6 Banka Satın Aldı Ama Sıra Bekliyor!

Çin bu defa benzeri görülmemiş bir durumla dünyanın gündeminde! Çin Bankası Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) onay sırası bekliyor.
05 Ocak 2015 Pazartesi 16:13


Çin bu defa benzeri görülmemiş bir durumla dünyanın gündeminde! Çin Bankası Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) onay sırası bekliyor. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Tekstilbank’ın %75.5’ini tam 669 milyon TL ödeme yaparak satın alan Çinli banka ICBC, halen faaliyetlerini hayata geçirebilmiş değil. Çünkü aynı banka aynı dönemde dünya genelinde 5 banka daha satın aldı. Toplamda 6 bankayı 10 milyar dolara satın alan ICBC Çin Merkez Bankası’nın satın alma onayını halen bekliyor.

Çin Merkez Bankası “28 Nisan’ı Bekleyin” Diyor!

Çin Merkez Bankası, bu satın almalar için gerekli izin belgelerini henüz hazırlayamadı. Bu izin belgeleri ve gerekli diğer evraklar BDDK’ya halen ulaşmadığı için BDDK da Çinli Banka ICBC’ye onay veremedi. Ekonomi dünyasında şaşkınlık yaratan bu “sıra” karşısında ICBC sessizliğini koruyor. Çin Merkez Bankası ise izin belgesi işlemlerini sıraya koyduklarını, Türk Bankası Tekstilbank için gerekli izin belgesini en geç 28 Nisan 2015 tarihine kadar BDDK’ya ulaştıracaklarını açıkladı.

ICBC, Türkiye’nin yanı sıra Meksika, Güney Afrika ve Arjantin’in de aralarında olduğu 6 farklı ülkeden 6 banka satın aldı. Hisselerin devredilmesi için bazı evraklar talep ediliyor. En çok belge talep eden ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. BDDK şirket ortaklarının sabıka kaydından, bankaya bağlı şirketlerin iflas durumlarına kadar onlarca resmi belge talep ediyor. Haliyle bu belgelerin Çin’de gerekli mercilerden alınması ve BDDK’ya ulaştırılması için bir süre daha beklenmesi gerekiyor. 

Diğer Haberler