Garanti Bankası Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Garanti BBVA’dan satılık gayrimenkuller, icra işlemi başlatılan konut, işyeri, arsa, tarla gibi taşınmazların banka tarafından satılmasını ifade etmektedir. Bu yolla satışa çıkarılan taşınmazlar normal piyasa fiyatlarının oldukça altında, uygun fiyatlarda müşterilere sunulmaktadır. Gayrimenkul ihtiyacı olan ya da gayrimenkule yatırım yapmak isteyen kişiler bankanın satışa çıkardığı taşınmaz ürünlerini satın alabilmektedirler. “Garanti BBVA’dan satılık gayrimenkul nasıl alınır, satın almak ne kadar karlıdır?” gibi soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bankanın kendi internet sitesi üzerinden Garanti Hakkında linkinden satılık gayrimenkullerin hali hazırda satıldığı INTENGO Garanti sitesine referans verilmiş durumda. INTENGO üzerinden satış işlemlerinin gerçekleştiğini özellikle belirtelim. Aynı zamanda araç satışı için de Garanti’nin 2.El Otomobiller linki yardımıyla ikinci el satılık otomobillere ve iş araçlarına ulaşabilirsiniz.  

Garanti BBVA’dan Satılık Gayrimenkuller

Garanti BBVA’dan satılık gayrimenkuller, taşınmaz piyasasındaki konut, iş yeri, arsa ve tarla gibi taşınmazlara nazaran daha uygun fiyatlı olarak müşterilere sunulmaktadır. Türkiye’nin birçok yerinde şubesi olan ve milyonlarca müşterisi bulunan Garanti BBVA; müşterilerine sağladığı konut kredileri, taşıt kredileri ve arsa kredileri gibi farklı enstrümanlar ile müşterilerine destek sağlar.

Kurumsal veya kişisel konut – arsa kredilerinde yaşanan kredi ödeme güçlükleri sonucu banka, ipotek koyarak kullandırdığı krediye karşılık, müşterinin ipotekli olan gayrimenkulünü satışa çıkarmaktadır. Garanti BBVA da INTENGO aracı internet sitesi üzerinden satışlarını gerçekleştirmektedir.

Garanti BBVA’dan Satılık Taşınmaz Almanın Avantajları Nelerdir?

Bankalardan ya da özelinde Garanti BBVA’dan satılık gayrimenkul almak istemeniz, halinde güncel gayrimenkul piyasalarında satın alacağınız konut, iş yeri veya tarla gibi taşınmazları daha uygun fiyatlara satın alabilmeniz mümkün olmaktadır. Bankacılık kanunları gereğince pek çok banka ellerinde taşınmaz bulundurmak istemez. Diğer bankaların amacına uygun olarak Garanti BBVA da sunduğu kredi desteğine karşılık, nakit ödeme alabilmek ve batık kredileri karşılayarak yeniden bankacılık ekosistemi içine nakit desteği sağlayabilmek amacını güder.

Daha uygun fiyatlar ile gayrimenkul sahibi olabilmek bankalar üzerinden alabileceğiniz gayrimenkuller için emlakçı komisyonları ödemenize gerek kalmayacaktır. Bunun yanında bankalar yapıları itibariyle dekont kesen kurumlardır. Dekont kestikleri için de fatura kesmelerine gerek kalmayacaktır. Bu da elbette KDV yükünden bankaları muaf tutacaktır. Garanti BBVA satılık gayrimenkuller için alıcı olarak siz de KDV ödemek durumunda kalmazsınız. Aynı zamanda muhammen bedel üzerinden fiyatlandırıldıkları için, spot piyasadaki ürünler gibi satıcının ne kadarlık bir bedel biçtiğinden çok bilirkişi değerlemesi fiyat için referans olmaktadır.

Garanti BBVA Satılık Gayrimenkullerin Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Garanti BBVA satılık taşınmaz satın almak istediğinizde spot taşınmaz piyasasına nazaran daha uygun fiyatlara gayrimenkuller satıldığına dikkat etmişsinizdir. Bu nokta en önemli aşama henüz icra dairesi üzerinden satılık işlemi başlatılırken olmaktadır. Zira muhammen bedel tespiti için ekspertiz raporu istenecek ve muhammen bedele bilirkişi karar verecektir. Fiyat belirlenir ve bu süreç sonunda icra dairesi üzerinden gayrimenkul ürünü satışa çıkar. Lakin bu süreçte ederini bulamayan ya da bankanın ederini bulamadığını düşündüğü taşınmaz için banka adına avukatlar satın alma işlemi yaparlar ve taşınmazı banka asetine eklerler. Böylece ihale ile yapılacak olan satışın açılış fiyatı da belirlenmiş olur.

Garanti BBVA’dan Satılık Taşınmazları Nasıl Satın Alırım?

Her banka gibi Garanti BBVA satılık gayrimenkulleri kendi yöntemleri ile satmayı tercih eder. Bir ihale süreciyle satmayı tercih edebileceği gibi dilerse direkt teklif verme yöntemi ile de satabilir. Ancak bankanın tercih ettiği yöntem aracı bir firma olan INTENGO internet sitesi üzerinden ve ihale usulü ile satışları yapmaktır. Bu noktada belirtelim, banka araç satışı dışında taşınmaz satışlarını kendi internet sitesi üzerinden yapmamaktadır. Eğer kendi internet sitesi üzerinden bir satış süreci içine girmeyi tercih ederse, ileride yazımızda bu durumu belirteceğiz.

İhale İle Taşınmaz Satın Almak

Bankalardan satılık gayrimenkuller genelde icralık gayrimenkullerin satıldığı ve bankaların kendi internet siteleri üzerinden ya da aracı kurumlar üzerinden gerçekleştiği kurum satışlarını anlatır. Garanti BBVA’dan satılık gayrimenkuller için INTENGO üzerinde ihaleye başvurmanız ve ihalede gayrimenkul için teklif vermeniz durumunda, eğer sizden başkası teklifinizi geçemezse, taşınmazın sahibi olabilirsiniz. Bunun için aracı kuruma ihale katılım bedeli olan tutarı ödemeniz gerekiyor. Banka sözleşmesinde buna “Teminat Bedeli” adı verilse de aracı kurumda bu tutarı İhale Katılım Bedeli olarak görürsünüz. Bu tutar için bir oran belirtmek doğru değildir, zira kimi taşınmazlar için yüzde 4 kimi taşınmazlar için de yüzde 1,5 olarak değişir.

Başvuru sürecinden sonra başvurunuzun kabul edilmesiyle size SMS ile bir şifre iletilecektir. Sisteme giriş için T.C. kimlik numaranızı ve şifre ile iletilen bu şifreyi girmeniz gerekir.

Başvuru süreci ve istenen belgeler ile ilgili bilgileri verelim.

Başvuru Süreci: Bankanın satılık gayrimenkulü için öncelikle aracı internet sitesinin gayrimenkul danışmanı ile görüşüp bilgi almanızı öneriyoruz. 0 212 213 73 00 numaralı hattı arayarak danışmanın size ulaşmasını isteyebilir ya da Sizi Arayalım formunu doldurarak yetkilinin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu aşamada bankaya bir başvuruda bulunmanız gerekmez. Gayrimenkul için gerekli bilgileri sağladıktan sonra başvuru aşamasına geçebilirsiniz. Başvuru için öncelikle ihale katılım bedelinin INTENGO’nun TR26 0006 2000 2360 0006 2920 45 IBAN nolu Garanti BBVA hesabına yatırılması gerekir. İhale katılım bedeli aracı siteye ödediğiniz komisyondur. İhale katılım bedeli ödendikten sonra Garanti BBVA adına Teminat bedeli gibi ek bir ödeme yapmanız gerekmez.

Seçtiğiniz gayrimenkul için ihale katılım bedeli ödemeniz sonrasında artık diğer adımlara geçerek, aşağıdaki belgeleri Müselles Sokak Onur İş Merkezi Kat:3 34394 Şişli / İstanbul adresine gönderebilirsiniz. Bununla birlikte yukarıda verilen telefon numarası üzerinden iletişime geçtiğiniz

İstenen Belgeler: Garanti BBVA’dan satılık gayrimenkuller için INTENGO ile irtibat kurduğunuz andan itibaren satım süreci de başlamış olacaktır. Aracı kurumun sizden isteyeceği belgeleri sıralayalım. Kişisel başvurular için bir adet kimlik fotokopisi ve imzaladığınız gayrimenkul satış şartnamesi yeterli olacaktır. Kurumsal başvurularda ise kimlik fotokopisi ve gayrimenkul satış şartnamesiyle birlikte, imza sahibinin yetki belgesi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve vergi levhası sizden talep edilecektir.

Garanti BBVA’dan Satılık Gayrimenkul İhalesine Nasıl Katılırım?

Garanti BBVA’dan satılık gayrimenkul satın almak için INTENGO üzerinden satış ihalesine katılmanız gerekir. İhaleye katılmak için yapmanız gerekenleri açıklayacağız. Kullanıcı adınız ve şifreniz ile hesaba ilk kez girdiğinizde, şifrenizi değiştirmeniz önerilmektedir. Şifre değişikliği sonrasında hızlı arama bölümünden başvuruda bulunacağınız gayrimenkulü bulabilirsiniz. Daha da iyisi, Gayrimenkul Numarası ile sorgulama yaparak başvurduğunuz gayrimenkulü bulabilirsiniz. Ardından minimum artış tutarında ya da daha fazla tutarda teklif yapabilirsiniz.

Garanti BBVA Satılık Gayrimenkuller İçin Teklif Yapmak

Teklif verdikten sonra teklifin açık kalacağı süre gayrimenkul bilgileri arasında gösterilmektedir. Gösterilen süre kadar ihale açık kalacaktır. Bu sürede ihale katılım bedeli ödeyen tüm müşteriler ihaleye katılabilir ve teklif sunabilirler. Belirtilen süre içinde en yüksek teklifi veren kişide ihale kalacaktır.

Teklif sonrasında banka tarafından belirlenen süre üzerinden ihalenin biteceği süreye kadar bir sayaç işlemeye başlar. Bu süre 7 gün de olabilir daha kısa da olabilir. İlk teklifi sizin verdiğinizi düşünürsek, farklı kullanıcılar da bu teklifin tutarını görerek yeni teklifler verebilecektir. Başka kullanıcıların da sistem üzerinden teklif vermesi üzerine, sistem tarafından otomatik olarak mail adresinize bir mail gönderilir. Dilerseniz minimum artış tutarı kadar ya da daha fazla miktarda artış yaparak teklifinizi yenileyebilirsiniz. İhale bitişine 30 dakika kalaya kadar taşınmazlara teklif verilebilir. Her teklif verildiğinde kalan süre 30 dakika daha uzar. Artık teklif gelmeyince en yüksek teklif sahibi ihaleyi kazanır.

Garanti BBVA’dan Satılık Gayrimenkuller İçin Teminat Ödeyecek Miyim?

Garanti BBVA’dan satılık taşınmazlar için bankaya teminat bedeli ödemezsiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi INTENGO aracı internet sitesi hizmet bedeli olarak ya da ihale katılım bedeli olarak bir tutarı sizden tahsil ederek ihaleye girmenizi sağlayacaktır. Bu tutar da sizin tarafınızdan aracıya ödenen bir komisyon gibi düşünülebilir. Bazı bankalar bu tutarı kendileri ödemektedir ancak Garanti BBVA alıcının bu tutarı ödeyeceğini şartnamesinde belirtmiştir.

Garanti BBVA Satılık İhalesine Kimler Katılamaz?

Garanti BBVA satış şartnamesinde belirtilene göre; taşınmazın eski malikinin borçlu bulunduğu banka çalışanları ile yakınları, taşınmazın icraen ya da vefa hakkı ile devredilen taşınmazların alınmasında rolü bulunan banka çalışanları, avukatlık bürosunun çalışanları ile yakınları, değerleme yapan ekspertiz şirketinin çalışanları ile yakınları, bankanın diğer mortgage departmanında görevli çalışanları ile yakınları ve arkadaşları taşınmaz için düzenlenen ihaleye katılamazlar.

İhale Katılım Bedeli Hangi Durumlarda Geri Ödenir?

İhale katılım bedeli belirli durumlarda geri ödenmektedir.
  • Yapmış olduğunuz teklifin diğer tekliflerden düşük kalması durumunda,
  • İhalenin banka tarafından iptal edilmesi sonucunda,
  • Banka tarafından ihaleye girişiniz çeşitli nedenlerle engellenmişse,
  • İhale katılım bedelini ödemiş olsanız dahi sistem üzerinden başvurduğunuz taşınmaza teklif vermemişseniz yazılı başvuru yapmanız durumunda ihale katılım bedeli tarafınıza iade edilecektir. İhale katılım bedeli 5 iş günü içinde ödenir.

Garanti BBVA Taşınmaz İhalesinden Alınan Taşınmaz İçin Kredi Çekebilir Miyim?

Garanti BBVA’dan satılık gayrimenkul ihalesinde kazandığınız bir taşınmaz için satın alım esnasında kredi kullanabilirsiniz. Fakat belirtmek gerekir, bu durum bankanın taşınmazı satma stiline bağlı olarak değişecektir. Eğer satın aldığınız / alacağınız gayrimenkul, aracı internet sitesi üzerinde krediye uygun olarak yayınlanmamış ise ya da banka taşınmazı peşin olarak satma niyetindeyse kredi çekmeniz ve bu şekilde satın almanız söz konusu olmayacaktır. Ancak genel itibariyle Garanti BBVA ve diğer bankalar, taşınmazları için kredi uygunluğu sağlayarak kredi kullandırmaktadır.

Garanti BBVA’nın uygun faiz oranlı ihtiyaç kredileri, konut kredileri ve arsa kredileri için Garanti BBVA Kredileri, direkt konut kredileri için de Garanti BBVA Konut Kredileri sayfalarını inceleyebilirsiniz. Konut – arsa kredileri kullanarak dilediğiniz mesken, iş yeri, arsa ve tarla gibi taşınmazları satın alabilirsiniz.

Garanti BBVA’dan Satılık Taşınmaz Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Garanti BBVA Satılık Gayrimenkuller için satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce ve satın alma sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle beğendiğiniz ve size uygun olduğunu düşündüğünüz bir taşınmaz için teklif vermeden ve hatta başvurmadan önce, bir ön araştırma yapmanızı öneriyoruz. Gayrimenkulün durumunu; iskân, konum, alan, tapu bilgileri, kullanım durumu, hasar ve imar gibi konuları dikkatlice incelemeniz gerekir.

Kazandığınız bir ihale sonrasında tapuyu sizden ya da satın alan kişiden başka birinin üzerine yaptırmaya çalışmamalısınız. Zira bu banka için kazanımın iptaline neden olabilir. Bu durumda ödemiş olduğunuz ihale katılım bedelini geri alamayabilirsiniz. Aynı zamanda mülke ait geçmiş dönem borçları da bankanın almadığı bir başka sorumluluktur. Bu yüzden de sağlam ve sağlıklı bir araştırma sonrasında taşınmaza talip olmanızı öneriyoruz.

Satış işleminin gerçekleşmesi için öncelikle mülke ait tüm ödemeyi bankaya yapmış olmanız gerekir. Ardından tapu devri için işlemler yapılmaktadır. İhale sonrasında kazandığınız bir taşınmazın satışından vazgeçmeniz durumunda da ihale katılım bedelinin ödenmeyeceğini unutmayın.


Diğer bankaların satılık gayrimenkulleri