Ziraat Katılım kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Ziraat Katılım kimin? Sahibi kim? Ziraat Katılım Bankası hisseleri kime ait? Devlet bankası mı? Soruların yanıtları makalemizde.


“Ziraat Katılım Bankası kimin? Ziraat Katılım ne zaman kimin tarafından kuruldu, sahibi kim? Ziraat Katılım’ın ortakları kimler, hisseleri kime ait? Ziraat Katılım Bankası devletin mi?” gibi sorular katılım bankacılığını merak eden ve Ziraat Katılım Bankası’nın faaliyetlerini gözleyen herkesin merak ettiği sorular arasında. Bunların yanında “Ziraat Katılım çalışan sayısı kaç? Ziraat Katılım’ın kaç personeli var? Güvenilir mi?” gibi sorular da sık sorulanlar arasında. Bu yazımızda Ziraat Katılım Bankası’yla ilgili merak ettiğiniz tüm konuları bulacaksınız.
 Ziraat Katılım Bankası, kalkınma bankacılığı prensibiyle çalışan bir kamu bankasıdır. Ancak kamu bankası özelliği bu noktada geri planda kalmaktadır. Zira katılım bankacılığı prensibi sermaye yapısıyla çok ilgili değildir, gelirin ve zararın paylaşıldığı bir modeldir. Klasik bankalar gibi faiz sistemi yerine katılım esası uygularlar. Katılım Bankaları sayfamızda bu tür ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Ziraat Katılım Bankası ne zaman kuruldu? Kurucusu kim?

Ziraat Katılım, tamamı Hazine tarafından ödenmiş olan sermayesiyle yüzde 100 yerel bir bankadır. Elbette bir kamusal sermayeli mevduat bankasıdır. 15.10.2014 tarihli ve 29146 sayılı resmî gazete yayımlanan ve 6302 sayılı kararla faaliyet izni alınmış ve 29 Mayıs 2015’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılarak faaliyete girmiştir. Hazineden çıkan kuruluş sermayesi ise 675 milyon Türk lirasıdır. Fakat 2018 yılı olağanüstü genel kurulda sermaye 1 milyar 750 milyon TL’ye çıkarılmıştır.

Ziraat Katılım sahibi kimdir?

Ziraat Katılım Bankası, herhangi bir şahsa, aileye ya da gruba bağlı değildir. Sermayesi bakımından bir devlet bankasıdır; Hazine Bakanlığı uhdesindedir. Ziraat Katılım Bankası’nın ortaklık yapısını incelediğimizde göreceğiz ki, ödenmiş sermaye tutarına sahip olan tüm ortaklar kardeş banka olan Ziraat Bankası ve iştirakleridir. Şimdi ortaklık yapısını incelemeye geçelim.

Ziraat Katılım Bankası hisseleri kimin? Ortakları var mı?

Ziraat Katılım Bankası, Hazineye bağlı bir bankadır, demiştik. Ancak sermaye ve ortaklık yapısı bakımından Ziraat Bankası A.Ş.nin bir iştiraki gibi görünmektedir. Ziraat Bankası A.Ş. ödenmiş sermaye tutarının yüzde 100’üne sahiptir. Türkiye Sigorta A.Ş., Türkiye Hayat ve Emeklilik A.Ş., Ziraat Teknoloji A.Ş. ve Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 1’er TL’lik sembolik hisselere sahiptirler.

Ziraat Katılım Bankası ülkemizde hangi statüde çalışıyor? Devlet bankası mı?

Ziraat Katılım Bankası, kanunla kurulmuş bir kamusal sermayeli bankadır. Bir diğer deyişle devlet bankasıdır. 5411 sayılı bankacılık kanununu esas alır ve BDDK denetimine tabidir. Bankacılık kanununa göre krediler vermekle ve mevduatlar kabul etmekle yükümlüdür. Siz de katılım bankacılığı esasına göre kredi kullanmak isterseniz ve Ziraat Katılım Bankası kredilerinin faiz oranlarını merak ediyorsanız Ziraat Katılım Kredileri sayfamızı, mevduat yatırımlarınız için Ziraat Katılım Mevduatları sayfamızı, kredi kartlarını incelemek için de Ziraat Katılım Kredi Kartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ziraat Katılım şube sayısı kaç? Ziraat Katılım’da kaç personel çalışıyor?

Ziraat Katılım şube sayısı 31 Aralık 2020 faaliyet raporundaki bilgiye göre yurt içinde 104, yurt dışında 1 olmak üzere 105’tir. Yurt dışı şubesi ise Sudan’da bulunuyor. Bankanın 31 Aralık 2020 verisine göre toplam çalışan sayısı 1261’dir. Şehrinizde bulunan Ziraat Katılım Şubesi’nin nerede olduğunu öğrenmek için Ziraat Katılım Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Katılım Bankası güvenilir mi?

Ziraat Katılım Bankası kamusal sermayeli bir katılım bankasıdır. Kamusal sermayeli bir banka olması dahi güvenilir yapısı için yeterli olsa da BDDK denetimi çok önemli bir kontrol sistemi ortaya çıkarmıştır. Ülkemizde faaliyet göstermek isteyen her bankanın uyması gereken 5411 sayılı bankacılık kanunu ve BDDK düzenlemeleri ve denetimleri bankaların sürekli güvenilir kılınmasında önemli bir ayak olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik ülkemizde pek çok banka denetlenebilir, şeffaf yapısıyla geçmişten dersler almış gibi görünüyor. Bu açıdan baktığımızda tüm bankalar gibi Ziraat Katılım Bankası da güvenilir bir bankadır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler