Akaryakıta sessiz sedasız indirim! İndirimler sürecek mi?

Akaryakıta indirim mi geldi? Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili olarak bu sefer güzel bir haber geldi. Motorine 2,38 TL indirim yapıldı. Peki, akaryakıttaki indirimler devam edecek mi?
15 Mart 2022 Salı 12:54


Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından başlayan zam fırtınası en çok akaryakıt fiyatlarını etkilemişti. Üst üste yapılan zamlar vatandaşı kara kara düşündürürken bu sefer müjdeli haber geldi. Motorin fiyatına 2,38 TL indirim yapıldı.
 

AKARYAKITA SESSİZ SEDASIZ İNDİRİM?


Akaryakıta yapılan indirimin en dikkat çeken tarafı ise sessiz bir şekilde yapılması oldu. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'nın (EPGİS) fiyat değişimini kamuoyuna duyurmaması dikkat çekti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt fiyatlarında zam yapılacağı ve sonrasında zammın geri çekildiği haberleri üzerine EPGİS'i hedef alan açıklamalarda bulunmuştu. EPGİS'in vatandaşları manipüle ederek akaryakıt istasyonlarına yönlendirdiğini söyleyen Yılmaz, suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Yılmaz, akaryakıt zamlarının EPDK tarafından belirlenmediğini vurgulayarak, zamların ve indirimlerin uluslararası piyasalara göre her akşam 22.00'de belli olduğunu ifade etmişti.
 

AKARYAKIT İNDİRİMİ SONRASI FİYATLAR NE OLDU?

Ankara'da ortalama 22.90 liradan satılan motorinin litre fiyatı İstanbul'da 22.82 liradan, İzmir'de ise 22.90 liradan satılıyor. 2.38 liralık indirimin ardından motorinin litre fiyatı Ankara ve İzmir'de 20.52 lira, İstanbul'da ise 20.44 lira oldu.
 

BENZİN VE MOTORİNE YENİ İNDİRİM BEKLENİYOR


Motorin fiyatlarına bugün gelen 2 lira 38 kuruşluk indirimin ardından, benzin ve motorin fiyatlarında yeni bir indirim bekleniyor. Sektör kaynaklarından yapılan açıklamalara göre; Yarından itibaren geçerli olmak üzere benzinde 1 lira 76 kuruş, motorinde 93 kuruş indirim hesaplanıyor. Kesin rakamlar net olmamakla birlikte; indirim tutarlarının pompaya yansıması bekleniyor.

AKARYAKIT FİYATLARI İÇİN TOPLANIYORLAR


Öte yandan EPDK öncülüğünde yarın akaryakıt fiyatlarına ilişkin kritik bir toplantı yapılacak. Toplantıda akaryakıt bayilerinin, nakitle akaryakıt satışına daha ucuz tarife uygulanması, nakliye ücretlerinde düzenleme yapılması gibi bir dizi öneriyi gündeme taşıması bekleniyor.

Diğer Haberler