Akbank Ekonomik Araştırmalar FED Kararları Değerlendirmesi

FED kararlarında tahvil alım programında azaltım devam ederken faizlerle ilgili de önemli açıklamalar yapıldı. Fed kararlarını değerlendiren Akbank Ekonomik Araştırmalar'ın görüşleri...
20 Haziran 2014 Cuma 12:42


FED kararlarını tahvil alım kapsamında azaltırken faiz oranları hakkında ilgili açıklamalar yapmaya başlamış oldu. FED kararlarına ilişkin değerlendirmeler yapan Akbank Ekonomik Araştırmalar’ın açıklamaları şu şekilde yer alıyor;

“FED bir önceki gün toplantı düzenleyerek, ilk çeyrek dönemde ekonomi konusunda daralma yaşanmasına rağmen herhangi bir risk bulunmuyor. Artış gösteren enflasyon ve düşüş yaşayan işsizlik oranı etkileri varlık alımı azalım sürecine devam ediyor. Varlık alım hızının gerilemesinin oranları ise 45 milyar dolardan 35 milyar dolara düşüş olarak belirleniyor. Faizlerin, alım süreci sona erdikten sonra bile uzun süre boyunca düşük kalabilir”

Takip Süreci Devam Ediyor

Kurul üyelerinin kısa vadede faiz seviyelerini yükseltmesine rağmen, 2 yıllık ABD faizlerinin düşüşüne tepki söz konusu olduğu söyleyen Akbank Ekonomik Araştırmalar, piyasada FED açıklamasına karşı ılımlı bir değerlendirme olduğunu söyledi.
Gelişme sürecinde olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında giderek güçlendiği için bu dinamikleri de destekler nitelikte gözüktüğünü belirtti. Ancak FED’in geçtiğimiz akşam yapmış olduğu açıklama politika normalleşme süreciyle alakalı herhangi bir görüş değişikliği olmadığını gösteriyor.

Bu sebeple algı farklılıklarını hala takip etmekteyiz diye sözlerine devam etti.
Uzun vadeli ABD büyüme oranlarının tahminleri de %2.2 düzeylerinde gözükürken, dönemin uzun vadede düşük bir potansiyel taşıyan büyüme oranları tezinin merkezinde yatırımın büyümesindeki düşük verimliliğin yer aldığını belirterek açıklamalarını sonlandırdı.


Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler