Ziraat Bankası Western Union | Para Çekme - Para Yatırma ve Gönderme

Ziraat Western Union ekranı veya sistemi ile uluslararası alanda para transferlerini cep telefonunuzla dahi şubeye gitmeden kolaylıkla yapabilirsiniz.
Ziraat Western Union para transfer sistemi sayesinde Türkiye dışında birçok ülkeye para gönderebilir, aynı zamanda Türkiye’den de dış ülkelerden tarafınıza gönderilen paraları alabilirsiniz. Western Union, hem alıcılar hem de göndericiler için Wester Union komisyon veya masraf tutarları karşılığında ülkeler arasında para transfer işlemlerini gerçekleştirmekte olan bir firmadır. Amerika, Avrupa, Afrika, Asya gibi kıtalarda yer alan çeşitli ülkelere belirli ücretler karşılığında ücret göndermek mümkün olmaktadır. Ziraat Wester Union menüsü sayesinde ise bu para gönderme işlemi çok daha konforlu bir hal almaktadır. Tüketiciler istedikleri zaman internet bankacılığından istedikleri zaman da Ziraat Bankası şubelerinden, para çekme ya da para yatırma gibi işlemleri kolaylıkla yapabilmektedirler.
 Ziraat Western Union ile gerçekleştirilen işlemlerin, özellikle de internet bankacılığı ile ciddi bir kolaylık sağladığı söylenebilir ancak komisyon ücretlerinde herhangi bir avantaj olmadığını belirtmek mümkündür. Ziraat Bankası, aslında yetkili bir Wester Union noktasıdır ve Wester Union firmasının sağlamış olduğu ülkeler arası parası transferine aracılık etmektedir. İşlemler sırasında alınan transfer ücretlerinin ise az olduğunu söylemek zordur. Bazı işlemlerde gibi oranlara varan komisyonlar söz konusu olabilmektedir. Ziraat Wester Union masraf tutarlarının bölgeden bölgeye veya ülkeden ülkeye, hatta para birimine göre dahi değişmesi gibi bir durum söz konusudur. Peki, Wester Union ile Ziraat Bankası arasındaki bağ nedir? Ziraat Wester Union ile para çekme veya para yatırma nasıl yapılır?

Ziraat Western Union Nedir?

Ziraat Western Union nedir?” gibi bir sorunun, genel olarak Ziraat Bankası ile Western Union işlemleri arasındaki bağı anlamaya çalışan bireyler tarafından sorulduğu söylenebilir.
 
Western Union uluslararası anlamda en büyük para transfer sağlayıcı firmalardan biridir. Her ülkede de belirli kurumlarla operasyon anlaşması yapar ve anlaştığı kurumlar sayesinde para transferlerinin ülkeler arasında gerçekleşmesine olanak sağlar. Bankalar ise bu konuda ilk sırada yer alır ve Wester Union sisteminin ise en çok bankalarla uyumlu çalıştığı görülebilir. Ziraat Western Union bağlantısı da tam olarak bu noktada ortaya çıkar. Ziraat Bankası, Türkiye’nin en büyük bankalarından biridir ve Türkiye’de en çok şubesi olan bankalar arasında yer alır. Haliyle böyle bir durum Western Union için büyük bir avantajdır. Bu kadar çok şubenin olması, aynı zamanda bu kadar çok Western Union para transfer noktasının olması anlamına gelir. Ziraat Western Union para transferi işlemlerinde sadece aracı bir kuruluştur ve bir Wester Union noktası olarak gerekli transfer işlemlerini çok kolay bir şekilde gerçekleştirir. Peki, Ziraat Western Union ile para çekme nasıl yapılır? Para gönderme işlemleri nasıl yürütülmektedir?

Ziraat Western Union ile Para Çekme ve Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Ziraat Western Union ile para çekme ve para nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arayan tüketicilerin, bu husus özelinde iki ana yöntemle karşılaşacaklarını söylemek isteriz.
 
Ziraat Western Union işlemleri Ziraat Bankası şubeleri ve Ziraat internet bankacılığı üzerinden yürüyen işlemlerdir. Ziraat Bankası vasıtasıyla Western Union ile para transferi yapmak istediğiniz zaman, herhangi bir şekilde ATM ya da Ziraat müşteri hizmetleri gibi seçenekleri kullanmanız söz konusu olmamaktadır. Para transferleri sırasında birtakım doğrulamalar ve en önemlisi de MTCN kod kullanımı gerekmektedir. Bu kodun kullanımı da yalnızca şubelerde ve internet bankacılığında mümkün olmaktadır. Ziraat Western Union para transfer seçeneğini tercih ederken şube tercihi biraz daha masraflı olabilmektedir. Bu nedenle mobil uygulama ya da direkt olarak internet bankacılığı seçimi çok daha mantıklı olmaktadır. Peki, Ziraat Western Union para çekme internet bankacılığı vasıtasıyla ne şekilde gerçekleştirilebilir?

Ziraat Western Union Para Çekme İnternet Bankacılığı

Ziraat Western Union para çekme internet bankacılığı ile yapılabilen bir işlemdir ve yurt dışından tarafınıza gönderilen tutarı, istediğiniz şekilde hesaplarınıza aktarabilmeniz mümkün olmaktadır. Euro cinsinden gönderilen tutarı varsa, Euro cinsinden hesabınıza aktarmanız söz konusudur. Dolar cinsinden gelen parayı ise yine aynı şekilde dolar hesabınıza aktarabilirsiniz. İsterseniz de direkt olarak gelen tüm tutarı TL olarak, bankanın duyurmuş olduğu güncel kura göre gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Western Union para çekme internet bankacılığı üzerinden sadece birkaç adıma mümkün olan bir işlemdir. İşlem aşamalarının ise şu şekilde olduğu söylenebilir:
 • Ziraat internet bankacılığı şifrenizle ile sisteme giriş yapıp, ana menüden “para transferleri” bölümüne giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan ekranda “Para Alma” seçeneğini seçip, bir sonraki ekrana ilerleyin.
 • Para alma ekranına ilerlendiğinde ise MTCN bilgilerinin tam olarak sizde olduğundan ve paranın hangi ülkeden geldiğinden emin olun. MTCN bilgileri size alıcı tarafından gönderilmelidir ve bu bilgi olmadan para alma söz konusu değildir.
 • Bu bilgileri girmenizin ardından gönderilen tutarın ne kadar olduğu gözükür ve hangi hesaba ne şekilde aktarılacağının seçimi yapılır.
 • Son olarak işlem onayı verilir ve böylelikle, Ziraat Western Union ile para çekme ya da para alma işlemi tamamlanmış olur.
Para alma ya da para çekme olarak tanımlanabilen bu işlem sırasında alıcıdan herhangi bir şekilde komisyon ya da ekstra ücret alınması söz konusu olmamaktadır.

Ziraat Western Union Para Gönderme İnternet Bankacılığı

Ziraat Western Union para gönderme internet bankacılığı ile kolaylıkla yapılabilen bir işlemdir. Yurt dışında yaşayan herhangi bir yakınınıza veya bireye para göndermek adına, Western Union para transfer noktaları bulmanıza gerek kalmadan direkt olarak Ziraat Bankası’ndan bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. PTT Wester Union sistemini kullanarak da para transferi yapmak mümkündür ancak Ziraat Bankası’nın mobil uygulaması veya internet bankacılığı, bu konuda çok daha rahat imkanlar tanımaktadır. Ziraat Western Union para gönderme internet bankacılığı ile sanıldığı kadar zor veya karmaşık bir işlem değildir. Birkaç adımda bu işlemin gerçekleştirilmesi mümkünken, para göndereceğiniz tutara ek olarak komisyon tutarını da para gönderme işlemlerinden hesaba katmanız büyük önem taşımaktadır.
 
