Ziraat Onay Nedir? Nasıl Yapılır?

Ziraat Onay sayesinde tüketicilerin bankacılık işlemlerini çok daha güvenli ve çok daha hızlı bir şekilde sadece bir bildirim vasıtasıyla gerçekleştirmeleri mümkün olur.


Ziraat Onay nedir?” sorusunun, son dönemlerde Ziraat Onay ile birçok işlem gerçekleştiren veyahut gerçekleştirmekte zorlanan tüketiciler tarafından sıklıkla sorulduğu söylenebilir.
 Ziraat Onay, Ziraat Bankası’nın mobil ve internet bankacılığı konusunda kullanmış olduğu yeni bir güvenlik sistemi olarak tanımlanabilir. Genel olarak uygulamaya giriş sırasında kullanılır ve hatta uygulamaya giriş sonrasında birçok işlemin güvenlik aşamasında da kullanılan bir özellik olarak tanımlanabilir. Ziraat Onay özelliğinin asıl amacı işlem güvenliklerini arttırmak ve aynı zamanda çeşitli işlemlere dair güvenlik süreçlerini çok daha kolay bir şekilde atlatmaktır. Böylelikle hem zaman kaybının önüne geçilmiş hem de yaşanan güvenlik problemlerinin de önüne geçmek amaçlanır.
 
Ziraat Onay seçeneğini kullanabilmek adına Ziraat Mobil uygulamasının kullanılması yeterli olacaktır. Ziraat Mobil uygulaması ile Ziraat Onay özelliğinin aktif edilmesi durumunda ise kullanıcıların artık SMS onayına gerek duymadan sadece internet bankacılığı şifresi ile mobil uygulamaya giriş yapabilmeleri mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra Ziraat Onay seçeneği sayesinde artık cihaz, banka hesabı ve kullanıcı arasında bir eşleşme olacaktır. Ziraat Onay özelliğinin asıl faydası tam olarak bu noktada ortaya çıkar ve bu özellik, söz konusu üç nokta arasında bir uyuşmazlık fark ederse ekstra güvenlik adımları ortaya çıkaracaktır. Böylelikle hesabınızı çok daha fazla koruma altında tutmak isteyecektir.
 
Ziraat Onay özelliği sayesinde giriş işlemlerinden ziyade, önem taşıyan bankacılık veya finans işlemlerinin büyük bir çoğunluğu telefonunuza gönderilen bir bildirimle gerçekleşecektir. Özellikle ödeme yapma işlemleri sırasında da bu özellik sayesinde ödemeler çok daha hızlı bir hale gelecek veya para transferlerinin hızı ciddi oranda yükselecektir.
 
 Peki, Ziraat Onay nasıl kullanılır? Ziraat Onay nasıl aktif edilir? Ziraat Onay girişi nedir? Ziraat Onay bildirimi gelmiyorsa ne yapılabilir?

Ziraat Onay Nasıl Kullanılır?

Ziraat Onay nasıl kullanılır?” sorusu, tüketiciler tarafından en çok merak edilen detaylardan biridir.
 
Ziraat Onay kullanabilmek adına öncelikle Ziraat Onay aktif etme işlemi yapmak gerekir. Ziraat Onay aktif etme işleminin yapılmasıyla birlikte artık Ziraat Onay rahatlıkla kullanılabilir. Kullanımı ise genel olarak bildirim üzerinden gerçekleşir. Giriş işlemleri dışında, telefonunuza SMS gönderilerek yapılan onay işlemlerinin tümü artık telefonunuza gönderilen bir bildirim sayesinde gerçekleşir. Telefon bankacılığı üzerinden dahi yapmış olduğunuz işlemlerde Ziraat Onay ve bildirimleri kullanılır. Şöyle k; bir para gönderme işleminde para gönderme işleminin güvenli bir şekilde onaylanabilmesi adına öncesinde tüketicilere SMS gönderilir ve sonrasında bu SMS’in doğrulama ekranına girilmesi durumunda onay kodu eşleşiyorsa para transferi gerçekleştirildi. Şu an için para transfer işlemi sırasında Ziraat Mobil uygulaması üzerinden telefonunuza bir onay bildirimi gönderilir ve sizin de bu bildirim üzerinde “Onay” seçeneği tıklamanızla birlikte işlemin güvenli bir işlem olduğu onaylanır.
 
Ziraat Onay, telefon bankacılığında hesap bilgileri dinleme, dekont alma, müşteri temsilcisine bağlanma gibi noktalarda da devreye girer. Ziraat telefon bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerde güvenlik adımlarının olduğu noktalarda, güvenlik adımları adına dakikalarca bilgi girişi yapmak yerine telefonunuza gönderilen bildirimi onaylamanız durumunda direkt olarak işlemin güvenli olduğu anlaşılır ve işlem onayı verilir. Herhangi bir e-ticaret alışverişi yaparken SMS onayı girmek yerine direkt olarak Ziraat Onay kullanarak da işlemlerinizi onaylanmanız söz konusu olur. Ziraat Onay aktif etme işlemi yapmanızın hemen ardından artık dilediğiniz gibi Ziraat Onay özelliğini kullanmanız söz konusudur.

Ziraat Onay Aktif Etme

Ziraat Onay aktif etme, tüketicileri tarafından en çok merak edilen işlemlerden biridir. Ziraat Bankası’nın internet bankacılığı veya mobil uygulaması seçenekleri vasıtasıyla Ziraat Onay aktif etme işlemi son derece kolay bir şekilde yapılabilir. Ziraat Onay’ı herhangi bir cihazda aktif etmenizin ardından yeni bir cihazda da kullanabilmek adına tekrar aktivasyon işlemini yapmanız gerekmektedir. Aktif etme işlemlerinin ise genel olarak şu şekilde tamamlandığını söylemek doğru olacaktır:
  • Ziraat Mobil uygulamasını telefonunuza indiriniz ve hemen ardından SMS doğrulaması ile hesabınıza giriş yapınız.
  • Giriş yapmanızın ardından “Güvenlik Ayarlarım” menüsüne doğru ilerleyiniz.
  • Güvenlik Ayarlarım menüsü içerisinde sizden istenen bilgileri giriniz ve gerekli olan doğrulamaları yapınız.
  • Bu işlemler sonrasında Ziraat Onay aktif etme işlemi tamamlanacaktır.
Ziraat Onay aktif etme işleminin hemen ardından direkt olarak sisteme giriş yapmanız söz konusu olacaktır.

Ziraat Onay Girişi

Ziraat Onay girişi yapabilmek adına yukarıda yer alan adımlar sonucunda Ziraat Onay özelliğini aktif etmeniz gerekmektedir. Ziraat Onay’ı aktif etmenizin ardından artık internet bankacılığı hesabınıza giriş yaparken SMS doğrulamasına gerek kalmaz. Direkt olarak doğrulama işlemleri kendiliğinden yapılır ve sizin sadece internet bankacılığı şifrenizi gerekli ekranda kullanmanız gerekir. Ziraat Onay girişi adına farklı bir cihaz da kullanılabilir ancak halihazırda tanımlanmış bir cihaz dışında giriş yapabilmek adına mutlak suretle SMS doğrulamasını kullanmanız gerekir. Sonrasında ise sürekli olarak bu giriş yapmış olduğunuz yeni cihazı kullanacaksanız, bu cihaz için tekrar Ziraat Onay girişini aktif etmeniz gerekecektir.

Ziraat Onay Bildirimi Gelmiyor

Ziraat Onay bildirimi gelmiyor problemi, Ziraat Onay konusunda sıklıkla karşılaşılan problemlerin başında gelir ve çoğu kullanıcının böylesi bir problemle karşı karşıya olduğunu söylemek mümkündür. Ziraat Onay bildirim gelmiyor problemlerinin büyük bir çoğunluğu ise direkt olarak kullanıcılardan kaynaklı olmaktadır. Ziraat Onay sisteminde bu konuyla ilgili herhangi bir problem söz konusu değildir. Ziraat Onay bildirim gelmiyor problemi ile karşı karşıya olan tüketicilerin ise dikkat etmeleri gereken noktalar şu şekildedir:
  • Kullanıcıların Ziraat Mobil uygulamasına dair bildirimleri aktif edip etmediklerini kontrol etmeleri gerekir.
  • Kullanıcılar, telefonlarının tüm bildirimlerinin aktif olup olmadığını kontrol etmelidirler.
  • Kullanıcılar, telefonlarının internet bağlantısının olup olmadığını veya yeterli olup olmadığını kontrol etmelidirler.
  • Eğer Ziraat Mobil uygulaması silinirse, tekrar yüklenmesi durumunda Ziraat Onay işleminin tekrar yapılması gerekir. Bu yüzden kullanıcıların bu detay özelinde de dikkatli olmaları gerekir.
  • Zaman zaman cihazların işletim sistemlerinde yük birikimi olmasından ötürü çeşitli bildirim problemleri yaşanabilir. Bu yüzden kullanıcıların telefonlarını yeniden başlatmaları, Ziraat Onay bildirim gelmiyor sorununu belirli ölçüde çözebilir.

Ziraat Onay Ne Kadar Güvenli?

Ziraat Onay ne kadar güvenli?” sorusu, kullanıcılar tarafından en çok merak edilen sorulardan biridir. Sadece bir onay bildirimi sayesinde her türlü işlemin yapılabiliyor olması, birtakım kafa karışıklıklarına ve güvenlik endişelerine yol açabilir.
 
Ziraat Onay, son dönemlerde özellikle mobil ve internet bankacılığı alanında en güvenli işlemlerden biridir. Bu işlem sayesinde kullanıcılar ile cihazları arasında bir bağlantı, başka bir deyişle kimlik oluşturulur. Bu kimlik veya bağlantı konusunda en ufak bir sorun ya da aksaklık tespit edilmesi durumunda ise kullanıcıların Ziraat Onay işlemini tekrar aktif etmeleri gerekir. Çünkü böylesi bir durumda sistemde kayıtlı olan tüketici telefon numarasına SMS onayı gönderilecektir. Öte yandan Ziraat Onay çeşitli güvenlik altyapıları, güvenlik yazılımları ve seçenekleri ile korunan bir sistemdir. Bu yüzden güvenlik konusunda herhangi bir zafiyetinin olmadığı söylenebilir.

Ziraat Onay Yurt Dışında Kullanılabilir mi?

Ziraat Onay yurt dışında kullanabilir mi?” sorusu da tüketiciler tarafından en çok merak edilen konulardan biri olarak tanımlanabilir.
 
Ziraat Onay uygulamasının yurt dışında kullanılması konusunda herhangi bir sakınca yoktur. Bu yüzden Ziraat Bankası müşterileri internet bağlantılarının olduğu herhangi bir noktada tüm bankacılık işlemlerini istedikleri yerden son derece güvenli bir sistem dahilinde gerçekleştirebilirler. Ziraat Onay yurt dışında kullanılabilir ve ayrıca tüketicilerin yurt dışında kullanımı konusunda ekstra bir onay veya doğrulama yapmaları gerekli değildir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler