Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Ziraat kredi kartı yapılandırma işlemi sayesinde kredi kartı borçlarınızı bütçenize uygun bir şekilde, taksitli olarak ödeyebilirsiniz.


Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma işlemi sayesinde kredi kartı borcunuzun artık başa çıkılamaz bir halden, ödenebilir bir hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu yapılandırmak adına artık borcunuzun takibe girmiş olması gerekir ve bu durum Ziraat Bankası bir anlaşma teklifinde bulunur. Belirli faiz oranları karşılığında kredi kartı borcunuzu ödemenizi talep eder. Ödeme işlemlerini de bütçenize uygun bir şekilde ayarlamaya çalışır.
 Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma işlemi tüketiciler için büyük önem taşıyan bir işlemdir ve güzel bir tekliftir. Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda her geçen gün ciddi faiz işlenmesi söz konusu olur. Böyle bir durum karşısında ise borç artık çok daha ödenemeyecek bir hale gelir. Öte yandan haciz ve dava işlemleri, avukat masrafları gibi birçok durum da devreye girer. Haliyle tüketiciler ödemelerini yapmak isteseler bile bu gibi ekstra faiz ve avukat masraflarının ortaya çıkmasından ötürü başarılı olamazlar. Peki, yapılandırma işlemleri tam olarak nasıl gerçekleşir? Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma nedir?

Ziraat Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nedir?

Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma nedir?” sorusu, bu konudan henüz yeni haberdar olan kredi kartı kullanıcıları tarafından sıkça başvurulan bir sorudur. Var olan kredi kartı borcunun, çeşitli nedenlerden ötürü aylardır ödenememesi, her geçen gün faiz işlenmesi, kredi sicilinizin bozulması ve avukatlık masraflarının eklenmesi gibi durumların önüne geçmek adına Ziraat Bankası tarafından tüketicilere tanınan hakka, Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma işlemi adı verilir. Kredi kartı borcunuz, yapılandırma işlemine tabi tutularak, belirli taksitlere bölünür. Normal şartlarda güncel kredi kartı borcunuzu, faiziyle hemen ödemeniz istenirken, yapılandırma işleminden sonra borcu aylara ve taksitlere yaymak mümkün olur.
 
Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma işleminin hemen ardından, bu işlem sonucunda sizinle ilgilenen görevli, aylık ne kadar ödeyebileceğiniz hakkında sizinle fikir alışverişinde bulunur. Sistemin müsaade ettiği kadar, sizin de en makul şekilde ödeyebileceğiniz şekilde borç ödemesi yapmanıza izin verir. Kartı türüne göre yapılandırma ve faiz işlemleri değişim gösterirken, yapılandırma işlemlerinin mutlaka ekstra faizleri bulunur. Örneğin; 5000 TL’lik bir kredi kartı borcunuz, 6 ay olarak yapılandırılırsa, 6 ay sonuna kadar her ay için belirli oranda ekstra faiz eklenir. Faiz her ne kadar bir dezavantaj olarak gözükse de haciz, ekstra faiz, kredi sicilinin daha da fazla zedelenmemesi adına yapılandırma işlemi işlenen faize göre tercih edilebilecek bir yoldur. Peki, Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma nasıl yapılır? Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma başvurusu ne şekilde yapılır?

Ziraat Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma nasıl yapılır?” ya da “nasıl olur?” soruları bu işlemin en merak edilen noktaları olarak bilinirler. Yapılandırma işleminin gerçekleşebilmesi adına öncelikle kredi kartı borcunuzun gecikmede olması büyük önem taşır. Aylardır ödenmeyen kredi kartı borçları için yapılandırma işlemi yapılabilir. İşlem için başvuru Ziraat Bankası şubelerinden veya müşteri hizmetlerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bu konuda telefonla müşteri hizmetlerinden yardım istemek yerine, direkt olarak Ziraat Bankası şubelerinden yardım alınması önerilir. Bunun nedeni ise telefon bankacılığından bu konuda yardım alındığında, müşteri temsilcisinin yapabilecekleri sınırlıdır ve ekstra çözümler getiremez. Şubelerde ise ödeme durumunuzu anlatmanız durumunda sizin için ekstra fırsatlar da tanınabilir. Bu nedenle şubeleri tercih etmeniz daha çok önerilir.
 
Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek, müşteri temsilcilerinin olduğu bölümden, kredi kartı yapılandırması adına başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru için yanınızda kredi kartının olmasına gerek yoktur. Nüfuz cüzdanınız vasıtasıyla başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Temsilci tarafından yapılan sistem kontrolleri neticesinde kredi kartı borcunuzun yapılandırmaya uygun olup olmadığına bakılır. Uygun görülmesi durumunda ne gibi yapılandırma seçeneklerinden yararlanabileceğiniz söylenir. Size en uygun yapılandırma veya ödeme seçeneklerini tercih ederek, yapılandırma evraklarını imzalamanızın ardından, kredi kartı borçlarınızı artık taksitle ve uzun vadede ödeme hakkına sahip olabilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme ile Yapılandırma Arasındaki Fark Nedir?

Ziraat kredi kartı borcu taksitlendirme ile yapılandırma arasındaki fark nedir?” sorusunun, genel olarak iki kavramı duyan ve bu iki kavramın ne gibi bir anlamı olduğunu merak eden kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulduğu bilinir.
 
Kredi kartı yapılandırma işlemi ile kredi kartı borcu taksitlendirme işlemleri farklı statüdeki kredi kartları için geçerlidir. Yapılandırma işlemi, borcu gecikme durumunda olan kredi kartları için geçerlidir. Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi ise güncel ekstre borcunuzu, ödeme konusunda zorluk çekmeniz durumunda, en fazla 6 ay takside bölünmesi ve isterseniz de 3 ay ertelenmesi durumudur. Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi, ödeme statüsü gecikmede olan kredi kartları için yapılmaz. Yapılandırma işleminin faiz oranlarıyla taksit seçenekleri farklıyken, kredi kartı borç taksitlendirme işleminin faiz oranları ve vadeleri farklıdır.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Faiz Oranları

Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma faiz oranları, bu işlemi yapacak olan tüketicilerin sıklıkla merak ettikleri bir konu olarak bilinir. Tüketiciler yapılandırma yapmadan önce ne kadar faiz yükü altına gireceklerini öğrenmek isterler. Öncelikle belirtmek isteriz ki her bankanın bu konuda uyguladığı faiz oranları farklıyken, bankaların genel olarak yapılandırma işleminde tavan noktadan faiz uygulamasına gittikleri görülür. Bununla birlikte kart tipine göre ya da müşteri tipine göre uygulanan faiz oranları değişim gösterir.
 
%1,54’ten başlayan faiz oranları, %2,02 gibi faiz oranlarına çıkabilir. Çiftçiler, işletmeler ve bireysel müşteri statüsündeki tüm tüketici sınıflarına göre farklı bir faiz oranı hesaplanır. Ayrıca yapılandırma türü de çok önemlidir. Direkt olarak borç kapatma kredisi üzerinden bir yapılandırma söz konusuysa, genel olarak anlık ihtiyaç kredisi faiz oranları veya ihtiyaç kredisinin biraz daha üst bir faiz oranı uygulanır. Eğer direkt olarak borcun kredi kartı üzerinden yani, borç kapatma kredisi gibi bir yönteme başvurulmadan yapılandırılması söz konusuysa, aylık faiz oranları yine farklılık gösterecektir.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Hesaplama

Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma hesaplama işlemi yaparken, elbette ki faiz oranının net olması büyük önem taşır. Bu konuda sıkça tercih edilen veya müşterilere sunulan bir faiz oranı üzerinden ilerlemek daha doğru olacaktır. %1,54 faiz oranına göre ve 10.000 TL’lik bir kredi kartı borcuna istinaden ziraat kredi kartı borcu yapılandırma hesaplama yaparsak, bu yapılandırmanın detayları aşağıdaki gibi olacaktır:
  • Uygulanan faiz oranına göre toplam ana borç 13.833 TL olarak belirlenecektir.
  • %1,54’lük faiz oranıyla yapılandırmanın aylık toplam ödemesi 383 TL olacaktır.
  • Yapılandırma 36 aya kadar vade imkanı tanır. Ana borca 3.833 TL’lik bir faiz, hayat sigortası ve 52 TL’lik bir tahsis ücreti de eklenmiştir.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Erteleme

Ziraat kredi kartı borcu erteleme seçeneği de yapılandırma işlemi yapan kişiler tarafından merak edilen, bir şekilde haberdar olunan ve tercih edilebilen bir seçenektir. Ziraat Bankası’nın kredi kartı ürünlerinde kredi kartı borcu erteleme gibi bir seçenek söz konusudur. Bununla birlikte kredi kartı borcunun taksitlendirilmesi gibi bir durumda da erteleme seçeneği sunulur. Ne yazık ki yapılandırma statüsüne giren kredi kartlarında ertelenme gibi bir hak tanınmamaktadır. Kredi kartları için “Nefes Ayları” gibi bir uygulaması bulunan Ziraat Bankası’nın, bu hakkı yalnızca asgari ödeme tutarı ödenmiş olan kredi kartları için sunduğunu söylemek mümkündür. Böylelikle kredi kartınızın toplam ekstre borcunu bir ay daha öteleme gibi bir şans elde edebilirsiniz.
 
Ziraat kredi kartı borcu erteleme işlemi ise genel ekstre borcunun taksitlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Ekstre taksitlendirme işleminin ardından bazı durumlarda banka size ekstra bir hak tanıyarak, kredi kartı borcunuzun ödemeniz konusunda 3 aylık bir erteleme sağlayabilir. Bu erteleme her kredi kartı için veya her müşteri statüsü için geçerli olmaz.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Şartları

Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma şartları aslında tüketicilerin en çok merak ettikleri detaylar arasında yer alır. Kredi kartı borcunuzu yapılandırma istiyorsanız, mutlaka bazı şartları karşılamanız gerekir. Yapılandırma konusu oldukça farklıdır ve her tüketicinin çoğu zaman kredi kartı borcu yapılandırmaya ihtiyaç duyacak kadar gecikmez. Genel olarak bilinen yapılandırma şartları ise şu şekildedir:
  • Ziraat Bankası kredi kartınızın, başka banka kredi kartının, kredilerinizin veya herhangi bir banka ürününüzün yasal takip içerisinde olmaması en temel şartlardan biri olarak bilinir.
  • Aylık gelirin ya da aylık olarak ödenebilecek tutarın, yasal bir şekilde bankaya beyan edilmesi büyük önem taşır.
  • Aylık ödenebilecek taksit tutarı belirlenirken, bu tutarın aylık gelirinizin yarısını geçmemesi gerekir.
  • Yapılandırma sırasında ipotekle yapılandırma yoluna gidilecekse ve kişi evliyse, ipotek için eş rızası istenebilir.
  • Diğer bankalara ait güncel kredi ya da kredi kartı borcu gibi benzer ürün borçlarının belgelenmesi söz konusu olabilir.
  • Bazı durumlarda kredi kartı borcunuzun asgari ödemesinin yapılmış olması gerekebilir. Özellikle kart limiti yüksek olan ticari kredi kartlarında bu şartın aranması söz konusu olabilir.
  • Tüketicinin yapılandırma sonrasında borcunu ödeyebilecek bir güvence göstermesi büyük önem taşır ve yapılandırmanın bozulması durumunda çok daha ciddi faiz, ek masraf ödenmesi gibi bir durum söz konusu olabilir.
Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma şartları genel ölçüde yukarıda yer alan maddeler gibidir. Tam olarak şartları öğrenebilmeniz adına şubeler üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Bireysel veya ticari tüketicilere sunulan şartlar ile vade tutarları farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca tüketici türüne göre ek şartlar da istenebilir veya yukarıda yer alan bazı şartların listeden çıkarılması söz konusu olabilir. Bu nedenle her zaman için bu konuda şubeden yardım almak en mantıklı seçenektir.
 

Ziraat Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İşlemi Kaç Aya Kadar Yapılabilir?

Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma işlemi kaç aya kadar yapılabilir?” aslında yapılandırma işleminin en çok merak edilen detaylarından biri olarak tanımlanabilir.
 
Yapılandırma işleminin birçok vade seçeneğiyle kullanılabilmesi söz konusu olabilir. Bu durum kartın durumuna göre değişim gösterir. Takibe düşen kredi kartları için borcu 1-2 ay gibi kısa süre için ödenmemiş olan kredi kartları, kredi kartının türü ve kullanıcısı gibi birçok etken, vade sayısını değiştirebilir. Vade tercihi bankanın belirlediği limitler dahilinde gerçekleşir ancak tüketiciler diledikleri zaman vade sayısını düşürme gibi bir hakka da sahiplerdir. Genel olarak 6 ay, 12 ay, 24 ay ve 36 ay gibi Ziraat kredi kartı yapılandırma vade seçenekleri tanınabilir. Bunların dışında çiftçilere özel, kobilere özel ve diğer ticareti tüketicilere özel olarak ekstra olarak vade hakları da tanınabilir. 36 ay ila 48 ay ve hatta 72 ay gibi ek vade imkanları tanınarak, işletmelerin kredi kartı borçlarını rahatlıkla ödemeleri sağlanabilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler