Ziraat Bankası Kredi Kartı Yıllık Ücretleri

Ziraat kredi kartı yıllık ücretleri, kredi kartı kullanıcıları tarafından bilinen tabiriyle aidat ücretleridir. Her Ziraat kredi kartının kendine has yıllık ücretleri söz konusudur.
Ziraat kredi kartı yıllık ücretleri, kredi kartı kullanıcılarının tabiri caizse en çok takıldıkları konuların başında gelir. Bilindiği üzere bankalar, kredi kartı türlerine göre yıllık ücretler belirlemiştir ve bu ücretler kredi kartı ekstrelerine yansıtılırlar. Ziraat kredi kartı kullanıcıları da bu ücreti ödemek durumunda kalırlar. Ayrıca bu ücretler zaten Ziraat kredi kartı başvurusu sırasında tüketicilere aktarılan ya da belirtilen ücretlerdir.
 Kredi kartı yıllık aidat ücreti olarak da tanımlanan bu ücretler, yılda bir defaya mahsus olmak üzere kredi kartlarına yansıtılır. Kredi kartı ekstresine ve limitine dikkat eden her kredi kartı kullanıcısının mutlaka bu yıllık ücretle karşı karşıya gelmesi söz konusu olur. Peki, bu ücret tam olarak neyi ifade eder? Ziraat kerdi kartı yıllık ücretleri nedir? Herhangi bir yasal dayanağı var mıdır?

Ziraat Kredi Kartı Yıllık Ücretleri Nedir?

Ziraat kredi kartı yıllık ücretleri nedir?” sorusunun yanıtını arayan kredi kartı kullanıcılarına, bu ücretlerin her tüketiciye yansıtıldığını belirtmek isteriz. Sadece Ziraat Bankası tarafından bazı kartlar özelinde yıllık aidat ücreti yansıtılmaz. Bunların dışında tüm kartların mutlaka yıllık aidat ücretleri vardır.
 
Kredi kartının işletim, taksitlendirme, kampanya, bazı ödemelerde kurumlarla yapılan anlaşmalar vb. birçok durumdan ötürü bankalar tarafından tüketicilerin kredi kartı ürünlerine yapılan yıllık kesintilere, Ziraat kredi kartı yıllık ücretleri adı verilir. Ücretin alınması konusunda herhangi bir şekilde yasal sorun yoktur. BDDK tarafından kontrollü bir şekilde bu ücretlerin alınmasına müsaade edilmektedir. Sadece bankaların yıllık kart ücreti konusunda limitleri vardır ve bu limitleri aşma gibi bir seçenekleri yoktur.  Ziraat Bankası tarafından uygulanan kredi kartı yıllık ücretleri kart türüne göre değişse de 33 TL’den başlayan kart ücretleri 280 TL’ye kadar ulaşabilmektedir. Her kart türünün kendince ücretlerinin olduğu söylenebilir.

Ziraat Kredi Kartı Yıllık Ücretleri Nasıl Öğrenilir?

Ziraat kredi kartı yıllık ücretleri nasıl öğrenilir?” sorusunun, konu hakkındaki en çok merak edilen sorulardan bir diğeri olduğu söylenebilir.
 
Ziraat Bankası kendi internet sitesinde bu duruma istinaden bir tablo yayınlamıştır. Kredi kartınızın yıllık aidat ücretini bu tablodan öğrenebilirsiniz ancak tabloda birçok verinin yer almasından ötürü karışık gelmesi söz konusu olabilir. Bununla birlikte kart türünüzün ne olduğu hakkında da bilgi sahibi olmanız büyük önem taşır. Öte yandan hiç tablo ya da kart türü bilgisiyle uğraşmadan, direkt olarak müşteri hizmetlerini arayarak bu bilgiyi edinmeniz söz konusudur. Bununla birlikte Ziraat Bankası şubelerinden de bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.
 
Ziraat kredi kartı yıllık ücreti hakkında daha sade bir tabloya göz atmak ve bu tablodan bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartlarının Yıllık Aidat Ücretleri Ne Kadar? 2021

“Ziraat kredi kartlarının yıllık aidat ücretleri ne kadar? 2021 yılı Ziraat kredi kartı ücretlerinin tümü ne kadardır?” gibi sorulara istinaden, aşağıda yer alan tablodan, kredi kartınızın yıllık kesintisinin ne olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
 
Ziraat Kredi Kartı Türü Ziraat Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücreti
Bankkart Başak Kredi Kartı 280,00 TL
Bankkart Başak Kurumsal/ Girişimci Kredi Kartı 280,00 TL
Bankkart Business Kredi Kartı 170,00 TL
Bankkart Genç Kredi Kartı 0 TL
Ziraat Genç Kart Kredi Kartı 0 TL
Ziraat Kredi Kartı GOLD 56,00 TL
Ziraat Kredi Kartı KLASİK 33,00 TL
Ziraat Kredi Kartı PLATINUM 67,00 TL
Ziraat Kredi Kartı UCRETSIZ 0 TL
 
Ziraat kredi kartı yıllık ücretleri olarak yukarıda yer alan kredi kartı türlerine göz atabilirsiniz. Tablo da görüldüğü üzere yıllık ücreti 0 TL olan kredi kartı da yıllık ücreti 280 TL gibi büyük bir rakam olan kredi kartları da yer almaktadır. Bu nedenle kredi kartı başvurusu yaparken, yukarıda yer alan ücretlere göre başvuru yapmanız önerilmektedir. Bununla birlikte başvuru sırasında mutlak suretle aidat ücreti olmayan bir kredi kartı istediğinizi de belirtmenizi önermekteyiz.

Ziraat Kredi Kartı Aidat Ücreti Alıyor mu?

Ziraat kredi kartı ücreti alıyor mu?” sorusunun yatını aslında hemen üst kısımda yer alan tablo çok net bir şekilde yanıtlamaktadır.
 
Ziraat kredi kartlarının bir kısmı ücretli kartlardır ve yıl içerisinde belirli bir ayda sizden aidat ücreti alınır. Bu ay ise genel olarak kartın kullanıma açıldıktan sonra 2. veya 3. ayı olarak belirlenmiştir. Yukarıda yer alan ücretsiz kartları da tercih ederek, aidat ödeme gibi bir problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Son dönemlerde tüketicilerin en çok kullandıkları kredi kartı aidatı geri alma yöntemi ise kredi kartı iptalidir.
 
Ziraat kredi kartı yıllık ücretleri nedeniyle kredi kartınızı iptal etmek istediğinizi söylerseniz, müşteri temsilciniz tarafından kartı iptal etmemeniz adına, size Bankkart Lira tanımlanacaktır. Bu teklifi de kabul etmemeniz durumunda, kart ücretinin tamamen iptali söz konusu olabilir. Tabi bu yöntemin her zaman için işe yaradığını söylemek yanlış olacaktır.

Ziraat Aidatsız Kredi Kartı Var mı?

Ziraat aidatsız kredi kartı var mı?” ya da “Ziraat ücretsiz kredi kartı var mı?” iki benzer sorunun kredi kartı başvurusu yapmak isteyen tüketiciler tarafından sıklıkla sorulduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte kredi kartı türünü değiştirip, aidat ödemek istemeyen tüketiciler de bu soruya benzer birçok soru sorabilmektedirler.
 
Ziraat Bankası tarafından tüketicilere ücretsiz olarak sunulan birçok kredi kartı vardır ancak bazı kartları her tüketici sınıfı alamaz. Yukarıda yer alan Ziraat kredi kartı yıllık ücretler tablosunda da kredi kartlarının türleri belirtilmiştir. Aidat ücreti olmayan kartlar şu şekildedir:
  • Ziraat Genç Kredi Kartı: Ziraat Bankası’nın genel olarak 26 yaş altındaki bireylere verdiği bir kredi kartı türüdür.
  • Bankkart Genç Kredi Kartı: Ziraat Bankası’nın üniversite öğrencileri için vermiş olduğu bir kredi kartı türüdür.
  • Ziraat Kredi Kartı UCRETSIZ: Bu karta özel olarak başvurulması durumunda her tüketicinin alabilmesi söz konusudur.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler