Albaraka Bankacılık Grubu Başkanı Şeyh Salih Hayatını Kaybetti

Katılım Bankacılığının temelini atan, Albaraka Bankacılık Grubu Başkanlığını da yapan iş insanı Şey Salih Abdullah Kamil, 79 yaşında yaşamını yitirdi.
19 Mayıs 2020 Salı

Çokuluslu – Suudi Arabistan merkezli Dallah Al-Baraka Holding ve holding bünyesinde bulunan Albaraka Bankacılık Grubu kurucularından olan ve başkanlığını da yapan Şeyh Salih Abdullah Kamil, 19 Mayıs sabahı, 79 yaşında hayatını kaybetti..

Ülkemizde de faaliyet gösteren Albaraka Grubun başkanı olan Şey Salih, İslami bankacılık konusunun önde gelen mimarlarından biri olarak biliniyordu. Aynı zamanda risk alan kişiliği ve sağlam dini inancı ile tanınan iş insanı, hayırseverliği ile öne çıkıyordu.

Yaşamı boyunca çeşitli finansal kurumlara hayat veren, İslami bankacılık sektörünün ortaya çıkmasında ve gelişmesinde önemli katkıları bulunan iş insanı Şeyh Salih, önemli sektörel sempozyumların liderliğini de yaptı. Pek çok araştırma merkezi kurarak, finans sektöründe İslami bankacılığın bayraktarlığını yaptı.

Bankacılık ve Finans sektörünün içine yerleştirdiği ve ilgi gören katılım bankacılığı sisteminin temelini oluşturarak dünyaya tanıtılmasında büyük pay sahibi oldu. Bugün Albaraka Bankacılık Grubu il dünyanın çeşitli ülkelerinde katılım bankacılığının kurulmasına ve gelişmesine katkı sundu.

Pek çok alanda yatırım sahibi olan Şeyh Salih, sağlık, medya, inşaat ve gayrimenkul gibi pek çok sektörde teşebbüsler oluşturmuştur. Islamic Chamber of Commerce and Industry (İslami Ticaret ve Sanayi Odası) ve CIBAFI (İslami Bankalar ve Finansal Kurumlar Genel Konseyi) gibi pek çok uluslar arası finansal örgütün başkanlığını da yapmıştır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler