Açık satış yasağına uymayan kurum ve kişilere SPK ceza yağdırdı

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu), açığa satış yasağına uymayan 7 aracı kurum ve 18 yatırımcıya toplamda 16 milyon TL'lik ceza kesti
15 Temmuz 2020 Çarşamba

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu), açığa satış yasağına uymayan 7 aracı kurum ile 18 yatırımcıya toplamda 16.711.762 TL'lik para cezası uygulandığını duyurdu.

Konu hakkında detaylı bir açıklamada bulunan SPK, sermaye piyasasında yatırım yapmakta olan kişilerin güvenli bir ortam çerçevesinde yatırım yapmaları amacıyla birtakım denetlemelerin gerçekleştiğini duyurdu. Bu denetlemeler sonucunda birtakım ihlaller tespit edildiğini duyuran SPK, kurum ve kişilere gerekli ceza-i işlemlerin uygulandığını ifade etti.

Açıklamanın devamında, gözetim ve denetim faaliyetleri sonucunda Telegram başta olmak üzere birçok sosyal medya platformunda yer alan grupların, denetlemeye tabi tutulduğu ve denetlemeler sonucunda sosyal medya gruplarında birtakım kişilerin veya aracı kurumların, sermaye piyasası mevzuatına aykırı işlem yaptıkları belirlendiği duyuruldu. Facebook, Twitter, Whatsapp ve Telegram kanalları vasıtasıyla bu usülsüzlükleri gerçekleştiren kişilerin 6 ay geçici süreyle borsa işlem yapma haklarının ellerinden alındığı belirtildi.

Yine SPK mevzuatlarına aykırı işlem yapıp, yatırımcıların haklarını suistimal eden 18 kişi ve 7 aracı kurumun ise toplamda 16.711.762 TL'lik para cezasına çarptırıldığı belirtildi. Yapılan açıklamada, kişi ve kurumların; piyasada yatırım yapmak isteyen kişileri mağdur etme çabalarının olduğu veya diretk olarak mağdur ettiklerinin anlaşıldığı, bu yüzden de gerekli ceza-i işlemlerin uygulandığı ifade edildi. 

 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler