Fibabanka Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Fibabanka’dan satılık gayrimenkuller; hacizlik durumda olan ipotekli konut, iş yeri, tarla veya arsalar gibi gayrimenkullerin banka tarafından uygun koşullarda ve piyasa fiyatının altında satılmasını ifade eder. Fibabanka ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları Fibabanka sayfasından edinebilirsiniz.

Bankalar tarafından satılan taşınmazlar, icradan önceki normal piyasa koşullarının epey altında, avantajlı fiyatlar ile satılacağından konuta, iş yerine ya da araziye ihtiyacı olanlarca veya yatırım yapmak isteyenlerce tercih edilebilirler. Bu yazıda sizin için Fibabanka’dan satılık gayrimenkuller ile ilgili bilgileri tüm detayları ile sunacağız. “Fibabanka satılık gayrimenkul nasıl alınır, nasıl ihaleye katılınır?” gibi soruların yanıtlarını birlikte inceleyeceğiz.

Fibabanka’dan Satılık Gayrimenkuller

Piyasa fiyatlarının altında satılan Fibabanka’dan satılık gayrimenkuller, spot piyasadaki taşınmazlardan daha fazla tercih edilebilmektedir. Ülke genelinde çok fazla bir şubesi bulunmasa da Fibabanka, özellikle internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanalları üzerinden müşterilerine hizmet sunmaktadır. Bu sayede eriştiği milyonlarca müşterisine bireysel krediler, konut kredileri ve arsa kredileri gibi finansal enstrümanlar ile destek sunmaktadır. Tüketicilere sunulan bu finansal destek sonrasında, müşteriler ihtiyaçlarını giderebilmekte ve nakdi akışlarını sağlayabilmektedirler.

Ancak belirli dönemlerde bu kredi desteği karşısında müşteriler kredi ödemelerini geciktirebilmekte ve ödeyemeyecek finansal durumlara gelebilmektedirler. Bu durumda ise ipotekli kullandırılan konut kredileri sonucunda, bankalar finansmanlarını tahsil edebilmek için tüketicinin satın aldığı meskeni, iş yerini ya da arsayı satışa çıkarmaktadırlar.
Bankalar bunu yaparken iki farklı yöntem ile hareket ederler. Ya kendi internet siteleri üzerinden gayrimenkulleri yayınlayarak direkt teklif yöntemi ile satarlar ya da aracı emlak şirketleri üzerinden gayrimenkullerini satarlar. Fibabanka’dan satılık taşınmazlar için iki aracı bulunmaktadır. Bunlar INTENGO ve Bankadan.com internet siteleridir. Bankanın INTENGO sayfasında bulunan gayrimenkullerine erişmek için INTENGO Fibabanka bağlantısını, Bankadan.com sayfasında bulunan gayrimenkullerine erişmek için de Bankadan Fibabanka bağlantısını kullanabilirsiniz.

Fibabanka Satılık Gayrimenkul Satın Almak Karlı Mıdır?

Genel olarak tüm bankalardan olduğu gibi Fibabanka’dan satılık gayrimenkuller almak çok büyük avantajlar sağlayabilir. Bu avantajlardan en önemlisi de bankalar üzerinden satın alınacak olan taşınmazın daha ucuz fiyatlara sahibini bulacak olmasıdır. Böylelikle 200 Bin TL’lik bir konut için muhammen bedel üzerinden, belki de 150 Bin T’den, alıcılar bulunabilecek ve böylece kar sağlanmış olacaktır. Aynı zamanda bankacılık kanunu gereğince ellerinde bulundurdukları gayrimenkulleri ya da araçları iki yıl içinde satamazlarsa, irat edeceklerinden dolayı, bu tür ürünleri ellerinde fazlaca bulundurmak istemezler.

Bununla birlikte bankalar, kredi desteği sağlayarak bankacılık ekosistemi içinde nakdi bir destek sağlamakla ve ekonomiye katkı sağlamak ile de yükümlüdür. Bundan dolayı da ilk amaçları sermaye iradı değil, batık kredilerin tazmin edilerek yeniden dolaşıma sokabilmektir.

Bununla beraber Fibabanka’dan satılık gayrimenkul alırken emlakçı ücreti ödemeniz de gerekmeyecektir. Fibabanka ile aracı kurumların anlaşmasına göre hizmet ücreti ya da katılım bedeli de kesilmeyecektir. Bununla beraber Fibabanka dekont kesen bir kurum olduğu için satışlarında fatura kesmeyecektir. Böylece KDV ödemesi de gerekmez. Satın aldığınız taşınmaz için bir KDV tutarını siz de ödemezsiniz. Aynı zamanda muhammen bedel ile satışların yapıldığını da belirtmiştik. Dilerseniz bu kavramı açıklayalım. Muhammen bedel, bir taşıt ya da taşınmaza, bilirkişi tarafından biçilen değerdir.

Fibabanka’dan Satılık Taşınmaz Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Fibabanka satılık gayrimenkuller, kredilerini ödeyemeyen kişi veya kurumların ipotekli ürünleridir, demiştik. İlk olarak icra dairelerinde bulunan dosyalarda muhammen bedel üzerinden değerlendirilen taşınmazlar, devlet organları eliyle satılmaya çalışılır. Muhammen bedele satılamayan taşınmazlar, bankanın yetkilendirdiği avukatlarca, banka adına satın alınır ve süreç başlamış olur. Henüz icra dairesindeyken bilirkişinin belirlediği fiyat üzerinden satışa çıkarılarak aslında fiyat bu aşamada belirlenmiş olacaktır.

Fibabanka’dan Satılık Gayrimenkuller Nasıl Alınır?

Fibabanka’nın satışa çıkarmış olduğu taşınmazlar INTENGO ve Bankadan.com aracı internet sitelerinde ihale usulü ile satılmaktadır. Aynı zamanda bankanın taşınmazlarını sahibinden.com platformu üzerinde de görebilirsiniz. Ancak belirtelim ki, yine bu gayrimenkuller ile adını andığımız bu iki aracı internet sitesi ilgilenmektedir. Bankanın kendi internet sitesi üzerinde gerçekleştirdiği direkt satışı bulunmadığından, aracılar üzerinden ihale usulüyle satın alım gerçekleştirebilirsiniz.

Fibabanka İhale Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fibabanka, INTENGO ve bankadan.com internet siteleri üzerinden ihaleler gerçekleştirir. INTENGO üzerinden bankaya ait bir gayrimenkul beğendiyseniz, öncelikle 0 850 399 27 84 numaralı müşteri danışma hattını aramanızı öneriyoruz. Ardından da gayrimenkul danışmanı sizi arayarak beğendiğiniz gayrimenkul ile ilgili bilgiler verecektir. Ancak siz bundan önce kendi imkanlarınız ile de araştırma ve incelemeler de yapmalısınız.

Eğer bankadan.com üzerinden bir gayrimenkulü beğendiyseniz, 444 26 43 numaralı müşteri destek hattına erişerek gayrimenkul ile ilgili detaylı bilgi alabilir ve gerekli soruları muhatabınıza sorarak taşınmazın özelliklerini öğrenebilirsiniz. Elbette kendi bireysel araştırmanızı da mutlaka yapmanızı öneriyoruz.

Ardından bankanın TR33 0010 3000 0000 0003 2373 02 numaralı iban hesabına, muhammen bedelin yüzde 5’i oranındaki teminat tutarını yatırmalısınız. (Yüzde 3 teminat bedeli istenen gayrimenkuller de bulunuyor. Bunu bankadan ya da aracıdan öğrenmelisiniz.) Ödemenizi yaparken de hesap sahibi olarak “Fibabanka A.Ş.” ve açıklama bölümüne de “teklif verilmek istenen gayrimenkul kodu – teminat bedeli” yazmalısınız. Aksi takdirde işleminiz geçersiz sayılabilecektir.

Başvuru Aşaması

Her banka kendisine göre bir süreçle başvuru kabul etmekte ve gayrimenkul satışı gerçekleştirmektedir. Bir banka direkt satış yöntemini tercih edebileceği gibi isterse aynı gayrimenkul için ihale usulünü de uygulayabilir. Aracıların telefon numaralarını vermiştik; gerekli bilgileri danışmanlardan aldıktan sonra başvuru aşamasına geldiğinizde, öncelikle ihaleye katılım koşullarını okumalısınız. Sonrasında INTENGO Fibabanka linkinde bulunan ihale sözleşmesini bilgisayarınıza indirin ve doldurarak imzalayın (Bankadan.com aracı internet sitesi için de geçerli olan kurallardır).

İmza sonrasında INTENGO’ya ya da bankadan.com’a ihale şartnamesini ve teminat bedeli ödemeniz sonrasında size verilen dekontu hazır bulundurmalısınız. Aşağıda açıkladığımız istenen belgeleri INTENGO için Esentepe Mahallesi Müselles Sokak No:1/1 Onur İş Merkezi Kat:3 34394 Şişli / İstanbul adresine; bankadan.com için Key Yazılım Çözümleri A.Ş. Üniversiteler Mahallesi Cyberplaza D:308/A 06800 / Ankara adresine göndermelisiniz.

İstenen Belgeler

Teminat bedelinin ödenmesi ve şartnamenin imza edilmesi sonrasında işleme ait dekont ve ihale satış şartnamesiyle beraber gerçek kişiler için kimlik kartı / nüfus cüzdanı fotokopisi; tüzel kişiler içinse ticaret sicil gazetesi fotokopisi, yetki belgesi, vergi levhası fotokopisi ve imza sirkülerine ek olarak yetkilinin kimlik kartı / nüfus cüzdanı fotokopisi de aracı kurumlara gönderilmelidir.

Fibabanka Satılık Gayrimenkul İhalesine Nasıl Katılırım?

Fibabanka’ya ait olan gayrimenkuller için ihaleyi düzenleyen kurum banka, aracılık edense aracı kurumlardır. Bankadan.com ya da INTENGO gibi aracılar başvurunuz sonrasında size bir adet kullanıcı adı ve şifre gönderecektir. Genellikle kullanıcı adı T.C. kimlik numaranız olmaktadır. Şifreniz ise SMS ile size iletilecektir. Sisteme bu şifre ile erişerek, teminat bedelini ödediğiniz ve ihale satış şartnamesini imzaladığınız gayrimenkul / gayrimenkuller için teklif vermeye başlayabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken önemli hususlar da bulunmaktadır. İhalede gayrimenkul için belirlenmiş en alt bedel (muhammen bedel) altında teklifte bulunamazsınız. Eğer teminat tutarı ödemediyseniz, zaten sistem üzerinde aktif bir teklifte de bulunamazsınız. Diğer bir nokta da teminat bedeli ödemiş bile olsanız ihale şartnamesini imzalamadığınız bir taşınmaz için teklif veremezsiniz. Bu noktalara mutlaka dikkat edilmelidir.

Fibabanka’dan Satılık Taşınmazlar İçin Teklif Vermek

Fibabanka’dan satılık gayrimenkul ürünü için doğrudan / direkt teklif vermek ve taşınmazları doğrudan satın alabilmek çok zordur. Aracı kurumların eliyle yapılan banka ihaleleri yoluyla ve sadece ihale usulü ile bankalar gayrimenkullerini satışa sunarlar. Beğendiğiniz bir gayrimenkul için INTENGO ya da bankadan.com aracı internet siteleri üzerinden gerekli araştırmaları yaptığınızı, bilgilendiğinizi düşünerek içeriğimize devam edelim.

Bankadan.com internet sitesinde bulunan Fibabanka’ya ait taşınmazları il ve ilçelere göre kategorize ederek fiyatlarına göre sıralayabilirsiniz. Bununla birlikte gayrimenkul numarasını bildiğiniz bir taşınmazı direkt olarak gayrimenkul numarası ile de arayabilirsiniz. INTENGO internet sitesinde de aynı kriterler ile arama gerçekleştirmeniz mümkündür.
Teklif aşamasına geldiğinizde Fibabanka’dan satılık taşınmazlar için öncelikle size verilen şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Beğendiğiniz, teminatını ödediğiniz taşınmaz için minimum teklif miktarı kadar teklif yapabilirsiniz. Örneğin 200 Bin TL tutarındaki bir taşınmaz için, en düşük teklif tutarı 3 Bin TL olabilir. Bu tutar altında teklif yapamazsınız ancak dilerseniz üstünde teklif verebilirsiniz. Teklifiniz ardından 3 günlük ihale süreci başlayacaktır. (Bu süre bankanın takdirine bağlıdır.)

Unutulmamalı ki yapacağınız teklif başka kullanıcılar tarafından da görülebilir ve buna uygun olarak teklifler artırılabilir. İhalenin bitmesine son 30 dakika kalaya kadar teklif verme işlemi yapılabilir. Eğer sizden başka kimse son 30 dakika kalaya kadar teklif vermez ise taşınmaz malın sahibi olma imkanına kavuşursunuz. Fakat son 30 dakika kalaya kadar farklı teklifler gelirse, her teklif sonrasında yeni bir 30 dakikalık sayaç başlar ve teklif gelmeyen 30 dakikaya kadar ihale devam eder.

Fibabanka Satılık Taşınmazlar İçin Aracılara Komisyon Öder Miyim?

Fibabanka’dan satın alacağınız gayrimenkuller için aracılara bir komisyon ödemenize gerek yok. Zira banka bu aracılık komisyonunu kendisi karşılayacaktır. Ancak bu durum değişiklik gösterebilmektedir. Farklı bankalar, komisyonu alıcının ödemesini isteyebilir. Fibabanka, ihaleye katılım göstermeniz için yalnızca sizden teminat bedeli almaktadır ve çeşitli koşullar yerine getirilirse, bu teminat bedelini iade etmektedir.

Fibabanka’dan Teminat Bedelini Hangi Durumlarda Geri Alabilirim?

Fibabanka’ya ödediğiniz teminat bedelini belirli durumlarda ve yalnızca bankaya yazılı olarak başvurarak geri alabilirsiniz. Geri almanız için oluşması gereken şartları sıralayalım:
  • Teklifiniz ihaledeki diğer tekliflerin altında kaldıysa,
  • Bankaca katıldığınız ihale iptal edildiyse,
  • Banka ihaleye girmenizi engellemişse,
  • Teminat bedeli ödenmiş olsa dahi sistem üzerinden herhangi bir taşınmaza teklif vermemişseniz yazılı başvurunuz halinde teminat bedeli tarafınıza iade edilecektir.

Fibabanka Satılık Gayrimenkuller İçin Kredi Kullanabilir Miyim?

Fibabanka’dan satılık taşınmazları alırken bankanın ilk tercihi her zaman peşin olarak ücreti tahsil etmek olsa da krediye uygunluk durumuna göre, kredi kullanabilirsiniz. Yalnızca Fibabanka’dan da değil istediğiniz banka üzerinden kredi kullanabilirsiniz. Elbette bunun için öncelikle ihaleyi kazanmış olmanız ve satışın gerçekleşmesi aşamasına erişmiş olmanız gerekir. Krediye uygun bir taşınmaz seçmişseniz dilediğiniz banka üzerinden kredi kullanabilirsiniz. Fibabanka’dan satın alacağınız bir gayrimenkul için önceliğiniz Fibabanka da olabilir. Eğer ihale sitesinde kredi koşulları ile ilgili bilgi göremediyseniz bankayı arayarak kredi koşullarını öğrenmeye çalışmalısınız.

Fibabanka’dan konut kredisi kullanarak dilediğiniz gayrimenkulü kolayca satın alabilirsiniz. Size en uygun krediyi bulmak için Fibabanka Konut Kredileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İsterseniz farklı bankaların da konut kredisi bilgilerine Konut Kredileri sayfamız üzerinden erişebilirsiniz.

Fibabanka’dan Taşınmaz Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fibabanka’dan satın alacağınız taşınmazları henüz başvuru aşamasına dahi gelmeden dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Teklif vermek istediğiniz taşınmazın mevcut durumunu; hasar bilgisini, hisse ve iskân durumunu, konum – alan ve tapu bilgilerini detayları ile araştırmalısınız. Bankanın şartnamede, bu konu ile ilgili sorumluluk almadığını ve tüm sorumluluğu müşteriye yüklediğini belirtelim.

Diğer bir önemli husus da size gönderilecek olan şifredir. Sisteme girişte kullanacak olduğunu şifreyi üçüncü kişilerle paylaşmanız durumunda oluşabilecek olan zarardan yine banka kendisini değil sizi sorumlu tutacaktır.

En önemli husus ise taşınmazın devri konusundadır. Özellikle belirtmekte yarar var ki sadece teminat tutarını ödemek ile belirtilen taşınmaza sahip olamazsınız. Sahip olabilmeniz için banka tarafından istenen tüm bedelin ödenmesi gerekir. Ardından satış ve devir işlemi gerçekleştirilecektir.

Taşınmaz ihalesini kazanmış olmanız durumunda 10 gün içinde gayrimenkul için tapu işlemlerinin başlatılması beklenir. Bankanın farklı süreler de tayin edebileceğini belirtelim. Bu süreler içerisinde bankadan taşınmazı satın almazsanız, banka yatırmış olduğunu teminat tutarını irat kaydeder. Aynı zamanda satın alma aşamasında, başka biri adına tapu düzenlemek isteseniz, yine banka satışı durdurarak teminat bedelini irat edecektir.

Satın alım gerçekleştikten sonra kusur ve ayıp gözlenen mesken – işyeri gibi taşınmazlar için cayma hakkınız bulunmaz. Zira ihale sürecine geçebilmeniz için imzaladığınız ihale satış sözleşmesinde alenen sözleşmeye konu taşınmazı gezdiğinizi, beğendiğinizi taahhüt etmiş olursunuz.

Fibabanka, tüm aracılık hizmetleri için INTENGO ve bankadan.com aracı internet sitelerine gayrimenkul satışı için kendisi aracılık komisyon ücreti ödemektedir. Bu noktada sizden aracılık komisyon ücreti talep edilirse, durumu bankaya iletmenizi öneriyoruz.


Diğer bankalardan satılık gayrimenkuller