Denizbank Satılık Araçlar, Denizbank İcradan Satılık Arabalar

Denizbank’tan satılık araçlar; ipotekli olarak verilen kredilerin ödenmemesi sonucunda haciz işlemi başlatılmış ya da bankanın halihazırda elinde bulunan satılık araçlarını ihtiva eder. Denizbank araçları, tıpkı Denizbank’tan Satılık Gayrimenkuller gibi doğrudan teklif usulü ile satılırlar. Denizbank’tan satılık taşıtlar için de banka herhangi bir aracı kurum internet sitesi ile anlaşmalı değildir. Yani kendi ürünlerini kendi internet sitesi üzerinden teşhir eder ve satışını gerçekleştirir. Doğrudan teklif alarak yüksekten düşüğe sıralanan teklifler sonrasında kesin satış için işlemler başlatılır. Bu yüzden de normal satış fiyatlarının oldukça altında sahip olabileceğiniz araçlardır.

Denizbank’tan Satılık Araçlar

Denizbank’tan satılık arabalar, araç piyasalarındaki araba, iş araçları, motosikletler gibi taşıtlara göre daha uygun fiyatlarla alıcı bulurlar. Türkiye’nin en önemli özel bankaları arasında bulunan Denizbank, geniş ağı sayesinde milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir. Aynı zamanda internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları ile de pek çok kişiye erişebilmektedir. Banka, milyonlarca ihtiyaç sahibine tüketici kredisi sağlıyor. Bu krediler arasında şüphesiz en önemlilerden biri de Denizbank taşıt kredisi olarak ortaya çıkıyor. Kullandırılan bu kredilerin geri ödenmesi esnasında bazı sorunlar zaman zaman yaşanabiliyor.

Bireysel ya da kurumsal kredilerde dönemsel olarak yaşanan geri ödeme sorunları sonucunda banka, ipotekli olarak kullandırdığı kredileri geri alabilmek için ipotekli olan araçları satışa çıkararak kredinin batık kredi statüsüne geçmesini engellemeye çalışıyor.

Denizbank’tan Satılık Araçlar Nerede Satılıyor?

Denizbank’tan satılık araçlar, bankaya ait internet sitesi üzerinden doğrudan teklif yöntemiyle satılmaktadır. Denizbank’tan Satılık Araçlar linkinden bankanın elinde bulunan araçların listesine erişebilirsiniz. Farklı bir aracı kurum üzerinden bankaya ait araçları satışının yapılmadığını belirtelim. INTENGO gibi kurumların e-ihale sistemleri üzerinde de satışlarının bulunmadığına ayrıca vurgu yapmamız faydalı olacaktır.

Denizbank’tan Satılık Araba Almak Karlı Mıdır?

Denizbank’tan satılık otomobil alırken spot piyasalara göre daha az para harcayacağınız için elbette bir kardan bahsetmemiz söz konusu olacaktır. Bunun en önemli sebebi ise araba, iş aracı ya da motosiklet için spot piyasadaki şahısların yalnızca karını düşünerek satış yapması, bankanın ise batık kredilerini kurtarmak ve daha az kar ile satışı hemen tamamlamak istemesidir. Bankalar, ekspertiz raporları ile fiyatları belirlerken serbest piyasada fiyatları çeşitli nedenlere dayanarak satıcılar kendileri belirler. Bankaların fiyat belirleme sürecindeki ekspertiz raporu ortaya muhammen bedeli çıkarır. Başlangıç fiyatı da denebilecek olan bu bedel üzerinden teklifinizi bankaya sunabilirsiniz.

Düşük Fiyatlara Araç Sahibi Olabilirsiniz

Spot piyasalarda kişiler diledikleri fiyatlara araçlarını pazarlamak isteyebilirler. Fakat Denizbank gibi bankalar, araçlarını satarken bir amaç ve bir plan doğrultusunda hareket ederler. Bankalardan satılık araçlar, genelde batık kredilerin tahsili için yapıldığından fazla bir kar oranı belirlemeden satışlarını gerçekleştirirler. Araç piyasalarındaki bir satıcının aracını almak istediğinizde satıcının belirleyeceği bir karı satıcıya bırakmanız gerekir. Ancak Denizbank’tan satılık araçlar için bir teklifte bulunduğunuzda, spot piyasada beğendiğiniz bir aracın muadilini daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Batık Kredileri Kurtarmak İçin Yapılan Satışlar

Denizbank ve diğer bankalar doğrudan, yatırım olarak ellerinde bir araç bulundurmak istemezler. Bankaların amaçları arasında mal biriktirmek gibi bir amaç bulunmaz. Bankalar, kredi ya da finansman desteği sağlayarak finansal piyasaları canlı ve dinamik tutmakla görevlidirler. Ancak kredi ve finansman sonrası geri ödemelerde yaşanan aksaklıklar zaman içinde kredilerin batmasına neden olur. Batık kredilerin geri alınması ile likidite sağlanır ve kredi destek olanakları da aynı oranda artış gösterir.

Buna diğer yönden de bakarsak, bankalara mevduat getiren mudiler faiz kazancı elde etmeyi umarlar. Bankalar için batık kredilerin geri alınması mevduat sahiplerinin paralarının geri alınması ile eşdeğerdir.

Bankacılık kanunu gereğince bankalar ellerinde yalnızca iki yıllık bir süre için taşıt bulundurabilirler. İki yıl içinde satılmayan araçlar bankanın sermayesine gelir olarak kaydedilir ve bu durum da mevduat sahiplerinin faiz gelirlerini doğrudan etkileyebilecek bir faktördür.

Doğrudan Teklifle Satışlar

Bankaların sistemleri üzerinden yaptıkları satışlarda genelde doğrudan teklif yöntemi kullanılır. E-ihale alt yapısı olan bankalar, dilerlerse e-ihale ile de satışlarını yaparlar ancak e-ihale ile satışa çıkarılan araçlar için daha profesyonel sistemler kullanmak gerekir. Denizbank, satışlarında e-ihale yöntemini benimsemediğinden farklı kurumların e-ihale sistemlerini de kullanmaz. Satışlarını Denizbank’tan Satılık Araçlar sayfası üzerinden gerçekleştirir. Bankanın gerekli birimlerine erişerek doğrudan teklif yapmak istediğiniz belirtmeli ve hemen ardından da ilinizde bulunan Denizbank şubesini ziyaret ederek teklifinizi sunmalısınız.

Şehrinizde bulunan Denizbank şubesinin adresini öğrenmek için Denizbank Şubeleri sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Denizbank İcradan Araç Satın Alır

Denizbank satılık araçlar bankanın ipotekli olarak kredi desteği sağladığı ve geri ödeme güçlüğü yaşandığı için satılığa çıkardığı araçlardan oluşur. Ancak önce bu araçlar icra daireleri üzerinden satışa çıkarılırlar. Eğer banka muhammen bedeli beğenmezse ya da satış bankanın çıkarını karşılamazsa avukatları aracılığıyla aracı satın alır ve asetleri arasına katar. Böylelikle aracın tek sorumlusu halini alır. İstemesi halinde ekspertiz raporunu güncelleyebilir, satış için güncel bir muhammen bedel ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Denizbank Araçlarını Kendi Bünyesinde Satıyor

Bankanın kendi kural ve isteklerine göre araçlarını satmak istemesi icra müdürlüklerinden aracı satın almasına neden olabilir. Kendi koyduğu kurallara göre kendi internet sitesi üzerinden ve dilediği yöntemle araçlarını satabilir ve dilediğinde araç satışlarını durdurabilir. Denizbank bu hakkı eline alabilmek ve kontrol edebilmek adına araçları satın alır.

Komisyon – KDV Yok

Denizbank, araçlarını kendi sistemi üzerinden sattığından dolayı ekstra komisyon ödemeniz gerekmeyecektir. Aynı zamanda normal piyasalardan araç satın almak istediğinizde ikinci el piyasasında satın alım yapacağınızda KDV bedeli ödemeniz gerekecektir. Lakin bankalardan satılık araçlar almak istediğinizde KDV ödemeniz gerekmez. Çünkü Denizbank ve diğer bankalar, bankacılık kanunu gereğince dekont kesen kurumlardır. İkinci el araç satışı esnasında fatura düzenlenmeyeceğinden, sadece dekont kesileceğinden dolayı KDV ödemenize gerek kalmayacaktır.

Denizbank’tan Satılık Araçların Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Denizbank’tan satılık arabaların fiyatları belirlenirken önemli olan nokta ekspertiz raporunun hazırlanmasıdır. Ancak öncesinde icra süreci de fiyatın belirlenmesine katkı sunar. Zira dosya aşamasında, araç için ekspertiz raporu icra müdürlükleri tarafından oluşturulur ve ilk olarak araç orada fiyatlanır. Banka, taşıtı satın aldıktan sonra ikinci bir raporla fiyatı güncelleyebilir. Bununla birlikte, bilinmesinde fayda bulunuyor ki her altı ayda ya da yılda bir ekspertiz raporları güncellenmektedir.

Denizbank’tan Satılık Araçlar İçin Teminat Öder Miyim?

Denizbank’tan satılık taşıtlar için teminat bedeli ödemeniz gerekir. Bankanın size belirttiği IBAN adresine ya da hesap numarasına muhammen bedelin yüzde 3’ü oranında bir tutarı teminat bedeli yani kaparo olarak ödemeniz gerekir. 50 Bin TL tutarında muhammen bedele sahip bir taşıt için 1.500 TL teminat bedeli ödemeniz beklenecektir.

Denizbank’tan Satılık Araçları Nasıl Satın Alırım?

Denizbank’tan satılık taşıtlar için öncelikle aşağıda belirteceğimiz telefon numaralarını aramanız ve karşınıza çıkan yetkiliden beğendiğiniz araç ile ilgili bilgi almanız gerekir. Bankanın Denizbank’tan Satılık Araçlar sayfasındaki her ilan için aynı şartların olduğunu düşünmemekte ve öncelikle araç hakkında bilgi almakta fayda var.

Doğrudan Teklif Nasıl Yaparım?

Doğrudan teklif vermek ve teklif öncesinde bilgi alabilmek için taşıt araçları yönetimi bölümü yetkililerinin numaralarını aramanızı öneriyoruz. 0 212 348 39 74 – 0 553 308 11 93 ve 0 212 348 39 73 – 0 507 029 20 46 numaralı hatlardan satış yetkililerine erişebilirsiniz. Sitede gördüğünüz araçla ilgili genel detayları öğrenmenizin ardından başvurunuzu sağdaki panel üzerinden yapabilirsiniz ya da temsilciye iletebilirsiniz.
Bunların yanında denizbankmenkulyonetimibolumu@denizbank.com e-posta adresinden de bilgi alabilirsiniz.

Farklı Teklifleri Öğrenebilir Miyim?

Hayır. Denizbank’tan satılık araçlar için yapacağınız teklifi başkaları öğrenemediği gibi siz de başkalarının tekliflerini öğrenemezsiniz.

Katılım – Hizmet – Teminat Bedeli Öder Miyim?

Katılım bedeli, hizmet bedeli ve teminat bedeli gibi kavramları açıklayarak başlayalım. Aracı internet siteleri üzerinden yapılan satışlarda, aracı kurumların alacakları komisyonlara hizmet ya da katılım bedeli adı veriliyor. Denizbank’tan satılık araçlar için katılım bedeli ya da hizmet bedeli adı altında bir ödeme yapmanız gerekmez. Zira banka kendi internet sitesi üzerinden satışlarını gerçekleştiriyor. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi teminat bedeli bir komisyon değil, aksine bir ön ödeme niteliğindedir. Muhammen bedelin yüzde 3’ü kadar teminat bedeli alınır ve kalan tutar ödendiğinde aracın sahibi olursunuz.

Denizbank Satılık Araçlar İhalelerle Mi Satılıyor?

Hayır. E-ihale, ihale gibi yöntemler Denizbank tarafından kullanılmıyor. Direkt, doğrudan teklif usulü ile satışlar yapılıyor.

Aracı Kurumlarla İletişim Kurmam Gerekir Mi?

Hayır, herhangi bir aracı kurumla iletişime geçmenize gerek kalmaz. Teklif sürecinden satın alma sürecine kadar her safhada yalnızca banka ile muhatap olmanız yeterlidir. Yinelemekte fayda var ki bankanın INTENGO ya da bankadan.com gibi aracı kurumlar üzerinden satışı bulunmuyor. Eğer e-ihale yöntemi ile satış yapılacak olursa bu başlık altında sizlere bilgi vereceğiz.

Denizbank’tan Satılık Araçlar İçin Teminat Tutarı Geri Alınabilir Mi?

Eğer Denizbank’tan satılık araçlar için ödediğiniz teminat bedelini belli durumlarda iade olarak alabilirsiniz.
  • Banka satışı iptal etmiş olabilir.
  • Teklifiniz geçilmiş olabilir.
  • Teminat bedelini eksik olarak ödemiş olabilirsiniz.
İade için bankaya dilekçe yazmanız gereklidir.

Denizbank Satılık Taşıtları Krediyle Satın Alabilir Miyim? Taksitli Satışlar Var Mı?

Denizbank satılık araçlar taksitli olarak satın alınamazlar. Bankalar batık kredilerini temin ve tazmin etmek için araçlarını satışa çıkardıklarından hemen ödemelerini almak isterler. Teklif ettiğiniz tutarı bir kerede ve peşinen ödemeniz beklenir. Fakat dilerseniz Denizbank’tan satılık arabalar için kredi kullanabilirsiniz. Size verilen süre içinde banka hesabına gerekli tutarı ödeyerek beğendiğiniz aracın sahibi olabilirsiniz.

Olanaklarınıza uygun taşıt kredisini bulmak ve detayları incelemek için Taşıt Kredileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İsterseniz kredinizi Denizbank’tan da kullanabilirsiniz. Denizbank Taşıt Kredileri sayfamızda bankanın kredi faiz oranlarını görüntüleyebilirsiniz.

Denizbank’tan Satılık Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Denizbank’tan satılık otomobil alırken bazı önemli noktalara dikkat edilirse çok önemli bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız. İlk etapta iletişime geçtiğiniz satış sorumlusuna taşıtı görmek ve incelemek istediğinizi belirtmeniz gerekir. Gördüğünüz fotoğraflar veya sizin yerinize ürünü inceleyen kişiler öncelikli referanslarınız değildir. Ürünü görüp incelemeden, içinize sinmeden teklif vermenizi önermiyoruz.

Aracı Siz İnceleyin

Satın almak istediğiniz aracı bizzat incelemeniz ilerleyen zamanlarda yaşamanız muhtemel sorunların önüne geçer. Araca ait sorunların olup olmadığını, hasarın bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer inceleme esnasında banka yetkilisi yanınızdaysa, ona da merak ettiğiniz tüm detayları sormanızı tavsiye ediyoruz. Aracın fiziki durumundan motor ve iç aksamlarına kadar her detayı muhakkak sıkı bir şekilde inceleyin. Taşıtı test etme imkânınız varsa bu imkânı değerlendirin.

Bankaya Ödemenizi Zamanında Yapın

Denizbank’tan satılık taşıtlar ya da iş araçları satın alırken ödemenizi bankaya zamanında yapmanız önemlidir. Taksitli satışın bulunmadığından bahsetmiştik. Ancak kredi çekerek aracı satın alabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Kredi başvurunuzu teklifinizden önce yapmanız, sizi rahatlatacaktır. Zira teklifinizin kabul edilmesine müteakip krediye başvuru yaparsanız ve başvurunuz onaylanmazsa ya da gecikirse ödemiş olduğunuz teminat bedelinin iradı söz konusu olacaktır. Bu noktada kredi kullanacaksanız size bankaca verilen süreye kadar kredinizi yetiştirmelisiniz.

Satın Alımda Ek Ödemelere Dikkat

Bankalardan satılık araçlar için bazı ek ödemeleri gözden çıkarmanız gerekebilir. BSMV gibi vergiler ile bazı gider harçlarını banka sizin ödemenizi isteyebilir. Bundan dolayı sadece aracın ücretini değil vergi ve harçları da hesabınıza katarak paranızı ayarlayın.

Geçmiş Dönem Borçlarını Araştırın

Geçmiş dönem borçları ikinci el satılık araçlar için sorun doğurabiliyor. Satın alacağınız aracın geçmiş dönemden kalma vergi ve sigorta borcu gibi borçlarının olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bununla beraber plakayı da sorgulatarak araç hakkında detaylı bilgileri de edinmeyi satın alım öncesinde ihmal etmeyin.

Satış Size Yapılır

Denizbank’tan satılık arabaların satışları yalnızca hak sahibine yapılır. Farklı biri aracın satışını üzerine almaya çalışırsa banka bu talebi kesinlikle kabul etmeyecektir ve anında satışı durdurarak teminat bedelinden sonra ödemiş olduğunuz araç bedelini tarafınıza iade ederek teminat bedelinizi irat kaydedecektir. Önerimiz, öncelikle aracın satışını üzerinize almanız ve sonrasında dilediğiniz kişiye satmanızdır.