QNB Finansbank Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

QNB Finansbank'tan satılık gayrimenkuller; ipotekli olmaları nedeniyle haciz işlemi başlatılmış olan konut, arsa, iş yeri veya tarla gibi gayrimenkul ürünlerin QNB Finansbank tarafından, kendi internet sitesi üzerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden, direkt teklif ya da e-ihale usulü ile satılmasını ihtiva eder. Bankalardan satılık gayrimenkuller, spot taşınmaz piyasasında işlem gören taşınmazlara göre daha uygun fiyatlı ve tercih edilen ürünler olmaktadırlar. Serbest piyasadan on birime satın alınan bir gayrimenkul ürünü, bankalardan satın alındığında dört hatta üç birime bile bulunabildiğinden, yatırım amacıyla ya da ihtiyaçtan ötürü gayrimenkul satın almak isteyenler için özel tercih sebebi olabilmektedir. Bu yazımızda QNB Finansbank'tan satılık gayrimenkul ürünlerin alım sürecini detayları ile sizlerle paylaşacağız.

Bankaya ait gayrimenkuller, kendi internet sayfasında teklif usulü ve ihale ile satılırken, INTENGO aracı internet sayfasında ihale usulü ile satılmaktadır. Bankanın kendi resmi internet sitesi üzerinden satışları takip etmek için QNB Finansbank Satılık Gayrimenkuller, INTENGO üzerinden takip etmek için de QNB Finansbank INTENGO internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

QNB Finansbank'tan Satılık Gayrimenkuller

QNB Finansbank'tan satılık taşınmazlar normal piyasalardan farklı olarak daha uygun fiyatlara alıcılara ulaşabilmektedir. Mesken, tarla, arsa ve iş yeri gibi gayrimenkuller; bankanın konut kredileri, arsa kredileri gibi enstrümanlarını kullanan tüketicilerden ipotek yoluyla edinilmiş taşınmazlardan oluşurlar. Ülkenin her yerinde şubeleri olan ve milyonlarca müşterisi bulunan QNB Finansbank; müşterilerine sağladığı ihtiyaç kredileri, taşıt kredileri ve konut kredileri gibi enstrümanlar ile destek sağlar.

Kişisel ve kurumsal müşterilerin, konut kredileri – arsa kredileri gibi finansman araçlarıyla borçlanmaları ve ipotekli olarak satın aldıkları gayrimenkul ürünlerin ödeme geri dönüşünü yapamamaları neticesinde, banka tarafından gayrimenkuller, bankanın kendi internet sitesinde ve INTENGO aracı internet sitesinde satışa çıkarılır.

QNB Finansbank’tan Satılık Gayrimenkul Satın Almak Avantajlı Mıdır?

Bankalar üzerinden taşınmaz ürünler satın almak karlıdır. QNB Finansbank’tan satılık gayrimenkul satın almak da elbette avantajlıdır ve alıcıya bazı kolaylıklar sağlayacaktır. En önemli avantajı muhammen bedel ile satılmasıdır. Öncelikle muhammen bedel kavramını incelememiz gerekirse muhammen bedel, ekspertiz şirketi tarafından görevlendirilen emlak değerleme uzmanı olan bir bilirkişinin gayrimenkul ürünü için oluşturduğu raporundaki önerilen satış tutarıdır. Satış tutarının belirlenmesinde çeşitli kriterler ele alınır ve sonucunda muhammen bedel, şahısların ya da firmaların spot taşınmaz piyasasındaki benzer özelliklerdeki gayrimenkul ürünlerinden fiyat olarak daha uygun seviyede çıkacaktır. Banka da muhammen bedelin biraz üzerinde taşınmazlarını satmaya çalışır.

İcra Dairelerindeki Süreç Nasıl İşliyor?

İcra dairelerine giden dosyalar sonucunda, ipotekli olarak kullandırılan krediler geri alınmaya çalışılacaktır. Bunun için muhammen bedel tespiti yapılır ve icra dairesi devletin resmi kanalları üzerinden taşınmazları satmaya çalışırlar. Bu süreçte bankalar, tespit edilen muhammen bedelin yeterli olmadığına kanaat getirebilir ya da önemli bir taşınmaz olarak görerek daha yüksek meblağ ile satılacağını öngörebilir. Bu durumda bankalar, avukatları aracılığıyla gayrimenkulleri satın alacak ve kendi ekosistemleri içinde satmayı deneyeceklerdir.

QNB Finansbank Gayrimenkullerini Neden Uygun Fiyata Satar?

QNB Finansbank da batık kredilerini kurtarmaya çalışarak, elde ettiği taşınmaz getirisini yeniden finansmana ayırarak tüketici desteği sağlamak isteyen özel bankalar kategorisindedir. Banka aynı zamanda bir finansal bir şirket olduğu için faiz getirisi sağlayarak kar elde etmek ve mevduat sahiplerine de mevduat faizi ödemek zorundadır. Bu koşullar altında kredilerin tahsili için satış işlemini kendi gözetiminde yaptırmak isteyebilir. Ancak bankacılık kanunu gereği iki yıl elinde bulundurduğu gayrimenkulleri sermayeye irat etmesi gerektiğinden, iki yıl dolmadan elinden çıkarmak isteyecektir. Böylece teklif usulü ya da e-ihale usulü ayırmaksızın, muhammen bedeli bulan ürünlerin bile uygun fiyatlara satın alınması mümkün hale geliyor.

Klasik İhale Süreci ve E-İhaleler Farklı Mıdır?

QNB Finansbank’tan satılık taşınmazlar, e-ihale ya da teklif usulü ile satılır. Yani 4734 ve 2886 sayılı yasalara tabi olmadan satışlar yapabiliyor. İcradan satılık gayrimenkuller için yapılan klasik ihaleler zaman alan ve fiziki olarak çaba gerektiren bir süreç ortaya çıkarır. Fiziksel olarak yapılan gayrimenkul ihalelerinde idareden ücretiyle dosya alarak ihaleye katılmanız ve ihalenin yapılacağı esnada fiziki olarak ihale salonunda bulunmanız gerekir. Aynı zamanda idarenin ihaleyi duyurması, süre vermesi ve ihalenin sonuçlanması hep bir zaman gerektirecektir. Ancak teklif usulü ya da e-ihale ile yapılacak olan gayrimenkul satışları, fiziki ihale satışları kadar uzun sürmeyecektir. Bunu da bir avantaj olarak eklememiz gerekir. Elbette bu ihalelerde ya da teklif usulü satışlarda taşınmazların muhammen bedel üzerinden satılması da bir diğer avantajdır.

QNB Finansbank’tan Satılık Taşınmazlar İçin KDV ve Emlak Komisyonu Öder Miyim?

Spot piyasalarda gayrimenkul alırken emlakçı komisyonları önemli bir yer tutar. Fakat bankalardan satılık gayrimenkulleri satın alırken emlakçı ücreti ya da komisyon adı altında bir ödeme yapmazsınız. Elbette aracı internet sitesi için bir ödeme söz konusu olacaktır fakat normal bir emlakçı komisyonu ile karşılaştırıldığında, ödenecek olan bu tutar düşük kalacaktır. Aynı zamanda QNB Finansbank'tan satılık taşınmaz alacağınız zaman banka fatura kesmeyecek, bunun yerine dekont oluşturacaktır. Fatura kesmediği için herhangi bir KDV tutarı da ödemeyeceğinden siz de gayrimenkulü satın alırken KDV ödemek durumunda kalmazsınız.

QNB Finansbank'tan Satılık Gayrimenkuller Nasıl Fiyatlandırılır?

QNB Finansbank'tan satılık gayrimenkul, henüz icra dairesine düştüklerinde ekspertiz raporu istenir ve muhammen bedel belirlenir. Bu esnada taşınmaz henüz bankanın asetinde değildir ve icra dairesince icradan satılık gayrimenkul olarak ilan.gov.tr gibi devlet icra sitelerinde sahibini arar. Bankalar, icradan satışa çıkan taşınmazların belirlenen ilk fiyatlarını yetersiz bulursa ya da taşınmazın satılamadığını düşünürse, avukatları aracılığıyla taşınmazı satın alır ve asetlerine katarlar. Bu esnada icra dairesi tarafından belirlenen fiyat geçerlidir. Fakat banka, dilerse yeniden ekspertiz raporuyla fiyatı güncelleyebilir. Bankalar fiyat güncellemeyi altı ayda bir ya da senede bir kez tekrarlayabilir. Bu durumda da taşınmazın fiyatı ortaya çıkmış olacaktır.

QNB Finansbank e-ihale ya da doğrudan teklif ile satış yapmak istediğinde herhangi bir kamu ihale yönetmeliğine bağlı kalmaksızın satışlarını istediği gibi yapar. İstediği kişiye ya da kuruma satışı gerçekleştirmekte serbesttir.

QNB Finansbank'tan Satılık Taşınmazları Teklif Usulüyle Nasıl Satın Alırım?

QNB Finansbank satılık gayrimenkul ürünlerini almak için teklif usulü ve e-ihale yöntemi geçerlidir, demiştik. Teklif usulü ile satın alım yapmak istediğinizde bu şartlara uygun olarak yayınlanan ilanlara bakmanız gerekir. E-ihale yöntemiyle satış çıkarılmış ürünler için teklif usulü geçerli olmayacaktır. Teklif usulü satılan gayrimenkuller için QNB Finansbank Gayrimenkulleri  sayfasını inceleyerek beğendiğiniz taşınmaz için teklif ver butonunu kullanarak teklif verebilirsiniz. Butona bastığınızda sitenin alt kısmında bir form açılacak ve teklifinizi o alana yazabileceksiniz. Kişisel bilgilerinizi ve teklif tutarsınızı yazdıktan sonra satış ön koşullarını ve şartnameyi okuduğunuzu belirtmelisiniz. Sonrasında teklifinizi iletebilir ve bankanın birimlerinin dönüşünü bekleyebilirsiniz.

Belirtmekte yarar var ki teklif usulü satışa sunulan taşınmaz, banka tarafından uygun görüldüğü takdirde e-ihale yöntemiyle satışa da sunulabilir.

Teklif Usulü Satışlarda Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Değerlendirme aşamasında en yüksek teklif bedelinden başlanarak en düşük teklife doğru değerlendirme yapılacaktır. Misal, en yüksek teklif veren kişi ya da kurum belirtilen şartlara uymadığında, hak sırası bir sonraki teklif sahibine geçecek ve satış için ikinci sıradaki teklife yetki verilecektir.

QNB Finansbank'tan Satılık Taşınmazlar İçin Teklif Usulünde Teminat Öder Miyim?

Evet, QNB Finansbank'tan satılık taşınmazlar için teklif usulü satışlarda, sarışın başlaması için, başlangıç bedelinin yüzde 2'si oranında bir teminat bedeli ödemeniz gerekir. Bu bedelin ödenmemesi halinde verdiğiniz teklif geçerli sayılmayacaktır.

Aynı durum bankanın kendi internet sitesi üzerinde gerçekleştireceği ihalelerde de geçerlidir. Yüzde 2 oranında bir teminat bedeli istenmektedir. Ancak aracılar üzerinden gerçekleşen satışlarda bankanın aracıyla yapmış olduğu anlaşma geçerli olacağından, aşağıdaki başlık altında aracılardan ihale yöntemiyle satış konusunda bilgi alabilirsiniz.
Size en yakın QNB Finansbank şubesini öğrenmek için QNB Finansbank Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilir ve size en yakın şubenin nerede olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

QNB Finansbank'tan Satılık Gayrimenkuller İçin İhaleye Nasıl Başvururum?

Kamu ihale kanunlarına ya da yönetmeliklerine göre satılmayan QNB Finansbank satılık taşınmazlar için ihale ile gayrimenkul satın alacaksınız, bankanın kendi kural ve yöntemleri ile bu satışları gerçekleştirdiğini de bilmeniz gerekiyor. Kendi internet sitesi üzerinden teklif usulü ve ihale yöntemiyle taşınmaz ürünlerini satan banka, İNTENGO aracı internet sitesi aracılığıyla e-ihale yöntemi satışlarını yapar. İNTENGO QNB Finansbank adresinde bulunan taşınmazlar için e-ihale sürecine katılabilir ve beğendiğiniz taşınmaz için teklif vererek sahibi olmaya çalışabilirsiniz.

E-İhale İle QNB Finansbank'tan Gayrimenkul Satın Almak

Bankalardan satılık gayrimenkulleri almak için çoğunlukla e-ihalelere katılmak ve bu ihalelerde en yüksek teklifi vermek gerekiyor. Özel banka statüsündeki QNB Finansbank'a ait gayrimenkul ürünler INTENGO üzerinden satışa sunulurlar ve bankanın kendine has belirlediği şartlarda satılırlar. Aracı kurumla yapılan anlaşma neticesinde satışların detayları ile ilgili bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

E-İhaleye Katılmak İçin Teminat Ücreti Öder Miyim?

Bankanın kendi internet sitesi üzerinde yayınladığı ve ihale – teklif usulü satmak istediği ürünler için teminat bedeli ödemeniz gerektiğini belirtmiştik. Ancak QNB Finansbank’tan satılık gayrimenkullerin INTENGO üzerinden e-ihale ile satılması esnasında, başvuru esnasında bankaya teminat bedeli ödemezsiniz. Bunun yerine INTENGO’ya ihale katılım bedeli ödemeniz gerekir.

QNB Finansbank INTENGO Gayrimenkul Hattına Erişmek

QNB Finansbank’a ait INTENGO üzerinden satışa çıkarılmış taşınmazlardan birini beğendiyseniz, öncelikle aracı kurumun taşınmaz danışma hattını arayarak, ürün ile ilgili bilgi almanızı öneriyoruz. Daha önce bu aracı kurum üzerinden alışveriş yapmadıysanız hem süreçle ilgili bilgileri alabilirsiniz hem de gayrimenkul ürünle ilgili bilgi talep ederek yol haritanızı oluşturabilirsiniz. INTENGO aracı kurumunun gayrimenkul danışma hattı 0 850 399 27 84 numaralı telefon numarasıdır. İlgilendiğiniz ürünün gayrimenkul numarasını bir kenara not ederek kaydederseniz, il – ilçe gibi bilgilere gerek kalmaksızın danışman ürünü bulacak ve hakkındaki bilgileri sizinle paylaşacaktır.

INTENGO Sistemine Üye Olmak

Sisteme üye olmadan gayrimenkullere teklifte bulunamazsınız. Site üzerinden beğendiğiniz ve teklif vermek istediğiniz gayrimenkulü belirledikten sonra yukarıda vermiş olduğumuz danışma hattını aramalı ve ihale katılım bedelini ödediğinizi, üyelik oluşturmak istediğinizi belirtmelisiniz. Danışman telefonda iken girişinizi yapmaya çalışırsanız yardımcı olacaktır. T.C. kimlik numaranız kullanıcı adınız olarak belirlenecek ve şifreniz de SMS ile vereceğiniz cep telefonuna iletilecektir.

Başvuru Süreci Nasıl İşleyecek?

Bankalardan satılık gayrimenkul ürünler için e-ihale sürecine katılmak istediğinizde, INTENGO sistemine başvurmanız ve e-ihaleye katılım için bir niyet göstermeniz gerekiyor. Standart ihalelere göre oldukça kolay bir süreç sonrasında e-ihalelere basitçe katılabilirsiniz. Klasik ihale sürecinde pek çok aşama bulunurken, e-ihale süreci için INTENGO’dan beğendiğiniz gayrimenkul için INTENGO hesabına ihale katılım bedelini ödedikten sonra üye olmanız gerekir. İhale katılım bedeli ise satış başlangıç bedelinin yüzde 5’idir.

İhale katılım bedeli ya da hizmet bedeli olarak anılan bu ücreti, KDV ve her türlü masraf dahil olarak INTENGO Bilişim ve Teknolojileri Sanayi Ticaret ve Anonim Şirketi adına TR56 0001 0024 8765 9689 7550 17 nolu IBANA’a ödedikten sonra sözleşme linkinde bulunan sözleşmeye benzeyen bir sözleşme tarafınıza iletilir. Bu sözleşmeyi dikkatlice okumanızı ve anlayarak imzalamanızı öneriyoruz. Sözleşmenin dijital kopyası sistemde kalacaktır. Siz sözleşmeyi ve aşağıda sıralayacağımız belgeleri aracının İntengo Bilişim Teknolojileri San. Ve Tic. A.Ş. Esentepe Mah. Müselles Sok. No: 1/1 Onur İş Merkezi Kat:3 34394 Şişli İSTANBUL adresine kargo ile göndermelisiniz.

Hangi Evrakları Göndermeliyim?

Sözleşme ile ihale katılım bedelini ödediğinize dair dekont ile aşağıdaki listede bulunan evraklar kargolanacak ve yukarıdaki aracıya ait adrese gönderilecektir.
  • Gerçek kişiler ve tüzel kişiler için nüfus cüzdanı / kimlik kartı fotokopisi (tüzel kişilerde yetkilinin nüfus cüzdanı / kimlik kartı fotokopisi)
  • Tüzel kişiler için sözleşme imzalayan kişinin yetkili olduğunu gösterir yetki belgesi
  • Tüzel kişiler için imza sirküleri
  • Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetesi fotokopisi
  • Tüzel kişiler için vergi levhası fotokopisi

E-İhale İçin Komisyon Ödemem Gerekecek Mi?

Bankadan satılık gayrimenkuller için ihale katılım bedeli ödeniyorsa ya da hizmet bedeli ödeniyorsa, bu da bir nevi komisyondur. Kimi bankalar, aracı internet sitelerine satış komisyonlarını kendisi öder ve alıcı bu durumda komisyon ödemek zorunda kalmaz ancak QNB Finansbank’tan satılık gayrimenkul almak için aracı kurumu tercih ederseniz komisyon ödemeniz gerekecektir.

QNB Finansbank’tan Satılık Taşınmaz Almak İçin Başvuru Sonrası İhaleye Nasıl Katılırım?

QNB Finansbank satılık gayrimenkullerden beğendiğiniz bir taşınmaz için başvurunuzu tamamlamanızın ardından sisteme girişinizi yapmalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra da ihale katılım bedelini ödediğiniz taşınmazın ilan sayfasını bir kere daha ziyaret ederek son durumu incelemelisiniz. Geçen sürede yeni bir teklifin gelmiş olup olmadığını ya da gayrimenkulün özelliklerinde bir güncelleme yapılıp yapılmadığını incelemenizi öneriyoruz. İlan detay sayfasını inceledikten sonra artık teklif verebilirsiniz.

QNB Finansbank Satılık Taşınmaz İhalesine Teklif Vermek

QNB Finansbank satılık gayrimenkul ihalesine teklif vermek için asgari minimum tutar kadar ve muhammen bedel üzerinden teklif vermeniz gerekir. Başlangıç bedeli yani muhammen bedelin altında teklif yapamazsınız. Beğendiğiniz taşınmazın ilan sayfasında, Teklif Ver butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkan alandan teklifinizi sisteme girebilirsiniz. 100 Bin TL başlangıç fiyatlı bir ürün için minimum artırma tutarının 4 Bin TL olduğunu düşünürsek, yapmanız gereken asgari teklif 104 Bin TL olacaktır. Teklifinizi sistem üzerinden teklif yapmak isteyen tüm istekliler görebilir.

Başkaları Teklifim Üzerinde Teklif Verirse Ne Olur?

Şartname imzalamış ve ihale katılım bedeli ödemiş olan tüm istekliler, teklifiniz üzerinde teklif vererek ihale sürecine dahil olabilirler. Bunun üzerine sistem derhal durumu size e-posta ile bildirir. Dilerseniz minimum teklif tutarı kadar ya da daha fazla oranda teklifinizi arttırabilirsiniz. Elbette sadece şartnamesini imzaladığınız ve ihale katılım bedelini ödediğiniz gayrimenkullere teklifte bulunabileceğinizi de belirtelim.

İhale Süreci Nasıl İşler ve İhaleyi Nasıl Kazanırım?

İhalede teklifinizi taşınmaza iletmeniz sonrasında bankanın belirlemiş olduğu bir süre sayaç olarak işlemeye başlayacaktır. Bu bankanın belirlediği bir süre olarak değişkenlik de gösterebilir. 5 ila 7 gün arasında olduğu incelemelerimiz esnasında gözlemlendi ama bu sabit bir durum değildir. İhalede son gün ve son 30 dakika içinde sizden başka teklif veren yoksa teklifiniz ile ihaleyi kazanacaksınızdır. Fakat son 30 dakika kalaya kadar bir başka alıcı teklif sunduysa kalan süreye 30 dakika daha eklenir ve süreç devam eder. Her teklif için sisteme 30 dakika eklenerek devam edecektir, ta ki son 30 dakika içinde başka bir teklif gelmeyene kadar. Eğer son teklif sahibiyseniz, ihaleyi kazandınız demektir.

QNB Finansbank'tan Satılık Gayrimenkuller İçin Ödediğim İhale Katılım Bedelini İade Alabilir Miyim?

Belirli koşullar oluştuğunda QNB Finansbank'tan Satılık ihalesi için ödemiş olduğunuz ihale katılım bedeli tarafınıza iade edilir. Aynı zamanda bankanın kendi internet sitesi üzerinden girdiğiniz bir ihale varsa aynı şartlar bu ihale için de geçerli olacaktır. Aşağıda bu durumu inceleyelim.
  • İhale katılım bedelini ya da bankaya teminat bedelini ödemiş dahi olsanız, eğer ihalede teklif vermediyseniz teminat tutarınız / ihale katılım bedeliniz iade edilecektir.
  • İhalede yaptığınız teklif diğer tekliflerden düşük kalmışsa ve ihaleyi kaybetmişseniz tarafınıza ihale katılım bedeli / teminat tutarı iade edilecektir.
  • Zaruri durumlarda ya da banka gayrimenkul ile ilgili başka bir fırsat gördüyse ihaleyi iptal edebilir. Bu durumda ödemiş olduğunuz teminat tutarı / ihale katılım bedeli tarafınıza iade edilecektir.
  • İhaleye girişiniz sakıncalı görülmüşse ya da herhangi bir sebeple ihaleye girişiniz banka tarafından engellenirse teminat tutarınız ya da ihaleye katılım bedeliniz iade edilecektir.

QNB Finansbank'tan Satılık Taşınmazlar Taksitle Alınır mı?

QNB Finansbank satılık gayrimenkul ürünler, banka tarafından peşin olarak satılır ve şartnamede belirtildiği gibi taksit ile satılmazlar.

Kredi Kullanarak QNB Finansbank'tan Satılık Gayrimenkuller Alınabilir mi?

Evet, kredi kullanarak bankaya ait taşınmaz ürünler satın alınabilir. Fakat ilk önce, başvuru aşamasına dahi gelmeden, bahse konu olan gayrimenkulün platform üzerinden krediye uygunluğunu incelemenizi öneriyoruz. Ekseriyetle platform üzerindeki QNB Finansbank'tan satılık gayrimenkuller krediye uygunluğu bulunan ürünlerdir. Yine de incelemeli ve planınızı buna uygun olarak belirlemelisiniz. Kredi uygunluğu bulunmadığı durumlarda, peşin olarak taşınmazı satın almanızın gerekeceğini de unutmayın. Dilerseniz bankalar üzerinden konut kredisi kullanabilirsiniz.

Konut Kredileri sayfamız üzerinden bütçenizi sarsmayan, uygun faiz oranlarına sahip kredi ürünlerini inceleyebilirsiniz. Ancak QNB Finansbank Konut Kredileri sayfamızı ziyaret ederek sadece QNB Finansbank'a ait konut kredilerini de inceleyebilirsiniz. Aradığınız kredi konut kredisi değilse ve farklı hesaplamalar yapmak isterseniz, Krediler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

QNB Finansbank'tan Satılık Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İster spot gayrimenkul piyasalarından ister de bankalardan satılık gayrimenkuller alın, alacağınız taşınmazı dikkatlice incelemelisiniz. Normal piyasalardan satın alacağınız taşınmazlar için yaptığınız anlaşmaya göre satın alımdan vazgeçtiğinizde, size geri dönüşü masraflı olmayabilir. Ancak özellikle bankalar üzerinden taşınmaz satın alacaksanız daha dikkatli olmalısınız. Çünkü bir şartname ile kendinizi bir anlaşmaya bağlayacaksınız. Bu başlık altında QNB Finansbank'tan gayrimenkul satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyelerimiz olacak.

Gayrimenkulleri Bizzat Giderek İnceleyin

E-İhale ile ya da teklif usulüyle satın almak istemeniz fark etmeksizin, başvuru aşamasında ya da daha öncesinde mutlaka bizzat gayrimenkul ürünü incelemenizi öneriyoruz. INTENGO sisteminden taşınmaz ihalesine giriyorsanız, bu durumda gayrimenkul danışmanınıza taşınmazı gezmek istediğinizi özellikle belirtin. Böylece birinci elden satın almak istediğiniz gayrimenkulü inceleme ve varsa sorunlarını görme fırsatınız olacaktır. Satın almak istediğiniz gayrimenkulün çevresel konumu, ulaşım ve meskenler için komşuluk gibi unsurlar dikkate alınmalıdır. Karar verme sürecinize etki edeceğinden bu hamle önemlidir. Gayrimenkule dair sorunlar sebebiyle satın alım sürecinde satın alımdan vazgeçerseniz, teminat tutarınız ya da ihale katılım bedeliniz iade edilmeyecektir.

Araştırmalarınızı İyi Yapmalısınız

Taşınmaz satın alma sürecinin en önemli bölümü araştırma olsa gerek. Tapu dairelerinden gayrimenkule ait yapı ve tapu durumunu, iskân ve kullanım durumunu mutlaka öğrenmelisiniz. Bunula birlikte belediyelerden hasar ve iskân durumuyla ilgili konularda bilgileri de almayı ihmal etmeyin. Müşterek taşınmazlar satın almak istediğinizde önceden tapu ortakları ile görüşüp anlaşmalı ve bir sorunun olmadığından emin olmalısınız. Bir mesken alacağınızı varsayarsak, meskene ait dış ve iç yapının sağlam olduğuna, bakım gerektirmeyen bir durumda olduğuna kanaat getirene kadar teklif vermemenizi hatta teminat tutarını ya da ihale katılım bedelini bile ödememenizi öneriyoruz. Şartnamede yazan kurallardan biri de alıcının bu araştırmayı önceden yaptığının ön kabulüdür.

Gözlemlemeden, araştırmadan yapacağınız bir satın alımda banka mesuliyet kabul etmeyecek ve satın alım esnasında vazgeçmeniz durumunda, şartnameyi esas alarak ödemiş olduğunuz teminat tutarı / ihale katılım bedeli tarafınıza banka tarafından iade edilmeyecektir.

Banka Ödemesini Zamanında Yapın!

Teminat tutarını ya da ihale katılım bedelini ödemeniz ve şartnameyi imzalamanız sonrasında, ihaleye katılıp taşınmazı kazandıysanız, artık gayrimenkulün tüm ödemesini yapmanız satış için bir zorunluluktur. Gayrimenkule ait ödemeyi zamanında yapmamanız durumunda ihale iptal edilecek ve ödediğiniz teminat tutarı / ihale katılım bedeli tarafınıza iade edilmeyecektir. Bundan dolayı da paranızı ihale sonunda hazır bulunacak şekilde ayarlamanız önemlidir. Halihazırda ödemeyi gerçekleştirecek ödeme gücünüz bulunuyorsa sorun bulunmuyor ama kredi kullanacaksanız, en azından ihale süreci sırasında krediniz hazır olmalıdır. Bu noktada krediyi kullanmanız gerekmez, kredibilitenizin olduğuna emin olmanız durumunda, ihaleyi kazandıktan sonra da kullanabilirsiniz.

Bazı Ödemeleri Yapmaya Hazır Olun!

QNB Finansbank’tan satılık taşınmaz ihalesine katılmadan önce şartnamenin okunması oldukça önemlidir. Şartnamede bankaya düşen ödemelerin banka tarafından ödeneceği alenen belirtilir. Ancak alıcı olarak sizin de ödemeniz gereken ve şartnamede tarafınıza bırakılmış olan bazı ödemeler satın alım esnasında karşınıza çıkacaktır. BSMV ve tapu giderleri gibi giderlerin alıcıya ait olacağı da şartnamede kabul ettiğiniz detaylardandır.

Şartnameyi İmzalayan Gayrimenkulün Sahibi Olur

Tapu, satın alım esnasında şartnameyi imzalamış olan kişinin üzerine yapılır. Şartnameyi imzalayan kişinin yerine başka birinin üzerine tapu geçirilmeye çalışılırsa, banka satışı durdurma hakkına sahiptir. Şartnameye uygun bir satışın yapılması için şartname hükümlerine göre QNB Finansbank’tan satılık gayrimenkul ihalesine katılan, şartnameyi imzalayan kişi tapuyu üzerine almalıdır. Aksi durumda satış iptal edilebilir ve bu durumda teminat tutarınız / ihale katılım bedeliniz banka tarafından gelir olarak irat edilir. Öncelikle ihaleyi kazanan kişiye tapunun devri gerçekleştirilmeli ve ardından dilerseniz farklı kişi ya da kişilere satışı gerçekleştirilmelidir.

Geçmiş Döneme Ait Borçlar Sorgulanmalıdır

Satın alım esnasında veya sonrasında en fazla sorun çıkaran konu şüphesiz geçmiş maliklerden kalan borçlar konusudur. Geçmiş dönemden kalan borçlar, kurumlara göre farklı aboneliklerle çözülebilse de çözüm için geçmiş dönem borçlarının ödenmesini şart koşan kurumlar ya da kişiler de olabilir. Yeterli bir inceleme yapmadığınızda, geçmiş döneme ait yüklü borçlara haiz bir taşınmazı edinmiş olabilirsiniz. Vergi borçlarından tutun da elektrik, su faturana kadar pek çok kalemde borçlu bir gayrimenkul satın almış olabilirsiniz. Dediğimiz gibi bazı kurumların abone numarası değiştirerek borcu şahsileştirdiğini bilsek de borcun üzerinize geçmesini isteyen kurum ya da kişilerle karşılaşmamak adına önceden araştırılması iyi olur.


Diğer bankalardan satılık gayrimenkuller