Emlak Katılım Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Emlak Katılım’dan satılık gayrimenkuller; icralık olan ipotekli mesken, iş yeri, tarla ya da arsalar gibi taşınmazların banka tarafından piyasa fiyatının altına satılmasını ifade eder. Emlak Katılım Bankası, 25 Şubat 2019 tarihinde kurulmuş bir katılım bankasıdır. Katılım Bankaları ile ilgili merak ettiğiniz detayları Katılım Bankaları konusunu okuyarak öğrenebilirsiniz.
Banka tarafından satılan gayrimenkuller, icradan önceki normal piyasa fiyatlarının çok altına, uygun ve avantajlı şartlarda satılacağından gayrimenkul ihtiyacı olan veya yatırım yapmak isteyen kişilerce tercih edilirler. Bu yazımızda sizin için Emlak Katılım’dan satılık gayrimenkuller ile ilgili bilgiler vereceğiz. “Emlak Katılım Bankasından satılık gayrimenkuller nasıl satın alınır, satın almak ne kadar avantajlıdır?” sorularına yanıt arayacağız. 

Emlak Katılım’dan Satılık Gayrimenkuller

Daha önce de belirttiğimiz gibi Emlak Katılım’dan satılık gayrimenkuller, taşınmaz piyasasında satılan pek çok gayrimenkulden daha uygun fiyatlara sahiplerini bulabilmektedir. Bankanın bir katılım bankası olması da konut ve iş yeri gibi taşınmazlarla olan ilişkilerini anlamlandırmamızı sağlıyor. Ülke genelinde geniş bir şube ağı bulunan Emlak Katılım Bankası, aynı zamanda mobil ağı ile de müşterilerine hizmet vermektedir. Bu sayede hizmet ettiği milyonlarca müşterisi bulunan banka, tüketicilere finansman desteği sunmaktadır. Konut finansmanı, taşıt finansmanı, iş yeri ve tüketici finansmanı gibi enstrümanlar ile müşterilerine nakit desteği sunarak, piyasaya nefes vermektedir.

Ne var ki zaman zaman sağlanan bu finansman desteği karşısında tüketiciler kredi geri ödemelerinde gecikebilmekte ve yaşanan gecikmeler sonucunda da banka ipotekli kullanılan kredileri tahsil etmek için, tüketicinin satın aldığı konutu, iş yerini ya da arsayı satışa çıkarmaktadır. Kişisel ya da kurumsal olarak yaşanan bu gecikmeler sonucu satışa çıkarılan taşınmazlar, INTENGO aracı kurumunun internet sitesi üzerinden satılmaktadır. Emlak Katılım’dan satılık taşınmazlara erişmek için INTENGO’nun Emlak Katılım Gayrimenkulleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Emlak Katılım’dan Satılık Taşınmaz Almanın Avantajı Var Mı?

Genelde tüm bankalardan olduğu gibi Emlak Katılım’dan satılık gayrimenkul almak da avantajlıdır. Bu avantajın en önemli sebebi de elbette bankalar üzerinden alınan taşınmazların daha ucuz fiyatlar ile tüketici karşısına çıkmasıdır. Böylece örnek olarak piyasa fiyatı 10 birim olan bir taşınmaz için 4 birim ödeyerek satın alabilme şansınız bulunur. Bununla beraber bankalar, Bankacılık Kanunu gereği, ellerinde bulundurdukları taşınmazları en kısa sürede satmak isterler. Zira iki yıl içinde satamazlarsa, sermayeye irat etmek zorunda kalırlar ve bu durumda da bazı sorunlar baş gösterebilir.

Bankalar, kredi ya da finansman desteği sağlayarak bankacılık ekosistemi içinde akıcı bir finansman destek sağlamakla mükelleftir. Bu yüzden ilk amaç batık kredileri temin – tazmin ederek sonraki finansmanlara kaynak sağlamak isterler. Bu da bir an önce bankanın üzerindeki taşınmazı satmak istemesi sonucunu doğurur.

Aynı zamanda Emlak Katılım’dan satılık gayrimenkuller satın alacağınız zaman emlakçı ücreti de ödemeniz gerekmeyecektir. Aynı zamanda bankalar, kanunları uyarınca dekont kesen kurumlardır. Dekont kestiklerinden dolayı gayrimenkul satışlarında fatura kesmeyeceklerini ve böylece KDV ödemeyeceklerini de biliriz. Siz de bu alışverişte KDV tutarı ödemek zorunda kalmazsınız. Bunun dışında önemli bir diğer husus da fiyatların muhammen bedel üzerinden değerlendiğidir. Muhammen bedel, bilirkişi tarafından değerleme konu taşınmaz ya da araçlar için biçilen en düşük hak ediş bedelidir. Piyasada gayrimenkul normal satılsa, muhammen bedelin çok üzerinde satılacakken böylece uygun fiyatlara satılmış olur.

Emlak Katılım’dan Satılık Gayrimenkul Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Emlak katılım’dan satılık gayrimenkul satın almak istediğinizde piyasa fiyatlarına nazaran daha uygun fiyatlara satın alabileceğinizi belirtmiştik. Fiyatlarının belirlenmesi aşamasında ilk kademe gayrimenkulün icra dairesinde fiyatlandırılmasıdır. Bu süre içinde bilirkişi raporu incelenerek muhammen bedel belirlenir ve satışa sunulur. İcra dairesinden satışa çıkan gayrimenkul bankanın istediği fiyatlara satılamazsa / satılmazsa, bu durumda banka avukatları icradan gayrimenkulü satın alır ve kendi internet siteleri üzerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden satışa sunarlar. Emlak Katılım da INTENGO aracı internet sitesi üzerinden gayrimenkullerini satmaktadır.

Emlak Katılım’dan Satılık Gayrimenkul Nasıl Alınabilir?

Emlak Katılım’dan satılık olan ürünlerin satışıyla ilgili INTENGO Emlak Katılım linkini kontrol edebilirsiniz. Bu adres üzerinde ihale yöntemi ile satışlar gerçekleştirilmektedir. Bankanın direkt teklif usulü ile bir satışı bulunmuyor. İlerleyen zamanlarda direkt teklif yöntemiyle bir satış söz konusu olursa, yazımızı güncelleyeceğiz.

İhale İle Emlak Katılım’dam Satılık Gayrimenkuller

Emlak Katılım Bankası’nın kendi internet sitesi üzerinden satışlarını gerçekleştirmediğini ve INTENGO üzerinden satışlarını yaptığını belirtmiştik. Aracı kurum internet sitesi üzerinden gerçekleşen satışlarda ihale usulü benimsenmektedir. Bu yüzden daha önceden bir araştırma yaparak talip olarak ihaleye katılmak istediğiniz bir taşınmaz için öncelikle 0 850 399 27 84 numaralı Gayrimenkul Danışma Hattını arayabilir ve gerekli bilgileri müşteri temsilcisinden alarak Gayrimenkul Danışmanına bağlanabilirsiniz.

Başvuru: Emlak Katılım’dan satılık taşınmaz satışında bankanın kendine göre bir satış politikası bulunur. Beğendiğiniz bir taşınmaz mal için yazılı telefon numarasını arayıp detaylı bilgi talep ettikten sonra şartlar konusunda hemfikirseniz, başvuru sürecine geçebilirsiniz. İhalenin yapılacağı INTENGO platformunda bulunan satış sözleşmesini, ihale koşullarını inceledikten sonra ihale şartnamesini imzalamanız gerekiyor. Şartname imzalandıktan sonra INTENGO adresine göndermelisiniz. Adres: Esentepe Mahallesi Müselles Sokak No:1/1 Onur İş Merkezi Kat:3 34394 Şişli / İstanbul.

Başvuru sürecinde, ihaleye teklif iletebilmeniz için bankanın TR79 0021 1000 0009 0021 1001 05 numaralı Merkez Şubesine, hesap sahibi “Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.” olacak şekilde, “teklif verilmek istenen gayrimenkulün kodu ve teminat bedeli” notu da iliştirilerek, gayrimenkul tutarının yüzde 5’i tutarında teminat bedeli ödenmelidir. Teminat bedelinin eksik yatırılması ya da yatırılmaması durumunda başvurunuz geçerli sayılmayacaktır. Bununla beraber, eğer banka gerek görürse, tek taraflı olarak teminat bedeli tutarını değiştirebilir. Ayrıca INTENGO firması için de bir komisyon tutarının ödenebilecek olması da mümkündür fakat bunu banka ile de görüşmeniz gerekir.

İstenen Belgeler: Teminat bedelinin yatırdığınıza dair dekont ve imzaladığınız ihale şartnamesi ile gerçek kişiler sadece kimlik kartı fotokopilerini / nüfuz cüzdanı fotokopilerini göndermelidirler. Ancak bir tüzel kişilik adına başvuruyorsanız, istenenler; Tüzel kişi adına yetkilinin kimlik fotokopisi, imza sirküleri, yetki belgesi, firmanın ticaret sicil gazetesi fotokopisi, gergi levhası fotokopisi. Bu belgeler posta, kurye ya da kargo ile gönderilebilir.

Emlak Katılım’dan Satılık Taşınmaz İhalesine Nasıl Katılırım?

Emlak Katılım’dan satılık taşınmaz ihalesi için başvurunuzu tamamladıktan sonra banka ya da aracı firma size bir kullanıcı adı ve şifre verecektir. Kullanıcı adınız T.C. kimlik numaranız olacaktır, şifreniz de sistem üzerinde bulunan cep telefonunuza SMS ile iletilecektir. Kullanıcı adınız ve şifrenizle sisteme giriş yapmanızın ardından artık teminat bedelini ödediğiniz, ihale şartnamesini imzaladığınız ve beğendiğiniz gayrimenkul ihalesinde teklifte bulunabilirsiniz.

Bazı noktaları da burada belirtmekte yarar var. Teminat bedelini ödemediğiniz, ihale şartnamesini incelemediğiniz ve imzalamadığınız bir taşınmaza hiçbir koşulda teklif sunamazsınız. Ayrıca ihaledeki başlangıç bedeli altında bir tutarı teklif edemezsiniz. Bununla beraber gayrimenkul detayları sayfasında bulunan minimum artış bedeli altında teklif veremezsiniz.

Emlak Katılım’dan Satılık Gayrimenkullere Nasıl Teklif Verilir?

Emlak Katılım’dan satılık gayrimenkuller için ihale yöntemiyle teklif verebilirsiniz. INTENGO üzerinden incelemenizi yaptığınızı, gerekli işlemleri sırayla bitirdiğinizi ve teklif aşamasına geldiğinizi düşünürsek, INTENGO Emlak Katılım sayfasına giderek başvurduğunuz gayrimenkulü bularak işe başlamanız gerekiyor. Gayrimenkul numarası ile aradığınız taşınmazı rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Teklif aşamasında teklif edebileceğiniz en düşük miktar; açılış bedeli + minimum artış tutarıdır. Örneğin 200 Bin TL tutarındaki bir gayrimenkul için en düşük artış tutarı 15 Bin TL olarak belirlenmişse, 215 Bin TL’den daha az bir miktarı teklif edemezsiniz. Minimum artış miktarını ilanın panelinden öğrenebilirsiniz.

Teklifinizin ardından 7 günlük bir ihale bitiş süresi işlemeye başlayacaktır. Banka gerekli gördüğü durumlarda bu süreyi değiştirebilir. Teklifiniz sonucunda başlayan 7 günlük sürede (ya da farklı bir zaman zarfında) farklı kullanıcılar da gayrimenkul için teklifte bulunabilirler. İhale sonucuna 30 dakika kalaya kadar teklifler gelmeye devam eder. Teklif gelmemesi durumunda en yüksek teklif ihaleyi kazanır. Fakat teklif gelirse, yeni bir teklif gelmeyinceye kadar ihale her teklif sonrası 30 dakika daha uzayacaktır.

Emlak Katılım’dan Satılık Taşınmazlar İçin Komisyon Ödeyecek Miyim?

INTENGO firması, Emlak Katılım satılık gayrimenkulleri ile ilgili banka tarafından yetkilendirilen bir digital emlak firmasıdır. Bir aracı olduğu düşünülürse, elbette bir komisyon tutarı belirlenmiş olmalıdır ve ödenecektir. Bunun da satıcı tarafından mı yoksa alıcı tarafından mı karşılanacağını bankaya ya da aracı kuruma sormanız gerekecektir. Zira her gayrimenkul için farklı bir uygulama ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Emlak Katılım Satılık Taşınmazlar İçin Teminat İadesi Alabilir Miyim?

Satılık taşınmazlar için teminat iadesi alabilirsiniz. Elbette bunun için belirli şartların oluşması gerekiyor.
  • Teklifiniz diğer tekliflerden düşük kalmışsa ve ihale kaybetmişseniz,
  • Bankaca ihale iptal edilmişse,
  • İhale için teminat bedeli ödemiş ancak ihalede bir teklif sunmamışsanız yazılı başvuruda bulunmak koşulu ile teminat bedeli tarafınıza iade edilecektir.

Emlak Katılım Satılık Taşınmaz Almak İçin Finansman Kullanabilir Miyim?

Emlak Katılım’dan satın aldığınız / alacağınız taşınmaz mallar için finansman kullanabilirsiniz. Bu durum bankanın satış gerçekleştirdiği gayrimenkulün finansman durumuna göre değişmektedir. Satın alacağınız aracı internet sitesinde kredi / finansman bilgisi bulunuyorsa inceleyebilirsiniz ya da aracı sitede bilgi yer almıyorsa, banka yetkililerine durumu sorabilirsiniz. Nadir durumlarda da olsa bankanın taşınmazı peşin fiyata satmak isteyebileceğini unutmamanız gerekiyor. Fakat genellikle aksi bir durum yoksa ödemeyi taksitlendirerek kredi / finansman kullanabilirsiniz.

Emlak Katılım her bütçeye uygun konut finansmanı imkânı sunmaktadır. Emlak Katılım Konut Finansmanları (sayfa hazırlandığında link verebiliriz.) sayfamızı inceleyerek, en uygun krediyi bulabilirsiniz. Mesken, iş yeri, arazi gibi taşınmazlar için kolayca finansman kullanabilir ve dilediğiniz gayrimenkulü satın alabilirsiniz.

Emlak Katılım Satılık Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Emlak Katılım Bankası taşınmaz satın almadan önce ya da başvuru sırasında / sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bankalar ve elbette Emlak Katılım Bankası, ihale satış sözleşmelerinde internet üzerinden verilen ilanlardaki bilgilerden, resim ya da açıklamalardan kesinlikle kendilerini mesul görmezler. Bu da gayrimenkulü satın olacak kişilerin üzerine bırakılan bir sorumluluk doğurur. Tavsiyemiz, taşınmazla ilgili ön araştırma, soruşturma yapmadan önce mesken, iş yeri, arazi ya da tarla gibi taşınmazlar için başvuruda bulunmamanız, teminat bedeli ödememenizdir. Geçmiş dönemdeki taşınmaz borçları, hissedar durumu gibi diğer faktörler de bankalar tarafından göz ardı edilebilir ve alıcıyı bağlamaktadır.

Bir aksi durum söz konusu olursa, ayıbın – kusurun söz konusu olmadığını, araştırarak – soruşturarak ve tüm bilgileri edinerek bu sürece dahil olduğunuzu; teminat bedelini ödediğinizi, ihaleyi kazandığınızı, sonuç olarak da satın aldığınızı henüz satış şartnamesini imzalayarak kabul etmiş olursunuz. Bu imzadan sonra ihaleyi kazanır ve yukarıdaki sorunlardan bazıları ile karşılaşarak caymak isterseniz, ne yazık ki, teminat bedelinizi banka irat edecektir. Hatta peşin ödeme gerçekleştirdiyseniz, ödemenizin yüzde 3’ü kesilecek ve ödemeniz bu şekilde iade edilecektir.


Diğer bankalardan satılık gayrimenkuller