Ziraat Mobil Para Transfer İşlemleri

Ziraat Mobil para transfer işlemleri ile yurt içi ve yurt dışı para transferlerini sadece birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz.


Ziraat mobil para transfer işlemleri, bireylerin veya işletmelerin hesaplar arasında birbirlerine para göndermelerine olanak sağlayan işlemler olarak tanımlanabilirler. Para gönderme işlemleri denildiği zaman akla ilk olarak EFT veya havale gibi transfer seçenekleri gelebilir ancak Ziraat Mobil para transfer işlemleri kapsamı sadece bu seçeneklerle sınırlı değildir. Bu seçeneklerin dışında da bir hesaptan farklı bir hesaba para gönderimi yapılabilir. Hatta bazı seçenekler sayesinde direkt olarak bireyin telefon numarasında dahi para gönderme işlemi gerçekleşir. Para gönderme konusunda Ziraat Bankası’nın mobil uygulama vasıtasıyla sunmuş olduğu temel seçenekler şu şekilde ifade edilebilir:

 • Tüketicilerin kendi hesapları arasında para transferi (Virman)
 • EFT
 • FAST
 • Kredi kartına para transferi
 • Cebe havale
 • Yurt dışına para transferi
 • Döviz para transferi
 • QR ile para transferi
 • Diğer para transfer seçenekleri
Ziraat Mobil para transfer işlemleri konusunda tüketicilerin genel olarak yukarıda yer alan seçenekleri kullanabilirler. Ziraat Mobil uygulamasından yapılan bu para transfer işlemlerinin hepsi farklı bir şekilde işlerken, Ziraat Mobil işlem ücretleri de yine farklı şekilde tüketicilere yansıyacaktır. Peki, tüketiciler Ziraat Mobil para transferi nasıl yapabilirler? Ziraat Mobil ile temel para transferi nasıl yapılır?

Ziraat Mobil Para Transferi Nasıl Yapılır?

Ziraat Mobil para transferi nasıl yapılır?” sorusuna dair detayların bir miktar para transfer seçeneğine göre farklılık gösterdiğini söylemek doğru olacaktır. Standart EFT ile transferde sadece isim soyisim ve IBAN numarası yeterliyken, havale işlemine şube kodu ve beraberinde hesap numarası gibi detaylara da ihtiyaç duyulabilir. Bunun yanı sıra FAST ile yapılan para transfer işlemlerinde de FAST adres tanımı kapsamında olan; e-posta adresi, TCKN, telefon numarası vb. detaylar kullanılarak para transfer işlemleri sağlanabilir. Bu detaylardan da anlaşılacağı üzere Ziraat mobil para transferi konusunda öncelikle bireylerin ne şekilde para transferi yapacaklarına karar vermeleri gerekir.
 Ziraat mobil para transferi işlemleri; Ziraat Mobil uygulamasında yer alan “Para Transferleri” menüsü sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Söz konusu menüde yer alan para transfer seçeneklerine dair detaylar ise şu şekildedir:
 • Hesaplar Arası Transfer (Virman): Ziraat mobil para transferi konusunda en kolay seçeneklerden biri olan hesaplar arası transferidir. İlgili menüden hesaplar arası transfer seçeneğine giriş yapıldığında; öncelikle alıcı hesap seçimi, sonrasında gönderici hesap seçimi ve tutar girişi yapılması, hesaplar arası para transfer işlemi için yeterli olacaktır.
 • Başka Hesaba Havale/EFT: Başka hesaba havale işlemi, Ziraat Bankası hesapları arasında yapılan para transfer işlemidir. Başka banka hesabına yapılan para transfer işlemi ise EFT olarak tanımlanır. “IBAN ile para transferi”, “Hesap No ile para transferi”, “QR ile para transferi” gibi seçeneklerin gerek havale gerekse EFT işlemlerinde tercih edilebilecek yöntemler olduğu söylenebilir. Ayrıca tüketicileri “Kayıtlı Alıcılara para transferi” ve “Yeni Bir Alıcı para transferi” seçenekleri ile para transfer işlemini çok daha kolay hale getirebilirler. Söz konusu Ziraat Mobil para transferi ekranında alıcı bilgileri belirlendikten sonra, gönderen hesap belirlenir, tutar girişi yapılır ve sonrasında işlem onayı gerçekleştirilir. Bu işlemlerin ardından Ziraat Mobil ile havale/EFT işlemleri tamamlanmış olur. EFT işlemleri için mesai saatlerinde 08:30-17:00 saatleri aralığına dikkat edilmelidir. Havale işlemlerinde herhangi bir gün veya saat detayı söz konusu değildir.
 • FAST (Kolay Adres): FAST yani, Kolay Adres Tanımı ile yapılan para gönderme işlemlerinde gün veya saat fark etmeksizin işlem sağlanabilmektedir. Karşı tarafından Kolay Adres Tanım bilgileri alındıktan sonra, gönderim işlemleri belirli bir ücret karşılığında hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ziraat Mobil para transferleri menüsünde, “Kolay Adres” seçeneğine tıklanmalıdır. Ardında bu kısımda; Telefon No ile transfer, TCKN ile transfer, VKN ile transfer, YKN ile transfer, E-posta ile transfer ve Pasaport No ile transfer gibi seçenekler içerisinde herhangi biri ile devam edilmelidir. Sonraki adımda bilgi türü ile birlikte IBAN ve Ad-Soyad bilgileri de tarafınızdan talep edilecektir. Bu bilgilerin belirtilmesinin ardından gönderici hesap seçimi, tutar girişi ve işlem onayı adımları ile Ziraat Mobil FAST para transferi işlemi tamamlanacaktır.
 • Kredi Kartına Para Transferi: Ziraat Mobil ile kredi kartına para transferi yapabilmek adına “Para Transferleri” menüsünde bulunan “Başka Banka Kredi Kartına” para transferi adımına girip yapıp, ardın da kredi kartı bilgilerini girerek ödeme yapabilirsiniz.
 • Cebe Havale: Ziraat Mobil uygulamasına girip yapıp, “Para Transferleri” menüsünde bulunan Cebe Havale seçeneği ile TC ve telefon numarası bilgileri sayesinde para gönderebilirsiniz.
 • Western Union Para Transferi: Ziraat Mobil uygulamasında yer alan “Para Transferleri” menüsünde yer alan Wester Union işlemleri sayesinde para alabilir ya da para gönderebilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler