Garanti Bankası Satılık Araçlar, Garanti BBVA İcradan Satılık Arabalar

Garanti BBVA’dan satılık araçlar, ipotekli kullandırılan kredilerin ödenmemesi sonucunda haciz işlemi başlatılan veya bankanın elinde bulunan satılık araçlarını ihtiva eder. Garanti satılık araçları, tıpkı Garanti BBVA’dan Satılık Gayrimenkuller satışında olduğu gibi doğrudan teklif usulüyle yapıyor. Garanti’den satılık ikinci el otomobiller için banka bir başka aracı kurumla çalışmamaktadır. Kendi internet sitesi üzerinden ürünlerini teşhir etmekte ve araçlarının satışını gerçekleştirmektedir. Doğrudan teklif alarak, teklifleri yüksekten düşüğe doğru sıralıyor ve sonrasında kesin satış için işlemleri başlatıyor. Bu nedenle de oldukça uygun fiyatlara araç sahibi olabilirsiniz.

Garanti BBVA’dan Satılık Araçlar

Garanti Bankası’ndan satılık ikinci el otomobiller, araç piyasalarında bulunan araçlara göre çok daha uygun fiyatlıdır. Türkiye’nin en önemli özel bankaları arasında yer alan bank, geniş şube ağı ve milyonlarca kişinin erişebildiği mobil uygulaması ve internet sitesi ile çok kişiye bankacılık hizmeti sunmaktadır. Milyonlarca kişiye sağladığı kredi imkânı ile ülkemizin en fazla bankacılık hizmeti veren bankalarından biri olan Garanti, ihtiyaç sahiplerine tüketici kredileri sağlıyor. Bu krediler arasında şüphesiz en önemlilerinden biri de Garanti BBVA Taşıt Kredisi olarak ortaya çıkıyor. Dağıtılan bu kredilerin dönem dönem geri alınması zorlaşabiliyor.

Kurumsal ya da bireysel kredilerde zaman zaman yaşanan bu geri ödeme sorunları sonunda banka, ipotekli olarak kullandırdığı kredileri geri alabilmek için ipotekli olan araçları satışa çıkarmakta ve batık kredilerini geri almaya çalışmaktadır.

Garanti BBVA’dan Satılık Araçları Nereden Alabilirim?

Garanti’den satılık otomobiller, bankaya ait internet sitesi üzerinden satılmaktadır. Garanti BBVA’dan Satılık Araçlar bağlantısı üzerinden bankanın elinde bulunan araçların listesine ulaşabilirsiniz. Bu makalenin yazıldığı tarihte bankanın açıklanmış herhangi bir aracı bulunmuyordu ancak siz kontrol ettiğinizde yayında ikinci el satılık araç bulabilirsiniz. Garanti’den satılık taşınmazların da satıldığı INTENGO ya da bankadan.com gibi internet aracı kurumlarında bankaya ait herhangi bir araç satışı bulunmadığını da özellikle belirtelim.

Garanti Bankası’ndan Satılık Araç Almak Karlı Mıdır?

Garanti’den satılık taşıt alırken spot piyasalara nazaran daha az ödeyerek alışveriş yapacağınız için elbette bir kardan ve avantajlı bir fiyattan bahsetmek mümkündür. Bunun en önemli nedeni ise araçlar için spot piyasalarda kişilerin karlarını düşünerek satış yapması, bankaların ise batık kredilerin temini için daha az bir kar ile satışı tamamlamak istemesidir. Bankalar, ekspertiz raporları ile fiyatları belirlerken serbest piyasada fiyatlar, kişilerin çeşitli kriterleri ortaya koyarak belirlediği bir sonuçtur. Bankaların bilirkişi raporları sonucunda ortaya bir muhammen bedel çıkacaktır. Başlangıç fiyatı olarak da adlandırılabilecek bu muhammen bedel üzerinden bankaya teklifinizi sunarsınız.

Uygun Fiyatlara Araç Sahibi Olabilirsiniz

Normal araç piyasalarında kişiler araçlarını diledikleri fiyata pazarlamak, satmak isteyebilir. Ancak Garanti gibi bankalar, taşıtlarını satarken bir plan ve bir amaç doğrultusunda ilerler. Bankalardan satılık ikinci el araçlar, genellikle batık kredilerin tazmini için yapılır ve çok da kâr amacı güdülmez. Spot araç piyasalarını incelediğinizde, bir aracı beğenip satın almak isterseniz satıcının istediği karı satıcıya vermeniz gerekecektir. Lakin Garanti BBVA’dan satılık araçlar için teklifte bulunursanız, normal piyasalarda beğendiğiniz aracın belki de aynısını daha uygun fiyatlara satın alma şansınız olacaktır.

Batık Kredileri Geri Almak İçin Satışlar

Garanti Bankası da diğer bankalar gibi ellerinde araç bulundurmak istemezler. Bankaların asli görevleri arasında mal biriktirmek bulunmaz. Bankalar, kredi desteği sağlayarak finans piyasalarında canlılık ve hareketlilik yaratmak için görevlidirler. Fakat kredilerde yaşanan geri ödeme sorunları sonrasında batık kredi sorunu ile karşı karşıya kalırlar.

Doğrudan Teklifle Satışlar

Garanti Bankası araçları satılırken doğrudan teklif yöntemi kullanılır. Banka, taşınmaz ürünleri için e-ihale yöntemlerini de bir alternatif olarak kullansa da araçları için aynı yolu izlememiştir. Garanti BBVA’dan satılık gayrimenkuller de zaten e-ihale siteleri dışında bankanın kendi internet sitesinde satılmamaktadır. Banka kendi internet sitesi üzerinden INTENGO kurumuna yönlendirme yaparak gayrimenkul satışı yapmaktadır. Ancak bankadan satılık taşıtlar konusunda tek kaynak bankanın kendi internet sitesidir ve orada da doğrudan teklif yöntemi esas alınır.

Garanti Bankası İcradan Araç Satın Alır

Garanti Bankası’nın satılık araçları öncelikle icra müdürlükleri aracılığı ile satışa çıkarılırlar. Eğer banka icra müdürlüklerinin muhammen bedelini beğenmezse, kendi şartları ile ürünleri satabilmek amacıyla taşıtları satın alır. Böylece ürünler üzerindeki tek yetkili halini alır ve dilediği gibi satışta söz hakkına sahip olur.

Banka Araçlarını Kendi Bünyesinde Satıyor

Banka kendi bünyesinde araçları satabilmek amacıyla icradan satılık araçları satın alır ve asetlerine katar. Kendi belirlediği kurallara göre satışlarını gerçekleştirir. Banka, dilediği kişiye satış yapabileceği gibi dilediği zaman da aracın satışını durdurabilir.

Komisyon – KDV Yok

Garanti, satışlarını kendi sistemi üzerinden gerçekleştirdiği için farklı kurum internet sitelerine komisyon ödemesi yapmanız gerekmeyecektir. Bu komisyon bedelleri sistemlere göre farklı isimler alsa da bir komisyon olarak tahsil edilirler. Bunun yanında dışarıdan, ikinci el araç piyasasından bir araç satın aldığınızda ise fatura kesilecek ve siz de bu kesilen faturanın KDV’sini ödemek zorunda kalacaksınız. Ancak bankalardan satılık araçlar almak isterseniz KDV ödemezsiniz. Zira Garanti BBVA ve diğer bankalar, bankacılık kanunu gereği dekont keserler. İkinci el araç satışı sırasında fatura kesmeyecekleri için KDV ödemeniz de gerekmez.

Garanti BBVA’dan Satılık Araçların Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Garanti Bankası’ndan satılık ikinci el araçlar için fiyat belirlenirken en mühim nokta ekspertiz raporunun hazırlanmasıdır. Ancak bunun da öncesine giderek icra süresinde oluşan fiyattan bahsetmek de gerekecektir. İlk ekspertiz raporu icra müdürlüğü tarafından hazırlattırılır. Banka aracı satın almasının ardından gerek görürse bu muhammen bedeli güncellemek için yeni bir ekspertiz raporu hazırlatabilir. Böylece araç fiyatları da oluşmuş olacaktır.

Garanti’den Satılık Araçlar İçin Teminat Bedeli Öder Miyim?

Garanti BBVA’dan satılık arabalar için teminat bedeli ödemeniz gerekmez. Ancak yine de aşağıda verdiğimiz numaraları arayarak beğendiğiniz ve teklif vermeyi düşündüğünüz araçlar için teminat bedeli ödeyip ödemeyeceğini teklif öncesinde sormanızı öneriyoruz.

Garanti BBVA’dan Satılık Araçları Nasıl Alacağım?

İcra yoluyla araç kredisi kullanan ve zamanla ödeme zorluğu çeken mudilerin, ipotekli araçları Garanti BBVA 2. El Otomobiller sayfası üzerinden satışa sunulurlar. Belirtmekte yarar var ki araçlar için devlet ihale yönetmeliğine tabi olmayan bankanın satış yapıp yapmama ve dilediği bedel ile araçları satma şansı bulunmaktadır.

Nasıl Doğrudan Teklif Yaparım?

Satış için yukarıdaki linkte bulunan bilgileri detaylıca okumanızı öneriyoruz. Satın alma taleplerinin doğrudan teklif verme usulü ile yapıldığını ve ihale ya da e-ihale yapılmadığını özellikle belirtelim. Bankaların yurt içi – yurt dışı şubelerine, temsilciliklerine, bölge müdürlüklerine yazılı olarak Teklif Verme Formu ile başvurularınızı yapabilirsiniz. 0 212 318 29 93, 0 212 318 20 51 ve 0 212 318 20 49 numaralı idari işler servisine erişerek ya da idariislergrubu@garanti.com.tr adresine e-posta göndererek detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Verilen Diğer Teklifleri Öğrenebilir Miyim?

Sizin verdiğiniz teklif üçüncü kişilerle, üçüncü kişilerin verdiği teklifler sizinle paylaşılmaz.

Hizmet Bedeli – Katılım Bedeli – Teminat Bedeli Öder Miyim?

Hizmet, katılım ya da teminat bedeli ne demektir, önce buradan başlayalım. Hizmet bedeli ve katılım bedeli olarak alınan tutarlar, komisyondur. E-ihale ile satılan varlıklar için bankaların ya da müşterilerin aracı internet sitelerine ödediği bir komisyondur. Alenen komisyon denmemekte, hizmet bedeli ya da katılım bedeli adı verilmektedir. Garanti BBVA’dan satılık araçlar, aracı internet siteleri üzerinden satılmadığından bu ücretleri ödemezsiniz. Teminat bedeli ise bir nevi kaparodur. Yani satın alacağınız araç için yapacağınız bir ön ödemedir. Daha önce teminat bedeli ödemenizin de gerekmediğini belirtmiştik.

Garanti Bankası’ndan Satılık Araçlar E-İhaleler İle Satılıyor Mu?

Hayır. E-ihale ya da ihale gibi satış yöntemleri banka tarafından kullanılmıyor. Garanti BBVA’dan satılık araçlar doğrudan teklif yöntemi ile bankanın kendi internet sitesi üzerinden satılıyor.

Aracı Kurumlarla İrtibata Geçmem Gerekir Mi?

Herhangi bir aracı kurumla irtibat kurmanız gerekmez. Teklif verme sürecinizden satın alıma kadar her detay ile banka ilgilenir. Eğer bankanın farklı kanallar üzerinden satışları ortaya çıkarsa ilk olarak bu başlık altında sizleri bilgilendireceğiz.

Garanti BBVA’dan Satılık Araçları Taksitle Satın Alabilir Miyim? Kredi Kullanabilir Miyim?

Garanti’den satılık araçlar taksitli olarak satın alınamazlar. Garanti Bankası batık kredilerinin tahsili ve tazmini için asetinde bulunan araçları satmaktadır ve ödemelerini de peşinen ister. Teklif edeceğiniz tutarı bir kerede ve peşinen ödeyebileceğinizden emin olmanızı öneriyoruz. Ancak dilerseniz Garanti BBVA’dan satılık taşıtlar satın almak için kredi kullanabilirsiniz. Size verilen süre içerisinde banka hesabına gerekli tutarı ödemeniz halinde de beğendiğiniz aracın sahibi olabilirsiniz.
Ödeme imkanlarınıza en uygun taşıt kredilerini incelemek isterseniz Taşıt Kredileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz taşıt kredinizi Garanti’den de kullanmanız mümkün. Garanti BBVA Taşıt Kredileri sayfasından bankaya ait taşıt kredilerinin faiz oranlarını sorgulayabilirsiniz.

Garanti BBVA’dan Satılık Araba Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Garanti BBVA’dan satılık uygun fiyatlı araçlar alırken bazı noktalara dikkat etmekte fayda bulunuyor. Öncelikle iletişime geçtiğiniz satış sorumlusuna taşıtı görmek ve incelemek istediğinizi mutlaka belirtin. İnternet sitesi üzerinden gördüğünüz fotoğraflar ya da sizin yerinize ürünü inceleyen kişiler referansınız olmalıdır. Ürünü görüp incelemeden almamanızı öneriyoruz.

Bizzat Aracı Siz İnceleyin

Satın almak istediğiniz aracı bizzat incelemeniz ilerleyen zamanlarda, aracı satın almanız sonrasında yaşayabileceğiniz olası sorunların ortadan kalmasını sağlayacaktır. Araca ait kalıtsal sorunların olup olmadığını, araca dair bir hasarın bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Yanınızda bulunan banka yetkilisine araç hakkındaki tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Aracın fiziki durumdan motor ve iç aksamına kadar tüm unsurları sıkı şekilde inceleyin. Eğer taşıtı test etme imkânınız bulunuyorsa, bu imkânı da değerlendirin.

Garanti Bankasına Araç Ödemesini Zamanında Yapın

Garanti’den satılık ucuz araçlar, iş araçları, motosikletler satın alırken ödemenizi Garanti Bankasına zamanında yapmanız önemlidir. Taksitli satışın bulunmadığını özellikle bir daha belirtelim. Ancak bunun yerine isterseniz satın alım için kredi kullanabilirsiniz. Kredi kullanarak taşıt satın alacaksanız da mutlaka teklif öncesinde ya da teklifin kabulünden hemen sonra kredi başvurunuzu yapın. Eğer kredi başvurunuz bankanın teklifinizi kabulü sonrasında size verdiği süre zarfı içinde onaylanmazsa veya gecikirse satış iptal edilebilir.

Satın Alırken Ek Ödemeler İçin Para Ayırın

Bankalardan satılık ikinci el ucuz taşıtlar için bazı ek ödemeler yapmanız gerekebilir. BSMV ve diğer bazı gider harçları gibi harçları banka sizin ödemenizi isteyecektir. Bu sebeple de aracın ücretinin yanında ek masraflar için de bir miktar para ayırmanızı öneriyoruz.

Geçmiş Döneme Ait Borçları Araştırın

İkinci el satılık araçlar için geçmiş dönemden kalma borçlar, satın alım sonrasında sorun teşkil edebiliyor. Satın alacağınız aracın geçmiş dönem vergi veya sigorta borcunun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda plakadan da sorgulama yapmalı ve araç hakkındaki trafik detaylarını da öğrenmelisiniz.

Satış Sadece Size Yapılır

Garanti Bankası’ndan satılık ikinci el arabaların satışları sadece teklif sahibine yapışır. Farklı birisi taşıtın satışını üzerine almak isterse banka bu talebi reddedecek ve satışı anında durdurarak paranızı iade edecektir.