Ziraat Katılım Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

Ziraat Katılım Kolay Adres; IBAN adresinizi, hesap numaranızı kullanmanıza gerek kalmadan yalnızca kişisel bilgilerinizle para gönderip almanızı sağlayan bir bankacılık protokolüdür.


Ziraat Katılım Kolay Adres tanımlama ve FAST sistemleriyle daha kolay bir bankacılık deneyimi Ziraat Katılım Bankası müşterilerini bekliyor. 12 Kasım 2020’de Merkez Bankası tarafından duyurulan ve 8 Ocak 2021’de bankalar tarafından uygulanmaya başlanan Kolay Adres ve FAST sistemleri bu makalemizin konusunu oluşturuyor. Makalemizin devamında “Ziraat Katılım Kolay Adres nasıl tanımlanır?”, “Ziraat Katılım Kolay Adres nedir?”, “Fonların Anlık ve Sürekli Transferi nedir?” gibi merak edilen soruların yanıtlarını vereceğiz. Öncesinde isterseniz Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme konulu makalemizi inceleyerek Kolay Adres ve FAST sistemi hakkında daha detaylı bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

Fonların Anında ve Sürekli Transferi Sistemi Nedir?

Fonların Anında ve Sürekli Transferi anlamına gelen FAST sistemi ile haftanın 7 günü, günün 24 saat EFT işlemlerinizi yapabileceğiniz bankalar arası bir ortak protokoldür. FAST ile Kolay Adres iç içe entegre edilmiş bir sistem olduğundan karıştırılabilir. FAST daha çok EFT işlemlerini kolaylaştırmak için ortaya çıkarılmış bir protokol olarak düşünülebilir. FAST öncesinde yaşanan hafta sonlarında, tatil günlerinde ya da hafta içleri saat 17:00 sonrasında para gönderememe sorunlarını ortadan kaldırılması için geliştirilmiş bir protokoldür. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat isimli konumuzu okumanızı öneriyoruz.

Ziraat Katılım Kolay Adres Nedir?

Ziraat Katılım Kolay Adres; IBAN adresinizi, hesap numaranızı kullanmanıza gerek kalmadan yalnızca kişisel bilgilerinizle para gönderip almanızı sağlayan bir bankacılık protokolüdür. Konunun başında belirttiğimiz üzere 8 Ocak 2021 tarihinden itibaren Ziraat Katılım da bu yapıya entegre olmuştur. Para transferlerinde kullanılan 26 haneli uzun IBAN adresleri yerine, müşterilerin Cep telefonu numarası, e-posta adresi, TCKN/VKN/YKN ve pasaport numarası bilgilerini kullanabileceğiniz bir kolay adresleme sistemidir. Para göndermek istediğiniz kişinin Ziraat Katılım Bankası’ndaki hesap numarasını ya da IBAN adresini girmek yerine sadece tanımladığı T.C. kimlik numarası ya da cep telefonu numarası gibi kolay adresini girerek para transferi yapabilirsiniz.

Ziraat Katılım Kolay Adres Tanımlama Nasıl Yapılır?

Ziraat Katılım Bankası KOLAS tanımlama yaparak 26 haneli uzun IBAN adreslerini, hesap numaralarını kullanmanıza gerek kalmadan para gönderip alabilirsiniz. Ziraat Katılım Bankası’nın internet sitesine ya da Katılım Mobil uygulamasına erişerek Para Transferleri\Kolay Adreslerim bölümünden Kolay Adresinizi hızlıca tanımlamanız mümkün.
 İnternet sayfasından ya da mobil şubeden tanımlama işlemlerini gerçekleştiremeyen müşteriler ise Ziraat Katılım şubeleri aracılığıyla Ziraat Katılım KOLAS tanımlama yapabilirler. Size en yakın banka şubesine Ziraat Katılım Şubeleri sayfamızdan, diğer bankalara ait şubeleri öğrenmek için de Banka Şubeleri sayfamızdan erişebilirsiniz.

Ziraat Katılım Kolay Adres Ne Zaman Uygulanacak?

8 Ocak 2021 tarihinden bu yana Ziraat Katılım KOLAS tanımlanmaya ve kullanılmaya başlandı. Merkez Bankası FAST ve Kolay Adres sistemlerini 12 Kasım 2020’de tanıttığında 11 pilot bankanın bu sistemlere entegre olacağını belirtmiş olsa da 18 Aralık tarihinden sonra, 8 Ocak 2021’de farklı bankalar da bu sistemlere entegre olmuş durumdalar. Aşağıdaki Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar başlığı altında bu bankaları görebilirsiniz.

Ziraat Katılım Kolay Adres Ücretli Mi?

Ziraat Katılım Kolay Adres tanımlamak için bankanın sizden hiçbir ücret talebi olmayacak ve banka sizden bir kesinti yapmayacaktır. BKM altyapısı ile hizmet sunan bu sistem tamamen ücretsizdir.

Ziraat Katılım KOLAS Transfer Limiti Var Mı?

Ziraat Katılım Kolay Adres bilgileriniz ile bir kerede 1000 TL’ye kadar para transferlerinizi hızlıca ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün. Aynı gün içinde en fazla 50 Bin TL gönderebilirsiniz. Daha fazla bir limit için henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak ilerleyen zamanlarda bu limitler güncellenirse bu makale altında sizlere bilgi sunacağız. Aynı zamanda FAST ile ilgili de bir bilgiyi tam bu noktada sizlerle paylaşalım. FAST da tıpkı EFT’de olduğu gibi ücretlidir. Bu ücret tarifesini belirleyen ise banka değil, Merkez Bankasıdır.

Ziraat Katılım Kolay Adres Bilgileri Nerede Saklanıyor? Güvenli Mi?

Ziraat Katılım Bankası’nda tanımlayacağınız Kolay Adres bilgileriniz güvenli bir şekilde Bankalararası Kart Merkezi serverlarında saklanacağından oldukça güvenli bir işlemdir. Ziraat Katılım KOLAS bilgileriniz alakasız üçüncü kişilerle paylaşılmayacaktır. Sadece fon aktarma, fon çekme işlemlerinin yerine getirilebilmesi için 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişi / kurumlara verilebilir.

Kolay Adres Kaç Hesapta Kullanılabilir?

Tüm bankalar dahil olmak üzere toplamda 5 tane kolay adres tanımlayabilirsiniz. Bir örnekle sizlere durumu izah etmeye çalışalım. Ziraat Katılım Bankası’nda bulunan bir hesabınız için 5 tane Kolay Adres tanımladığınızı düşünürsek, bu 5 adresinize de para gönderenler tek bir IBAN hesabına yani sizin Ziraat Katılım hesabınıza para göndermiş olurlar. Bu 5 Kolay Adres’ten bir tanesini başka bir banka için tanımladığınızı düşünürsek, artık Ziraat Katılım için o tanımlama ortadan kalkar ve diğer banka için tanımlanmış olur. Son tanımlanan Kolay Adres’in burada geçerli olacağını söyleyelim. Bu yüzden en fazla çalıştığınız bankalarda Kolay Adres tanımlamanız daha sağlıklı olacaktır.

Ziraat Katılım Kolay Adres Hangi Hesaplar İçin Tanımlanır?

Sadece vadesiz TL hesaplarınız için Kolay Adres tanımlayabilirsiniz. Şimdilik vadeli hesaplarınız ve döviz hesaplarınız için Kolay Adres tanımlama yapamazsınız.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki bankalar arasından dilediğinizi seçerek Kolay Adres tanımlama ve FAST sistemleri için bankanın genel politikalarını öğrenebilir ve hemen Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Bununla birlikte herhangi bir bankada henüz bir hesabınız bulunmuyorsa ve banka hesabı açtırmak istiyorsanız Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.
 
Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
 
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler