Ziraat Mobil Nedir? Ziraat Mobil Nasıl Kullanılır? (2022)

Ziraat Mobil Nedir? Ziraat Mobil Nasıl Kullanılır? sorularının yanıtları, uygulamayı kullanmaya başlamadan önce çok daha bilinç sahibi olmanıza yardımcı olur.
Ziraat Mobil nedir? Ziraat Mobil nasıl kullanılır?” gibi bir sorunun özellikle internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi bankacılık işlem araçlarından yeni haberdar olan bireyler tarafından sıklıkla sorulduğunu söylemek isteriz.
 Bankalar, banka şubelerinde ve telefon bankacılığı gibi alanlarda işlem yoğunluğunu azaltmak adına teknolojinin nimetlerinden yararlanırlar. Mobil uygulamalar da bu konuda en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alırlar. Ziraat Mobil uygulaması da Ziraat Bankası’nın en teknolojik bankacılık araçlarından biri olarak tarif edilebilir. Banka şubelerine gitmeden, ATM’lere gitmeden, telefon bankacılığı ile dakikalarca veya saatlerce beklemeden birçok işlemi son derece kolay bir şekilde gerçekleştirme şansınız vardır. Bu nedenle Ziraat mobil uygulaması, son dönemlerde Ziraat Bankası müşterilerinin hakkında en çok soru sorduğu ve araştırma yaptığı uygulamalardan biri olarak tabir edilebilir. Para göndermeden tutun da işlem kısıtı belirleme, döviz alım-satımı yapma, kurum ödemeleri, yurt dışı para transferi ve daha birçok işlem bu bankacılık aracılığı ile saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.
 
Ziraat Mobil nasıl kullanılır?” sorusunun da bu uygulama özelinde en çok sorulan sorulardan biri olduğu söylenebilir. Ziraat Mobil uygulamasını kullanabilmek adına öncelikle internet bankacılığı şifresi almış olmanız gerekir ve ardından mobil cihazınıza da bu uygulamayı yüklemiş olmanız büyük önem taşır. Bu şartları karşılıyorsanız, müşteri numaranız ya da TC kimlik numaranızı kullanıp, şifrenizle birlikte Ziraat Mobil üzerinden, Ziraat Bankası’nın internet şubesine giriş yapabilirsiniz. Ana ekranınızda hesaplarınıza ve kredi kartlarınıza dair birçok bilgi yer alırken, menü sayesinde de yapabileceğiniz işlemlere göz atabilirsiniz. Ayrıca menünün hemen alt kısmında yer alan arama bölümü sayesinde yapmak istediğiniz işleme dair anahtar kelimeleri de bu bölüme yazabilirsiniz. Ziraat Mobil uygulaması ile Ziraat kredi kartı başvurusu veya Ziraat kredi başvurusu gibi işlemler de yapabilirsiniz.  Öte yandan bu başvuruların takibini de yine bu mobil uygulama sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Mobil Geliştirilmiş İşlem Seti

Ziraat Mobil geliştirilmiş işlem seti, Ziraat Bankası’nın son olarak mobil uygulamaya dair yaptığı yenilikleri ve getirdiği yeni özellikleri özetleyen bir işlem olarak açıklanabilir. Ziraat Mobil geliştirilmiş işlem setinin kısa başlıklar ve maddeler ile incelenmesi çok daha verimli olacaktır.
 
Ziraat Mobil Şifresiz Onay:
 • Şifre girme ya da şifre hatırlama gibi zahmetlere gerek kalmadan birçok konu özelinde onay işlemlerini direkt olarak Ziraat Mobil Onay sayesinde yapabilirsiniz.
 • Ziraat Mobil Onay ile çok daha yüksek güvenlik imkanlarından faydalanır ve aynı zamanda tüm bankacılık ürünlerinizin güvenlik seviyesini üst noktalara çıkarabilirsiniz.
Ziraat Mobil Açılış Ekranı:
 • Ziraat Bankası’nın ürünlerine dair kampanyalarından daha yakından haberdar olmak için açılış ekranındaki “Kampanyalar” bölümüne göz atabilirsiniz.
 • Finansal Veriler” bölümü sayesinde, Ziraat Bankasına ve Piyasa Verilerine çok daha yakından göz atabilirsiniz.
 • En Yakın ATM” bölümünden, bulunduğunuz lokasyona en yakın olan Ziraat Bankası ATM’sine ulaşabilirsiniz.
 • Hesaplama Araçları” kısmından kredi ihtiyaçlarınıza dair ya da seçtiğiniz yatırımlara dair hesaplamalar gerçekleştirebilirsiniz.
Ziraat Mobil Kişiselleştirilebilir Ana Sayfa:
 • Arama Motoru” bölümü sayesinde istediğiniz ekrana sadece birkaç kelime ile ulaşabilirsiniz.
 • Kısa Yollarım” kısmından, yakından takip etmek istediğiniz verileri belirleyebilir ve bu verileri her an gözünüzün önünde bulundurabilirsiniz.
 • Kişiselleştirilebilir Araçlar” bölümü sayesinde, ana ekranda ilk olarak hangi hesap ya da ürün bilgilerinizin karşınıza çıkmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz.
Ziraat Mobil Akordeon İşlem Ekranları:
 • Bir pencereye birden çok veriyi takip edebileceğiniz bilgileri yerleştirmenize yarayan ekranlara Akordeon İşlem Ekranları adı verilir. Bu işlem ekranları sayesinde sayfalar arasında sürekli olarak geçiş yapmanıza gerek kalmaz.

Ziraat Mobil Uygulaması ile Yapılabilecek İşlemler

Ziraat Mobil uygulaması ile yapılabilecek işlemler, tabiri caizse ucu bucağı olmayacak kadar geniştir. Birçok işlem seçeneği sayesinde, Ziraat Bankası şubelerine gerek kalmadan, şubeden yapılabilecek birçok işlem kolaylıkla yapılabilir. Öte yandan ATM’lere ya da Ziraat müşteri hizmetlerine gerek kalmadan da yine birçok işlem mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ziraat Mobil ile bireylerin yapabilecekleri işlemler ise kısaca şu şekilde özetlenebilir:
 • Hesaplar Ekranı: Vadeli, vadesiz, döviz, birikimli, yatırım ve kredi hesapları gibi hesap türlerinin takip edilmesi ve aynı zamanda bu hesap türlerinin bazılarının bu ekran sayesinde oluşturulması mümkündür.
 • Para Transferleri Ekranı: Kendi hesaplarınız arası, Ziraat Bankası hesapları arası, bankalar arası EFT, cep telefonuna, yurt dışına ve kredi kartına gibi birçok şekilde para transferlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Krediler & Avans Ekranı: Kredi ödemeleriniz, avans hesap bakiye ödemelerinizi ya da TOKİ ödeme işlemlerinizi bu ekran vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz.
 • SGK Ekranı: SGK Mosip ile Emekli Sandığı yapılandırma gibi ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Cebe TL Yükleme Ekranı: Kullandığınız telefon operatörüne ilişkin TL yükleme işlemlerini ya da başka bir telefon numarasına ilişkin TL yükleme işlemlerini bu ekran aracılığıyla istediğiniz saatte yapabilirsiniz.
 • Şans Oyunları Ekranı: Nesine, Biliyoner, Tuttur, Misli, Birebin gibi şans oyunları hizmeti veren kurumlarına ödeme işlemlerini bu ekran vasıtasıyla kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Ziraat Yatırım Ekranı: Kaldıraç hesabına USD gönderme ve Ziraat Portföy Virman işlemleri gibi işlemleri bu ekran üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Türkiye Sigorta Ekranı: Sigorta prim ödeme işlemlerini bu ekran vasıtasıyla yapabilirsiniz.
 • Başvurular Ekranı: Kart başvuru işlemleri ya da sanal kart tanımlama gibi işlemleri kolaylıkla yapabileceğiniz bir ekrandır.
 • QR İşlemleri Ekranları: QR kod ile para yatırma, para çekme, ödeme yapma, para gönderme ve diğer QR işlemlerini bu ekran sayesinde anında gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kartlar Ekranı: Kredi kartınıza dair bilgileri edinebileceğiniz bir ekrandır. Aynı zamanda kartlarınızın özetlerine de bu ekrandan bakabilmeniz ve Ziraat kredi kartı borcu ödeme işlemleri yapabilmeniz de söz konusudur. Kredi kartınızın limitini attırma, kartlara dair işlem kısıtları, Bankkart Lira sorgulama, taksit izleme, şifre işlemleri, ödeme talimatı ve hesap kesim tarihi gibi konulardaki işlemlerinizi bu ekran sayesinde yapabilirsiniz.
 • Fatura Ekranı: TV, doğalgaz, elektrik, su internet, telefon ve daha birçok fatura ödeme işlemini bu ekran sayesinde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Vergi Ödemeleri: Trafik cezası, standart vergi ödemeleri, tapu harcı ve MTV gibi birçok vergi ödemesinin yapılabildiği bir ekrandır.
 • OGS & HGS Ekranı: Sahip olduğunuz OGS ve HGS hesaplarına dair işlemler ya da kontroller yapabileceğiniz bir ekrandır.
 • Yakın Ödemelerim Ekranı: Yaklaşmakta olan Ziraat Bankası ödemelerinizi ya da ödeme talimatlarınızı görüntüleyebilirsiniz.
 • Ziraat Verileri Ekranı: Ziraat Bankası’na ilişkin verileri takip edebileceğiniz bir ekrandır.
 • Döviz/ Altın İşlemleri Ekranı: Döviz alım- satım işlemleri, vadesiz döviz hesabı açılışı, altın alış- satış işlemleri ve arbitraj işlemleri gibi işlemler bu ekran üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.
 • Türkiye Hayat ve Emeklilik Ekranı: Söz konusu sigorta türünü ilişkin prim ödemelerinin yapıldığı bir bölüm olarak tanımlanabilir.
 • Yatırım İşlemleri: Yatırım fonu alış ve satış işlemlerinin yapıldığı, yatırım fonlarına dair veri takiplerinin gerçekleştiği bir ekrandır.
Ziraat Mobil uygulaması ile yapılabilecek işlemler maddelerde yer aldığı gibi kullanıcıların karşılarına çıkar. Ana menüde istediğiniz ekrana ulaşabileceğiniz menü nesneleri karşınıza çıkarken, ana menünün en alt kısmında ise istediğiniz işlemi aratarak, istediğiniz ekrana kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ziraat Mobil Uygulaması Sıkça Sorulan Sorular

Ziraat Mobil uygulaması sıkça sorulan sorular kısmı sayesinde siz de uygulamaya dair merak ettiğiniz konuların cevaplarını bulabilirsiniz. Mobil uygulamaya dair merak edilen sorular ve cevapları ise şunlardır:
 • Ziraat Mobil Uygulamasını Nereden İndirebilirim?
  Ziraat Mobil uygulamasını
  kullandığınız cihazın uygulama marketlerinden kolaylıkla indirebilirsiniz. Cihazınız Android ise Play Store Ziraat Mobil Uygulaması, cihazınız IOS işletim sistemine sahipse de App Store Ziraat Mobil Uygulaması seçeneklerini kullanabilirsiniz.
 • Ziraat Mobil Üzerinden Yapılan İşlemler için Ücret Ödenir mi?
  Mobil uygulama üzerinden yapılan işlemlerin bazıları ücretli bazıları ise ücretsiz olarak sunulur. Yaptığınız işleme göre ücretler değişim gösterir ve işlem sırasında bu konu hakkında size bilgi verilir.
 • Ziraat Mobil’den Açılan Hesap Nasıl Kapatılır?
  Ziraat Mobil’den isteyerek ya da yanlışlıkla açmış olduğunuz hesapların kapatılması adına mutlaka Ziraat Bankası şubelerine giderek şahsi başvuru yapmanız gerekir. Mobil uygulama ile hesap kapatma işlemi yapılması söz konusu olmaz.
 • Ziraat Mobil Hatalı Ödeme Nasıl İptal Edilir?
  Ziraat Mobil ile yapılan ödemeler anlık olarak gerçekleşir ve bu ödemelerin sorumluluğu bireylere aittir. Fatura ödemeleri, para gönderme ve daha birçok işlem yanlışlıkla yapılabilir. Bu gibi durumlarda uygulama üzerinden geri almak söz konusu değildir. Bu konuyla ilgili mutlaka ödeme yaptığınız hesabın bağlı olduğu Ziraat Bankası şubesine ziyaret etmeniz gerekir.
 • Ziraat Mobil Yurt Dışında da Kullanılabilir mi?
  Ziraat Mobil uygulamasının yurt dışına çıkmanız durumunda dahi, internet erişimine sahip olmanızla birlikte istediğiniz lokasyonda kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur.
 • Ziraat Onay Nedir? Ne İşe Yarar?
  Ziraat Onay, Ziraat Bankası’nın çeşitli online bankacılık işlemleri için getirmiş olduğu bir doğrulama yöntemidir. Onay uygulaması sayesinde cihazınız ve hesabınız eşleştirilir. Artık herhangi bir işlem yapılması gerektiğinde SMS yerine direkt olarak onay bildirimi gönderilir. Ziraat onay seçeneğinden yararlanmak adına cihazınızın internete bağlı olması büyük önem taşır. Ziraat onay sayesinde hesaplarınız, kredi kartlarınız ve tüm bankacılık işlemleriniz çok daha güvenli bir hal alır.
 • Ziraat Mobil Uygulama ile Nasıl Dekont Alırım?
  Ziraat dekont alma işlemi sayesinde, geçmiş döneme dair ödemeleriniz için belge sahibi olabilirsiniz. Yapmış olduğunuz işlemi hesap hareketlerinizden bularak, o işleme dair dekontları, sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize PDF formatında gönderebilirsiniz.
 • Ziraat Mobil Fatura Ödeme İşlemlerinde Herhangi Bir Kısıtlama Var mı?
  Faturaların tutarları hakkında herhangi bir kısıtlama yoktur ancak fatura ödeme sayısı konusunda bir kısıtlama olduğu rahatlıkla söylenebilir. Eğer bireysel Ziraat Bankası hesabınız varsa 1 ay içerisinde maksimum 30 adet fatura ödeyebilirsiniz. Tüzel hesap sahiplerinin ise 1 ay içerisinde en fazla 50 adet fatura ödeme hakları bulunur.
 • Ziraat Mobil Onay Bildirimi Gelmiyor. Neden?
  Mobil onayı bildiriminin telefonunuza gelmemesi durumunda ilk olarak kontrol etmeniz gereken internet bağlantınızdır. İnternet bağlantınızda herhangi bir sıkıntı yoksa cihazınızın bildirimlerinin açık olduğundan emin olmalısınız. Eğer cihazınızın bildirimleri açıksa, Ziraat Mobil uygulamasının bildirimlerinin açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu konuda da herhangi bir sıkıntı yoksa cihazınızın Ziraat Mobil Onay ile eşleşmediğini söylemek doğru olacaktır. Mobil uygulamaya girerek, cihazınızın eşleşme işlemlerini Ziraat Mobil uygulaması ayarları kısmında kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler