ABD'den Turk'e Yaptırım

ABD 4 Türk yetkili ve 13 uluslar arası firmayı Suriye’de Beşar Esed rejimine ürün sattığı gerekçesi ile kar listeye aldı.
05 Agustos 2015 Çarşamba 08:06


ABD Hazine Bakan Yardımcısı Adam Szubin tarafından yapılan açıklamada aralarında Türkiye’de faaliyette olan Panama kayıtlı Milenyum Enerji isimli bir firma ve 4 Türk yetkilisinin Suriye’de Beşar Esed rejimine enerji ürünleri verdiği iddia edildi. Suriye halkına karşı saldırılarda kullanılan petrol ürünlerinin tedarik edilmesine yardımcı olan kişi ve kuruluşlara karşı baskıcı tavırlarını artıracaklarını açıklayan bakan yardımcısı ABD ve AB’nin başlattıkları yaptırımları dikkate almadıkları için bu kişi ve kuruluşları kara listeye aldı.

Şirket İstanbul Şişli’den Yönetiliyor

Milenyum enerji şirketi İstanbul Şişli’den yönetiliyor. Ve ABD’nin iddiasına göre bu şirkete kara listeye alınan Suriye’li The Eagles LLC şirketinden petrol nakliyatı için 5 milyon dolar ödeme yapılmış. Suriye’li The Eagles LLC şirketi ise geçen sene bu dönemlerde yine ABD tarafından kara listeye alınan Abdülkerim Grubu’nun bir uzantısı.

İstanbul’dan Suriye’ye LPG Desteği        

Yapılan açıklamalarda Milenyum enerji firmasından Esed rejimi kontrolündeki Banias limanına düzenli olarak LPG nakli yapılıyor. Geçen yıl şubat ayında Milenyum’a ait Tala isimli bir tanker ile 7 milyon dolar değerindeki 15 bin metreküp yakıtın nakledildiği, Mart ayında Milenyum’a ait The Blue Way isimli tanker ile binlerce ton yakıntın taşındığı ve yine Nisan ayında Milenyum’a ait Green Light isimli bir tanker ile 18 bin metreküp yakıtın Banias limanına ulaştırıldığı iddialar içerisinde yer alıyor.

ABD’li Bakan Yardımcısından net uyarı geldi 

Hazine Bakan Yardımcısı Adam Szubin’in yaptığı açıklama net oldu. Bakan yardımcısı  ‘Hazine Esed’ın destek ağını zayıflatmak için güçlü mali araçları kullanmaya devam edecek. Bu hedeflenen yaptırımlar, Suriye hükümetine halkına karşı uyguladığı şiddet kampanyasını durdurmak için ekonomik ve mali baskıyı yoğunlaştıracaktır. ‘ dedi.

Kategori:
Etiket:
ABD

Diğer Haberler