Akbank ekonomiye 275 milyar TL destek verdi

Akbank ilk çeyrekte ekonomiye 275 milyar TL destek verdiğini açıkladı.
29 Nisan 2020 Çarşamba

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank'ın yılın ilk çeyreği bilançosunu açıkladı. Binbaşgil, Akbank'ın ekonomiye ilk çeyrekte 232 milyar TL nakdi ve toplamda 275 milyar TL desteği olduğu açıklayarak, şunları kaydetti: "Öncelikle COVID-19 salgını nedeniyle hayatını kaybedenleri saygı ve rahmetle anıyor, salgından etkilenen bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu olağanüstü mücadelede ön saflarda yer alan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere herkese teşekkür ederiz. Akbank olarak sağlam finansallarımız, güçlü teknolojik altyapımız ve nitelikli çalışanlarımızla bu olağanüstü süreçte önceliğimiz kesintisiz hizmet ve müşterilerimizin yanında olmak".


550 bin adet kredi ötelemesi gerçekleştirildiğini söyleyen Binbaşgil, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bireysel ve tüzel müşterilerimiz anapara, faiz ve taksit ödemelerini talep ettikleri takdirde mevcut koşullarla öteleyebilmektedirler. Bu çerçevede bugüne kadar, 340.000’e yakın müşterimizin yaklaşık 550.000 adet kredisinin ötelemesini gerçekleştirdik. Bu kredilerin anapara tutarı yaklaşık 14 milyar TL, vadesi gelen tutar ise yaklaşık 3 milyar TL oldu. Aynı zamanda Akbank olarak, salgının istihdam, üretim, ticaret ve ödeme sistemine olası etkilerini asgari seviyede tutmak amacıyla devreye alınan Hazine destekli ve Kredi Garanti Fonu kefaletli kredi protokolüne de katıldık. İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde, müşterilerimizin bütün taleplerini büyük bir titizlikle ve hızla incelemeye ve onlara destek olmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Müşteri İletişim Merkezimizi arayan sağlık çalışanı veya 65 yaş üstü müşterilerimiz sistem tarafından tanınıyor ve hiç beklemeden doğrudan bir temsilciye bağlanıyor.

Dijitalleşme trendinin, tüketici alışkanlıklarını hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde değiştirdiği dünyamızda Akbank olarak uzun vadeli bakış açımızdan hiçbir zaman ödün vermedik. Uzun süredir bütünsel bir dijitalleşme stratejisini hayata geçiriyoruz. Hizmet modellerimizi ve iş yapış şekillerimizi sürekli olarak yeniden ele alıyor ve tasarlıyoruz. Sadece geçtiğimiz yıl, 200 milyon doların üzerinde teknoloji ve altyapı yatırımı yaptık. Oluşturduğumuz vizyonun ve yaptığımız yatırımların karşılığını bugün müşterilerimizle birlikte alıyoruz. Salgının ilk günlerinde hızla aksiyon alarak müşterilerimizin sağlığı için birçok önlemi ve kolaylığı hayata geçirdik. Örneğin, Müşteri İletişim Merkezimizi arayan sağlık çalışanı veya 65 yaş üstü müşterilerimiz sistem tarafından otomatik olarak tanınıyor ve hiç beklemeden doğrudan bir temsilciye bağlanıyor."

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler