Ziraat Mobil İşlem Ücretleri

Ziraat Mobil işlem ücretleri, mobil bankacılık ile gerçekleştirdiğiniz işlemler için tarafınızdan tahsil edilen ücretlerdir.


Ziraat Mobil işlem ücretleri, tüketicilerin mobil cihazlarına indirmiş oldukları Ziraat Mobil uygulaması ile yapmış oldukları çeşitli bankacılık veya finansal işlemler sonucunda bankaya ödedikleri ücretleri ifade eder. Ziraat Mobil ile yapılan işlemlerden sonra ödenen ücretlerin sadece Ziraat Bankası müşterilerinden değil, aynı zamanda diğer banka müşterilerinden de alındığını söylemek mümkündür. Bazı bankalar EFT, Havale ve FAST gibi işlemlere dair ücretler almazlar ancak bazı bankalarda ise halen daha bu işlemlere dair ücretlendirmeler devam eder. Ziraat Bankası da bu ücretlendirmelerin devam etmiş olduğu bankalar arasında yer alır. Haliyle tüketicilerin Ziraat Mobil ile çeşitli işlemler yapmadan önce ödeme planlamalarını bu ücretlere göre yapmaları çeşitli avantajlar sağlar. Ziraat Mobil işlem ücretleri konusu hakkında en çok merak edilen detay ise bu işlem ücretlerinin kaldırılıp kaldırılmayacağıdır. Ne yazık ki bireysel hesaplara dair böyle bir imkan tanınmamaktadır. Ayrıca bireysel hesaplar dışında kurumsal hesapların çeşitli anlaşmalara sahip olsalar dahi genel olarak bu ücretlere katlandıkları bilinir.
 Ziraat Mobil işlem ücretleri, diğer bankacılık ve finansal işlemlerin yapılabileceği kanallar ile karşılaştırıldığı takdirde fark edilecektir ki son derece uygun ücretlerden oluşur. ATM, Ziraat Bankası şubeleri ve Ziraat telefon bankacılığı ile yapılan işlemlerde tahsil edilecek tutarın son derece fazla olduğu görülebilir. Zaman zaman bu karşılaştırmalarda aradaki farkın 10 kata kadar çıktığını dahi görebilmek mümkündür. Haliyle tüketicilerin Ziraat internet bankacılığı ve Ziraat Mobil işlem ücretleri dahilinde finansal ya da bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeleri, maliyet anlamında çok daha büyük avantajlar elde etmelerine yol açacaktır.
 
Ziraat Mobil işlem ücretleri tüketicilerin karşılarına şu gibi işlemler veya ödemeler sonucunda çıkmaktadır:
 • Para Transferleri İşlemleri (EFT, Havale ve FAST),
 • Döviz Alım Satım İşlemleri ve Arbitraj (Altın, USD, EURO vs.)
 • Fatura Ödeme İşlemleri ve Diğer Ödeme İşlemleri
 • Yurt Dışına Para Gönderme İşlemleri (SWIFT, Western Union)
 • Çeşitli Rapor Alma İşlemleri
 • HGS, OGS vb. Ödemeler
 • Başka Banka Kredi Kartına Borç Ödeme İşlemleri
 • Diğer Farklı Türdeki Ödemeler

Ziraat Mobil İşlem Ücretleri Nedir?

Ziraat Mobil işlem ücretleri nedir?” sorusu, işlem sırasında veya Ziraat Mobil kullanımı öncesinde yapılacak çeşitli işlemler dahilinde, işlem ücretlerinden haberdar olan tüketicilerin genel olarak sordukları sorulardan biridir.
 
Ziraat Bankası’nın mobil uygulaması vasıtasıyla çeşitli bankacılık ve finans işlemlerinize aracılık etmesi veya hizmet vermesi nedeniyle tarafınızdan kesmiş olduğu ücretlere Ziraat Mobil işlem ücretleri adı verilir. Zirat Mobil işlem ücretlerinin her tüketiciden kesildiğini söylemek söz konusu iken, ücretler yapılan işlemlerin tutarına ve türüne göre değişim gösterebilir. İşlemler yapılırken kesinti ücreti işlemle birlikte değil, harici olarak tüketicilerden tahsil edilir. Ziraat Mobil işlem ücretleri tamamen nakit olarak kullanıcılardan tahsil edilir ve kredi kartınızda bakiye olsa dahi herhangi bir işlem sırasında alınacak olan bakiye hesaplarınızdan nakit olarak tahsil edilecektir. İşlem ücretlerinin mobil veya internet bankacılığı fark etmeksizin aynı şekilde değerlendirildiği ve kullanıcılardan tahsil edildiği de önemli detaylardan bir diğeridir.
 
Peki, Ziraat Mobil işlem ücretleri ne kadar? Hangi işlem için tüketicilerden ne kadar ücret tahsil edilir?

Ziraat Mobil İşlem Ücretleri Ne Kadar?

Ziraat Mobil işlem ücretleri ne kadar?” sorusunun, Ziraat Mobil uygulaması ile yapılan işlemlerden sonra çeşitli işlem ücretlerinin alınacağını öğrenen kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biri olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ziraat Mobil işlem ücretlerinin bazı noktalarda diğer bankalara göre son derece uygun bazı noktalarda ise diğer bankalardan daha yüksek seviyede olduğunu söylemek mümkündür. Bu yüzden tüketicilerin çeşitli işlemlerde, işlem ücreti kıyaslaması yapıp, işlem ücretleri konusunda tasarruf sağlayabilmeleri mümkündür. “Ziraat Mobil işlem ücretleri ne kadar?” sorusuna istinaden kullanıcıların karşılaşabilecekleri ücretlerin ise genel bir özetle şu şekilde olduğunu söylemek mümkündür:
 • Ziraat Mobil Bankacılık EFT İşlem Ücreti 1.000 TL ve altı işlemlerde 1,14 TL’dir. 1.000 TL ile 50.000 TL arasındaki işlemler için 2,29 TL, 50.000 TL ve üzerindeki işlemler için de 28,65 TL tutarında kullanıcılardan işlem ücreti tahsil edilmektedir.
 • Ziraat Mobil Bankacılık Havale İşlem Ücretleri 1.000 TL ve altı işlemlerde 0,57 TL’dir. 1.000 TL ile 50.000 TL aralığında olan işlemler için bu ücret 1,14 TL olarak belirlenmiştir ve 50.000 TL ile üzerindeki tutarlarda yapılan havale işlemleri için işlem ücreti 14,32 TL’dir.
 • Ziraat Mobil Bankacılık FAST işlem ücreti 1.000 TL ve altı işlemler için 1,14 TL’dir. 1.000 TL ile 50.000 TL aralığındaki işlemler için de 2,29 TL’lik bir ücret söz konusudur. 50.000 TL ve üzeri FAST işlemlerinde ise 28,65 TL tutarında işlem ücreti alınır. Söz konusu FAST işlem ücretleri, mesai saatleri ve günleri içerisinde yapılan işlemler için geçerlidir. Mesai saatleri ve çalışma günleri dışında yapılan FAST işlemlerinde ise işlem ücreti tutarı farklılık göstermektedir.
 • Ziraat Mobil Bankacılık Mesai Saati Dışı ve Hafta Sonu yapılan FAST işlemlerinde 1.000 TL ve altı işlemlerde alınan ücret 1,71 TL’dir. 1.000 TL ile 50.000 TL aralığındaki işlemlerde ise 3,43 TL tutarında bir işlem ücreti alınır. 50.000 TL ve üzeri işlemlerde ise 42,97 TL tutarında bir işlem ücreti söz konusudur.
 • Ziraat Mobil Bankacılık Fatura Ödeme işlemlerinde ise alınan işlem ücreti sadece kredi kartı ile yapılan ödemelerde geçerlidir. Banka hesabından yapılan ödeme işlemlerinden herhangi bir ücret alınmaz. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde ise alınacak olan işlem ücretinin Ziraat Bankası ile ödeme yapılan kurum arasındaki anlaşmasına bağlı olduğunu söylemek mümkündür.
 • Ziraat Mobil Bankacılık başka banka kredi kartı borcunu ödeme işlemleri ise direkt olarak EFT işlemi olarak değerlendirilir. Bu yüzden tüketicilerden tahsil edilecek tutar EFT ücretlerinin aynısıdır. Başka banka kredi kartı borcu ödeme işlemlerinde işlemin FAST işlemi olarak gerçekleşmesi söz konusu değildir.
 • Ziraat Mobil Western Union işlem ücretleri ise tutara göre farklılık gösterecektir. 5€ tutarından başlayan Western Union işlem ücretleri 220€ tutarına kadar uzanabilmektedir.
 • Ziraat Mobil SWIFT işlem ücretleri ise 15 USD’den başlayarak, SWIFT tutarına göre 500 USD tutarına kadar uzanabilmektedir. Para gönderilen ülke ve para gönderilecek hesap türüne göre bu tutarlar farklılık gösterecektir.

Ziraat İnternet Bankacılığı ile Ziraat Mobil İşlem Ücretleri Arasındaki Farklar

Ziraat internet bankacılığı ile Ziraat Mobil işlem ücretleri arasındaki farklar, tüketiciler tarafından sürekli olarak bir araştırma konusu olarak görülen konulardan biridir. Ziraat Bankası müşterilerinin herhangi bir şekilde internet şubesi ile Ziraat Mobil uygulaması arasında fark olmadığını bilmeleri gerekir. Her iki seçenek de direkt olarak internet bankacılığı yöntemidir. Bu yüzden tüketicilerin direkt olarak Ziraat Mobil işlem ücretleri ile Ziraat internet şubesi ücretleri arasında herhangi bir fark görmemeleri gerekir. Bunun kıyaslamasının yapılabilmesi adına Ziraat internet bankacılığı işlem ücretleri içeriğimiz önemli bir referanstır. İçeriğimize göz atarak söz konusu iki işlem türünde de herhangi bir fark olmadığını rahatlıkla gözlemeniz mümkündür.

Ziraat ATM İşlem Ücretleri

Ziraat ATM işlem ücretleri, mobil uygulama veya internet şubesi ile yapılan işlemler sonucunda kesilen ücretler kadar fazlasıyla merak edilir. Tüketicilerin ATM işlem ücretleri konusunda internet bankacılığı ücretlerine göre kıyaslama yapmaları durumunda ciddi bir fark görmeleri söz konusudur. ATM işlem ücretleri, internet bankacılığı yani bir diğer deyişle mobil uygulama yapılan işlemlere çok daha pahalıdır. ATM ile yapılan işlemlerin tutarlarına görebilmek adına Ziraat ATM işlem ücretleri içeriğimize göz atmanız yeterli olacaktır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler