2020 Mayıs ayında en çok ihracat yaptığımız ülkeler ve verileri

2020 yılı Mayıs ayında pandeminin etkilerine rağmen ihracatımız devam etti. Almanya başta olmak üzere birçok dünya ülkesine önemli ihracatlar gerçekleştirdik.
06 Haziran 2020 Cumartesi

Genelleştirilmiş tercihler sistemi verilerine göre 2020 Mayıs ayında en çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında Almanya yer aldı. Almanya'nın hemen ardından ABD ve Irak, Mayıs ayındaki önemli müşterilerimiz oldu. Nisan ayında ihracat rakamları ve oranlarında ciddi bir düşüş gözlemlense de pandeminin etkilerini ülkemizde kaybetmesi nedeniyle Mayıs ayında Almanya'ya olan ihracatımız önemli ölçüde artış gösterdi.

 Almanya, ABD ve Irak'a yapmış olduğumuz ihracatlarımız, Mayıs ayı ihracat verilerinin %24,1'ini oluşturdu. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yine Almanya ihracatımızın önemli bir kısmında yer alırken, aynı dönemde İtalya, Fransa, İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri ihracatımızın temel yapı taşı olan ülkeler arasında yer alıyordu. Pandeminin özellikle bu ilk 5 içinde yer alan Avrupa ülkelerini ciddi anlamda etkilemiş olması, ihracatın neredeyse yarı yarıya düşüşüne neden oldu.

2019 yılı Mayıs ayında söz konusu ülkelere ihracatımız, genel ihracat verilerimizin %26,40'ını oluşturuyorken, bu veriler 2020 Mayıs ayında %21,14'e kadar geriledi. 2019 Mayıs ile 2020 Mayıs ihracat verileri kıyaslandığında 6 milyar 891 milyon dolarlık bir düşüş göze çarptı. Söz konusu ülkelere olan ihracatın azalması bu düşüşün temel nedeniyken, ihracat değerimiz için bu düşüş %34,01'lik bir orana denk geldi.

2020 Mayıs ayında Avrupa ülkelerine yapmış olduğumuz ihracat, 2019'un aynı dönemine göre %43,46 oranında azaldı. Söz konusu azalış nedeniyle Mayıs ayında Avrupa Birliği ülkelerine ihracatımız 4 milyar 527 milyon dolara kadar geriledi. 

2020 Mayıs ayında ihracat verilerinde düşüşler değil, yükselişler de dikkat çekti. Bu dönemde Azerbaycan'a ihracatımızın %23'ü artış gösterdi. Aynı zamanda İsviçre'ye %46,8 ve Venezuela'ya ihracatımızın 8,5'lik arttığı gözlerden kaçmadı. ABD'ye olan ihracatımızın da %1,24'lük artması, tüm dünyada normalleşme sürecinin yayılmasıyla birlikte ilerleyen dönemlerde bu oranın çok daha ciddi artış gösterceğinin sinyallerini verdi.

 

Dış ticarette deniz yoluna büyük ilgi

İhracatlarımızın deniz, kara ve havayolu ile diğer ülkelere ulaştırılması söz konusuyken, 2020 yılı Mayıs ayında pandemi nedeniyle kara ve havayolu ihracatı ciddi ölçüde azaldı. İhracatçılarımız ve ithalatçı ülkeler bu yüzden deniz yoluna yöneldi ve deniz yoluyla yapılan ihracatın 5 milyar 795 milyon doları bulduğu görüldü.

İtahalat konusunda da yine diğer taşıma seçeneklerinin yanında deniz yolu ciddi bir fark yarattı. İthalatta deniz yolu ile ülkemize ulaştırılan malların 8 milyar 231 milyon dolar değerinde olduğu görüldü. Karayolu ile yaptığımız ihracat 3 milyar 40 milyon dolar olarak öne çıkarken, ithalatın ise 2 milyar 218 milyon dolar olarak kaydedildiği görüldü.

Dış ticarette mal mukabili ve yerel para kullanımında artış

2020 yılı Mayıs ayında gerçekleştirmiş olduğumuz ihracatımızın ödeme şekli konusunda mal mukabili fazlasıyla tercih edildi. İhracatın 6 milyar 99 milyon dolarlık kısmı bu yöntem sayesinde ödendi. Ayrıca 1 milyar 573 milyon dolarlık kısmı ise peşin ödeme ile gerçekleşti. Vesaik Mukabili Ödeme ise 1 milyar 71 milyon dolar olarak kaydedildi.

İthalat cephesinde de ödeme şekli konusunda mal mukabili öne çıktı. İthalatımızın 7 milyar 88 milyon dolarlık kısmı mal mukabili ile gerçekleşti. 3 milyar 382 milyon dolarlık peşin ödeme gerçekleştirirken, bedelsiz ithalatın ise 1 milyar 65 milyon dolar civarında olduğu gözlemlendi. 

2020 yılı Mayıs ayı ihracat ve ithalat verileri içerisinde dikkat çeken bir diğer nokta ise yerel para kullanımı oldu. İhracat gerçekleştirdiğimiz 160 ülkeyle yerel para üzerinden ticaretimizi gerçekleştirirken, 99 ülkeden gerçekleştirdiğimiz ithalatta da yine yerel para kullanıldı. 2020 yılı Mayıs ayında Türk Lirası ile yapılan dış ticaretin toplamı 8 milyar 373 milyon TL oldu. Bu miktarın 2 milyar 926 milyon TL'lik kısmı ihracatta, 5 milyar 447 milyon TL'lik kısmı ise ithalatta kullanıldı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler