4 Bankaya Tüketici Cezası

Bankaların faiz oranı farklılıklarından dolayı aldıkları cezaları anlatıyor.
19 Agustos 2015 Çarşamba 06:02


Bankaların tüketici kredilerinde açıkladıkları faiz oranı ile uyguladıkları faiz oranı farklı olunca Gümrük Bakanlığı ceza kesti. Cezayı alan bankaların arasında bir kamu bankasının da olduğu öğrenildi.

4 BANKAYA CEZA

Bankalara, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri tarafından soruşturma başlatıldı. Şimdiye kadar 4 bankanın ceza aldığı açıklandı. Bankalara kesilen ağır tüketici cezasının gerekçesi, bankaların uyguladığı faiz oranı ile tüketicilere kredi verirken açıkladığı faiz oranının birbirinden farklı olmasıydı. Faiz oranları arasında oluşan farktan dolayı dün, iki özel bankaya ayrı ayrı 110 milyon 110 bin lira, diğer bir bankaya ise 43.6 milyon lira ceza kesildiği açıklandı. Bu üç bankanın haricinde bir banka daha ceza aldı. Bu bankanın kamu bankası olması ve aldığı cezanın 110 milyon 110 bin lira olması dikkatleri çekti. 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri, benzer bir soruşturmanın kalan bankalar için de yapılacağını açıkladı. Soruşturmanın sonucunda diğer bankalara da benzer cezaların verileceği tahmin ediliyor. Bankacılık sistemi buna göre 750 milyon-1 milyar TL arasında bir ceza tutarıyla karşı karşıya kalacak gibi görünüyor.

Diğer Haberler