Zürcher Kantonalbank

Zürcher Kantonalbank, İsviçre’nin en büyük kanton bankalarından biridir. Zürcher Kantonalbank’ın Türkiye’de herhangi bir şubesi ya da temsilciliği bulunmamaktadır.
Zürcher Kantonalbank yaklaşık 192 milyar 140 milyon frank asetleri tüm İsviçre’de bulunan bankalara göre de elde ettiği gelir ile yüzde 5,42’lik bir pazar payı ile en büyük bankalar arasında yer aldı. İsviçre’nin en büyük altıncı bankası olurken 24 kanton bankası arasında ise ilk sırayı yer alıyor. Kanton bankaları arasında yüzde 26,92’lık bir pazar payı bulunmaktadır.
 Zürcher Kantonalban, Zürih kantonunun evrensel bankasıdır. Kendi kantonu öncelikli olmak üzere hem ulusal hem de uluslararası düzeyde faaliyetler gerçekleştirmektedir. Ancak önemli bir önceliği de kamu kurumu olarak hizmet vermek.
 
Zürcher Kantonalbank, İsviçre Merkez Bankası (SNB) tarafından “sistematik olarak önemli” banka sınıfında değerlendirildi. Bu kategoride olan diğer bankalar ise Credit Suisse, UBS, Raiffeisen İsviçre ve Postfinance.

Zürcher Kantonalbank İsviçre’de ne kadar yaygın?

Zürcher Kantonalbank, İsviçre’de 58 şubesi ile yayılmış bir ağa sahip. Müşterilerinin çoğunun ATM’leri kullanarak ya da online işlem yapması nedeniyle birkaç şubesinin kapatılması da gündemde. UBS ile ABD arasındaki yasal anlaşmazlık yaşanan 2008 yılından sonra ZKB, UBS’in müşterilerini almış görünüyor.

Zürcher Kantonalbank hangi ülkelerde var?

  • İsviçre
  • Avusturya

Zürcher Kantonalbank Hesap Açma

Zürcher Kantonalbank hesap açmak için İsviçre’de yaşıyorsanız, çevrimiçi başvuru yapabilirsiniz. İkametinizi gösteren bir belge, pasaport ve başvuru formu ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Meslek bilgilerinizi gösteren bir belgeyi de gelir kaynağını öğrenmek için bankanın istemesi doğaldır. Ayrıca duruma göre ek belgeler de istenebilir.
 
Yabancı biri olarak banka hesabı açtırmak isterseniz, bankaların şubelerine pasaport ve geçerli vize ya da oturma izni ile gitmek hesap açtırabilmek için yeterli olacaktır. Elbette ikamet bilginizi elinizde bulundurmanız ve başvuru formu doldurmanız gerekecek.

Zürcher Kantonalbank Gizli Hesap Açılabilir Mi?

Zürcher Kantonalbank ve diğer İsviçre bankaları, İsviçre kültürünü göz önüne koyarak mahremiyet, gizlilik ve tarafsızlık üzerine atıfta bulunurlar. 1700’lü yıllarda bankacılık başlamış olsa da bankacılık sisteminin korunması için 1800’lü yıllarda bankacılık tüzükleri ile güvenlik ve gizlilik garanti edilmektedir. Ancak 1998 yılında ortaya çıkan bir skandal ile ortaya çıkan bazı gerçekler bu standardın biraz esnetilmesine neden oldu. Bu esnetmeye rağmen önemli ölçüde bankacılık gizliliği hükümleri sağlanmaktadır.

Zürcher Kantonalbank ne kadar mevduat garantisi vermektedir?

Zürcher Kantonalbank mudiler için mudi başına 100 bin franklık bir mevduat garantisi bulunmaktadır. Bu tutar aynı zamanda yabancı para birimleri için de geçerli olmaktadır. Zürcher Kantonalbank, İsviçre Mali Piyasa Denetleme Kurumu tarafından yetkilendirilir ve denetlenir.

Zürcher Kantonalbank Uluslararası Para Transferleri

  • SWIFT Transferleri
  • SEPA Kredi Transferleri

KÜNYE

Kuruluş Tarihi: 1870
Çalışan Sayısı: 5.180
BIC (SWIFT): ZKBKCHZZ80A
Merkez: Zürih

GENEL MÜDÜRLÜK İLETİŞİM

Adres: Neue Hard 9, 8005 Zürich
Tel: + 41 044 293 93 93
Fax: -
Website: http://www.zkb.ch
E- Posta: pkzkb@zkb.ch

 

Diğer Makaleler