320 Milyar Euro'luk Borca Bakan Oldu

Yunanistan'ın yeni bakanı belli oldu.
07 Temmuz 2015 Salı 18:45


Yanis Varufakis'in Maliye Bakanlığından istifası üzerine yeni Yunanistan Maliye Bakanı Euclid Tsakalotos oldu.

Yeni Bakan İçin Zor Görev!

Bu sabah Yanis Varufakis'in şok eden istifası ile karşılaşmıştık. Bugünün merak edilen haberi ise Varufakis'in yerine kimin geleceğiydi.
Eski Yunan bakanın görevi Euclid Tsakalotos'a verildi. Yeni bakan için devir teslim töreni yapıldı bile. Ekonomik krizde olan Yunanistan'ın maliye bakanı olmakla Euclid Tsakalotos dünyanın en zor görevlerinden birini üstlenmiş oldu.

Yunanistan'ın 320 milyar Euro'yu geçen toplam dış borcu ve 1.6 milyar Euro'luk IMF borcu bulunuyor. Ülke bu durumda iken göreve gelen Tsakalotos'ın ilk görevi önünde bulunan yeni kurtarma paketi ve IMF'e ödemesi gereken borç gibi görünüyor.

Euclid Tsakalotos Kimdir?

Sabah istifasını veren Yanis Varufakis, görevden ayrılışının üzerine eşi Danai ile birlikte motoruna binerek bakanlık binasını terk etti. Varufakis'ın gitmesinin ardından Başbakan Aleksis Çipras tarafından yeni maliye bakanı olarak Euclid Tsakalotos atandı.
Euclid Tsakalotos, ünlü matematikçi Öklid ile aynı ilk ismi taşımaktadır. Yeni bakanın soy ismi olan Tsakalotos ise çakal anlamı taşımaktadır. Tsakalotos'ın eski görevi ise uluslararası ekonomik ilişkilerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı'ydı. Aynı zamanda Yunan hükümeti için Ekonomi Sözcüsü görevini de yapıyordu. Eski bakan Yanis Varufakis ise yakın çalışma arkadaşıydı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler