Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Fatura Ödeme

Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme işlemleri sayesinde faturalarınızı veznelere gitmeden ödeyebilir, aynı zamanda vergi ödeme işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.


Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme, zahmetsiz fatura ödemenize olanak sağlayan bir hizmettir. Ziraat Bankası, kurumlarla yapmış olduğu protokoller sayesinde müşterilerine internet bankacılığı üzerinden fatura ödeme imkanı tanır. Son derece düşük komisyonlar sayesinde; elektrik, su, doğalgaz, telefon ve internet gibi birçok fatura türünün ödenmesi mümkün olur. Normal şartlarda veznelere gidip saatlerde sıra bekleyerek fatura ödeme gibi bir durum söz konusuyken, Ziraat internet bankacılığı ile bu durum tamamıyla ortadan kalkar.
 Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme işlemleri için en temel şart Ziraat Bankası müşterisi olmak ve internet bankacılığı şifresine sahip olmaktır. İnternet bankacılığında yer alan “Fatura Ödemeleri” bölümü sayesinde, faturanızda yazan abone numarası ile tüm faturalarınızı saniyeler içerisinde ödeyebilirsiniz. Üstelik bu faturaların sadece hesaptaki bakiyeyle değil, aynı zamanda kredi kartınızın limitleri içerisinde ödenmesi de mümkündür.

Ziraat İnternet Bankacılığı Fatura Ödeme Nedir?

Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme nedir?” gibi soruların genel anlamda, internet bankacılığından fatura ödemesi yapmamış olan birçok tüketicinin sorduğu ve internet bankacılığı üzerinden fatura ödeme işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak istediği söylenebilir.
 
Elektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon gibi faturaların, Ziraat Bankası ile kurumlar arasında oluşturulmuş protokoller sayesinde abone numarası vasıtasıyla kolaylıkla internet bankacılığı kanalı ile hesap bakiyesi ya da kredi kartı bakiyesiyle ödenmesi işlemine Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme işlemi denir. Diğer tüm bankaların fatura ödeme konusunda çeşitli protokolleri mevcuttur ve çoğu kurumun faturası, diğer bankalar aracılığıyla da ödenebilir. Ziraat Bankası, internet bankacılığı üzerinden fatura ödeme konusunda en geniş protokole sahip bankalardan biri olarak bilinir. Öte yandan fatura ödeme konusunda en düşük komisyonlar da yine Ziraat Bankası tarafından tüketicilere sunulur. Bu nedenle Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme işlemi hem daha avantajlı hem de daha uygun maliyetlidir.
 
Fatura ödeme konusunda herhangi bir saat gözetmeksizin, internet bankacılığınız üzerinden istediğiniz zaman faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Fatura ödeme işlemi saniyeler içerisinde her iki kurumun da sistemine yansır ve böylelikle gecikmeye girme ihtimali olan faturaları da kurum mesai saatleri gözetmeksizin rahatlıkla ödeyebilirsiniz.
 

Ziraat İnternet Bankacılığı Fatura Ödeme Nasıl Yapılır?

Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme nasıl yapılır?” merakı içerisinde olan birçok tüketici vardır ve internet bankacılığı üzerinden fatura ödeme işlemlerinin son derece kolay bir şekilde ilerlediğini söylemek isteriz.
 
Öncelikle Ziraat internet bankacılığı ile sisteme giriş yapmanız gerekirken, ardından işlem menüsünden “Ödemeler” sayfasından “Fatura Ödemeleri” seçimini yaparak, ilgili fatura ödeme ekranına yönlendirilirsiniz. Fatura ödeme ekranında, hangi faturayı ödemek istediğinize dair seçenekler çıkar. Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon gibi kategoriler arasından seçim yaptıktan sonra, fatura ödemesi yapacağınız kurum seçimi ile fatura ödemelerinizi sadece abone numarası ile ödemeniz mümkündür.
 
Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme adımları şu şekilde tüketicilerin karşılarına çıkar:
 • Ziraat internet bankacılığına girin,
 • İşlem menüsünden “Ödemeler” sayfasına ilerleyin,
 • “Fatura Ödemeleri” seçeneğine tıklayın,
 • Ardından kurum seçimi sayfasında karşınıza çıkan; TV, Telefon, Su, Elektrik ve Doğalgaz gibi fatura türlerinden birini seçin
 • Eğer internet faturası ödemek istiyorsanız “Telefon” kategorisini seçin,
 • Fatura türünü seçtikten sonra, hangi kurum ya da şirkete fatura ödeyeceğinizi seçin,
 • Şirket seçiminin ardından ise faturanızda yer alan “Abone No” ya da “Abone Numarası” kısımlarında yer alan sayıları, karşınıza çıkan kutucuğa eksiksiz ve doğru bir şekilde girin,
 • Abone numarası girdikten sonra ödemeniz gereken faturayı seçin,
 • Fatura seçiminden sonra ise “Ödeme Aracı Seçimi” sayfasından, faturanızı hesap bakiyenizle ödeyecekseniz, ödeme yapmak istediğiniz hesabı, kredi kartı bakiyesi ile ödeme yapmak istiyorsanız da kredi kartı seçeneği ile devam edin,
 • Son fatura ödeme adımında ise bilgileriniz kontrol edin ve herhangi bir yanlışlık yoksa “Onayla” butonuna tıklayarak fatura ödeme işleminizi gerçekleştirin.
“Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme nasıl yapılır?” sorusu için yukarıdaki adımların izlenmesi yeterli olacaktır. Bu adımlar sayesinde fatura ödeme işlemlerinizi anında, kolay bir şekilde ve telefonunuzla internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Peki, Ziraat internet bankacılığı ile hangi faturalar ödenir? Her faturayı ödemek mümkün mü?

Ziraat İnternet Bankacılığı ile Hangi Faturalar Ödenir?

Ziraat internet bankacılığı ile hangi faturalar ödenir?” sorusunu yanıtlamak adına öncelikle Ziraat Bankası’nın, fatura ödeme ekranında hangi fatura türlerini sunduğuna göz atmamız ve bu fatura türü sayfalarını da incelememiz gerekir.
 
Fatura türü seçimi yaparken tüketicilerin karşısına çıkan ilk seçenek “TV” seçeneğidir. TV seçeneğinin içinde bazı firmalara ait ödeme seçenekleri mevcuttur ve Ziraat internet bankacılığı TV faturası ödeme konusunda tüketicilerin ödeme yapabilecekleri şirketler şu şekildedir:
 • Digiturk,
 • Digiturk KKTC-Digitech,
 • D-Smart,
 • Turksat,
Eğer yukarıda yer alan firmalara TV aboneliğiniz bulunuyorsa, Ziraat TV fatura ödeme işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 
TV seçeneğinin hemen altında ise “Telefon” seçeneği yer alır ve aslında bu seçeneğin büyük önem taşıdığını söylemek isteriz. Ziraat Bankası internet bankacılığından fatura ödeme işlemi yapmak isteyen kullanıcıların, internet faturası ödemek istedikleri zaman, fatura türleri içerisinde “İnternet” ibaresini göremedikleri için bu işlemi farklı yollarla gerçekleştirdikleri bilinir. Halbuki “Telefon” fatura türü seçimi yapıldıktan sonra hem telefon faturalarınızı hem de internet faturalarınızı ödemeniz mümkündür. Ziraat telefon fatura ödeme veya internet faturası ödemesi yapmak adına “Telefon” türünü seçtiğinizde karşınıza şu seçenekler çıkar:
 • Turkcell telefon faturası ödeme,
 • Vodafone telefon faturası ödeme,
 • Türk Telekom telefon faturası ödeme,
 • İnternet sağlayıcılarının internet faturasını ödeme,
Gerek telefon için gerekse internet için hangi sağlayıcı veya operatör ile çalışıyorsanız, bu doğrultuda seçim yaparak, Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığı Fatura Ödeme Ücretli Mi?

Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme ücretli mi?” sorusunun tüketicilerin en çok merak ettikleri sorulardan biri olduğunu söylemek mümkündür. Normal şartlarda kurumların vezneleri üzerinden yapılan ödemelerde herhangi bir komisyon ya da ek ücret ödenmez. Bu nedenle tüketiciler de internet bankacılığı üzerinden fatura ödeme işlemi yaparken herhangi bir ek ücret ödemek istemezler. Diğer bankalarda fatura ödeme işlemleri için son derece yüksek komisyonlar ödeme gerekir ve bu durum tüketiciler için büyük problem yaratır. İnternet bankacılığı fatura ödeme komisyonu konusunda en düşük fiyatlı hizmeti Ziraat Bankası verir.
 
Öncelikle belirtmek isteriz ki hesap bakiyesi ile yaptığınız ödemelerde sizden herhangi bir şekilde komisyon alınmaz. Kısacası, hesap bakiyesi ile yapılan Ziraat internet bankacılığı fatura ödemeleri tamamıyla ücretsizdir. Kredi kartı ile yapılan fatura ödemelerinde ise abonelerden çok cüzi bir ücret alınır. Alınan ücret ise 1 TL’yi geçmez veya 1 TL’den fazla olamaz. Hatta fatura ödeme ekranında Ziraat Bankası kredi kartı ile fatura ödeme işlemi için şöyle bir uyarı verir: “Kredi Kartı ile yapacağınız fatura ödemeniz için nakit avans faiz oranı üzerinden (1 TL’yi geçmemek kaydıyla) faiz işletilebilecek ve kredi kartı ekstrenize yansıtılabilecektir.”
 
Bu uyarı dikkate alındığında ise kredi kartı ile yapılan fatura ödemelerinin ne kadar uygun fiyatlı veya komisyonlu olduğunu görmek mümkündür. Diğer bankalarda yapılan fatura ödeme işlemleri için tüketicilerden genellikle 1 ila 5 TL arasında fatura ödeme ücretleri alınmaktadır.

Ziraat İnternet Bankacılığı Otomatik Fatura Ödeme

Ziraat internet bankacılığı otomatik fatura ödeme işlemi sayesinde, faturalarınızı ister hesap bakiyenizden isterseniz de kredi kartınız ile otomatik olarak ödeme imkanınız vardır. Böylelikle fatura takip etme, faturanın gününün gecikerek faiz işlenmesi, fatura ödemesinin gecikmesinden ötürü yaşanan kesintiler ve daha birçok uğraş sona ermiş olur. Özellikle her seferinde Ziraat internet bankacılığına girerek, abone numarası girip ödeme seçeneğini tercih edip, onay verdikten sonra ödeme yapma gibi dertlerden de kurtulabilirsiniz. Faturalarınız son ödeme günü geldiğinde ister hesap bakiyenizden isterseniz de kredi kartınızdan kolaylıkla ödenir. Üstelik Ziraat internet bankacılığı otomatik fatura ödeme işlemi ekstra bir ücret de gerektirmez. Peki, Ziraat online otomatik ödeme talimatı nasıl verilir? Faturalar otomatik ödemeye nasıl bağlanır?
 
Ziraat internet bankacılığı otomatik fatura ödeme talimatı vermek adına şu adımları izleyebilirsiniz:
 • Ziraat internet bankacılığına giriş yapın ve işlem menüsüne girerek “Ödemeler” adımına ilerleyin,
 • Bu adımda ise en üst kısımda yer alan “Otomatik Talimatlarım” seçeneğine ilerleyin,
 • Yine üst kısımda yer alan “YENİ OTOMATİK ÖDEME TALİMATI” seçeneğine tıklayın,
 • Karşınıza çıkan “Kurum Tipi Seçimi” ekranında otomatik ödeme talimatı vermek istediğiniz fatura türünü seçin (elektrik, su, doğalgaz, TV, telefon gibi),
 • Kurum seçiminin ardından hesap bakiyenizle mi yoksa kredi kartı bakiyenizle mi ödeme yapacağınızı seçin,
 • Ardından onay sayfasının hemen en alt kısmında “Onayla” tuşuna tıklayarak, Ziraat internet bankacılığı otomatik fatura ödeme talimatı verme işleminizi tamamlayın.
İnternet bankacılığı üzerinden otomatik fatura ödeme talimatı vermek bu denli kolay bir işlemdir. Ziraat Bankası şubelerine giderek ya da Ziraat sesli yanıt sisteminden, saatler harcamak yerine internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığı Fatura Ödeme Saatleri

Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme saatleri, tüketiciler tarafından sıkça merak edilen bir konudur. Böyle bir merakın oluşmasında iki farklı neden vardır. Birincisi, kurumların fatura ödemelerini mesai saatleri içerisinde kabul etmeleri ve mesai saatleri dışında fatura ödenmek istediğinde vezne görevlilerinin “Sistem Kapandı” şeklinde beyanda bulunmalarıdır. İkincisi ise bazı kurumların internet üzerinden fatura ödeme hizmeti vermelerine karşın, sadece belirli saatlerde internet üzerinden fatura ödeme sistemlerinin açık olduğunu bilinmesidir. Tüketiciler de bu nedenle Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme saatleri konusunda ciddi bir merak içerisinde olurlar.
 
Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme saatleri gibi bir sınır kesinlikle söz konusu değildir. Tüketiciler Ziraat internet bankacılığı üzerinden istedikleri saatte istedikleri kurumun faturasını anında ödeyebilirler. Üstelik yapılan ödemelerin sisteme yansıması için en yakın mesai saatlerinin beklenmesine de gerek yoktur. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan ödemeler, kurumların sistemlerine anında düşer.

Ziraat İnternet Bankacılığı İnternet Faturası Ödeme

Ziraat internet bankacılığı internet faturası ödeme en çok merak edilen ve kafa karışıklığına neden olan konuların başında gelir. Bunun nedeni ise fatura ödeme ekranında direkt olarak “internet faturası” ya da “internet” gibi bir seçeneğin olmamasıdır. Kullanıcılar bu nedenle internet bankacılığı üzerinden fatura ödemelerini yapamadıklarını düşünürler. Halbuki Ziraat Bankası online bankacılıkla internet faturası ödemenize olanak sağlar.
 
Ziraat internet bankacılığına giriş yaparak işlem menüsünden; Ödemeler> Fatura Ödeme>Kurum Seçimi> Telefon adımlarını izleyerek kolaylıkla internet faturalarının ödemesini yapabilirsiniz. Ziraat internet bankacılığı internet faturası ödeme işleminde şu internet sağlayıcı firmaların fatura ödemeleri gerçekleştirilebilir:
 • Diginettürk İnternet,
 • D-Smart Net,
 • Eser Telekom,
 • Extranet İletişim Hizmetleri,
 • Fixnet Telekom,
 • Fiberix,
 • Fibim Fibernet,
 • Gıbırnet Gıbırbet,
 • Göknet Bilgi Teknolojileri,
 • Grid Telekom,
 • Himnet İletişim Hizmetleri,
 • İşnet,
 • Millenicom Telekominikasyon Hizmetleri,
 • Netgsm İletişim,
 • Netspeed İnternet,
 • Oris Telekom,
 • Sadenet Telekom,
 • Sonet İnternet,
 • Telekomextra,
 • Turkcell Superonline,
 • Turknet,
 • Türk Telekom,
 • Vodafone Net,
 • Voice Telekom,
 • Yeninet Fiber İnternet,
Tüm bu internet sağlayıcılarının internet faturalarını ödeyebilir ve aynı zamanda diğer telekomünikasyon faturalarınızı da Ziraat internet bankacılığı ile ödeyebilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığı Doğalgaz Faturası Ödeme

Ziraat internet bankacılığı doğalgaz faturası ödeme oldukça basit adımlarla gerçekleştirilebilecek bir işlemdir. Doğalgaz faturası ödeme konusunda 70’ye yakın doğalgaz dağıtıcı firmanın faturasını ödeyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şu adımları izlemektir: Ziraat internet bankacılığına giriş> Fatura ödeme>Fatura türü seçimi> Doğalgaz> Doğalgaz dağıtım şirketi seçimi> Abone numarası giriş> Fatura ödeme için kredi kartı ya da hesap seçimi>Fatura ödeme onayı. Bu adımlar sayesinde doğalgaz faturanızı kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığı Elektrik Faturası Ödeme

Ziraat internet bankacılığı elektrik faturası ödeme işlemi için abone numaranızı biliyor olmanız yeterlidir. 100’e yakın elektrik dağıtım şirketi içerisinden, bölgenize bağlı olan elektrik dağıtım şirketini seçerek elektrik faturanızı ödeyebilirsiniz. Elektrik faturası ödemek adına şu adımları takip etmeniz gerekir: Ziraat internet bankacılığına giriş> Fatura ödeme> Fatura türü seçimi> Elektrik> Elektrik dağıtım şirketi seçimi> Abone no giriş> Kredi kartı ya da hesaptan ödeme> Fatura ödeme onayı. Elektrik faturanızı Ziraat internet bankacılığı üzerinden bu adımlar sayesinde kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığı Telefon Faturası Ödeme

Ziraat internet bankacılığı telefon faturası ödeme işlemiyle, bayilerde ya da veznelerde sıra beklemenize gerek yoktur. İnternet bankacılığı üzerinden kullandığınız operatörün telefon faturasını kolaylıkla ödeyebilirsiniz. İnternet bankacılığından telefon faturası ödeme adına şu adımları izleyiniz: Fatura ödeme>Fatura türü seçimi> Telefon> Operatör seçimi> Telefon numarasını başında 0 olmadan giriş> Fatura Seçimi> Ödeme yapılacak hesap ya da kredi kartı seçimi> Fatura ödeme onayı.

Ziraat İnternet Bankacılığı Su Faturası Ödeme

Ziraat internet bankacılığı su faturası ödeme işlemi sayesinde belediyelerin su faturası ödeme veznelerinde saatlerce sıra beklemek gibi bir uğraştan kurtulabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta ise su dağıtım hizmeti almış olduğunuz belediyenin Ziraat Bankası ile protokolünün olup olmadığıdır. Bazı belediyeler henüz Ziraat internet bankacılığı üzerinden su faturasının ödenmesi adına Ziraat Bankası ile anlaşma yapmamış olabilirler. Bu nedenle her belediyenin su faturasının ödenebileceğini söylemek yanlış olacaktır. Sadece belirli belediyelerin su faturaları ödenebilir. İnternet bankacılığından su faturası ödemek adına izlemeniz gereken adımlar ise şu şekildedir: Fatura türü seçimi> Su> Belediye seçimi (Üst kısımda yer alan arama ekranında belediyenizi arayarak da bulabilirsiniz)> Abone numarası giriş> Fatura seçimi> Hesap ya da kredi kartı seçimi> Ödeme onayı.

Ziraat İnternet Bankacılığı TTNET Fatura Ödeme

Ziraat internet bankacılığı TTNET fatura ödeme hizmetinin olmadığı ve bu nedenle TTNET ya da internet faturalarının farklı yöntemlerle ödeneceği yönünde bir yanılgı mevcuttur. Ziraat Bankası fatura ödeme ekranında Türk Telekom adına farklı bir seçeneğin bulunmasından ötürü tüketiciler bu tür bir yanılgıya kapılırlar. Halbuki TTNET faturalarının ödenmesi adına şu adımların izlenmesi, TTNET faturalarının kolaylıkla ödenmesine olanak sağlar: Fatura Ödeme> Fatura Türü Seçimi: Telefon> Türk Telekom (Telefon/İnternet/Tivibu)> Tel/Hesap No Giriş> Kredi kartı ya da hesap seçimi> Ödeme onayı.

Ziraat İnternet Bankacılığı Fatura Ödeme Şikayetleri

Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme şikayetleri incelendiği takdirde kullanıcıların yaşadıkları temel problemlerden biri sistemsel sorunlardır. İnternet bankacılığında ödediğiniz bir fatura kurumun sistemi nedeniyle bazı durumlarda ödenmemiş olarak gözükebilir. Haliyle bu durumda sizden iki defa aynı faturayı ödemeniz istenebilir. Bu gibi istenmeyen durumların önüne geçebilmek adına internet bankacılığından yaptığınız her fatura ödeme işleminin ardından mutlaka dekont almayı unutmayınız. Cihazınıza indirmiş olduğunu dekontları belirli bir süre saklayıp, 2-3 ay sonrasında silebilirsiniz. Dekontu silmeden önce fatura ödeme işleminin sisteme yansıyıp yansımadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler