Ziraat Katılım Altın Endeksli, Altına Dönüşümlü TL Katılma Hesabı Nedir

Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında Merkez Bankası'nca açıklanan altın endeksli TL mevduat ürününe ilk katılımlardan biri de Ziraat Katılım'dan. Ziraat Katılım Altın Endeksli TL Mevduatı inceliyoruz.
Ziraat Katılım altın endeksli TL katılma ürünü, banka tarafından Merkez Bankası’nın tebliğinin ardından hemen yayınlandı. Ziraat Katılım tarafından yayınlanan bu ürünün özelliklerini yazımızda açıklayacağız. Ziraat Katılım kur korumalı TL katılma hesabında olduğu gibi özelliklerin aynı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Temel olarak vade süreleri dışında pek ayrışan bir noktası bulunmuyor. Türkiye Ekonomi Modeliyle birlikte ortaya çıkan bu ürünle artık TL’lerinizi altın hesabınızda tutmanıza gerek yok. Zira altının yükselişine göre, faiz ve altın gram artış tutarını da alabileceksiniz.
 Yazımızda bankanın ürünü nasıl işleyeceğini, altın dönüşüm fırsatlarını yatırımcıya nasıl sunacağını inceleyeceğiz.

Ziraat Katılım Altın Endeksli TL Katılma Hesabı Kimler Açtırabilir?

Ziraat Katılım altın endeksli TL katılma hesabı için yurtiçi yerleşik gerçek kişiler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında tüzel kişiler başvuru yapamaz. 28 Aralık itibariyle sistemde altın hesabı bulunanlar ile bu tarihten sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesapları, hesap sahibinin isteği üzerine dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye dönüştürülebilecek.
 
Ziraat Katılım altın endeksli TL katılma hesabı için yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler bu sistemden faydalanabilecek. Tüzel kişiler bu sisteme dahil olamazlar.

Ziraat Katılım Altına Dayalı TL Katılma Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılabilir?

Ziraat Katılım altın endeksli TL katılma için Merkez Bankası’nın açıkladığına göre 3 ay, 6 ay ve 12 ay sürelerinde hesap açılabilmektedir. Banka bu kuralın dışında, kendisi bir zaman dilimi bildiremeyecek. Orta ve ara vadeler de bu ürün için bankalar tarafından açılamayacak.

Ziraat Katılım Altın Endeksli TL Katılma Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Merkez Bankası’nın politika faizi en düşük faiz oranı olarak Ziraat Katılım altın endeksli TL katılma hesabında kullanılabilecek. (Şu anda bu oran yüzde 14 politika faizidir) Bankanın kur korumalı TL katılma ürünü için de önce üst faiz limiti konmamıştı. Sonrasında üst sınır olarak Merkez Bankası faizinin 300 baz puan üstü belirtildi. Bu ürün için de uygulamanın geçerli olduğunu belirtelim.

Ziraat Katılım Altın Endeksli TL Katılma Gram Farkı Ödemesi

Ziraat Katılım altın endeksli TL katılma hesabına geçtiğinizi düşünelim. Dönüşüm gerçekleştiği gün saat başı; 10’da, 11’de, 12’de, 13’te, 14’te ve 15’te Merkez Bankası’nın ilan ettiği 995/1000 veya 1000/1000 saflıktaki gram altının TL karşılığı kadar gramı hesaplanmak üzere, 450.000 TL ile TL hesabına dönüşüm tamamlanmış olsun. 12 ay vade sonunda, vade bitimindeki saat 11’de ilan edilen satış fiyatı hesaplandığında; gram fiyatı artış göstermiş ve aldığınız faiz bunun altında kalmış kabul edelim. Aradaki fark Maliye Bakanlığınca ödenecek.

Ziraat Katılım Altın Endeksli TL Katılma Hesabında Stopaj Uygulanacak Mı?

Ziraat Katılım altın endeksli TL katılma hesabından stopaj alınmayacaktır. 

Ziraat Katılım Altına Dayalı TL Katılmada Vade Dışında Para Çekilebilir Mi?

Ziraat Katılım altın endeksli TL katılma ürününde elbette dilediğiniz zaman para çekebilirsiniz. Ancak hesabınız hemen vadesiz mevduat hesabına döndürülecek ve kazandığınız faizler ve gram hesabından kazancınız varsa, bunları alamayacaksınız. 150 Bin TL yatırımınızın olduğunu varsayarsak o an itibariyle de aynı paranız kalacaktır.

Ziraat Katılım Altın Endeksli TL Katılma En Düşük Yatırım Limiti Nedir?

Ziraat Katılım altın endeksli TL katılma ürünü için en düşük yatırım limiti 250 Türk lirası olarak belirtilmiştir.

Diğer Makaleler