Ziraat Mobil Şifre İşlemleri

Ziraat Mobil şifre işlemleri sayesinde hesap güvenliğinizi sağlayabilir ve mobil uygulamaya giriş yaparken kullandığınız şifreyi yenileyebilirsiniz.


Ziraat Mobil şifre işlemleri, birçok detaydan oluşan ve özetle Ziraat Mobil uygulamasına giriş yaparken kullanacağınız şifrenizi belirlemenize olanak sağlayan işlemlerin temeli olarak nitelendirilebilir. Ziraat Bankası hesabınızın ve ürünlerinizin güvenle korunabilmesi adına gerekli olan güvenlik unsurlarından biri olan Ziraat Mobil uygulama ve internet bankacılığı şifresi, temelde aynı şifrelerdir. İnternet şubesi ile giriş yaparken veyahut Ziraat Mobil uygulaması ile giriş yaparken kullanacağınız şifre, temelde internet bankacılığı şifresi olarak nitelendirildikleri için aynı güvenlik unsurları olarak tanımlanabilirler. Ziraat Mobil şifre işlemleri ilk oluşturulma sürecinin ardından tercihlerinize göre 3 ayda bir veya 6 ayda bir defa olmak üzere sürekli olarak değişir. Ziraat Mobil tarafından veya internet şubesi tarafından otomatik olarak yapılan bu şifre değişim işlemleri, hesap güvenliğiniz adına önemlidir.
 Ziraat Mobil şifre işlemleri çok kolay bir şekilde “Şifremi Unuttum” butonu sayesinde gerçekleştirilebilir. Şifre işlemlerinin ardından her ne olursa olsun alınan internet bankacılığı şifresi başka bireylerle paylaşılmamalıdır. Mobil uygulamaya girdiğiniz şifrenin banka personeline dahi söylenmemesi, hesap ve varlıklarınızın güvenliği adına son derece önemlidir. Ziraat Mobil şifre işlemleri özelinde gerçekleştirilebilecek temel işlemler ise şu şekildedir:
 • Ziraat Mobil ilk defa şifre alma
 • Ziraat Mobil şifre değişimi
 • Ziraat Mobil şifre değiştirme sıklığı
 • Ziraat Mobil şifre bloke kaldırma işlemleri
 • Ziraat Mobil tek giriş şifresi
 • Ziraat Mobil güvenli şifre belirleme
Yukarıda işlemler, temel olarak Ziraat Mobil uygulamasına dair gerçekleştirilebilecek şifre işlemleri olarak bilinirken, bireylerin bu şifrelerin çok daha fazlasını elde etmeleri mümkündür.

Ziraat Mobil Şifre Değiştirme

Ziraat Mobil şifre değiştirme işlemi sayesinde bireylerin var olan şifrelerini değiştirmeleri ve hesaplarını çok daha korunaklı bir hale getirmelerini sağlamaları söz konusu olur.
 
Zaman zaman çeşitli güvenlik problemleri veya çeşitli gerekliliklerden ötürü Ziraat Mobil uygulamasına giriş yaparken kullanmış olduğunuz şifreyi değiştirme düşüncesi içerisinde olabilirsiniz. Şifrenin değişimi konusunda her ne kadar zorlu bir sürecin kullanıcıları beklediği düşünülse de tam aksine basit birkaç adım neticesinde Ziraat Mobil şifre değiştirme işlemi yapılabilir. Ziraat Mobil uygulaması sayesinde var olan giriş şifresinin değiştirilmesi adına izlenmesi gereken adımlar ise şu şekildedir:
 • Ziraat Mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra ana menüyü açınız.
 • Ana menüde alt kısımda yer alan “Profil ve Ayarlar” sayfasına giriş yapınız.
 • Karşınıza çıkan ekranda ise “Şifre Değiştirme” seçeneğine ilerleyiniz.
 • Bu ekranda ise öncelikle mevcut şifrenizi belirleyebilir, sonrasında ise yeni şifrenizi iki defa olacak şekilde ilgili kutucuklara girebilirsiniz.
 • Bu şekilde Ziraat Mobil şifre değiştirme işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olurken, hemen sayfasının en alt bölümünde ise şifre değiştirme sıklıkları sayesinde şifrenizi düzenli bir şekilde hangi periyotlarda değiştirmek istediğiniz de belirleyebilirsiniz.
 • Şifre değiştirme sıklığını 1 ay olarak ayarlamanız durumunda, uygulamaya göre en sık şekilde şifre değişikliği işlemi yapmış olursunuz ve böylelikle hesabınızı çok daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

Ziraat Mobil Şifre Oluşturma

Ziraat Mobil şifre oluşturma işlemi, henüz Ziraat internet şubesi veyahut Ziraat Mobil uygulama kullanımı konusunda ilk adımlarını atacak olan kullanıcılar için geçerli olacaktır. Şifre oluşturma işleminin ilk olarak son derece karışık olduğu düşünülse de mobil uygulama vasıtasıyla şifre oluşturma işlemleri şu şekilde ilerlemektedir:
 • Telefonunuza Ziraat Mobil uygulamasını yükleyiniz ve ardından uygulamaya giriş yapınız.
 • Uygulamaya giriş yapmanızla birlikte karşınıza çıkan ana ekranda ise “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklayınız.
 • Bu ekranda ise ilk olarak TCKN, cep telefonu numarası ve güvenlik kodu gibi bilgileri ilgili kutucuklara girerek, Ziraat Mobil şifre oluşturma konusunda ilk adımı tamamlayabilirsiniz.
 • Bu adımı geçmenizin hemen ardından karşınıza ikinci adımda; kart numaranız, CVV kodunuz ve kart şifrenizi girmenizi gerektiren bir sayfa gelecektir. Bu bilgileri de ilgili sayfaya girerek, hesap sahibi olduğunuz doğrulayabilirsiniz.
 • Hemen ardından belirtmiş olduğunuz cep telefonu numarasına bir doğrulama SMS’i gönderilecektir ve bu doğrulama SMS ile şifre değiştirme oluşturma işleminizi onaylayabilir, ardından da Ziraat Mobil şifre oluşturma işleminin son aşamasına geçebilirsiniz.
 • Son aşamada giriş için kullanacağınız şifreyi belirledikten sonra, bu şifrenizle artık tüm Ziraat Mobil ve internet şube girişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Mobil Şifre Değiştirme Sıklığı

Ziraat Mobil şifre değiştirme sıklığı, tüketicilerin zaman zaman uzatmak istedikleri zaman zaman ise kısaltmak istedikleri güvenlik unsurlarından biridir. Bazı tüketiciler, şifre değiştirme sıklığının veya aralığının kısa olmasından ötürü sürekli olarak şifre değiştirmek zorunda kaldıklarını, bu nedenle de giriş şifrelerini sürekli olarak unuttuklarını dile getirirler. Bu durum son derece doğaldır ancak bazı tüketicilerin de hesaplarını çok daha güvenli bir şekilde korumak adına bu şifre değiştirme sıklığını kısaltmak istediklerini dile getirdiklerini görmek mümkündür. Ziraat Mobil şifre değiştirme sıklığı ise yapılan tercihe göre otomatik olarak gerçekleştirilen bir tercih olarak tanımlanabilirken, bu şifre değiştirme sıklığını çok basit bir şekilde belirlemek söz konusudur. Yapılacak ufak çaplı bir ayar sayesinde şifre değiştirme sıklığını; 1 ay da bir defa, 3 ayda bir defa veya 6 ayda bir defa olarak güncellemeniz mümkündür.
 
Ziraat Mobil şifre değiştirme sıklığı konusunda uzun veya kısa zaman dilimleri belirlemek adına aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:
 • Ziraat Mobil uygulamasına giriş yapınız ve ana menüde yer alan “Profil ve Ayarlar” sekmesine ilerleyiniz.
 • Bu sekmede ise “Şifre Değiştirme” seçeneğine tıklayınız.
 • Hemen bu ekranda öncelikle yeni şifre belirleyebilir ve hemen ardından “Şifre Değiştirme” sıklığı bölümünden, istediğiniz şifre değiştire sıklığını ayarlayabilirsiniz.
Ziraat Mobil şifre değiştirme sıklığı konusunda da otomatik şifre değiştirme sıklığı dışında, kendiniz de direkt olarak yine yukarıda yer alan adımlar sayesinde şifrenizi 1 aydan dahi kısa zaman dilimlerinde değiştirebilirsiniz.

Ziraat Mobil SMS ile Şifre Alma

Ziraat Mobil SMS ile şifre alma işlemi, tüketicilerin en çok talep ettikleri mobil uygulamaya dair şifre alma işlemlerinden biridir. Öncelikle belirtmeliyiz ki Ziraat Mobil için SMS ile şifre alma seçeneği ne yazık ki söz konusu değildir. Mobil uygulama şifresi sadece mobil uygulama ve telefon bankacılığı ile alınabilir. Ziraat SMS bankacılığı ile sadece Bankkart şifre alma veya diğer kartlara dair şifre alma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Ziraat Mobil Şifre Bloke Kaldırma

Ziraat Mobil şifre bloke kaldırma işleminin, sadece birkaç adım süren bir işlem olduğunu ve bloke kaldırma işlemi olmasından ötürü zor sanılan ancak oldukça kolay bir işlem olduğunu belirtmek isteriz. Mobil uygulama veya internet şubesi için kullanılan şifrenin bloke olmasından ötürü birçok tüketicinin işlemi SIM kart bloke kaldırma işlemi ile karıştırdığı, bu yüzden de bloke kaldırma işleminden olabildiğince kaçmak istedikleri söylemek doğru olacaktır. Halbuki Ziraat SIM kart bloke kaldırma işlemi ile Ziraat Mobil şifre bloke kaldırma işlemleri arasında çok ciddi farklar vardır. Haliyle tüketicilerin Ziraat Mobil uygulamasına dair şifre bloke kaldırma konusunda yardım alabilecekleri seçenekler ise şu şekildedir:
 • Ziraat Bankası şubeleri
 • Ziraat telefon bankacılığı
 • Ziraat Mobil uygulama veya internet şubesi “Şifremi Unuttum” bölümü
Yukarıda yer alan seçenekler sayesinde bloke kaldırma işlemi yapılırken tüketicilerin yanlarında, Ziraat banka kartı ve kendi nüfus cüzdanlarını bulundurmaları oldukça önemlidir.

Ziraat Mobil Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Ziraat Mobil şifremi unuttum ne yapmalıyım?” sorusunun, tüketiciler tarafından bu konuda panik havasıyla birlikte en çok sorulan sorulardan biri olduğunu söylemek doğru olacaktır.
 
Şifrenizi unutmanızın hemen ardından Ziraat Mobil uygulamasını açıp, “Ziraat Mobil Şifremi Unuttum” bölümü ile şifre yenileme işlemi yapmanız yeterli olacaktır. Bu kısımda sizden kart bilgileriniz, cep telefonu, TCKN, kart şifresi ve CVV kodu gibi bilgileriniz istenecektir. Söz konusu bilgileri istenen kutucuklara girmenizin hemen ardından, bir onay SMS gelecektir. Onay SMS ile işlem onayı sağlandıktan sonra ise direkt olarak tüketicilerin yeni şifre belirleyecekleri bir ekran karşılarına çıkacaktır. Böylelikle şifre yenileme işlemi yapılarak, unutulan şifre yerine yeni bir şifre elde edilmesi söz konusudur.

Ziraat Mobil Tek Şifre ile Giriş

Ziraat Mobil tek şifre ile giriş, son dönemlerin en çok tercih edilen giriş seçeneklerinden biridir. Normal şartlarda uygulamaya giriş esnasında tüketicilerin bir adet SMS şifresi ve bir adet de Ziraat Mobil şifresi ile giriş yaptıkları bilinir. Bu şekilde bir giriş ise zaman zaman güvenlik problemlerine yol açabilirken, aynı zamanda bireylerin zaman kaybı yaşamalarına neden olmaktadır. Ziraat tek şifre tanımlaması yapılmasıyla birlikte, tüketicilerin artık sadece bir şifre ile tüm güvenlik gerektiren işlemleri gerçekleştirmeleri ve giriş işlemlerini de çok daha güvenli çok daha hızlı hale getirmeleri söz konusudur. Tek şifre ile giriş konusu hakkında Ziraat Onay içeriğimize göz atarak, çok daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Ziraat Mobil Şifre Gelmiyor

Ziraat Mobil şifre gelmiyor problemiyle karşı karşıyaysanız, dikkat etmeniz gereken birkaç detay vardır. Bu detaylar ise şunlardır:
 • Yakın zamanda operatör değişikliği yapmışsanız, Ziraat SIM kart bloke kaldırma işlemi yaparak bu sorunu çözebilirsiniz.
 • SMS bildirimleriniz kapalı ise SMS uygulamasını kontrol edebilir ve sonrasında SMS bildirimlerinizi açabilirsiniz.
 • Telefonunuzun uçak modunda olup olmadığını kontrol ederek, telefonunuzu uçak moduna alabilirsiniz.
 • Yetersiz şebeke sinyali aldığınızdan ötürü şifre gelmeyebilir. Şebeke sinyalinin yeterli olduğu bir alana geçebilirsiniz.
 • Telefonunuzun SMS uygulamasının ya da benzeri harici uygulamaların, Ziraat Bankası SMS’lerini spam kutusuna atıp atmadığının kontrolünü sağlayabilirsiniz.
 • Sisteme kayıtlı telefon numaranızın doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
Yukarıda yer alan çözüm veya kontrol seçenekleri sayesinde Ziraat Mobil şifre gelmiyor probleminin büyük ölçüde önüne geçebilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler