Denizbank Hesap İşletim Ücreti

Denizbank 2022 yılı hesap işletim ücreti bilgisine aşağıda yer alan tablodan ulaşabilirsiniz. Denizbank’tan hesap aidatı ödemeden nasıl hesap sahibi olacağınızı altta yer alan makaleden okuyabilirsiniz. 

Açıklama
Toplam Ücret
Hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir.
0₺

Tüm bankaların Hesap İşletim Ücretlerini karşılaştırın!

Bankaların hesap işletim ücretleri, tüketiciler ile finansal kurumların arasını açan uygulamalardan biridir. Önceki yıllarda Bankacılık Kanunu ile finansal kurumlara tanına bu hak, kurumların zaman içerisinde yüksek tutarlar alması sebebiyle ciddi bir sorun haline geldi. Bu nedenle tüketiciler hangi banka ne kadar hesap işletim ücreti alıyor diye araştırmadan hesap açma işlemi gerçekleştirmemeye başladı. Peki, Denizbank'ta durum nasıl? 

DENİZBANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ALIYOR MU?

Ülkemizde bulunan çoğu bankada olduğu gibi Denizbank'ta da hesap işletim ücreti alınmaktadır. Bankanın tahsilat döneminde hesap bakiyeniz yeterli olmaz ise özel bir sistem ile hesabınız düzenli olarak taranmaya başlar. Bankanın sistemi hesap işletim ücretine tabi olan hesabınıza, bir miktar para yatırıldığını gördüğü an birikmiş borcunuzu anında keser.

Denizbank yıllık hesap işletim ücreti Türk Lirası cinsinden açılan vadesiz hesaplardan tahsil edilmektedir. Müşterinin TRY hesaplarında para bulunmadığında, alınacak olan tutar YP hesaplarından kesilir. Ayrıca tahsilat için Denizbank müşterilerinin sadece kullanılabilir hesapları işleme alınmaktadır. 

DENİZBANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ İADESİ

Hesap işletim ücreti almayan banka hesabı olarak Denizbank'ta sadece kredi ve kart işlemleri nedeniyle açılmış olan vadesiz mevduat hesapları mevcuttur. Bu nedenle yalnız kredi ve kart işlemleri sebebiyle açtırdığınız vadesiz mevduat hesabınızdan işlem ücreti alındığını fark ederseniz en yakın şubeye giderek Denizbank hesap işletim ücreti iade için başvuruda bulunabilirsiniz. Sözlü olarak yapacağınız Denizbank hesap işletim ücreti iadesinden bir sonuç alamazsanız yazılı olarak başvurunuzu yenileyebilirsiniz.

Denizbank hesap işletim ücreti itiraz dilekçesi ile haksız yere kesilen ücretlerin geri ödenmesini talep edebilirsiniz. Şayet bankanızın genel müdürlüğüne yollayacağınız bu dilekçeye de yanıt alamaz yada olumsuz yanıt alırsanız Denizbank hesap işletim ücreti geri alma için ilgili mahkemeye başvurabilirsiniz.

DENİZBANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ALINMAYAN BANKA HESAPLARI

Denizbank kredi paketleri haricinde hesap işletim ücreti kesilmeyen banka hesapları hareketsiz hesaplardır. 6 ay boyunca Denizbank nezdinde bulunan vadesiz mevduat hesabınızı kullanmazsanız hesap işletim ücreti alınmaz. Ayrıca Denizbank altın ve gümüş hesaplarından, öğrenci hesaplarından ve çocuk hesaplarından da işletim ücreti talep edilmez. Öğrenci hesaplarından hesap işletim ücreti alınmaması için öğrencilik durumunu gösteren belgenin bankaya ibraz edilmesi gereklidir.

Mevduat hesabınızdan Denizbank hesap işletim ücreti kesilmemesi için fatura ödeme talimatı da verebilirsiniz. Kredi kartınızdan yada hesabınızdan bu ay içerisinde vereceğiniz 2 adet fatura ödeme talimatı ile takip eden ay içerisinde alınacak olan hesap işletim ücretini engelleyebilirsiniz.

Hesap işletim ücreti Denizbank muafiyetini sağlayan diğer hesap tipleri ise anlaşmalı maaş hesapları ile emekli müşterilerin hesaplarıdır. Yukarıda sıralanan hesap tiplerinden birine sahipseniz hesap işletim ücreti muafiyeti için size en yakın Denizbank şubesine gitmelisiniz. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye bankanın internet şubesinden ulaşabilirsiniz.

2022 yılı güncelleme: 

T.C. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 18.11.2015 tarihli 2015/1215 esas numaralı kararında Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 13. maddesinin 1. fıkrasının ve buna bağlı olan Ek-1'de yer alan 2.1. Hesap İşletim Ücreti yönünden yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar vermiştir. Dolayısıyla Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı kapsamında finansal tüketicilerden yurt içi şubelerde hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir.