Ziraat Sanal Kart Açma | Limit Belirleme - İptal ve Kullanımı

Ziraat sanal kart ile online ödemelerinizin tümünü çok daha güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


Ziraat sanal kart, kredi kartının fiziki değil de online halidir. Ev veya iş adresinize posta yoluyla gönderilmez. Market, akaryakıt vb. fiziki alışverişlerinizde de kullanmanız söz konusu olmaz. Sanal kartlar sadece internet alışverişlerinde kullanılabilen kartlardır. Belirlediğiniz tutarda limiti olur ve herhangi bir şekilde limit aşımı olmaz. Kart bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda dahi herhangi bir güvenlik zafiyeti oluşmaz.

 
Ziraat sanal kart kullanımı için Ziraat mobil uygulaması veya Ziraat internet bankacılığını da aktif bir şekilde kullanıyor olmanız gerekir. Sanal kartın oluşturulması, limit belirleme, açma, kapama ve daha birçok işlem söz konusu online kanallar üzerinden gerçekleşir. Kredi kartınızın güncel limitinden yararlanarak işlem gerçekleştiren bu ürün, ekstra bir kredi kartı sahibi olmanıza yol açmaz. Bununla birlikte banka kartınızdan da yararlanmaz. Direkt olarak kredi kartıyla ilişkilendirilir ve kredi kartınız üzerinden işlem ödemeler yapılır.

Ziraat Sanal Kart Nedir?

Ziraat sanal kartı veya Ziraat sanal kredi kartı özelliği, Ziraat Bankası’nın kredi kartı ürünün kullanan müşterileri için sunmuş olduğu bir online güvenli kart özelliğidir. Bu kartın alınabilmesi ve kullanılabilmesi adına Ziraat Bankası şubelerine gitmeye gerek yoktur. Bununla birlikte telefonla arayarak başvuru yapma gibi bir durum söz konusu değildir. Sanal kart oluşturmak adına Ziraat Bankası internet bankacılığı veya mobil uygulaması kullanılabilir. 
Oluşturulan sanal kart neticesinde Ziraat Bankası tarafından size online alışverişlerde kullanabileceğiniz 16 haneli bir numara verilir. Bu numarayı internet alışverişlerinde veya herhangi bir online ödeme “Kart Numarası” bölümlerine girerek, diğer kart bilgilerinin de girilmesiyle birlikte alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Oluşturduğunuz sanal kart numarasıyla birlikte, sanal kartınıza özel olarak CVC yani, 3 haneli güvenlik kodu da verilir. Bununla birlikte yine sanal kartınıza özgü son kullanma tarihi de sanal karta dair bilgiler ile tarafınıza iletilen bir başka veridir. Tüm bu veriler çerçevesinde online ödemeleri anında gerçekleştirmeniz mümkün olur.
 
Ziraat sanal kart ile yapılan alışverişler de tıpkı kredi kartıyla yapılan alışverişler gibi taksitlendirilir. Kısacası, sahip olduğunuz Ziraat Bankası kredi kartı ürününde hangi özellik varsa sanal kartta da o özellik vardır. Ayrıca sanal kart ile yapılan alışverişler de belirli miktarlarda Bankkart Lira kazanmanıza yol açar. Sanal kart alışverişlerinin taksitli bir şekilde yapılabilmesi adına, taksit tutarı kadar değil işlem tutarı kadar limit olması gerekir. Aksi halde taksitli alışverişlerinizde “Yetersiz Limit” uyarısıyla karşılaşmanız söz konusu olur.

Ziraat Sanal Kart Açma

Ziraat sanal kart açma işlemi, Ziraat İnternet Bankacılığı veya Ziraat mobil uygulamasıyla, hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Kartlarım” menüsü ile yapılabilir.
 
Ziraat sanal kart oluşturma işlemi için internet bankacılığına girdikten sonra, Kartlarım> Sanal Kartlarım> Sanal Kart Ekle> Kart Seçimi>Sanal Kart Limiti ve Döviz Cinsi Seçimi>Limit İade Şekli>Onayla adımlarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Bu adımların ardından sanal kartınız hazır hale gelir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Sanal Kartlarım bölümünde sanal kartınıza dair tüm bilgiler yer alır ve bu bilgiler sayesinde online ödemeleri çok kısa süre içerisinde gerçekleştirmeniz mümkün olur.
 
Sanal kart oluşturma işlemleri sadece Ziraat internet bankacılığı kanalı üzerinden yani, Ziraat Bankası internet sitesi ve mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirilir. Telefonla müşteri hizmetlerini arayarak veya şubeye giderek sanal kart açma gibi bir durum söz konusu olmaz. Ziraat sanal kart açma işlemleri konusunda yapmanız gereken ekstra bir adım da söz konusu olmaz ancak kartı açarken “Limit İade Şekli” bölümünde genel olarak gün sonu sıfırlamalı sanal kart seçeneğini tercih etmeniz önerilir.

Ziraat Sanal Kart Nasıl Ödenir?

Ziraat sanal kart ödemesi konusunda ATM’ye gidip para yatırmanız, şubeye gidip ödeme talebinde bulunmanız veya internet bankacılığı üzerinden direkt olarak sanal karta para yatırmanız gerekmez. Sanal kartın belirli bir tarihte ödenmesi veya herhangi bir ekstre günü gibi durumları yoktur. Ödemeler direkt sahip olduğunuz kredi kartı üzerinden gerçekleşir. Sanal kart, kredi kartınızın sahip olduğu limiti kullanır. Bu nedenle de sanal kart için ayrı bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Kredi kartınızın ödemelerini düzenli bir şekilde yapmanız durumunda dilediğiniz gibi sanal kartınızı kullanabilirsiniz.
 
“Sanal Kartlarım” menüsünden sanal kartınıza giriş yaparak, “Sanal Kart Limiti” bölümünden kartınızın limiti yani, bir nevi ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Sanal Kart Limit Belirleme

Ziraat sanal kart limit belirleme işlemi için Ziraat Bankası internet bankacılığı ve mobil uygulamasına giriş yapmanız gerekir. Limit belirleme işlemleri için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olur:
  • Ziraat Bankası internet bankacılığı veya mobil uygulamasına giriş yapın,
  • Menüler kısmından “Kartlarım” menüsünü seçin.
  • “Sanal Kartlarım” seçeneğine doğru ilerleyin.
  • Alt kısımda yer alan “Limit Değiştir” butonuna tıklayın.
  • “Sanal Kart Limiti” kutucuğuna, kullanmak istediğiniz sanal kart tutarını girin ve “Devam” butonuna tıklayın.
  • “Limit İade Şekli” kısmında sanal kart limitinin ne zaman güncelleneceğini seçin.
  • En son ekranda ise “Onayla” butonuna tıklayın.
Yukarıda yer alan adımları takip etmeniz durumunda Ziraat sanal kart limit belirleme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.
 
ÖNEMLİ NOT: Ziraat sanal kart limit belirleme işlemi sırasında sanal kartınızın limiti, kredi kartınızın limitinden fazla olmamalıdır. Sistemsel olarak da bu durum söz konusu değildir.

Ziraat Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Ziraat sanal kart kullanımı için elinizde sanal kart bilgilerinizin olması gerekir ve bu bilgiler olmadan kullanımı mümkün olmaz. 
 
Ziraat Bankası sanal kart oluşturma işlemi sonrasında size bir kart numarası verir. Bu kart numarasını yapacağınız tüm online ödemelerde kullanmanız mümkün olur. Sanal kart numarasıyla birlikte CVC kodu ve son kullanma tarihi gibi bilgiler de tarafınıza iletilir. Bilgileri alışverişiniz sırasında ödeme ekranında sizden istenen kutucuklara girmeniz durumunda ödeme işleminiz gerçekleşmiş olur. Ziraat Bankası sanal kart bilgileriniz öğrenebilmek adına Kartlarım>Sanal Kartlarım adımlarını izlemeniz gerekir.
 
Karşınıza çıkan ekranda sol üst kısımda sanal kartınızın 16 haneli numaraları yer alır. Ekranın orta kısmında ise “Son Kullanma Tarihi” alanında yer alan tarihi ve CVV2 kısmında yer alan güvenlik kodunu da bir kağıda not edebilirsiniz. Alışverişleriniz sırasında bu bilgileri kullanabilir veya ihtiyaç duyduğunuz anda söz konusu menüden tüm kart bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Ziraat Sanal Kart Kapatma

Ziraat sanal kart kapatma işlemi için Ziraat mobil uygulamasından veya internet bankacılığından Kartlarım>Sanal Kartlarım> Kart İptal adımlarının takip edilmesi gerekir.
 
Sanal kart kapatma işlemi, oluşturma işleminden çok daha zahmetsiz ve kolay bir şekilde gerçekleştirilen bir işlemdir. Kartı iptal etmeniz durumunda veya kapatmanız durumunda sanal kartta bulunan limit tamamıyla sıfırlanır. Sanal kart kapatma işlemini istediğiniz zaman yapabilirsiniz ancak yılda 10 adet sanal kart açma hakkınız vardır. Bu hakkınızı gözeterek, belirli süre aralıklarında kart kapatma işlemi gerçekleştirmelisiniz. Ziraat sanal kart kapatma işlemi sayesinde kullanmış olduğunuz sanal kartı iptal ederek, kredi kartı limitinizi çok daha güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.
 
Yıllık sanal kart oluşturma limitini aşmanız durumunda o yıl içerisinde bir daha sanal kart oluşturmazsınız.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler