Ziraatbankası HGS İşlemleri

Ziraatbankası'ndan HGS işlemlerinizi yapabilirsiniz.


Hızlı geçiş sistemi, üzerinde HGS logosu bulunan tüm gişelerde, paralı otoyol ve köprülerde, akan trafiği durdurmamak için kullanılan bir sistemdir. Köprü ve otoyollarda geçiş ücretlerinin hızlı bir şekilde ödenmesini sağlayan özel bir uygulamadır. Geçiş esnasında araçlarınızda bulundurmanız gereken HGS etiketleri yapışkan tipli veya kart tipi şeklinde olabilmektedir. Geçiş esnasında ödenmesi gereken ücret, etiket üzerine kayıtlı bulunan bakiyeden düşmektedir ve sistemin genel işleyişi bu şekildedir.
Ziraat Bankası hizmetleri içerisinde HGS uygulamaları da yer almaktadır. Kendi müşterilerine sunduğu bu uygulamalar ile daha hızlı ve kolay geçişler sağlamaktadır. Ziraat Bankası HGS işlemleri birkaç aşamadan oluşmaktadır

Ziraat Bankası HGS Başvuruları

Ziraat Bankası HGS işlemleri ilk aşaması başvuru sürecidir. Ziraat Bankasına HGS etiketi başvurusunda bulunabilmek için öncelikle Ziraat Bankasına ait kredi kartı, kredili mevduat hesabı veya vadesiz mevduat hesabı kullanıyor olmanız gerekmektedir. Bu hesaplardan herhangi birine sahip iseniz, araç ruhsat fotokopiniz ve kimlik bilgileriniz ile herhangi bir Ziraat Bankası şubesine başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır. Başvuruda sahibi olduğunuz aracın plakasına bir etiket tanımlanacak ve bu etiket size teslim edilecektir. Bir araç plakasına sadece bir etiket tanımlanabilirken, adınıza birden fazla araç vrasa, hepsi için bir etiket tanımlaması yaptırabilirsiniz.

Ziraat Bankası HGS Sorgulama

Ziraat Bankası HGS işlemleri arasında yer alan başka bir aşama bakiye sorgulamadır. Her bir HGS etiketinin tanımlı olduğu hesaplardan ayrı bir bakiyeleri vardır. Geçiş işlem bedelleri bu bakiyede yer alan tutardan düşmektedir. Bakiyenizde ne kadar kullanılabilir limitiniz kaldığını hesap hareketlerinizden sorgulayabilirsiniz. Bunun için dilerseniz telefon bankacılığını, internet bankacılığını kullanabilir veya şubelerden bilgi alabilirsiniz. Ancak Ziraat Bankası HGS işlemleri arasında size sunulan özel bir uygulama vardır. Tanımlı olan Ziraat Bankası hesaplarınızdan HGS etiketinize otomatik ödeme talimatı verdiğinizde limit sorgulama işlemi yapmanıza gerek kalmayacaktır. Ziraat Bankası sizin adınıza bakiye sorgulamaları yapacak ve bakiyeniz belirli bir limitin altına düştüğünde kendisi otomatik olarak yükleme yapacaktır.  

Ziraat Bankası HGS Ödemeleri

Ziraat Bankası HGS işlemleri arasında yer alan son adım HGS ödeme işlemleridir. Bakiyesi biten veya azalan HGS etiketlerine yükleme yapa işlemleridir. HGS ödeme işlemlerinde yoğunlukla otomatik ödeme seçeneği kullanılır. Sahip olduğunuz hesaplardan otomatik ödeme talimatı verebilir ve HGS limitlerinizi hep bir seviyede tutabilirsiniz. Otomatik ödeme işlemleri dışında kendiniz HGS bakiyenizi takip etmek ve manüel olarak dolum yapabilmek için internet bankacılığını kullanabilirsiniz. HGS ödemelerinde minimum bir tutar vardır. Bu tutarların altında ödeme yapılamamaktadır. HGS geçiş işlemi için etiketinize ödeme yapmadığınızda ve geçiş esnasında yeterli bakiyenin bulunamaması durumunda bu kaçak geçiş olacaktır. Geçişten sonra 7 gün içerisinde HGS elektronik etiketinize geçiş bedelini yüklemediğiniz takdirde etiketiniz kara listeye girecek ve iptal edilecektir.
Kategori:
Etiket:
HGS

Diğer Makaleler