Ziraat Bankası Toki Başvuru 2022 | Kura- Ödeme ve Başvuru Şartları

Ziraat Toki başvuru işlemleri sonucunda, kolay bir sürecin ardından uygun faiz oranları ve geniş vade seçenekleriyle ev sahibi olabilirsiniz.
Ziraat Toki başvuru işlemi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yönetilen ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın destek vermiş olduğu “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” sayesinde TOKİ konutlarında ev sahibi olmanıza olanak sağlayan bir işlemdir. Ülkemizde son dönemlerde ev fiyatlarının artması, alım gücünün düşmesi ve kredi maliyetlerinin artmasından ötürü, TOKİ gibi ev alma seçenekleri daha cazip bir hal almıştır. Düşük bir peşinatla kira öder gibi ev sahibi olunmasına yardımcı olan bu sistem ile gerçekten ihtiyaç sahibi olan bireylerin ev sahibi olmaları ve hayat boyu kira yükünden tamamıyla kurtulmaları gibi bir imkan söz konusudur. Ziraat Toki başvurusu ise bu sürecin başlangıcı için önemli bir adımdır.
 Ziraat Toki başvuru işlemi için öncelikle Ziraat Bankası şubeleri tercih edilmesi gereken ilk seçenektir. Başvurular Ziraat Bankası şubelerinden kolaylıkla yapılabilirken, yine Ziraat Bankası müşteri hizmetlerinden de bu konuda hakkında bilgi alınabilmektedir. Başvuru işlemlerinin temelini evrak işlemleri oluştururken, başvuru konusunda öncelik sahibiyseniz, başvuru değerlendirmesinde de bir adım önde olduğunuzu söylemek doğru olacaktır. Hak sahibi belirleme kuralarında şehit aileleri, engelli bireyler, emekli vatandaşlar ve normal adaylar olarak dört farklı öncelik öne çıkar. Öncelik kategorinize ve kategorinin sahip olduğu kontenjana göre hak sahibi olunması daha kolay bir hal alır.
 
Genel olarak Toki projesinin, kredi bakımından da önemli bir ayrıcalık olduğunu söylemek doğru olacaktır. Faiz oranları ve vade seçenekleri nedeniyle Ziraat Toki başvuru sonucunda hak sahibi olunan evlerin, normal ev almaktan çok daha avantajlı olması, tüketicilerin konut kredileri altında ciddi bir yüke girmeleri gibi bir problemi de tamamıyla ortadan kaldırmaktadır. Peki, Ziraat Toki başvuru nedir? Başvuru için neler yapılması gerekir? Başvuru şartları nelerdir?

Ziraat Toki Başvuru Nedir?

Ziraat Toki başvuru nedir?” gibi bu konunun temelini oluşturan soruya istinaden, bu başvuru işleminin bir nevi devlet destekli bir konu sahibi olma süreci olduğu nitelendirilebilir.
 
Ziraat Toki başvuru işlemleri sonucunda adayların başvuruları incelenir ve başvuru önceliğine göre adaylar kategorilendirilir. Bunun ardından evlerin kuraya hazır hale gelmelerinin hemen sonrasında noter huzurunda kuralar düzenlenir ve hak sahibi belirleme işlemi tamamlanır. Adayların kura peşinatları ödemeleri durumunda ise artık aylık taksit ödemeleri başlar ve ev hazır hale geldiğinde anahtar teslimi tüketicilere yapılır.
 
Ziraat Toki başvuru işleminin, devlet destekli ev sahibi olma yolunda da ilk adım olarak nitelendirilmesi de söz konusudur. Gerek başvuru sonrasında ödenen peşinat gerek faiz oranı gerekse sağlanan vade imkanı gibi detaylar, bu adımın iyi ki atıldığının en önemli göstergeleri olarak tanımlanabilirler. 2+1 ya da 3+1 gibi Toki evleri, Ziraat Bankası tarafından alınan başvurular neticesinde sahiplerine teslim edilmektedir.

Ziraat Toki Başvuru Nasıl Yapılır?

Ziraat Toki başvuru nasıl yapılır?” sorusunu soran tüketicilerin, başvuru işlemlerinin birçok aşamada yürütmeleri gerektiğini belirtmek isteriz. Ziraat Toki başvuru işlemleri Ziraat Bankası şubeleri ve e-devlet gibi iki farklı seçenek üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Ödeme işlemleri ise genel olarak Ziraat Bankası’ndan yapılır ancak Halkbank şubeleri de bu ödeme işlemlerinin içerisinde yer alır. Başvurular 3 kategori üzerinden değerlendirilmeye alınır. Konutların ihalesi yapılır ve ardından satış fiyatları belirlenir, bu işlemin sonrasında da kura hazırlıklarına geçilir.
 
Kura sahiplerine gerekli şartlar, ödeme, faiz oranları ve vade sayıları iletilirken, başvuru işlemlerinin 3 aşamada ilerlediği söylenebilir. Öncelikle başvurular alınır, ardından kura çekilişi ile hak sahipleri belirlenir ve sözleşme imzalama aşamasına geçilir. Böylelikle başvuru sürecinin sonucuna gelinmiş olunur.

Ziraat Toki Başvuru İşlemleri Ziraat Bankası

Ziraat Toki başvuru işlemleri Ziraat Bankası şubelerinden yapılabilmektedir ancak başvuru yapmaya gitmeden önce mutlaka ne gibi belgeler götüreceğinizi de bilmeniz gerekir. Her Ziraat Bankası şubesinin başvurular için yetkili olduğunu düşünmek yanlıştır. Projenin bölgesine göre belirtilen Ziraat Bankası’na gitmeniz gerekmektedir. Özellikle büyükşehirlerde bu detaya dikkat etmek büyük önem taşır. Ziraat Toki başvuru için gerekli belgeler şu şekildedir:
 • Başvuru yapacak bireyin nüfus cüzdanı belgesi,
 • Şehit yakınlarının, şehit yakını olduklarına dair alacakları belge,
 • Engelli bireylerin, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilen engelli kartı belgesinin fotokopisi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli vatandaşlara verilen emeklilik belgesi, emeklilik belgesi henüz oluşmadıysa bu durumu ifade eden yine aynı kurumdan alınan bir belge,
 • Tam teşeküllü bir hastaneden alınan ve engellilik oranının en az %40 olduğunu belirten belge,
Başvuru işlemleri sırasında bankaya götürülmesi gereken belgeler olarak tanımlanabilirler. Bu belgeleri götürmenizle birlikte başvuru işlemleri başlayacaktır ve başvuru sırasında “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” ile başvuru işlemleri alınmış olacaktır.
 
Ziraat Toki başvuru işlemleri Ziraat Bankası ile yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta ise başvuru ücretleridir. Yapılan başvuruya göre bireylerin bankaya belirli ücret ödemeleri gerekmektedir. Ziraat Toki başvuru 2021 ücretleri şu an için aşağıdaki gibi belirlenmiştir:
 • 2+1 Ziraat Toki konut başvurusu için ödenmesi gereken başvuru bedeli 500 TL (Beş Yüz Türk Lirası) olarak belirlenmiştir.
 • 3+1 Ziraat Toki konut başvurusu için ödenmesi gereken başvuru bedeli 1000 TL (Bin Türk Lirası) olarak belirlenmiştir.
Yukarıda belirtilen Ziraat Toki 2021 başvuru ücretleri şehit ve gazi yakınları için söz konusu değildir. Şehir ve gazi yakınlarından Toki başvuru ücreti alınmamaktadır. Emekliler ve engelli vatandaşlar her ne kadar öncelikli kategorilerde olsalar da başvuru ücretinden muaf olmaları gibi bir durum söz konusu değildir.Başvurular için banka şubesine gitme zorunluluğuna da gerek yoktur. Ziraat Toki e-devlet başvurusu 2022 yılında tüm Toki konutları için geçerlidir.

Ziraat Toki Başvuru İşlemleri E-Devlet

Ziraat Toki başvuru işlemleri e-devlet üzerinden de kolaylıkla yapılabilen işlemlerdir ve bu yöntem sayesinde banka şubelerinin yoğunluğu ya da sıra bekleme gibi zahmetlerinden kurtulmuş olursunuz. Özellikle pandeminin etkili olduğu son günlerde Toki e-devlet başvurusu yapmak çok daha mantıklı bir seçenektir. Ziraat Toki başvuru işlemleri e-devlet kanalı üzerinden aşağıdaki gibi yapılabilmektedir:
 • E-Devlet şifrenizle e-devlet sistemine giriş yapmanız durumunda arama kısmına “Konut İşyeri Başvuru” ifadesini yazıp, ilgili ekrana doğru ilerleyiniz.
 • Karşınıza çıkan başvuru ile ilgili bilgilendirmeyi okuyunuz ve onayladıktan sonra diğer adıma geçiniz.
 • Ziraat Toki başvuru işlemlerinde banka tarafından size bir SMS gönderilir ve bu SMS’te belirtilen hesaba Toki başvuru ücretlerini yatırmanız gerekir.
 • Ödeme işleminin yapılmasıyla birlikte artık başvuru durumunu direkt olarak "Başvuru Listesi” ekranından kolaylıkla takip edebilirsiniz.
Ziraat Toki başvuru işlemleri e-devlet üzerinden yapıldığı gibi başvuru işlemi yapmadan önce ilgili başvuru tutarlarının hesaplarınızda olmasına özen gösteriniz.

Ziraat Toki Başvuru Sonrası Kura Çekilişi

Ziraat Toki başvuru sonrası kura çekilişi sayesinde, başvuru yapan adayların bu konutlar üzerinde hak sahibi olup olmayacakları belirlenmektedir. Noter huzurunda yapılan bu kura işlemlerinin, halka açık olmasından ötürü başvuru yapan adayların kura işlemlerini yakından takip edebilme hakları da vardır. Kuranın aslında iki aşamalı olduğunu söylemek doğru olacaktır. İlk aşama hak sahiplerinin belirlendiği aşama olarak tanımlanabilirken, ikinci aşama ise direkt olarak hak sahipliği alan bireylerin hangi konutları alabileceklerini ya da hangi konutlara sahip olduklarını ifade eden kuradır. Bu nedenle hak sahiplerinin konut seçmesi gibi bir durum söz konusu değildir ve konutlar da kura usulü ile adil bir şekilde hak sahiplerine dağıtılmaktadır. Ziraat Toki başvuru sonrası kura çekilişi aşamaları ya da sürecin genel işleyişi aşağıdaki gibidir:
 • Ziraat Toki başvuru konut hak sahibi belirleme aşamasında ilk olarak şehit ve gazi yakınlarına öncelik verilmektedir. Bu nedenle kuraya açılan konut sayısının ’u kadar kapasite, şehit ve gazi yakınlarına ayrılmaktadır. Açılan bu ’luk kapasite ise şehit ve gazi ailelerine ilişkin yapılan kurayla, hak sahibi olan bireylere dağıtılmaktadır. Bu kurada hak sahibi olamayan birey veya aileler, diğer alıcılar yani, normal alıcılar kategorisinde kendilerine yer bulabilmektedirler.
 • Kura konusunda bir diğer ayrıcalıklı sınıf olan engelliler için de konut kapasitesinin %5’i kadar bir kısmı ayrılmaktadır. Başvuru yapan engelli vatandaşlar için de engelli kapasitesine ilişkin hak sahipliği kurası yapılmakta ve engelli vatandaşlara %5’lik kapasite dağıtılmaktadır. Ziraat Toki başvuru işlemlerinin sonrasında yapılan kura işleminde, %5’lik kapasiteden faydalanamayan engelli vatandaşlar da diğer alıcılar olarak bilinen normal kura sistemine dahil edilmektedirler.
 • Kuranın en önemli kontenjanına sahip olan emekli vatandaşların ise Toki konutlarında, kura önceliği olarak %25 gibi bir haklarının olduğunu söylemek mümkündür. Diğer öncelikli kuralarda olduğu gibi emekli hak sahibi belirleme kurasında da öncelikle ev sahibi olmaya hak kazanan emekli vatandaşların kimler olduğu %25’lik kapasite ile belirlenir. Dışarıda kalan emekliler ise genel alıcılar kategorisi içerisinde değerlendirilirler.
 • Tüm genel alıcılar kategorisi belirlendikten sonra ise kura işlemleri başlatılacak ve kura ile hak sahipleri belirlenecektir.
 • Kura çekilişinin ne zaman ve nerede yapılacağı alıcı adaylara başvuru işlemlerinin ardından bildirilecektir.
 • Kura sonrasında herhangi bir şekilde asil olarak veya yedek olarak hap sahipliği kazanamayan bireylerin, bankaya ödedikleri başvuru ücreti ise 5 gün içerisinde iade edilmektedir.
 • Projede konut fiyatları ile bağımsız bölüm gibi alanlar belirlendikten sonra ise “Toki Konut Belirleme Kurası” yapılacaktır. Bu kura sayesinde hangi adayın, hangi blokta ve hangi konutta hak sahibi olduğu gibi belirleme söz konusu olacaktır.
 • Eğer ihalenin sonraki aşamasından çeşitli sebeplerde nedeniyle konut sayısında azalma meydana gelirse, konut belirleme kurasındaki hak sahipleri arasında tekrar bir kura düzenlenecektir.
Ziraat Toki başvuru sonrası kura çekilişi ve genel hak sahibi belirleme işlemleri yukarıdaki gibi işlemektedir.
 

