2015 Altın Fiyatlarındaki Beklentiler

2015 yılında altın fiyatlarının durumları
22 Ocak 2015 Perşembe 10:00


Son dönemde yaşanan altın fiyatlarının gidişatı tüm uzmanları da ciddi şekilde şaşırtmaya devam ediyor. Kısa bir süre içerisinde 1400 dolar civarında olan düşüş, 1240 dolar seviyesine kadar gelerek son olarak 1183 dolar seviyesine ulaştı. Seviyenin yaşadığı bu yükselişle birlikte 1200 dolar seviyesinin üstüne çıkmayı başaran altın fiyatları belirlenen bu seviyenin üzerinde seyrini sürdürüyor.

2015 yılı için ekonomik ve siyasi gelişmeler arasında Amerika Merkez Bankası’nın (FED) maddi anlamda genişlemeyi ne zaman sonlandıracağı yer alıyor. 2014 yılının sonlarına doğru da gerçekleşmeyen bu genişlemenin 2015 yılının ilk çeyreğinde yaşanarak 2015 yılının ikinci çeyreğinde ise faiz oranlarında artışın yaşanacağı bekleniyor.

Tahminler Ne Yönde?

Altın fiyatlarında büyük etki gösterecek bir diğer önemli gelişme ise Ortadoğu ve Ukrayna’da bölge tansiyonun artması konusu. Gündemdeki sıcaklığını daima koruyan bu konu hakkında yapılan son açıklamalar ile netliğe kavuşarak, bölgedeki tansiyonun daha fazla artmayacağını kesinleştiriyor.
Mevzu bahis beklentiler ve gelişmeler baz alındığı takdirde altın fiyatlarında 2015 yılı içerisinde ortalamanın üzerine ulaşmayacağı ortaya çıkıyor. Tahminler Amerika’nın uygulayacağı faiz oranlarındaki artış ile birlikte doların yükseleceği ve altın fiyatlarının da kötü yönde etkileneceği yönünde ilerliyor.
Altına olan talebin 2015 yılında azalması bu açıdan mümkün gözüküyor. Kısaca altın fiyatlarının 2015 senesi içinde 1040 dolar seviyesini göreceği ve olumsuz şekilde etkileneceği yönünde gelişmeler devam ediyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler