Ziraat Katılım Kur Korumalı TL Katılım Hesabı Nedir?

Ziraat Katılım döviz endeksli ve kur korumalı Türk lirası mevduat ürünü hakkında geniş bilgi almak ve merak ettiğiniz konuları öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.
Ziraat Katılım kur korumalı TL katılma ürünü, birikimin değerlendirirken kurdaki yükselişten etkilenmek istemeyen yatırımcılar için Ziraat Katılım tarafından uygulamaya kondu. Böylece yatırımcılar kur yükselişinden kaygı duymadan, kur riskinden uzak Türk lirası mevduatlarını değerlendirebilecekler. Döviz endeksli, kur korumalı TL katılma hesabı, ülkemizdeki döviz tevdiat hesaplarında bulunan dövizlerin Türk lirası olarak tutulması amacıyla açılabilecek bir hesaptır. Kurun faiz oranından daha fazla artması durumunda kur farkı koruması sunan rekabetçi bir mevduat ürünü olduğunu da belirtelim.
 Ziraat Katılım, devreye alınan bu ürün için faiz oranını kendisi belirleyebilir ya da duyurulan faiz ile mevduatları faizlendirebilir. Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Ziraat Katılım Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Katılma Hesabını Kimler Açtırabilir?

Ziraat Katılım döviz endeksli, enflasyon korumalı TL katılma ürünü yalnızca Türkiye’de yerleşik olan gerçek ve tüzel kişilerce açtırılabilir bir mevduat ürünüdür. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir. Tüzel kişiler, ürün ilk ortaya çıktığında varlıklarını bu mevduat ürününde değerlendiremiyorlardı. Yapılan bir düzenleme ile tüzel kişilerin de bu mevduat ürününe katılmaları sağlandı. Bu mevduat ürününün ortaya çıkmasıyla amaçlanan, özellikle döviz yatırımı bulunan vatandaşların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yöneltmeye teşvik etmek

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Ziraat Katılım Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Ziraat Katılım kur korumalı TL katılma hesabı 3 ay, 6 ay, 9 ay, 12 ay vadeler ile açılabilecek. Gün olarak bakıldığında ise 92 gün, 181 gün, 272 gün ve 366 günlük vadeler geçerli olabilecek. Normal şartlarda Ziraat Katılım Vadeli Mevduat ürünlerinin bankanın kendi politikaları ile vadelendirildiğini belirtelim. Ancak bu ürün için yasa koyucunun sunduğu şartlara göre yukarıda belirtilen şartlarda vadeler belirlenebilecek. Döviz dönüşüm hesapları için vade 3,6 ve 12 ay olarak belirlenmiştir.
 
Ziraat Katılım kur korumalı TL katılma hesapları sadece Ziraat Katılım şubelerinden açılmaktadır. Bankaya giderek Ziraat Katılım enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat ürününe başvurmak için de Ziraat Katılım Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek il ve ilçe bilgilerinizi girerek size en yakın şubenin adresini bulabilirsiniz.

Ziraat Katılım Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Hangi Kurları Kapsıyor?

Ziraat Katılım döviz endeksli ve kur korumalı mevduat hesabı üç finans enstrümanı için TL olarak açılabilecektir. Bunlar Amerikan doları, İngiliz sterlini ve euro yabancı para birimleridir. Bu üç enstrüman dışında farklı para birimlerinde karşılığı olan mevduat hesapları açılamaz.

Ziraat Katılım Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Katılma Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Ziraat Katılım dövize endeksli, enflasyon korumalı TL katılma ürünü için banka kendi belirleyeceği faizi kullanabilir. Fakat müşterilerine sunabileceği en düşük politika faizi oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu politika faizi kadar olmak zorundadır. Dilerlerse bankalar da Ziraat Katılım gibi politika faizi üzerinde bir faiz uygulayarak nemalandırma işlemi yapabilmektedir. Bankanın uygulamış olduğu en düşük faiz oranı yüzde 14 olan politika faizidir. Faiz oranları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Ziraat Katılım İletişim sayfamızdaki bilgilerden bankaya erişebilir ve destek alabilirsiniz (Banka sayfası henüz hazırlanamadığından banka telefon numarası bilgisini buradan verelim: 0 850 220 50 00).

Ziraat Katılım Kur Korumalı TL Katılma Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Ziraat Katılım kur korumalı TL katılma hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Ziraat Katılım’da bulunan döviz endeksli TL katılma hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Ziraat Katılım Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Katılmadan Vade Dışında Para Çekmek

Ziraat Katılım kur korumalı TL katılma hesabı için en önemli konulardan biri de vade öncesinde para çekmektir. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, aşağıdaki örneği dikkate alırsak; 50.000 TL olan yatırımınız 50.000 TL olarak kalacaktır.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Katılma Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir.

Ziraat Katılım Kur Korumalı TL Katılma Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Ziraat Katılım kur korumalı TL katılma ürünü için en düşük yatırım tutarı 250 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın altında para yatıramazsınız. Fakat dilerseniz 250 TL üzerinde para yatırabilirsiniz.

Ziraat Katılım Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Katılma Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Ziraat Katılım kur korumalı TL katılma ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her gün sabah 11:00’de açıklayacağı kur belirleyici olacaktır. Biraz detay vermemiz gerekirse, mevduat hesabını açtırdığınız gün saat 11’deki kur alışı ile vade sonundaki kur satışı kıyaslanacak ve yüksek olan oran üzerinden hesaplama yapılacaktır. Aşağıda bir örnek işlem yapalım.
 
Birikimini değerlendirmek için Ziraat Katılım’a gelen bir yatırımcı, yüzde 14 faiz ile 250.000 TL parasını kur korumalı TL katılma hesabına yatırmış olsun. Vade başında 5 TL olan döviz, vadenin sonunda 6,42 TL olarak Merkez Bankasınca satış tutarı olarak açıklanmıştır. Normal mevduat hesaplarında faiz oranı kadar nemalandırılacak olan hesap 35.000 TL faiz alacaktı ve 285.000 TL olarak vade sonunda yatırımcının hesabına eklenecekti. Ancak yatırımcı vade başında döviz almış olsa 50.000 dolar tutarındaki yatırımı vade sonunda 321.000 TL’lik bir getiri sunacaktı. Kur korumalı TL katılma ürünü sayesinde arada bulunan 36.000 TL Hazine garantisi altındadır ve yatırımcıya vade sonunda ödenecektir. Bu durumda da yatırımcı hem yüzde 14’lük faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.

Ziraat Katılım Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Ziraat Katılım kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Makaleler