Ziraat Bankası Vergi Ödeme | Tüm Vergi Ödemeleri 2022

Ziraat vergi ödeme işlemleri ile vergi dairesine, belediyelere ve kurumlara gitmeden, vergi ödemelerinizi birkaç adımda ödeyebilir ve hatta otomatik ödemeye bağlayabilirsiniz.


Ziraat vergi ödeme işlemleri, çeşitli kanallar ve çeşitli ödeme yöntemleriyle gerçekleştirilerek hem vergi dairelerindeki yükün hafiflemesi hem de vatandaşların vergi dairelerinde yoğunluk nedeniyle çok sıra beklemeleri gibi bir durum tamamıyla ortadan kalkar. Vergi dairesi ve Ziraat Bankası tarafından imzalanan bu protokol sayesinde Ziraat Bankası’na giderek ya da Ziraat Bankası’nın diğer kanalları vasıtasıyla ödemeler kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Son dönemlerde bankalar üzerinden yapılan kurum ödemelerinin kurumlardaki yükü hafifletmesi ve aynı zamanda vatandaşlara da çok ciddi bir kolaylık sağlaması söz konusudur. Ziraat vergi ödeme konusunda tüm vergi tipleri için ödeme imkanı tanıyan bir firmadır. Resmi kurum vergilerinden tutun da belediyelere ödenmesi gereken vergilere kadar ödeme yapabilmek mümkündür. Peki, Ziraat vergi ödeme nedir? Nasıl yapılır? Hangi kanallar ile ödeme yapılabilir?

Ziraat Vergi Ödeme Nedir?

Ziraat vergi ödeme nedir?” sorusunun yanıtı: Vergi dairesine ödenmesi gereken vergilerin ya da belediyelere ödenmesi gereken vergilerin, bu kurumlara gitmeden direkt olarak Ziraat Bankası’ndan ödenmesi işlemine, Ziraat vergi ödeme işlemi, olarak yanıt verilebilir.
 Vergi ödemelerinin sadece birkaç tık ile internet bankacılığından, birkaç ekran değişikliği ile ATM’lerden ve sıra alarak Ziraat Bankası şubeleri ile ödenmesi gibi bir durum söz konusudur. Ziraat Bankası hesaptan yapılan ödemeler için herhangi bir şekilde komisyon almazken, kredi kartı ile yapılan ödemeler çok cüzi komisyonlarla işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Öte yandan sonrasında da yapılan kredi kartı ödemeleri taksitlendirilerek, vergi ödemeleri konusunda ciddi avantajlar elde edilebilmektedir. “Ziraat vergi ödeme nedir?” sorusu kadar, “Ziraat vergi ödeme nasıl yapılır?” sorusunun da büyük önem taşıdığı söylenebilir.

Ziraat Vergi Ödeme Nasıl Yapılır?

Ziraat vergi ödeme nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arayan bireyler için birkaç adımla bu ödeme işlemlerinin gerçekleştiğini belirtmek isteriz. Vergi ödeme işlemleri için asıl olan, hangi ödeme kanalını tercih ettiğinizdir. Tercih ettiğiniz ödeme kanalına göre ödeme süreci değişim gösterebilir. 3 temel ödeme yönteminin olduğunu yinelemek isteriz ve bu ödeme yöntemlerinin şu şekilde olduğunu da söyleyebiliriz:
 • Ziraat internet şubesi ile ödeme yapma,
 • Ziraat şubelerine giderek ödeme yapma,
 • Ziraat ATM’lerinden ödeme yapma,
Ödeyeceğiniz vergi tutarını ve türünü bilip, yukarıda saymış olduğumuz ödeme seçeneklerini dilediğiniz gibi tercih edebilirsiniz. İnternet bankacılığı ile yapacağınız ödemelerde “Ödemeler” ekranında “Vergi Ödemeleri” seçeneği sizlere yardımcı olacaktır. Sizden istenen bilgileri girmeni durumunda direkt olarak ödemeniz gereken tutar karşınıza çıkacak ve ödeme yöntemi seçip ödeme işlemi tamamlanabilecektir. Ziraat vergi ödeme işlemi için ATM’leri tercih eden tüketiciler ise ATM’lerin “Ödemeler” ve “Kurum Ödemeleri” ekranında vergi ödeme işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedirler. Şubelerde ise gişe işlemleri bölümüne sıra alarak, vergi ödemesi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Ziraat Vergi Ödeme İnternet Bankacılığı

Ziraat vergi ödeme internet bankacılığı ile çok daha kolay bir şekilde ödenebilmektedir. Ziraat Bankası hesaplarınızda veya kredi kartınızda yeterli miktarda bakiye olması durumunda, birkaç adımda vergi ödemeleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Şubelerde veya vergi dairesinde sıra beklemek gibi bir durum söz konusu değilken, saniyeler içerisinde ödeme yapılabilmesi mümkündür. Ziraat vergi ödeme internet bankacılığı işlemleri aşağıdaki adımların takip edilmesi yeterli olacaktır:
 • Ziraat internet bankacılığı sayfasına giriş yapınız.
 • Menüden “Ödemeler” kısmına giriş yapınız ve ardından “Vergiler ve Resmi Kurumlar” sayfasına ilerleyiniz.
 • İlk seçenek olan “Vergi Ödeme” seçeneğine tıklayıp ilgili ekrana ilerleyiniz.
 • Karşınıza çıkan; Vergi Türü ile Öde, Tahakkuk No ile Öde, araç Plakası ile Öde ve TC. Kimlik No ile Ödeme seçeneklerinden herhangi birini tercih edip bir sonraki ekrana geçiş yapınız.
 • Ödeme türüne göre seçim yapıp, sizden istenen bilgileri girdikten sonra hangi ödeme yöntemiyle ödeme yapacağınızı seçiniz. Hesaptan yapılan ödeme ekstra komisyon alınmazken, Ziraat kredi kartı ile yapılan vergi ödemesinde 1 TL’yi geçmeyecek şekilde komisyon uygulanmaktadır.
 • Son adımda ödeme onayı vermeniz durumunda ödeme işleminiz tamamlanacaktır. Ödeme işleminin hemen ardından yapmış olduğunuz Ziraat vergi ödeme işlemine dair makbuz almayı unutmayınız.
Yukarıda belirtmiş olduğumuz şekilde vergi dairesine gitmeden birçok vergi ödemesini yapmanız mümkündür. Sadece bu konu özelinde dikkat edilmesi gereken nokta, Motorlu Taşıtlar Vergisi ile Gümrük Vergisi gibi ödemelerin direkt olarak “Vergi Ödemeleri” ekranında yer almamasıdır. “Vergiler ve Resmi Kurumlar” sayfasına girdiğinizde, bu vergi türlerine ödemek adına ilgili menüde mutlaka yukarıda belirtmiş olduğumuz seçenekleri veya ekranları tercih etmelisiniz. Öte yandan daha önce Ziraat internet bankacılığı ile vergi ödemesi yaptıysanız, hemen alt kısımda yer alan “Son Vergi Ödemelerim” seçeneğiyle de vergi ödemesi konusunda işlem ve vakit avantajı elde edebilirsiniz.

Ziraat Vergi Ödeme Şube Bankacılığı

Ziraat vergi ödeme şube bankacılığı sayesinde de mümkün olan bir konudur. İnternet bankacılığı kullanmıyorsanız ve ATM’den vergi ödemesi yapmaya sıcak bakmıyorsanız, direkt olarak Ziraat Bankası şubelerinden vergi ödeme hizmetinden faydalanabilirsiniz. Şubelere giderken yanınızda nüfus cüzdanınızın olma zorunluluğu söz konusudur. Öte yandan ödeyeceğiniz vergi tutarının da net bir şekilde yanınızda olması gerekir. Ziraat Bankası hesaplarınızda bu tutar varsa, yanınızda nakit ile gitmenize gerek yoktur. Şubelere gittikten hemen sonra “Gişe İşlemleri” bölümü için sıra almanız yeterli olacaktır.
 
Ziraat vergi ödeme şube bankacılığı yöntemi adına, gişe işlemleri bölümünden almış olduğunuz sıra numaranız elektronik panoda yandığında, ilgili gişeye vergi ödemesi yapmak istediğinizi belirtmelisiniz. Mümkünse ödeyeceğiniz vergiyle ilgili dokümanları da yanınızda götürmenizi önermekteyiz. Öte yandan bu dokümanlar yanınızda değilse, ödeyeceğiniz verginin tüm bilgilerine ve türüne tam anlamıyla hakim olmanız, şubeler üzerinden kolaylıkla vergi ödemenize yardımcı olacaktır.

Ziraat ATM’den Vergi Ödeme

Ziraat ATM’den vergi ödeme, Ziraat Bankası’nı seçerek yapılan vergi ödemeleri konusunda son derece kolay olan bir başka ödeme yöntemi olarak tanımlanabilir. Bir önceki ödeme yönteminde olduğu gibi vergiye dair belgeler veya vergi türüne dair bilgilerin tam anlamıyla biliniyor olması büyük önem taşır. Ardından Ziraat Bankası ATM’lerine giderek, “Giriş” tuşuna basmanızla birlikte vergi ödemelerini yapmanız söz konusudur. Ziraat ATM’lerinden vergi öderken, Ziraat Bankası müşterisi olma gibi bir zorunluluğunuzun olmadığını belirtmek isteriz.
 
Ziraat ATM’den vergi ödeme işlemi için “Giriş” tuşunun hemen ardından “Ödemeler” menüsünde “Resmi Kurumlar ve Vergi Ödemeleri” ekranına ilerleyip, ardından ödemek istediğiniz vergi türünü seçmelisiniz. Vergi türü seçiminin ardından, sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde ATM’ye girmeli, parayı ATM’ye vermeli ve telefonunuza gelen SMS doğrulamasını da başarılı bir şekilde yapmalısınız. ATM’den vergi ödemesi yaparken, ATM’nin para yatırma ünitesi olması zorunluluğu vardır ve bu detaya dikkat ederek ATM seçimi yapınız. Ödeme işleminin hemen ardından mutlaka makbuz almayı unutmayınız. Ödeme sırasında oluşan hatalar adına Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarası olan 444 00 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Ziraat Vergi Ödeme Otomatik Ödeme Talimatı

Ziraat vergi ödeme otomatik ödeme talimatı sayesinde düzenli bir şekilde gerçekleştirilebilecek olan bir işlemdir. Vergi ödemeleri konusunda tüketicilerin, Ziraat Bankası’na doğrudan müracaat etmeleri ya da ATM’leri kullanmaları yerine internet bankacılığıyla işlemlerini çok daha hızlı bir şekilde halletmeleri mümkün olmaktadır. İnternet bankacılığından da her seferinde bu işlemi yapmak adına çeşitli adımları tekrarlama gibi bir durum yapmaya gerek yoktur. Direkt olarak internet bankacılığı üzerinden verilen otomatik ödeme talimatı ile Ziraat vergi ödemeleri kendiliğinden, günü geldiğinde ister kredi kartınızdan isterseniz de Ziraat Bankası hesaplarınızdan, yeterli bakiye olması durumunda gerçekleşmektedir.
 
Ziraat vergi ödeme otomatik ödeme talimatı verebilmek adına aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:
 • Ziraat internet bankacılığı uygulamasına giriş yapınız ve ardından ana menüden “Ödemeler” sekmesine ilerleyiniz.
 • “Otomatik Talimatlarım” kısmına giriniz ve en üstte bulunan “Yeni Otomatik Ödeme Talimatı” bölümüne giriş yapınız.
 • Karşınıza çıkan ekranda “Vergi” seçeneğine tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan ekranda “Vergi Talimat” kısmına giriş yapınız.
 • Bu ekranda ise Sorgu Tipi seçimi yaptıktan sonra, Sorgu Alanı kısmına vergiye ilişkin istenen bilgileri giriniz.
 • Ödeme kanalı tercih edip, işlem onaylamanız durumunda Ziraat vergi ödeme otomatik ödeme talimatı verme işleminiz başarıyla tamamlanmış olacaktır.

Ziraat Ödenebilecek Vergi Türleri

Ziraat ödenebilecek vergi türleri sayesinde, Ziraat Bankası’ndan hangi vergi türlerine dair ödemeler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ziraat Bankası vasıtasıyla ödeme yapabileceğiniz vergi türlerinin şunlar olduğunu belirtmek isteriz:
 • Vergi Türüne Göre Vergi Ödeme: Madde sayılarına göre vergi ödemesi yapabileceğiniz bir alandır. Örnek; 6736 Madde 2 Kesinleşmiş Alacak (Bütçe) – (6130) vb.
 • TC. Kimlik Numarasına Göre Vergi Ödeme: Sistem tarafından otomatik olarak algılanan TC kimlik numaranıza istinaden ödemeniz gereken vergileri görebilirsiniz.
 • Tahakkuk No ile Vergi Ödeme: Sahip olduğunuz tahakkuk fiş no sayesinde vergi ödemenizi kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Araç Plakası ile Vergi Ödeme: Aracınızın plakası üzerinden sorgulama yaparak, aracınızın geçmiş ve güncel dönem vergi borçlarını ödeyebilirsiniz.
 • Gümrük vergisi ödemeleri,
 • Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri,
 • Belediye vergi ödemeleri
Ziraat ödenebilecek vergi türleri ana başlıkları ve ufak detaylı halleriyle yukarıdaki gibi tüketicilerin karşılarına çıkar.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler