16 Milyar TL hangi banka dolandırıldı? Başka kişiler de aynı yöntemi kullanmış

16 milyar hangi banka dolandırıldı? 16 milyar TL vurgun hangi banka? 16 milyar TL hangi bankadan çekildi? 16 milyar TL hangi bankadan çalındı?
24 Mart 2022 Perşembe


16 milyar hangi banka dolandırıldı? 16 milyar TL vurgun hangi banka? 16 milyar TL hangi bankadan çekildi? 16 milyar TL hangi bankadan çalındı? 16 milyar TL hangi banka ekşi? 16 milyar TL vurgun hangi bankada? 16 milyar TL ne kadar? 16 milyar TL hangi banka twitter. Bu haftanın en çok aranan soruları oldu.
 
16 milyar TL’lik vurgun Türkiye’de ve dünyada hayretlerle karşılandı. Tarihin en büyük soygunu “Le Case De Papel” dizisindeki profesörün bile aklına gelmedi. Dizide 6 günde basılan parayı Samsunlu Gezek kardeşler tek tıkla hesaplarına aktardılar.

16 MİLYARLIK VURGUN HANGİ BANKADA YAPILDI?

Haberle ilgili yayın yasağı geldiği için bankanın ismini haberimizden kaldırdık. Anlayışınız için teşekkür ederiz....


16 MİLYAR TL’LİK VURGUNUN PERDE ARKASI

Samsun’da yaşayan Recep ve Emre Gezek kardeşler, özel bir banka açtıkları hesaba sistemin açığını kullanarak 16 milyar TL aktardılar. Tamimiyle şans eseri olan bu olay bir anda dünya gündeminin ilk sırasına oturdu.  

16 MİLYARLIK CEVAP: “VARDI Kİ AKTARDIM KARDEŞİM”

Haberi yapan Hürriyet Gazetesi Muhabiri Musa Kesler olayın detaylarını şöyle anlatıyor,"3 tane cep telefonu almışlar, lüks sayılabilecek bir araba için havale yapmışlar. Aile büyüklerine söyleyip, akrabalarına haber verip Para dağıtmışlar. 28 Şubat'ta Banka arıyor ve 'Hesabınıza yüklü para girişleri var. Bunun kaynağı nedir?' Recep de yatırım hesabından aktardığını söylüyor. Banka görevlisi de 'Yatırım hesabınızda o kadar para var mıydı?' diyor. Recep de kendinden emin 'Vardı ki aktardım kardeşim' diyor. Sonra süreç başka bir aşamaya geçiyor."

16 MİLYARLIK VURGUNU POLİS AÇIĞA ÇIKARTIYOR

Keser, Recep ve Emre Gezek kardeşlerin yakalanmasını ise şöyle aktarıyor, "Emre bir yere giderken polis kontrolüne takılıyor. Üzerinde bir silah var Emre'nin... Polis soruyor 'Neden taşıyorsun bu silahı' diye. O da 'Sizin de bu kadar çok paranız olsa siz de silah taşırdınız' diyor ve telefonundan banka hesabını gösteriyor. Tabi şüphe çeken bir durum, savcı gözaltı talimatı veriyor. İfadeleri alınıyor; Recep de işe gitmiş, o da karakola gidiyor" bilgilerini aktardı.

RECEP VE EMRE GEZEK KARDEŞLER NE KADAR CEZA ALIR?

Mahkeme, Recep ve Emre Gezek kardeşler hakkında “Bilişim yolu ile bankadan hırsızlık” kapsamında dava açmış durumda. Cezanın üst sınırı 10 yıl. Diğer ek maddeler de cezaya eklenirse ceza 10 yılı aşabilir.

16 MİLYARLIK VURGUNUN BİR BENZERİ DAHA ORTAYA ÇIKTI

16 milyar TL’lik vurgun davası Samsun’dan İstanbul’a geçtikten sonra Hürriyet Gazetesi dava ile ilgili yeni gelişmeler ulaştı. Özel bankanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusuna göre, Recep ve Emre Gezek Kardeşler dışında bir başka kişi daha aynı yöntemi kullanmış. Bu kişi ise Kocaeli İzmit’te yaşayan Mustafa Tarakçı. Tarakçı da benzer yöntemle hesabına para aktarmış.

Dava dosyasına göre Recep Gezek, yatırım hesabını 10 Şubat’ta açtı ve 16 gün sonra 26 Şubat’ta da soruşturma konusu para transferlerini yaptı. 20 Ocak’ta yatırım hesabını açan Mustafa Tarakçı ise Recep Gezek’ten bir gün önce 25 Şubat ile 27 Şubat arasında bankadan kendi hesabına 20 bin lira aktardı.

RECEP GEZEK VE MUSTAFA TARAKÇI

Bankanın İstanbul Başsavcılığı’na verdiği dosyada Recep Gezek ve Mustafa Tarakçı’nın isimleri yer alıyor. Bankanın yaptığı suç duyurusunda şu ifadeler yer alıyor: “Şüpheliler bankamızın sistemlerine hukuka aykırı yollarla müdahale ederek kendi hesaplarında bulunmayan ve bankamıza ait 14 milyar 300 milyon lirayı peş peşe hukuka aykırı müdahaleler ile kendi hesaplarına aktarmışlardır. Görüleceği üzere şüpheliler organize şekilde hareket ederek bankanın yatırım sistemlerine hukuka aykırı müdahale etmiş ve kendilerine ait olmayan tutarları, sürekleri eski bakiyeye düşerek bankadaki kendi hesaplarına aktarmışlardır. Şüpheliler eylemlerine önce küçük meblağlarla denemeler yaparak başlamış, akabinde büyük meblağları yatırmak suretiyle sürdürmüşlerdir. Bankamızın sistemlerine yönelik bu hukuka aykırı ve suç teşkil eden müdahalelerin anlaşılması üzerine derhal gerekli tedbirler alınmıştır. Alınan tedbirler itibarıyla bankamızın bugün itibarıyla 701 bin 374 lira zarara uğrama tehlikesi bulunmaktadır. Bu tutarların bir kısmı halen şüphelilerin hesaplarında ve aktardıkları başka hesaplardadır. Bu hesaplara konulacak bloke kararı paraların o hesaplardan çıkışını ve bankamızın zarara uğramasını engelleyecektir.”

Diğer Haberler