Ziraat 2022 Toki Başvuruları

Ziraat 2022 Toki başvuruları, Toki konutlarıyla ev sahibi olma planı içerisinde olan aile veya bireylerin en çok merak ettikleri konuların başında gelir. 2022 yılında Toki’nin konut dağıtımı ya da ne zaman başvuru alacağı konusunda henüz belirgin bir bilgi söz konusu değildir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 yılında yapılan bilgilendirmeye göre 2021 yılında Toki tarafından vatandaşlara toplamda 100 bin adet konut dağıtımı yapılacaktır. Toki başvuru alımı konusunda henüz net bir bilgi vermemiş olsa da başvuru konusunda ilk olarak hangi illerin öne çıktığı da Toki tarafından açıklanmıştır. Yapılan bu açıklamaya göre; Denizli, Çorum, Karabük, Van, Rize, Zonguldak ve Niğde gibi illerde, 2021 yılında Toki kurası olacaktır. Henüz hangi tarihlerde, nerede olduğu gibi konularda bir bilgi yokken, önümüzdeki aylarda başvurulara ilişkin detaylı bilgilerin Toki tarafından resmi internet sitesi olan toki.gov.tr adresinden duyurulması beklenmektedir.

Ziraat Toki Başvuru Şartları

Ziraat Toki başvuru şartları, Toki tarafından verilen konutların bir nevi kimler ya da hangi vatandaşlar tarafından alınabileceğini ifade eden şartlardır. Bu şartlara uymayan bireylerin veya ailelerin direkt olarak hiçbir şekilde başvuru yapmamaları daha mantıklı olacaktır.
 
Ziraat Toki başvuru şartları veya Toki konutlarına başvuru yapacak olan birey ya da ailelerin şu şartları taşıyor olmaları gerekmektedir:
 • Başvuru yapmak adına en temel şartlardan biri, başvuru yapan birey ya da ailelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır.
 • Toki konutlarının yapıldığı il ve ilçede en az 1 sene gibi bir süredir ikamet ediyor olmak önemli şartlardan bir diğeridir. Şehit ve gazi yakınları için bu sürenin 3 yıl olması gibi bir zorunluluk söz konusudur.
 • Daha önce Toplu Konut İdaresi’nden konut almamış olmak gerekir. Aynı şekilde bu kurumdan kredi kullanmamak da önemlidir. Şehit ve gazi yakınları bu şarttan muaflardır.
 • Başvuru yapan ailenin veya bireyin adına kayıtlı tapuda herhangi bir konutun olmaması gerekir. Tarla, bahçe, köy evi, işyeri ve bağ gibi kayıtların Toki başvurunuzu etkilemesi söz konusu değildir. Şehit ve gazi yakınları bu durumundan etkilenmezken, hisseli gayrimenkul sahibi olan birey veya ailelerin de bu maddeye uyma gibi bir zorunluluklarının olmadığını söylemek mümkündür.
 • Başvuru tarihi yapıldığında, başvuru yapan bireyin 25 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Eşi vefat eden çocuklu kadınlar için yaş şartı aranmamaktadır.
 • Hane gelirinin aylık 6500 TL’den fazla olmaması büyük önem taşır. İstanbul’da ikamet eden bireyler için bu tutar 7000 TL’dir.
 • Hane halkından yalnızca bir bireyin başvuru yapma hakkı vardır.
Ziraat Toki başvuru şartları yukarıdaki gibi sade ve net bir şekilde belirlenmiştir.

Ziraat Toki İade

Ziraat Toki iade, başvuru sonucunda kuraya giremeyen ve kurada ismi çıkmayan vatandaşların ödemiş oldukları başvuru ücretini iade etmeleri durumudur. Bilindiği üzere başvuru sırasında tüketicilerden 2+1 daireler için 500 TL, 3+1 dairler için de toplamda 1000 TL gibi bir ücret alınmaktadır. Bu ücretin başvuru sonrasında kurada isminiz çıkmaması durumunda direkt hesabınıza iadesi gibi bir durum söz konusudur. Ödemeler direkt olarak Ziraat Bankası hesabınıza yapılır. Ziraat Toki iade en fazla 5(beş) iş günü içerisinde Ziraat Bankası hesabınıza yatırılacaktır.

Ziraat Toki İndirim Kredisi

Ziraat Toki indirim kredisi, taksitleri devam eden konutunuzun peşin ödenip, ciddi anlamda faiz indirimi alabileceğiniz bir kredi destek türüdür. Şöyle ki; Ziraat Bankası dönem dönem Toki’den ev alan ve halihazırda taksitlerini ödeyen bireyler için kampanyalar düzenler. Bu kampanyalara göre uygun fiyatlı kredi imkanı tanır ve Toki’ye devam eden taksitlerinizin hepsini kapatmanıza yardımcı olur. Eğer Toki’ye toplu ödeme yaparsanız, toplam taksit maliyeti ya da borç maliyetinde %20’lik direkt bir indirim uygulanır. Böylelikle Ziraat Toki indirim kredisi hem sizi ciddi bir faiz yükünden hem de ciddi bir vade yükünden kurtarır. Bu nedenle indirim kredisi Toki’den ev alan bireyler için çok merak edilen bir husustur ancak her iki tarafta da böyle bir kampanyanın olması gerekir. Peki, her iki tarafta da böyle bir kampanyanın olması ne demektir?
 
Ziraat Toki indirim kredisi 2021 yılında henüz Ziraat Bankası tarafından duyurulmamış bir kredi ürünüdür. Ziraat Bankası tarafından duyurulsa da Toki’nin de %20’lik bir avantaj sağlaması gerekir. Haliyle Toki taksit ödeyen tüketicilerin böyle bir haktan yararlanmak adına senkronize bir şekilde iki kurumu da takip etmeleri önerilmektedir. Normal Ziraat Konut Kredisi ürüne bakıldığı zaman, bu şekilde bir kampanyaya istinaden ödeme yapmanın ciddi bir kredi yükünden kurtardığını net bir şekilde görmeniz mümkündür.

Ziraat Toki Ödeme

Ziraat Toki ödeme işlemleri direkt olarak sözleşme imzalanmasıyla birlikte takip eden ayla birlikte hemen başlar. Toki kurasında adı çıkan ve hak sahibi olan bireylerin konut ödemeleri yapmaları durumunda tam anlamıyla hak sahipliklerine kavuşmaları mümkündür. Yapılacak ödeme ise satış fiyatıyla tamamen alakalıdır. Satış fiyatının ’luk kısmının peşin olarak ödenmesi gerekir. Sonrasında ise 240 ay vade ve %0.49’luk faiz oranıyla bu konutları satın alma imkanının söz konusu olduğu söylenebilir.
 
Ziraat Toki ödeme konusunda aylık ödemelerin de hesaba katılması gerekir ve bu ödemelerin ne şekilde yapılacağı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Şöyle ki; aylık taksit ödemeleri adına bireylerin Ziraat internet bankacılığı, Ziraat ATM’leri ve Ziraat şubeleri gibi seçenekleri vardır. Bununla birlikte Toki’nin bu konuda kendi geliştirdiği online ödeme sistemi de vardır. Ziraat şubelerine gitmek ya da Ziraat ATM’lerinden ödeme yapmak, her ay için biraz zorlu bir seçenektir ancak bunun yerine direkt olarak internet bankacılığından ödeme yapmak, çok daha kolay olacaktır. Ziraat Bankası internet bankacılığı “Ödemeler” menüsünde, Toki ödemeleri kısmından aylık taksitleri yatırmanız mümkündür. Ayrıca Toki online ödeme sistemi sayesinde de taksitlerinizi kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Ziraat Toki Başvuru Sonuçları

Ziraat Toki başvuru sonuçları ya da bir başka deyişle Toki kura sonuçları için kurumlara şahsen müracaat etmenize gerek yoktur. Kura sonuçlarını ödeme sisteminde olduğu gibi kura sisteminde de online olarak öğrenebilme şansınızın olduğunu belirtmek isteriz. Toki kura başvuru sonuç sayfası sayesinde hak sahibinin TC kimlik numarasını sisteme tanımlayarak, kura sonuçları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bununla birlikte 444 86 54 numaralı telefonda da Toki müşteri hizmetlerine bağlanarak bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Toki Sigorta

Ziraat Toki sigorta işlemleri ile Toki kuraları sonucunda hak sahibi olduğunuz konutun Zorunlu Deprem Sigortası’nı direkt olarak Ziraat Bankası’ndan yaptırabilirsiniz. Aynı şekilde özel konut sigortası ihtiyaçlarınızı da Ziraat Bankası ile karşılayabilirsiniz. Özel konut sigortası fiyatları ve özel DASK fiyatları ile evinizi her açıdan güvence altına alabilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler