olan bireyler için daha kolay bir seçenektir. Ziraat internet bankacılığı açma seçeneklerine göre işlemler ise şu şekilde ilerler:
 • Şube Üzerinden İnternet Bankacılığı Açma: Size en yakın Ziraat Bankası şubesine nüfus cüzdanınızla birlikte giderek, “Gişe İşlemleri” bölümü için sıra almanız gerekir. Sıra size geldiğinde gişe görevlisine “İnternet Bankacılığı Açmak” istiyorum demenizin ardından gerekli kontroller yapılır ve hesabınızın internet bankacılığı özelliği aktif edilir. İşlemin tarafınızca yapıldığına dair bir kağıt imzalattırılır ve böylelikle internet bankacılığınız aktif hale getirilir. Bu işlemden sonra tek yapmanız gereken müşteri hizmetlerini arayarak ya da internet şubesi üzerinden internet bankacılığı şifresi almaktır.
 • Ziraat İnternet Şubesi Üzerinden İnternet Bankacılığı Hesabı Açma: Ziraat internet bankacılığı başvuru sayfası üzerinden önce; TC kimlik numaranızı, telefonunuzu ve ekranda yazan güvenlik kodunu ilgili kutucuklara yazmalısınız. Sonraki adımda telefonunuza gönderilen doğrulama SMS’ini ekrandaki kutucuğa girmelisiniz. Bu işleminde ardından da banka kartınıza dair istenen bilgileri sisteme tanımlamalısınız. Sistem tarafından bilgileri doğru girmeniz ve gerekli doğrulamaların yapılmasının ardından internet bankacılığı hesabınız açılacaktır.
Tüketiciler bu iki yöntem dışında başka bir şekilde internet bankacılığının açılıp açılmayacağını bilmek isterler ancak ne yazık ki Ziraat Bankası sadece bu iki yöntem özelinde internet bankacılığı açma imkanı tanır. Ziraat internet bankacılığı açma işlemleri için telefonla arayarak ya da ATM’ye giderek çözüm aramanıza gerek yoktur. Ziraat Bankası bu iki seçenekte de herhangi bir şekilde işlem menüsü sunmamıştır.

Ziraat İnternet Bankacılığı Şifre Alma

Ziraat internet bankacılığı şifre alma işlemi ise internet bankacılığı ve telefon bankacılığı gibi iki ana yöntem üzerinden kolaylıkla gerçekleşir. İnternet bankacılığınız aktif edildiğinde ilk olarak size geçici bir şifre gönderilir. Bu şifreyi sadece tek seferlik ve ilk girişte kullanmanız söz konusu olur. Zaten bu geçici şifre ile sisteme girdiğinizde, kendinize özel bir şifre belirlemeniz istenir. Şifre belirleme kurallarına uygun bir şekilde internet bankacılığı şifrenizi oluşturabilir ve artık her girişte bu şifreyi kullanabilirsiniz. Peki, Ziraat internet bankacılığı şifre alma işlemleri, tercih edilen seçeneğe göre nasıl ilerler?
 • Ziraat Telefon Bankacılığından İnternet Bankacılığı Şifresi Alma: Telefon bankacılığına ulaşmak adına Ziraat’in 444 00 00 numarasını kullanabilirsiniz. Sesli yanıt sistemine “İnternet Bankacılığı Şifresi Almak İstiyorum” demeniz durumunda ilgili menüye yönlendirilirsiniz. Bununla birlikte tuşlama yaparak da ilgili menüye ilerleyebilirsiniz. Tuşlu işlem menüsünde, 4(dört) tuşuna basarak “İnternet ve Mobil Bankacılık Teknik Destek” bölümüne ilerlemelisiniz. Ardından şifre işlemleri için 1(bir) tuşlamasını yapmalısınız. Ardından TC kimlik numarası veya müşteri numaranızı tuşlamalısınız. Ardından sizden istenen doğrulamaları yaparak, internet bankacılığı için şifre alabilirsiniz.
 • Ziraat İnternet Sitesinden İnternet Bankacılığı Şifresi Alma: Ziraat internet şubesine girdiğinizde “TC Kimlik no veya Müşteri no” ile “Şifre” kutucuklarının hemen altında “Şifremi Unuttum” butonu yer alır. Şifremi unuttum butonuna tıklamanız durumunda ise 4 adımda internet bankacılığı şifresi alabilirsiniz. Öncelikle bu sayfada sizden istenen TC Kimlik Numarası ve telefon numarası gibi bilgileri girmeniz gerekir. Ardından banka kartınızın tüm haneleri, CVV kodu ve kart şifrenizi girmelisiniz. Bu girişlerin ardından telefonunuza doğrulama SMS’si gönderilir. Ekranda doğrulama yapılmasının ardından yeni şifre belirleme sayfası karşınıza çıkar. Böylelikle Ziraat internet bankacılığı şifre alma işlemi başarıyla tamamlanmış olur.
Ziraat Bankası müşterilerinin en çok merak ettikleri konulardan biri de şubenin ya da ATM’lerin şifre belirleme konusunda yardımcı olup olmadıklarıdır. ATM’lerin şifre belirleme gibi bir ekranları yoktur. Bununla birlikte güvenlik nedeniyle şube görevlilerinin şifre belirleme ekranları veya yetkileri de söz konusu değildir.

Ziraat İnternet Bankacılığı ile Neler Yapabilirim?

Ziraat internet bankacılığı ile neler yapabilirim?” veya “Ziraat internet bankacılığının avantajları nelerdir?” tarzında sorulan sorular sayesinde, bu uygulamanın nimetleri hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz. Aslında bu sorunun cevabını direkt olarak uygulamanın menüleri üzerinden cevaplamak daha doğru olacaktır. Uygulamanın menülerine göre yapabileceğiniz işlemler ise şu şekildedir:
 • Hesaplarım: Hesaplarım menüsünde var olan banka hesaplarınıza yönetebilirsiniz. Ayrıca; vadeli, vadesiz, altın, kredi, yatırım, POS gibi hesap seçeneklerinin yönetimi ve açılışı gibi işlemler bu menüde kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
 • Para Transferleri: Menünün adından da anlaşılacağı üzere birçok şekilde para transferi yapabileceğiniz bir menüdür. Kredi kartına, cebe, yurt dışına, başka banka hesabına ve daha birçok şekilde para gönderim işlemlerini bu menüde yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı işlemler belirleyerek, sürekli gerçekleştirdiğiniz para transferlerini tek bir dokunuş ile yapabilirsiniz.
 • Kartlarım: Kredi kartlarınız, banka kartlarınız ve sanal kartlarınız gibi birçok kartın takibi bu menü sayesinde kolaylıkla yapılabilir. Bununla birlikte adınıza gönderilen kartın takibini ve mobil temassız ödeme tanımlama işlemini de bu menü sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Döviz ve Altın: Altın ve döviz alım-satım işlemlerinin kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlayan menüdür.
 • Ödemeler: Bu menüde; fatura ödeme, cebe TL yükleme, kendi ziraat kartıma ödeme, başka kredi kartına ödeme, araç satış ödemeleri, SGK prim tahsilatları, vergi ödemeleri, trafik/ HGS/OGS ödemeleri, eğitim ödemeleri, bağış, kredi, sigorta, şans oyunları ve daha birçok ödeme seçeneğini bulabilirsiniz.
 • Yatırım: Yatırım işlemlerinin gerçekleştiğin bu menüde; Ziraat Yatırım (Borsa), Elüs İşlemleri, Yatırım Fonu, Halka Arz ve Yatırım Hesapları gibi alt menüler sayesinde tüm yatırım işlemlerinizi yönetebilirsiniz.
 • QR İşlemleri: QR ile yapılabilecek tüm bankacılık işlemleri adında QR kodu almak istiyorsanız bu menden faydalanabilirsiniz.
 • Başvurular: Kredi başvuruları, kredi kartı başvuruları, bankkart başvuruları gibi birçok başvuru işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca başvurularınızı takip edebilir ve var olan sözleşme ya da formlarınızı bu menüde görebilirsiniz.
 • Profil ve Ayarlar: Ziraat Bankası internet bankacılığı hesabınızın profil yönetimini ve ayarlarını bu menüden gerçekleştirebilirsiniz.
 • E-Devlet: E-devlet internet sayfasına direkt bu menüden yönlendirilebilirsiniz.
 • Kampanyalar: Bankanın güncel ve geçmiş tüm kampanyalarını bu menüden rahatlıkla görebilirsiniz.
Ziraat internet bankacılığı ile yapılabilecek tüm işlemler yukarıdaki işlemlerle sınırlıdır.

Ziraat İnternet Bankacılığı Giriş

Ziraat internet bankacılığı giriş konusunun nasıl yapıldığı, özellikle henüz internet bankacılığı sahibi olmayan birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. İnternet bankacılığına giriş için hangi yöntemi tercih ettiğiniz bu konuda önem taşır. Telefondan giriyorsanız farklı, bilgisayar veya internet tarayıcısından giriyorsanız, farklı giriş seçeneklerini kullanmak durumunda kalırsınız.
 
Ziraat internet bankacılığı giriş işlemlerini birkaç defa aynı telefonla yapmanız durumunda, artık cihaz Ziraat Bankası sistemine kaydedilir ve hesabınıza tanımlanır. Ardından sonraki her giriş işleminde bu cihaz hatırlanır ve SMS doğrulamasına gerek kalmaz. Eğer farklı bir cihazdan giriş yapıyorsanız veya bir mobil cihazdan internet bankacılığına ilk defa giriş yapıyorsanız, mobil giriş sırasında TC kimlik veya müşteri no gibi bilgileri girmeniz, ardından internet bankacılığı şifrenizi girmeniz gerekir. Sonrasında telefonunuza SMS doğrulaması gönderilir ve sisteme giriş yapmış olursunuz.
 
Ziraat internet bankacılığı giriş konusunda tarayıcı veya masaüstü cihazları kullanıyorsanız, internet sayfasından sizden yukarıda olduğu gibi TC kimlik no ve şifre gibi bilgiler istenir. Bu bilgilerle birlikte şifreniz talep edilir. Ardından telefonunuza doğrulama SMS’si gönderilir ve bu şifreyi de doğrulama ekranına girmeniz istenir.

Ziraat Mobil Giriş

Ziraat mobil giriş aslında biraz önce yukarıda bahsetmiş olduğumuz, ekstra SMS onayı istenmeden yapılan giriş işlemidir. Sistem tarafından sürekli olarak giriş yaptığınız bir cihaz kaydedilirse, artık Zirat mobil giriş ile sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Zaten sistem sizi tanıdığı için mobil uygulamaya girerken tek yapmanız gereken, internet bankacılığı şifrenizi girmektir. Ardından direkt olarak SMS onayına gerek kalmadan sisteme giriş yapabilirsiniz. Sadece para transferi ve diğer birçok işlem gerçekleşirken, mutlak suretle SMS onayı gerekecektir.

Ziraat Mobil İndir

Ziraat mobil indir ya da yükleme işlemleri için telefonlarınızın uygulama marketlerini kullanabilirsiniz. Android kullanıcı için Ziraat Mobil Android uygulaması Play Stor’de yer alırken, IOS kullanıcıları için Ziraat Mobil IOS uygulaması AppStore’de bulunmaktadır. Ziraat Mobil uygulaması başta olmak üzere, tüm bankalar veya finans kuruluşlarının mobil uygulamalarını, sadece uygulama marketlerinden indirmenizi önermekteyiz. Güvenliğiniz için mutlaka uygulama marketlerinde bulunan uygulamalara yönelmelsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığı Ücretli mi?

Ziraat internet bankacılığı ücretli mi?” gibi bir soru da Ziraat Bankası müşterilerinin kafalarını son derece fazla kurcalayan bir sorudur. Birçok kişi uygulamanın giriş ve kullanımı için hatta şifre alma işlemleri için ücret ödendiğini düşünür.
 
Uygulamanın kullanımı için sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Uygulama ücretsiz olarak uygulama marketlerinden rahatlıkla indirilebilir. Sadece para gönderme, başka banka kredi kartı ödeme, kredi kartı ile fatura ödeme, döviz altım-satım vb. birçok işlemde elbette ki komisyon ücretleri tarafınızdan tahsil edilir. Bu işlemlerin tümü, ATM ya da şube üzerinden yapılan işlemlere göre ücretlendirme bakımından çok daha ucuzdur. İnternet bankacılığının kullanımı yaygınlaşması için Ziraat, internet bankacılığında yapılan tüm bankacılık işlemlerinin komisyonlarını çok uygun bir seviyede tutar. Genel olarak internet bankacılığının da tamamıyla ücretsiz olduğunu tekrar yinelemek isteriz.

Ziraat İnternet Bankacılığı Şifre Gelmiyor Sorunu

Ziraat internet bankacılığı şifre gelmiyor sorunu, herkes tarafından zaman zaman yaşanabilen  bir durumdur. Şifre gelmemesinin birden fazla sebebi olabilir ve basit çözümlerle şifre gelemem problemi ortadan kalkabilir. Genel olarak Ziraat internet bankacılığı şifre gelmiyor sorunu şu durumlardan ötürü kaynaklanır:
 • Ziraat SIM Kart Bloke (Operatör Değişikliği),
 • Telefonun operatöre bağlantısının zayıf olması,
 • SMS bildirimlerinin kapalı olması,
 • Ziraat SMS kanallarının yanlışlıkla engellenmiş olması,
 • Telefonun uçak modunda olması,
Ziraat internet bankacılığı şifre gelmiyor sorunu konusunda telefonunuzun yukarıda yer alan ayarlarını mutlaka kontrol etmeli, problemin yukarı yer alan ayarlardan kaynaklamadığından emin olmalısınız. Eğer ayarlarda herhangi bir problem yoksa SIM kart blokesiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Hemen Ziraat SIM kart bloke kaldırma işlemiyle sorunu anında çözüme kavuşturabilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığı Müşteri Hizmetlerine Bağlanma

Ziraat internet bankacılığı müşteri hizmetlerine bağlanma birkaç adımda gerçekleştirilebilen bir işlemdir. İnternet bankacılığı sayfasına masaüstü bir cihazdan girdiyseniz, sisteme giriş yaptıktan hemen sonra sol alt kısımda yer alan “Canlı Cevap” bölümünden internet bankacılığı müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.
 
Mobil uygulama üzerinden ne yazık ki bu şekilde bir hizmet verilmemektedir. Sadece internet bankacılığından müşteri hizmetlerine bağlanmak mümkündür. Bununla birlikte Ziraat internet bankacılığından karşınıza çıkan chat yani, sohbet penceresindeki müşteri temsilcisi tamamıyla gerçek kişidir. Cevaplar için algoritmalar ya da robotlar kullanılmaz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler