Ziraat Bankası QR Kod ile Kartsız Para Yatırma ve Para Çekme İşlemleri

Ziraat QR kod ile para yatırma ve para çekme işlemleri, kartsız bir şekilde hesabınızdan para çekmenize veya para yatırmanıza olanak sağlayan işlemlerden biridir.


Ziraat QR kod ile kartsız para yatırma ve para çekme işlemleri, akıllı cihazların bankacılık işlemlerine en önemli yansımalarından biri olarak nitelendirilebilir. Bazı durumlarda ATM’den para çekmek adına işlem yapılmak istendiğinde kartın o anlık bulunamaması, haliyle bireylerin boşuna ATM’ye kadar yorulmalarına ve sonra da elleri boş dönmelerine yol açar. Kartlar, unutulması ya da kaybedilmesi kolay olan objelerdir. Bu nedenle bu tür durumların son derece fazla yaşandığı görülebilir ancak telefonlarımız daima yanımızdadır. Ziraat QR kod ile kartsız para yatırma ve para çekme işlemleri ise telefonun kart yerine kullanılmasına olanak sağlayan önemli bir teknolojidir. ATM’ye gittiğinizde kartınızı unutmuş olsanız bile bu yöntem sayesinde anında para çekme işlemi yapabilirsiniz.
 Ziraat QR kod ile kartsız para yatırma ve para çekme işlemleri genel olarak para çekme üzerine odaklanılmış bir işlem türü olarak görülseler de aslında bu işlemlerin aynı zamanda para yatırma gibi bir diğer önem taşıyan işlemde de kullanıldığını söylemek doğru olacaktır. Para yatırma işlemlerinde de yine karta gerek kalmadan, cep telefonu ile para yatırılabilir. QR işlemleri özellikle internet bankacılığını sık tercih eden Ziraat Bankası müşterilerinin sıklıkla tercih ettiği işlem türlerinden biridir. Kart, şifre, şifreyi bloke etme endişesi, ATM’nin kartı alıkoyması gibi birçok durum QR işlemler sayesinde tamamen ortadan kalkar.

Ziraat QR Kod Nedir?

Ziraat QR kod nedir?” sorusu, aslında QR işlemlerin temel mantığını anlamak adına sorulan önemli sorulardan biridir.
 
Karekod olarak da bilinen QR bir kodun, ATM’ler tarafından tüketicilere verilmesi, tüketicilerin ise ATM’lerde kameralarına Ziraat Mobil uygulaması aracığıyla bu QR kodu okutması ile yapılan tüm işlemler Ziraat QR işlemleri olarak tanımlanabilirler. QR kod, şifrelenmiş önemli bir kod türüdür ve ATM’nin verdiği şifrelenmiş bu kodun, mobil uygulamada kameraya taratılması durumunda, bir çeşit doğrulama yapılmış olur. Bu doğrulamanın ardından ise birçok işlem yetkisi telefonu elinde bulunduran kullanıcıya verilir. Ziraat QR işlemleri sayesinde para çekme, para yatırma ve hatta POS cihazlarından ödeme yapma gibi önemli imkanlardan yararlanabilirsiniz.
 
Ziraat QR işlemleri masaüstü cihazlardan değil de direkt olarak mobil cihazlardan işleyen bir sisteme sahiptir. Kameranızın verimli çalışıyor olması büyük önem taşırken, tüm QR işlemlerinin belirli limitler dahilinde gerçekleştirilmesi söz konusudur. Para çekme, yatırma ya da ödeme işlemlerinin günlük limitleri vardır. Bu limitler tamamıyla kullanıcıların hesap güvenlikleri için uygulanan limitlerdir. Ayrıca Ziraat Bankası gerçekleştirilen QR işlemlerinin ardından mutlaka tüketicilere bilgilendirme bildirimleri iletir.

Ziraat QR Kod ile Para Çekme

Ziraat QR kod ile para çekme işlemleri için Ziraat Bankası ATM’lerine, telefonunuzla birlikte gitmeniz gerekir. ATM’ye gitmeden önce dikkat etmeniz gereken husus ise telefonunuzun yeterli şarj seviyesinin olması, kamerasında herhangi bir problem olmaması ve konum özelliğinin de açık olmasıdır. Bu gibi detaylardan emin olduktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek, kolaylıkla QR ile para çekme işlemi yapabilirsiniz:
 • Ziraat Mobil uygulamasına giriş yapın.
 • Ana menüden “QR İşlemler” seçeneğini bulun ve bu seçeneğe ilerleyin.
 • Karşınıza QR İşlemleri ekranında “Para Çekme” seçeneğine tıklayın.
 • Para çekeceğiniz hesabı seçin. Eğer Ziraat QR ile para çekme işlemini farklı banka ATM’sinden yapıyorsanız, mutlaka “Diğer ATM” seçeneğini işaretleyin. Diğer ATM seçeneğinde yapacağınız para çekme işlemleri için de mutlaka kart seçimi yapın.
 • Bir sonraki ekranda ise para çekmek istediğiniz tutarı girin. Tutar girişinde, giriş yaptığınız tutarın 10 TL ve katları olmasına özen gösterin ve “Devam” tuşuna basın.
 • Ardından ATM’de “Giriş” tuşuna basın ve QR işlemleri seçimi yaparak, ekranda çıkar QR kodunu, Ziraat Mobil uygulamasındaki kameraya okutun.
Bu işlemlerin ardından ATM gerekli doğrulamaları online ortam üzerinden yapar ve işlemde herhangi bir şüpheli durum gözükmüyorsa, paranız hazırlanarak tarafınıza teslim edilir.

Ziraat QR Kod ile Para Yatırma

Ziraat QR kod ile para yatırma işlemi için tıpkı QR kod ile para çekme işleminde olduğu gibi birtakım unsurlardan emin olmanız gerekir. Telefonunuzun şarjı yeterli, konum bilgisi açık ve kamerasının yeteri kadar çalışıyor olduğundan eminseniz, Ziraat Bankası ATM’lerine giderek QR kod ile para yatırabilirsiniz. QR kod ile hesabınıza para yatırmadan önce dikkat etmeniz gereken husus ise mutlak suretle para yatırma ünitesi olan Ziraat Bankası ATM’lerine gitmektir. Para yatırma ünitesi olmayan ATM’lerden QR ile para yatırma imkanınız yoktur. Para yatırma ünitesi olan ATM’ye gitmeniz durumunda aşağıdaki adımları izleyerek, Ziraat QR kod ile para yatırma işlemlerinizi yapabilirsiniz:
 • Ziraat Mobil uygulamasına giriş yapın.
 • Menüyü açarak, “QR İşlemleri” seçeneğiyle ilgili ekrana doğru ilerleyin.
 • QR İşlemleri ekranında “Para Yatırma” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda hangi hesabınıza QR ile para yatırmak istediğinizi seçin.
 • Ardından ATM’de giriş tuşuna basın ve QR işlemleri kısmından Para Yatırma seçeneğine tıklayın.
 • Tekrar Ziraat Mobil uygulamasına dönün para yatırma işleminizi onaylayın.
 • Ardından ATM ekranında karşınıza çıkan QR kodunu mobil uygulamanın kamerasına okutun.
 • Parayı, para yatırma ünitesine bırakın ve ATM’nin para tanımlama işlemini bitirmesini bekleyin.
 • ATM’nin para yatırma onay ekranında, yatırdığınız tutarı kontrol edin ve tutar doğruysa, ATM üzerinden onay verin.
Ziraat QR kod ile para yatırma işlemini dakikalar içerisinde cep telefonunuz vasıtasıyla, karta gerek kalmadan yukarıda yer alan şablona uygun bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat QR ile Ödeme Yapma

Ziraat QR ile ödeme yapma, Ziraat Bankası’nın QR işlemleri içerisinde yer alan ve çok ciddi kolaylık sağlayan bir işlemdir. Özellikle alışverişlerinizde, kartınıza gerek kalmadan direkt telefon kameranızla birlikte ödeme yapma şansınız vardır. Bu şekilde ödeme yaparken dikkat etmeniz gereken tek husus, POS cihazlarıdır. Her POS cihazının QR ile ödeme alma özelliği olmadığı için mutlaka öncelikle kasiyerden veya işletmeden bu konuda bilgi almanızı önermekteyiz. Bu konuda emin olduktan sonra, cihazınızın konum bilgilerini açarak, aşağıdaki adımları takip ederseniz, Ziraat QR ile ödeme yapmak işlemlerinizi anında gerçekleştirebilirsiniz:
 • Ziraat Mobil uygulamasına girin ve menüden “QR İşlemleri” sekmesine ilerleyin.
 • Karşınıza çıkan ekranda “Ödeme” seçeneğine ilerleyin.
 • Ardından açılan kameraya POS cihazında yer alan QR kodunu okutun.
 • QR tanımlama işleminin ardından ödemenin hangi unsur ile gerçekleşeceğini seçin ve onay verin.
Ziraat QR ile ödeme işlemleri yukarıda yer alan şablon dahilinde saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilir. Ödeme esnasında kartınızda ya da hesaplarınızda yeterli miktarda bakiye olduğundan emin olmanızı önermekteyiz.

Ziraat QR ile Para Çekme Limitleri

Ziraat QR ile para çekme limitleri, her tüketiciye uygulanan standart güvenlik prosedürlerinden biri olarak tanımlanabilir. Her ne kadar bu tür işlemler güvenli olsalar da telefonunuzun veya mobil bankacılık şifrelerinizin başka birinin eline geçmesi durumunda, mağduriyet yaşamanız söz konusu olabilir. Gerek bu güvenlik unsurları gerekse ATM’nin genel bütçesinin korunabilmesi gibi durumlardan ötürü, QR işlemlerinin belirli limitleri vardır.
 
Ziraat QR ile para çekme limitleri olarak QR işlemleri için tüketicilere toplamda 24 saat içerisinde 1500 TL gibi bir limit sunmuştur. Her 24 saatte bir 1500 TL para çekimini, QR işlemleri sayesinde yapabilirsiniz.

Ziraat QR ile Para Yatırma Limitleri

Ziraat QR ile para yatırma limitleri  de önem taşıyan bir konudur. Birçok bireysel Ziraat Bankası müşterisinin para yatırırken, tıpkı QR ile para çekme işlemlerinde olduğu gibi birçok limitle karşılaşacaklarını düşünmeleri söz konusu olur. Halbuki QR para yatırma işlemlerinde para çekme gibi sınırlı bir limit yoktur. Sadece örnek olarak; 20.000 TL tutarında bir para yatırma işlemi yapıyorsanız, bu tutarın ne yazık ki bir seferde yatırılmayacağını belirtmek isteriz. Parça parça yatırarak, ATM’nin de para sayma işlemini kolaylaştırıp, QR ile para yatırma işlemlerinizi kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat QR Kod İşleminiz Zaman Aşımına Uğramıştır

Ziraat QR kod işleminiz zaman aşımına uğramıştır problemi, QR ile para yatırırken veya çekerken ya da diğer tüm işlemlerde tüketicilerin sıklıkla karşılaştıkları bir sorundur. QR işlemlerinde güvenlik nedeniyle her QR kodunun belirli bir süre dahilinde geçerliliği vardır. Eğer belirlenen süre içerisinde QR kod ile herhangi bir işlem yapılmazsa, o QR kodu artık geçersiz olarak tanımlanır. Ziraat QR ile para yatırma ya da Ziraat QR kod ile para çekme işlemleri sırasında böyle bir hatayla karşılaşıyorsanız, zamanlama hatası yaptığınızı belirtmek isteriz.
 
Bu hatanın çözümü adına öncelikle telefonunuzda QR kod işlemler menüsünden, kamerayı hazır tutmalı ve sonrasında ATM’den QR kod talebinde bulunmalısınız. Genel olarak bu işlemler sırasında tüketiciler, öncelikle ATM’den QR kod alıp, sonrasında mobil uygulamadan QR kodu tanımlatmaya çalışırlar. Haliyle bu durum da Ziraat QR kod işleminiz zaman aşımına uğramıştır hatası ile karşılaşılmasına yol açar. Önce mobil uygulamadan kamerayı açıp, sonrasında ATM’den QR kod menüsüne ilerlerseniz, böyle bir sorun ortadan kalkmış olur.

Ziraat QR Kod Konum Hatası

Ziraat QR kod konum hatası, birçok şekilde QR işlemi yapmak isteyen Ziraat kullanıcıların yaşadığı bir sorundur. Öncelikle böyle bir hata alıyorsanız, telefonunuzun GPS ya da konum bilgilerinin açık olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Eğer bu bilgilerin açık olması durumunda yine de aynı hatayla karşılaşıyorsanız, telefonunuzun uygulama izinleri bölümünden, konum kullanımının Ziraat Mobil uygulaması için açık olup olmadığına emin olmanız gerekir. Bu kontrolü de yapmanızın ardında halen daha Ziraat QR kod konum hatası alıyorsanız, telefonunuzda VPN ya da benzer bir uygulamanın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. VPN tarzı uygulamalar, telefonunuzun konum bilgilerinin değişmesine yol açacaktır. Eğer konumuz ile ATM konumu uyuşmuyorsa, güvenlik nedeniyle para çekme işleminiz gerçekleşmez. Haliyle bu tür uygulamaları devre dışı bırakmanız gerekir.
 
Ziraat QR kod konum hatası buna rağmen karşınıza çıkıyorsa, telefonunuzu yeniden başlatmanız yapabileceğiniz son çözüm olarak nitelendirilebilir. Ayrıca ATM’nin internet bağlantısında bir sorun olmasından ötürü de konum hatasıyla karşılaşmanız olası bir durumdur.

Ziraat QR Kod Okumuyor veya Çalışmıyor Hatası

Ziraat QR kod okumuyor veya çalışmıyor hatası da yine QR işlemlerinin en çok karşılaşılan sorunlarından biri olarak bilinir. QR kod ile yapılan işlemlerde bazı durumlarda telefon kamerası ya da ATM ekranıyla ilgili yaşanan sorunlar, QR kodlarının çalışmamasına yol açar. Öncelikle QR kodu okuturken, ATM’nin ekranının yeteri kadar görünür olduğundan emin olun. Bazı ATM’ler konumları nedeniyle güneş ışınlarına fazla maruz kalırlar ve bu durum da ATM’lerin ekranının gözükmemesine yol açar. ATM ekran parlaklığının artma şansı olmadığı için kodun okunması adına mutlaka kendi elinizle gölge oluşturmalı ve ATM ekranını güneş ışınlarından korumalısınız.
 
Eğer böyle bir sorun yoksa halen daha kod okunmuyorsa, kameranızla ilgili bir problem olabileceğinden kameranızı kontrol etmeli ve yüzeysel bir temizlik yapmalısınız. Yüzeysel temizliğin ardından da QR kodu ekranda okuturken, kameranızı olabildiğince sabit tutmaya özen göstermelisiniz. Bu tür denemelerin ardından halen daha Ziraat QR kod okunmuyor veya çalışmıyor hatası alıyorsanız, mutlaka işleminizi farklı bir ATM’den denemelisiniz. Ayrıca mümkünse yeni tip ATM’ler üzerinden QR kod işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Bazı eski tip ATM’ler, teknik sorunlar veya yetersizliklerden ötürü QR işlemlerinde sorun çıkarabilirler. ATM değişiminin ardından yaşamış olduğunuz QR kod okunmama veya çalışma sorununu aşabilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler