Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Ödeme

Ziraat kredi kartı borç ödeme seçenekleri ile güncel ekstre borcunuzu ödeyebilir veya kredi kartı borcunuzu takip edebilirsiniz.


Ziraat kredi kartı borcu ödeme, kredi kartınızla dönem için yaptığınız harcamalar neticesinde hesaplanan ekstre tutarının belirlenen ödeme tarihleri içerisinde ödenmesi işlemidir.
 Her kredi kartının ay içerisinde belirli ödeme dönemleri vardır ve Ziraat kredi kartınız da bu ödeme dönemlerine tabidir. Kredi kartınızın borç ödeme işlemleri birçok ödeme seçeneği ile kolaylıkla yapılabilir. Örneğin, bu konuda en çok tercih edilen ödeme kanalı ATM’dir. Ödemeler ise asgari tutar ya da toplam ekstre borcu olarak kolaylıkla yapılabilir. Ziraat kredi kartı borç ödeme işlemi mutlaka zamanında yapılması gereken, önem düzeyi de oldukça yüksek olarak tanımlanabilecek bir işlemdir. Kredi kartı borcunuzun zamanında ödenmesi, kredi sicilinizin herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmemesi anlamına gelir.
 
Ziraat kredi kartı borç ödeme işlemlerinin düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz durumunda ise kredi puanınız yükselir ve banka ürünlerinden çok daha verimli bir şekilde yararlanma şansı elde edersiniz. Kredi kartı ödemeleri konusunda yaşadığınız zorluklar neticesinde ise Ziraat Bankası’ndan bu konuda birçok şekilde yardım alabilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Borç Ödeme Nedir?

Ziraat kredi kartı borç ödeme nedir?” sorusunun, bu işlem hakkında henüz bilgi sahibi olmayan kredi kartı kullanıcıları tarafından pek çok sorulduğu söylenebilir.
 
Dönem içi yapılan alışverişlerin, dönem sonunda yani, ekstre kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında yapılan ödemeler, Ziraat kredi kartı borç ödeme işlemi olarak tanımlanırlar. Borç ödeme işlemlerinin mutlaka zamanında yapılması ve son ödeme tarihi geçmeden ödemenin, ilgili ödeme kanallarıyla yapılması büyük önem taşır. Aksi durumda kredi siciliniz olumsuz etkilenebilirken, kredi kartı borcunuzun faizle miktar olarak daha da artması olağan bir durumdur. Peki, ziraat kredi kartı borç ödeme nasıl yapılır? Kredi kartı borcu ödeme kanalları hangileridir?

Ziraat Kredi Kartı Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

Ziraat kredi kartı borç ödeme nasıl yapılır?” konusu özelinde, Ziraat Bankası’nın ATM, şube ve internet bankacılığı gibi çeşitli kanallar sunduğunu belirtmek isteriz. Ekstre kesildikten sonra, kredi kartı borcu son ödeme tarihine kadar kredi kartı borcunuzu söz konusu kanallar vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz.
 
Şube ve ATM üzerinden yapılan ödemelerde, yanınızda en az asgari dönem tutarı kadar nakit para olması büyük önem taşır. Bunun yanı sıra internet bankacılığı ile yapılacak ödemelerde ise hesaplarınızda bakiye olması gerekir. Genel olarak bankalar ATM ya da internet bankacılığı üzerinden hesaptan ödeme yapmanızı isterler. Çeşitli nedenlerden ötürü bu ödeme seçeneklerini kullanamıyorsanız, geçerli mazeretinizi sunarak direkt olarak banka şubelerinden de ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca yüklü miktardaki ödemeleri, internet bankacılığından yapamıyorsanız, yine aynı şekilde şube seçeneğini tercih etmenizi önermekteyiz.
 
Şube üzerinden yapılacak ödemelerde, kart borcu kadar nakit, nüfus cüzdanınız ve mümkünse kredi kartınızın yanınızda olması büyük önem taşır. Şubeler üzerinden yapılan ödemelerde başka bir kişinin kredi kartı borcunu, ilgili bilgileri elinizde bulunduruyorsanız da ödeyebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta, kart borcu, limiti vb. konular hakkında bilgi almaya çalışmamaktır. Banka görevlileri, kart borcunun tutarına kadar size herhangi bir şekilde bilgi vermez. Sadece verdiğiniz ücretin ödemesini ilgili karta yaparak, borç ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlarlar.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Öderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ziraat kredi kartı borcu öderken dikkat edilmesi gerekenler sayesinde, kart borcu ödemenizi daha garanti ve daha güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kart borcu öderken birtakım şanssız olaylara yaşayabilir veya çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür konularda yaşadığınız durumlar yapmanız gerekenler aşağıdaki maddeler gibidir:
 • Mümkünse bankaya yakın olan ATM’lerden kredi kartı borcunuzu ödemelisiniz. Böylelikle kart kopyalanması vb. riskleri minimuma indirmiş olursunuz.
 • Ödeme işlemini son güne ve özellikle de hafta sonuna bırakmamaya özen göstermelisiniz. Kartın ATM tarafından çeşitli sebeplerden ötürü alıkonulması durumunda, ödemenizi gecikmesi gibi kartın uzun süreli kullanılamaması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Ödeme yapmadan önce paralarınızı hazırlamalı ve net bir şekilde saymalısınız. Buruşmuş olan paraları düzeltmeli ve ATM’nin rahatlıkla okuyabileceği hale getirmelisiniz.
 • Kartınızın fiziki hasarı olmadığından emin olmalısınız. Fiziki hasarlı kartlar ATM tarafından alıkonulabilir veya ATM’ye zarar verebilir.
 • Kartınızın şifresinden emin olmalı ve ana menüye bağlanırken, yanlış şifre girerek bloke durumlarının önüne geçmelisiniz.
 • Ödeme işlemlerinin sonunda mutlaka fiş ya da makbuz almalısınız.
 • Ziraat kredi kartı borcu ödeme işlemi sırasında yaşanabilecek para sıkışması ya da ATM’nin parayı alıkoyması gibi durumlarına karşın bankanın müşteri hizmetlerini hemen aramalı ve bilgi vermelisiniz. Bu konuda başvurunuzu iletip, para sayımı sonucunda fazla tutarı bankadan almalısınız.
 • Kredi kartı borcu öderken, tanımadığınız veya güvenilir olmayan kişilerden yardım almamalısınız.
Ziraat kredi kartı borcu öderken dikkat edilmesi gereken hususlar sayesinde kredi kartı borcunuzu daha sorunsuz bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Ziraat ATM’den Kredi Kartı Borcu Ödeme

Ziraat ATM’den kredi kartı borcu ödeme işlemi için elbette ki öncelikle yakınınızda bulunan bir Ziraat Bankası ATM’sine gitmeniz gerekir. Kartı ilgili üniteye yerleştirip, “Kredi Kartı” seçeneğini tercih ettikten sonra şifrenizi girmelisiniz. Ardından Ziraat ATM’den kredi kartı borcu ödeme işlemleri için aşağıda yer alan adımları izleyebilirsiniz:
 • Kredi Kartı Borcu Ödeme,
 • Ödeme Yöntemi Seçimi (Hesaptan Ödeme ya da Nakit Ödeme),
 • Ödeme Tutarı Seçimi (Ekstre Borcu Ödeme, Asgari Dönem Borcu Ödeme, Tutar Girerek Ödeme),
 • Ödeme Tutarını ATM’ye Yerleştirme,
 • Para Sayıldıktan Sonra Tutar Kontrolü Yapma ve Onay Verme,
Ziraat ATM’den kredi kartı borcu ödeme işlemleri bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Ödeme işleminin ardından tercihe bağlı olarak fiş alabilirsiniz ancak ödediğinize dair elinizde bir kanıt olması adına fiş veya makbuz almanızı önermekteyiz.

Ziraat İnternet Bankacılığı Kredi Kartı Borç Ödeme

Ziraat internet bankacılığı kredi kartı borç ödeme işlemi, bu konuda tercih edebileceğiniz en hızlı yöntemlerden biri olarak belirtilebilir. Sadece telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan, birkaç dokunuş ile kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ziraat hesap kesim tarihi geldiğinde, internet bankacılığına girerek şu adımları izleyebilirsiniz:
 • İşlem Menüsü>Kartlarım,
 • Kredi Kartlarım,
 • Ödeme Yapmak İstediğiniz Kart Seçimi,
 • “Borç Ödeme” Seçeneğine Tıklama,
 • “TL Borç Öde” ya da “USD Borç Öde” (Kartınızın Para Birimine Göre Seçim Yapmalısınız),
 • Ödeme Yapacağınız Ziraat Bankası Hesabı Seçimi,
 • Ekstre Borcu Ödeme, Asgari Tutarı Ödeme ya da Tutar Girerek Ödeme Tercihleri,
 • Ödeme Onayı,
Ziraat internet bankacılığı kredi kartı borç ödeme işlemleri işte bu kadar basit bir şekilde ve saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilir. Borç ödeme işlemlerinizi şubeden ya da ATM’den sıra bekleyerek ödemek yerine, bu yöntem ile kısa süre içerisinde ödeyebilirsiniz. Ayrıca hesaplarınıza düzenli ödeme talimatı vererek, kredi kartı ödemenizi düzenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Şubelerinden Kredi Kartı Borcu Ödeme

Ziraat şubelerinden kredi kartı borcu ödeme işlemleri için yapmanız gereken kredi kartınız veya nüfus cüzdanınızla birlikte size en yakın Ziraat Bankası şubelerine gitmektir. Şube üzerinden yapacağınız ödemeler için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta daha vardır. Şubeler genel olarak kart ödemelerinin ATM üzerinden ya da mobil bankacılık üzerinden yapılmasını söylerler. Gişelerden işlem yoğunluğu oluşmaması adına kredi kartı ödemelerini almak istemezler. Eğer bu konuda geçerli bir bahaneniz varsa ya da ödeyeceğiniz meblağ çok yüksekse, bu durumda ödemelerinizi şube üzerinden yapabilirsiniz.
 
Ziraat şubelerinden kredi kartı borcu ödeme işlemi özellikle kartın kaybolması ya da çeşitli nedenlerden ötürü kullanılamaz halde olmaması gibi durumlarda da tercih edilebilir. Banka görevlileri bu gibi durumlarda da kart ödemenizi şubeden yapabilmenize olanak sağlarlar. Şubelere giderek, gişe işlemleri kısmından sıra alıp, sıranız geldiğinde kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Tüm bankalar nezdinde olduğu gibi Ziraat Bankası’nda da gişeden ödemek yerine ATM ya da internet bankacılığından öderseniz, çok kısa süre içerisinde ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Öğrenme

Ziraat kredi kartı borcu öğrenme konusunda yardım alabileceğiniz birçok seçenek vardır ve bankanın her türlü kanalı vasıtasıyla ücretsiz olarak kredi kartı borcunuzu öğrenebilirsiniz. Borç öğrenme işleminden sonra ise ödeme planlarınızı oluşturabilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu öğrenebileceğiniz yöntemlerin ise şu şekilde olduğunu belirtmek isteriz:
 • Ziraat SMS Bankacılığı ile Kredi Kartı Borcu Öğrenme: KKESKTRE boşluk KARTIN SON 6 HANESİ ile 4747’ye SMS atmanız durumunda, güncel kredi kartı borcunuz anında telefonunuza SMS olarak gönderilir.
 • Ziraat İnternet Bankacılığı ile Kredi Kartı Borcu Öğrenme: Ziraat internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra menüden Kartlarım> Kredi Kartlarım> Kredi Kartı Seçimi> Borç Ödeme adımlarını izlemeniz durumunda kredi kartınızın güncel borcunu öğrenebilirsiniz.
 • Ziraat İnternet Bankacılığı ile Kredi Kartı Borcu Öğrenme: 0850 220 00 00 numaralı telefonu arayarak, sesli yanıt sistemine “Kredi Kartı Borcumu Öğrenmek İstiyorum” demeniz durumunda, kredi kartınızın güncel borcu ve asgari ödeme tutarı gibi bilgiler tarafınıza iletilecektir.
 • Ziraat ATM’lerinden Kredi Kartı Borcu Öğrenme: Ziraat Bankası ATM’lerine giderek, kredi kartı seçimi ve şifre girişinin ardından hemen ana menüde yer alan “Kredi Kartı Borcu Ödeme” menüsünden kartınızın dönem borcu ve asgari ödeme tutarı gibi bilgilerini öğrenebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası Şubelerinden Kredi Kartı Borcu Öğrenme: Ziraat Bankası şubelerine gidip, gişe işlemlerinden sıra almanız durumunda, görevliye kredi kartı borcunuzu öğrenmek istediğinizi belirtirseniz, kredi kartı borcu detaylarınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Gecikme Faizi

Ziraat kredi kartı borcu gecikme faizi, kredi kartı borç ödemesi yapılmadıktan sonra kartınıza borcun ödenmediği her geçen gün ne kadar faiz işlendiğini belirten bir kavramdır. Normal şartlarda Ziraat Bankası kredi kartı ürünleri çok düşük faiz oranlarıyla alışveriş için kullanılabilir ancak kredi kartlarının borcunun ödenmemesi durumunda, son ödeme gününden itibaren geçen her geçen gün ciddi faiz ödemek durumunda kalınır.
 
Kredi kartınızın türüne göre bu oran değişim gösterirken, %1,89’dan başlayan faiz oranları, %2,90 seviyelerine kadar çıkabilir. Bu gibi durumlarda çok ciddi faiz ücretleri ödemek zorunda kalırsınız. Bu nedenle en azından kredi kartınızın asgari dönem borcunu ödemenizi önermekteyiz.

Ziraat Kredi Kartı Borcumu Başka Bankanın İnternet Bankacılığından Ödeyebilir miyim?

Ziraat kredi kartı borcumu başka bankanın internet bankacılığından ödeyebilir miyim?” gibi bir sorunun sıklıkla sorulduğunu ve bu durumun da mümkün olduğunu belirtmek isteriz. Bazı tüketiciler nakit paralarını farklı bankalarda, kredi kartı kullanımını da farklı bankalarda gerçekleştirebilirler. Bu gibi durumlarda yapmaları para aktarımı, ATM’den para çekimi vb. uğraşlar içerisine girebilirler. Halbuki bu uğraşlar içerisinde girmeden, çok kolay bir şekilde ödeme işlemleri diğer bankaların internet bankacılığı üzerinden yapılabilir.
 
Başka bankanın internet bankacılığından “Ödemeler” menüsüne girip, ardından “Kredi Kartı Ödemeleri”, “Başka Banka Kredi Kartı Ödeme” gibi adımları takip etmeniz durumunda ödeme işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma işlemi, kredi kartı borcunun çeşitli sebeplerden ötürü ödenememesi gibi durumlarda yapılan bir işlemdir. Bu işlem neticesinde kredi kartı borcunuz aylık tutarlara bölünür ve daha rahat ödeyebileceğiniz bir seviyeye çekilir. Ayrıca kredi kartı borç ödemesi için zaman zaman erteleme gibi haklar da tanınabilir. Yapılandırma işlemleri için Ziraat müşteri hizmetlerini arayarak yardım alabilirsiniz. Bununla birlikte sizin için daha avantajlı yapılandırma seçeneklerine direkt olarak Ziraat Bankası şubeleri vasıtasıyla da ulaşabilirsiniz.
 
Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma talebini şubeler üzerinden vererek, ödeme gücünüze en uygun şekilde bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Kartınızın gecikmede olması ya da olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. İstediğiniz zaman yapılandırma işlemi yapabilirsiniz ve taksitlerinizi öderken de kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca bu işlemi yapmadan önce mutlaka kartınızın kapanmamış olması gerekmektedir. Kapalı olan kart borçları için herhangi bir yapılandırma işlemi söz konusu olmaz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler