6 milyon ithal ürüne izin yok! 43,6 milyon TL'lik ceza var

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ithal edilen 1 milyar 300 bin ürünün denetlendiğini ve 6 milyon ürünün güvensiz görülüp, ülkeye alınmadığını belirtti
16 Haziran 2020 Salı

Ticaret Bakanı Ruhsat Pekcan, 2020'nin ilk çeyreğine dair Piyasa Gözetimi ve Denetimi faaliyetlerine ilişkin önemli bilgiler verdi. Toplamda 35 bin 370 parti ürünün denetimden geçtiğini belirten Pekcan, bu ürünlerin 2 bin 798'inin uygunsuz ve 525'inin de güvensiz olduğunu söyledi. Bu ürünlere cezai yaptırım da uygulandığını sözlerine ekleyen Pekcan, cezai yaptırım tutarının toplamda 43,6 milyon TL'yi bulduğunu sözlerine ekledi.

Bu tür denetimlerin devam ettiğini ve sürekli olarak devam edeceğini de sözleyen Pekcan, ithaline izin verilmeyen ürünlerin insan sağlığına, hayvan sağlığına, doğaya ve daha birçok unsura zarar verbilecek ürünler olduğunu belirtti. Ürün güvenliği konusunda yalnızca ithal ürünlerin değil, yerli ürünlerin de sıkı bir şekilde denetlendiğini dile getiren Pekcan, Mart ayında yayımlanan "Ürün Düzenlemeleri ve Teknik Düzenlemeler Kanunu" sayesinde denetimlerin çok daha sık bir şekilde gerçekleşeceğini ve aynı zamanda uygunsuz ürünlere çok daha sıkı cezai yaptırımlar uygulanabileceğini sözlerine ekledi.

Söz konusu kanun sayesinde ürünün tedariğini edenden üreticisine kadar her aracı ya da üreticinin tespitinin mümkün olduğunu söyleyen Pekcan, bu kayıt sistemi sayesinde ürünün piyasaya girişinin her aşamasının kayıt altında olacağını belirtti. Denetlemelerin Ticaret Bakanlığı'na bağlı 9 kamu kuruluşu tarafından yapıldığını belirten Pekcan, bu denetlemeler sayesinde üreticiler ve ürünleri ithal eden satıcılar arasında haksız rekabetin de büyük ölçüde ortadan kalkacağını söyledi. Denetlenen ithal ve yerli ürünler içerisinde birçok ürün grubunun uygunsuz bulunduğunu ifade eden Pekcan, ürün gruplarının ise tıbbi cihazlar, kozmetik ürünleri, yapı malzemeleri, gıda ürünleri ve gıdayla temas eden ürünler, telsiz/telekominikasyon ürünleri ve oyuncaklar olduğunu söyledi.

 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler