1 Şubata Kadar Kredi Kartlarında Limit Sınırı Yok

Kredi kartlarında limit sınırlaması 1 Şubat 2014 tarihinde başlıyor.
20 Ocak 2014 Pazartesi 15:47


1 Şubat tarihi itibari ile yürürlüğe girecek olan kredi kartlarında gelirin 4 katı limit sınırı nedeni ile bankalar müşterilerine hatırlatma mesajları çekmeye başladı. “Limit için son fırsat” ya da “Taksit için son fırsat” mesajları ile ardı arda müşterilerini uyaran bankalar bu konuda oldukça bonkör davranıyor. Örneğin 10.000 TL’lik kredi kartı limiti 18.000 TL’ye yükseltilebiliyor.

Limit Arttıkça Harcama da Artıyor

Müşterilerine gönderdikleri SMS ile 1 Şubat 2014 tarihi sonrasında yasa gereği kredi kartı limitlerinin gelir miktarının 4 katı ile sınırlandırılacağını belirten bankalar bu tarihe kadar kredi kartı limit artışı yapılmasını tavsiye ediyor. Çünkü Merkez Bankası tarafından açıklanan, Türkiye kredi kartı pazarı raporunda yer alan analize göre; kredi kartı harcama limitleri arttıkça, tüketicilerin kredi kartları ile yaptıkları harcamalar da artıyor. Raporda son 5 yılda kredi kartı harcama limitlerinin 4 kat arttığı belirtiliyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan kredi kartı ile ilgili ve genel ekonomi yönetiminin büyük önem verdiği yasa ile 1 Şubat 2014 itibarıyla, yeni kredi kartı alacaklar için ilk yıl gelirinin 2 katını. İkinci ve sonraki yıllar için ise 4 katını aşamayacak biçimde hazırlandı. Bu tarih öncesinde alınan kartlar ve oluşturulan limitler için ise herhangi bir işlem yapılmayacak. Bu nedenle harekete geçen bankalar 1 Şubat öncesinde kredi kartı limitini artırmak hem müşteri hem de banka için avantajlı olarak görünüyor.

Kategori:

Diğer Haberler