Ziraat Western Union para gönderme internet bankacılığı ile aşağıdaki şablona uygun bir şekilde gerçekleştirilebilir:
 • Ziraat İnternet Bankacılığı ile hesabınıza giriş yapın ve ana menü de para transferleri bölümünden “Western Union” seçeneğine ilerleyin.
 • Karşınıza çıkan Wester Union işlem ekranında yapmak istediğiniz işlemi yani, para gönderme seçeneğini tercih edin.
 • Karşınıza çıkan ekranda sizden istenen; alıcının adı, soyadı, tercih ettiği para birimi, ülkesi ve şehri gibi bilgileri girin. Bu bilgileri girerken, mümkünse bireyin pasaportundan yardım alın ve tüm bilgilerin doğru, eksiksiz olduğundan emin olarak sisteme bilgileri işleyin.
 • Gönderim yapılan ülkeye ve gönderim tutarına göre hesaplanan komisyon tutarını inceleyip, onaylayın.
 • İşlem onaylandıktan sonra tarafınıza iletilen MTCN numarasını ister ekran görüntüsü alarak isterseniz de kopyalayarak, alıcıya iletin.
 • Eğer bu ekranı atladıysanız, tekrar para transferleri menüsünden Wester Union ekranına gelin ve işlemlerim menüsünden, açık olan işleminizin MTCN bilgilerini öğrenip alıcıya bu bilgileri iletin.
Ziraat Western Union ile para yatırma internet bankacılığı yöntemi ile yukarıdaki gibi işlemektedir. Ziraat internet bankacılığında yer alan Western Union kısmında işlemle ilgi düzenlemeler yapılabilmektedir. Bu nedenle ilk etapta girilen yanlış bilgileri sonrasında düzeltme gibi bir imkanınızın olduğunu söylemek mümkündür. Eğer yapılan Ziraat Wester Union para gönderme işleminin aynı gün içerisinde iptali sağlanırsa, iptal sonrasında tarafınızdan kesilen masraf tutarı iade edilmektedir. Ziraat Wester Union internet bankacılığı ile para gönderme işlemi için tüketicilerin günlük olarak para gönderebilecekleri maksimum tutar 5.000 USD olarak belirlenmiştir.

Ziraat Western Union Şubeden Para Çekme

Ziraat Western Union şubeden para çekme işlemi, internet bankacılığına göre nispeten zor olsa da tercih edilebilecek olan bir diğer işlem seçeneğidir. Özellikle Ziraat Bankası hesabınız yoksa direkt olarak şubelere giderek para çekme işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Şubelerden yapılan para çekme işlemleri adına tarafınızdan herhangi bir para çekme komisyonu alınmamaktadır. Sadece şubeden yapmış olduğunuz para transfer işlemi için dikkat etmeniz gereken unsur, kimlik detayı ve gönderen bilgileridir. Kimliğiniz olmadan para çekmeniz söz konusu değilken, alıcının adı, soyadı, gönderim yaptığı ülke ve MTCN kodu gibi bilgiler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.
 
Ziraat Western Union şubeden para çekme işlemleri adına aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:
 • Ziraat Bankası şubesine gidin, gişe işlemlerinden sıra almadan önce gişeden Western Union para çekme işlemi için gerekli formu talep edin. Hemen ardından formu doldurup, gişe işlemleri için almış olduğunuz sıra numarasının ekranda yanmasını bekleyin.
 • Gişe numaranız yanmasıyla birlikte kimliğinizi ve doldurmuş olduğunuz formu gişe görevlisine verin.
 • Ardından gişe görevlisi sistemde gerekli kontrolleri ve kimlik doğrulamanızı yaptıktan sonra tutarı tarafınıza takdim edecektir.
 • Tutarı verirken makbuz almayı unutmamanız büyük önem taşımaktadır.

Ziraat Western Union Şubeden Para Gönderme

Ziraat Western Union şubeden para gönderme işlemi, tıpkı bir önceki başlıkta yer alan para çekme işlemi kadar son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Para gönderirken, tıpkı internet bankacılığında gönderildiği şekilde alıcı bilgilerine detaylı bir şekilde hakim olmanız gerekir. Şubelerden gönderirken doldurmuş olduğunuz Ziraat Western Union para transfer formunu tam doldurabilmek ve başarılı işlem yapabilmek adına alıcının ad, soyadı, para birimi, ülke, şehir gibi bilmeniz büyük önem taşımaktadır.
 
Ziraat Western Union şubeden para gönderme adına şu adımları izlemeniz gereklidir:
 • Ziraat Bankası şubelerine gidip, gişe işlemleri için sıra ve “Western Union Müşteri Başvuru Formu” alıp, sıranız gelinceye kadar formu doldurunuz.
 • Sıranızın gelmesiyle birlikte nüfus cüzdanınızı ve formu yetkiliye iletiniz.
 • Yetkili ilgili bilgileri sisteme girip, doğrulama yaptıktan sonra para göndermek istediğiniz tutarı sizden talep edecektir. Komisyon veya masraf ücreti ayrı, göndermek istediğiniz tutarı ayı bir şekilde görevliye veriniz.
 • İşlem gerçekleştikten sonra gişe görevlisinden üzerinden MTCN numarası yazan para gönderim formunu alınız.
 • Formda yazan MTCN numarasını alıcı tarafına iletiniz.
 

Ziraat Western Union Masraf

Ziraat Western Union masraf tutarları, tercih ettiğiniz para birimine, para göndermek istediğiniz ülkeye ve para gönderdiğiniz tutara göre farklılık gösteren tutarlardır. Euro için farklı Dolar için farklı ve ülkeler için farklı komisyon oranları uygulanmaktadır. İster şube isterseniz de internet bankacılığı üzerinden yapmış olduğunuz para transfer işlemleri için masraf bilgilerini halihazırda bilme gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Zaten işlem sırasında gönderim bilgilerine ve gönderim tutarına göre ne kadar bir masraf çıkacağı tarafınıza bildirilecektir. Bu yüzden Ziraat Western union masraf bilgileri konusunda genel bilgiler ışığında tutarları sunmak daha mantıklı olacaktır.
 
Ziraat Western Union masraf 2021 yılı için Dolar ve Euro bazında aşağıdaki gibidir:
0-100 Dolar/Euro: 15$- 10€
100,01- 200 Dolar/Euro: 22$- 20€
200,01- 300 Dolar/Euro: 30$- 30€
300,01- 400 Dolar/Euro: 35$- 35€
400,01- 500 Dolar/Euro: 43€- 45€
500,01- 750 Dolar/Euro: 48$- 55€
750,01- 1.000 Dolar/Euro: 53$- 65€
1.000,01- 1.500 Dolar/Euro: 80$- 80€
1.500,01- 1.750 Dolar/Euro: 85$
1.500,01-2000 Euro: 100€
1.750,01- 2.000 Dolar: 95$
2.000,01- 2.500 Dolar/Euro: 115$- 120€
2.500,01- 3.000 Dolar/Euro: 125$- 140€
3.000,01- 3.500 Dolar/Euro: 145$- 160€
3.500,01- 4.000 Dolar/Euro: 165$- 180€
4.000,01- 4.500 Dolar/Euro: 185$- 200€
4.500,01- Üzeri Euro: 220€
4.500,01- 5.000 Dolar: 205$
5.000,01- 5.500 Dolar: 225$
5.500,01- 6.000 Dolar: 245$
6.000,01- 6.500 Dolar: 265$
6.500,01- 7.000 Dolar: 285$
7.000,01- 7.500 Dolar: 305$

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler